PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3380 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 16
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 52 z dnia 30.12.2020
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 52/2020 z dnia 30 grudnia 2020 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

To już ostatni w 2020 roku Komunikat. Korzystając z okazji życzymy wszystkim odbiorcom i czytelnikom naszych Komunikatów w Nowym Roku przede wszystkim zdrowia oraz realizacji wszystkich zamierzeń, które zaplanowaliście na 2021 rok. Życzymy Wam także satysfakcji z uprawiania naszego wspaniałego hobby - krótkofalarstwa.

Redakcja Komunikatów PZK


*W tym Komunikacje jest wyjątkowo dużo ilustracji. Zainteresowanych proszę o pobranie Komunikatu w wersji PDF poprzez link widoczny na wstępie.


I. Sprawy organizacyjne

1. Informacja Skarbnika PZK

Ponownie uprzejmie proszę o uzupełnienie w OSEC roku urodzenia, co najmniej tych członków Związku, którym składka ulgowa w 2021 roku przysługuje. W przypadku braku tej danej WLW będzie zwracana do OT, do uzupełnienia.

Jan Dąbrowski SP2JLR
Skarbnik PZK

II Wydarzenia

2. 9A- Łączność bezpieczeństwa po trzęsieniu ziemi

29. grudnia o godzinie 12.19 UTC w Chorwacji rejonie miejscowości Petrija wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 6,4 stopnia.
W ramach EMCOM już pracują stacje na niżej podanych częstotliwościach.
Częstotliwości pracy EMCOM w Chorwacji: 3675,0 i 7.125,0 kHz.

Marek SP3AMO

3. Nagrody za nasłuchy przeprowadzone podczas akcji 20 lat aktywnej służby amatorskiej radiokomunikacyjnej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że mamy nagrody za trud włożony w nasłuchy podczas tej akcji dyplomowej. Jest to wynik współpracy z ISSFanClub, który przygotował i zajmuje się dystrybucją nagród. Osoby które przeprowadziły nasłuchy SWL podczas akcji dyplomowej proszone są o wypełnienie ankiety oraz wysłanie logu e-mailem. Szczegóły są na stronie ISSFanClub (https://issfanclub.eu/).

Armand SP3QFE, Sławek SQ3OOK, Micol IU2LXR

4. Sprostowanie

W Komunikacie PZK nr 51 przekazanym w środę w dniu 2020-12-23w punkcie II.2 na liście stacji znaku klubu SP3POW. Pierwszy paragraf tego punktu powinien mieć brzmienie:

"20 lat aktywnej służby amatorskiej radiokomunikacyjnej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Polski Związek Krótkofalowców, a dokładniej krótkofalowcy z klubów SP2ZIE, SP3POW, SP3YOR, SP5PMD, SP7POS, SP8YAY i SP9PKS we współpracy z ARISS oraz przy wsparciu krótkofalowców z naziemnej stacji satelitarnej ARISS IK1SLD zlokalizowanej we Włoszech oraz operatorów stacji ISS FanClubr17;u zorganizowali akcję dyplomową 20 lat aktywnej służby amatorskiej radiokomunikacyjnej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Akcja ta zakończyła się w dniu 21 grudnia 2020. Stacje, które spełniły warunki akcji mogą pobrać pamiątkowe dyplomy w j. angielskim oraz w j. rosyjskim. Instrukcja jak tego dokonać jest pod adresem: https://ariss.pzk.org.pl/20yHAMonISS/#dyplom"

Przepraszam koleżanki i kolegów z klubu SP3POW. Bardzo doceniam Wasz wkład w tą akcję i przepraszam za to niedopatrzenie.
Podający tą informację Armand SP3QFE

5. Banknot z Thailandii i HS1A

Operator HS1A (silent key)
HS1A występuje na banknocie, to unikalna sprawa. - ilustracje w wersji PDF

Info: Irek SP3SUX

6. Piotr Sanecznik SP9QMP SK- wspomnienie

Na stronie PZK https://pzk.org.pl/news.php?readmore=4735 czytamy:
"Po krótkiej chorobie w wieku 74 lat, 22.12.2020 r. odszedł do krainy wiecznych DX-ów Piotr Sanecznik SP9QMP. Śp. Piotr SP9QMP był bardzo lubianym i życzliwym kolegą o dużej kulturze osobistej oraz krótkofalowcem bardzo znanym w Polsce i zagranicą. Był członkiem OT 31 PZK, SP DX CLUBU, Zespołu SN0HQ i stworzonego przez siebie klubu rodzinnego SP9YDX. Zbudowana przez śp. Piotra stacja radiowa zajmowała czołowe miejsca w contestach. Jego wysokie maszty kratowe z antenami kierunkowymi oraz osiągnięcia Piotra SP9QMP w DX-ingu na KF i UKF działały mobilizująco na cały Rybnicki Oddział Terenowy PZK. Śp. Piotr ma potwierdzone przeprowadzenie łączności ze wszystkimi podmiotami według aktualnej listy DXCC. Śp. Piotr SP9QMP był odznaczony Odznaką Honorową PZK.
Straciliśmy w osobie Piotra Sanecznika SP9QMP nie tylko dobrego kolegę, ale też dużego formatu krótkofalowca, niezwykle oddanego swojemu hobby. Uroczystości pogrzebowe śp. Piotra SP9QMP odbyły się 24.12.2020 r.
o godzinie 9.00 w parafii Św. Jacka w Radoszowach (dzielnica Rydułtów). Składamy głębokie wyrazy współczucia dla żony Marii i całej rodziny.

Cześć Jego Pamięci!

Gienek SQ9HZM "

PS.
Jako krótkofalowiec, nie tylko ja, z Piotrem SP9QMP od wielu lat miałem znakomite relacje, ponieważ był On człowiekiem otwartym i przyjaznym dla wszystkich. Osobiście znaliśmy się od lat 90.tych ubiegłego wieku. Piotr wielokrotnie bywał na giełdach w nieistniejącym dziś piekarskim klubie SP9KRT.

Przytoczę zatem pewną anegdotę: na jednym ze spotkań krótkofalarskich w dużym gronie podszedłem do towarzystwa i po wysłuchaniu kilku relacji Kolegów z tego towarzystwa (chwaleniu się) o dokonaniach DX-owych zabrałem głos stwierdzając: ale najlepsze w naszym okręgu anteny ma Piotr SP9QMP i Piotr jest chyba najlepszym DX-manem na naszym terenie. Wtedy to Piotr ujawnił się stwierdzając: to ja jestem Piotr SP9QMP. O czym to świadczy? Ano
o tym, że mimo licznych osiągnięć na niwie krótkofalarskiej Piotr nigdy nie starał się być celebrytą, lecz skromnym człowiekiem. Nigdy nie obnosił się ze swoimi osiągnięciami i licznymi przyjaźniami w świecie krótkofalarskim. Miałem okazję dwukrotnie poznać radioshack Piotra i podziwiać Jego anteny. To robiło i nadal robi wrażenie. Piotr wielokrotnie był w naszym klubie i kibicował nam w naszych dokonaniach. Szkoda, że zabrakło Piotra.
Czy macie jakiś pomysł na kontynuowanie dzieła Piotra i wykorzystanie Jego radioshacku i zespołu anten? A może zapytać o to wdowę po Piotrze? A może by tak w porozumieniu
z wdową po Piotrze postarać się, aby to miejsce mogło stanowić swoiste miejsce hołdu dla Piotra i tu przy wykorzystaniu systemu antenowego można byłoby nadal prowadzić działalność DX-ową? To raczej zadanie dla Rybnickiego Oddziału Terenowego PZK. Pewnie Koledzy z tego Oddziału postarają się, jak wykorzystać system antenowy. A Rodzinie Śp. Piotra SP9QMP składam szczere kondolencje.

A w całym świecie znany był jako dobry DX-man i był odwiedzany przez wielu krótkofalowców z całego świata. Poniżej jedno ze zdjęć obrazujące jedno z licznych kontaktów śp. Piotra r11; tym razem z krótkofalowcami z Azji.

Po raz ostatni z Piotrem SP9MQP widzieliśmy się na październikowej giełdzie
w klubie SP9KJM, która z uwagi na wzrost zachorowań na Covid 19 nie była imponująca jeśli chodzi o frekwencję. A oto kilka zdjęć obrazujących obecność śp. Piotra SP9QMP na tej uroczystości.

Zdjęcia widoczne w wersji PDF

Szkoda, że w ostatnim czasie, nie tylko z powodu wirusa Covid 19, coraz więcej naszych Kolegów opuszcza nasze krótkofalarskie szeregi. Ale Piotr SP9QMP pozostanie w naszej pamięci jako niezwykle przyjazny Kolegą. Piotrze SP9QMP - cześć Twojej pamięci!

Info: Tadeusz SP9HQJ


7. Osobiste reminiscencje po 50 leciu obchodów Klubu Krótkofalowców przy Burmistrzu Miasta Jarosławia SP8PEF

Kończy się 2020 rok. Był on jednym z najtrudniejszych nie tylko dla PZK. Pozwolę sobie wrócić do bardzo ważnej nie tylko dla mnie uroczystości podsumowującej obchody 50 lecia radioklubu SP8PEF, która miała miejsce 17 października br.

Była to ostatnia w tym roku impreza krótkofalarska z udziałem większej liczby uczestników . Odbyła się tuż przed wejściem w życie obostrzeń pandemicznych zakazujących zgromadzeń powyżej 5 osób.
Ważnym jej elementem było otrzymanie przez Zbigniewa Guzowskiego SP8AUP Prezesa i założyciela klubu SP8PEF z rąk Waldemara Palucha Burmistrza Jarosławia wyjątkowego prezentu upamiętniającego pół wieku działalności radioklubu. Moment wręczenia został upamiętniony na portalu UM Jarosławia zdjęciem widocznym w wersji PDF.

Postać Zbigniewa SP8AUP zasługuje na szczególną uwagę.
Dzięki wielkiej sztuce budowania wzorowych relacji ze wszystkimi szczeblami władzy, bez względu na ustrój państwa czy zmiany natury politycznej, stworzył On nie tylko szczególnie sprzyjające warunki do rozwoju krótkofalarstwa, ale także do pogłębiania świadomości dotyczącej istoty naszego hobby wśród szerokich kręgów społeczeństwa. To pomaga likwidować liczne bariery w naszej działalności oraz niweluje niechęć często okazywaną nam przez osoby postronne.

Dzięki staraniom Zbigniewa SP8AUP spotkał mnie wieli zaszczyt, a mianowicie po prawie 40 latach działalności społecznej na rzecz PZK otrzymałem jedno
z najwyższych odznaczeń w RP "Srebrny Krzyż Zasługi"

Zbyszku, z całego serca dziękuję!

Piotr SP2JMR

8. 65 lecie działalności klubu SP9KDU

Od 1 stycznia do 28 lutego 2021 r. z Klubu Łączności Ligi Obrony Kraju w Tarnowskich Górach będzie aktywna stacja SN65KDU. W roku 2021 Klub będzie obchodził 65 rocznicę założenia. 17 stycznia 1956 roku z inicjatywy Mariana SP9PX, Stanisława SP9PY oraz Karola SP9QB został założony Radioklub Ligi Przyjaciół Żołnierza w Tarnowskich Górach.
QSL via SP9KDU via OT 06.

Info. Robert SQ9FMU

III Sport

9. UKF - zawody

w najbliższym czasie:
AGCW VHF/UHF Contest - przypomnienie - zawody telegraficzne UKF w paśmie 144 i 432 MHz organizowane przez niemieckich krótkofalowców 1 stycznia 2021, w godz. 14:00 - 18:00 UTC. Zawody o długiej tradycji, Koledzy z DL zapraszają polskich sympatyków CW do jak najliczniejszego udziału.
Regulamin: https://www.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest albo
http://alt.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest
SPAC-144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 5 stycznia 2021, godz. 17:00-21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
VHF-FT8 Activity - rumuńskie zawody aktywności FT8 - 144 MHz, 6 styczeń 2021, godz. 17:00-21:00 UTC,

/Stanisław SQ2EEQ/

10. Ciekawe dyplomy

Dyplomy widoczne w wersji PDF

Dziękuję kol Stanisławowi SP5BLI za nadesłane skany. Zastanawiam się czy tylko w SP5 są łowcy FF - dyplomów ? Chyba nie, więc czemu nie chcecie pochwalić się swoimi osiągnięciami ?

44 dyplomata 39

VII. Prawo i przepisy

11. Przydział pasm 630 m i 60 m w OE Służbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej

Dzięki stałym wysiłkom ze strony ÖVSV, Austriacki Urząd Telekomunikacji wydał krótkofalowcom austriackim pozwolenie na pracę w pasmach 630m i 60m.
Głównymi postanowieniami rozporządzenia są:
Zakresy częstotliwości 472.0 - 479.0 kHz i 5351.3 - 5366.5 kHz są przedzielone dla Służby Radiokomunikacyjnej Amatorskiej na zasadzie drugiej ważności zgodnie z RR na arenie międzynarodowej i zgodnie z narodowymi przepisami FNV do użytku z pewnymi ograniczeniami mocy, by ochronić inne służby.

Emisje drugiej ważności nie powinny przeszkadzać innym służbom, dla których te zakresy częstotliwości są przyznane i nie podlegają ochronie dla SRA przy wystąpieniu zakłóceń z ich strony.

Krótkofalowcy z licencją klasy 1 mają prawo użytkować zakresy częstotliwości: 472.0 - 479.0 kHz i 5351.3 - 5366.5 kHz zgodnie z przepisami i warunkami wykazanymi w FNV:

Zakres CZĘSTOTLIWOŚCI: 472.0 - 479.0 kHz
Przeznaczenie zakresu częstotliwości: służba drugiej ważności
Maksymalna moc promieniowania: 1 Wat EIRP
Max. szerokość emisji: przepisy AFV /z zastosowaniem zasady mutatis mutandis - uwzględniając istniejące różnice/ - tylko emisje wąskopasmowe r11; Band Plan IARU..

Zakres częstotliwości: 5351.3 - 5366.5 kHz
Przeznaczenie zakresu częstotliwości: druga ważność
Maksymalna moc promieniowania: 15 watów EIRP

Max. szerokość emisji: przepisy AFV /z zastosowaniem zasady mutatis mutandis - uwzględniając istniejące różnice/ - zgodnie z Band Planem IARU.

73, Tom DF5JL / IARU R1 HF Manager

Marek SP3AMO, KF Manager PZK

VIII. Humor w PZK

12. Inne hobby obok Ham Radio

Ilustracje i komentarze widoczne w wersji PDF

IX. Silent Key's
____________________________________________________________
SP2AQP sk.

Kolejna smutna wiadomość. W wigilię, 24 grudnia zmarł po krótkim pobycie w szpitalu nasz Kolega Piotr Szweda SP2AQP (65). Piotr przegrał walkę ze straszną chorobą, która zaatakowała go niespełna dwa tygodnie wcześniej. Piotr był znanym na Wybrzeżu krótkofalowcem, dx-manem (jego wynik DXCC to 340/346) i konstruktorem transceiverów; ostatnio specjalizował się w budowie lampowych wzmacniaczy dużej mocy. Pozwolenie radiowe uzyskał pod koniec lat 60., pracował wszystkimi emisjami, chociaż ulubionym Jego modem była telegrafia. Za swą działalność krótkofalarską został w 2013 r. odznaczony Odznaką Honorową PZK.
Piotr był doskonałym krótkofalowcem, bardzo znanym i cenionym w środowisku, chętnie służącym swą wiedzą młodszym kolegom. Przez kilka lat kierował pracą jednego z klubów krótkofalarskich w Tczewie. Cześć Jego pamięci!

Koledzy z Tczewskiego Klubu Krótkofalowców SP2KMH
_______________________________________________________________Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Stanisławowi SQ2EEQ, Piotrowi SP5PB, Markowi SP3AMO, Armandowi SP3QFE, Tadeuszowi SP9HQJ, Robertowi SQ9FMU, Kolegom z klub SP2KMH

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80M sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.
*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrybcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów).

Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe" w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,636,268 Unikalnych wizyt