PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 7
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 43 z dnia 28.10.2020
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 43/2020 z dnia 28 października 2020 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/


I. Sprawy organizacyjne

1. XXVI Krajowy Zjazd Delegatów PZK

XXVI KZD jest zwołany uchwałą ZG PZK na 14-15 listopada br. w ośrodku Nad Zalewem w Kobylej Górze. Ale w tym terminie i miejscu KZD się nie odbędzie z powodu decyzji Rządu RP ograniczającej możliwości zgromadzeń.

Info. Piotr SP2JMR

2. Po Posiedzeniu Prezydium ZG PZK

W dniu 22 października 2020 r. w godzinach 19.00- 22.30 z wykorzystaniem Komunikatora Skype odbyło się 6. w tym roku posiedzenie prezydium ZG PZK.
Obecni: Tadeusz Pamięta SP9HQJ, Piotr Skrzypczak SP2JMR, Jerzy Gomoliszewski SP3SLU, Jan Dąbrowski SP2JLR, Zygmunt Szumski SP5ELA - administrator SI PZK, Mariusz Busiło SP5ITI- gość oraz Krzysztof Joachimiak SQ2JK z ramienia GKR.

Głównym tematem posiedzenia była organizacja Zjazdu Delegatów PZK w formie zdalnej. Po trwających ponad 3 godziny dyskusjach uzgodniono, że XXVI KZD odbędzie się z wykorzystaniem komunikatora Teams Microsoft, a głosowania tajne przy pomocy odrębnego komercyjnego oprogramowania.
Prezydium ZG PZK wnioskuje do ZG PZK o zwołanie XXVI KZD w formie zdalnej w dniu 12 grudnia 2020 o godz.10.00.
Prezydium zdecydowało o przeprowadzeniu głosowania elektronicznego ZG PZK w sprawie uchwały o zwołaniu XXVI KZD w formie zdalnej.

Info. Tadeusz SP9HQJ

*obecnie trwa głosowanie elektroniczne ZG PZK wymienionej powyżej uchwały.

3. Ograniczenie działalności biura Bydgoskiego OT PZK (OT04)

W związku z ponownym nasileniem się zachorowań na COVID-19 spotkania w biurze OT04 zostają ograniczone i będzie ono do końca 2020 r. czynne tylko 17 listopada i 15 grudnia od 17:00 do 18:30. Daty otwarcia w roku 2021 zostaną podane później.
W sprawach pilnych - kontakt z sekretarzem BO PZK Piotrem SP2LQP, mail: sp2lqp@gmail.com lub telefonicznie (numer na stronie ot04.pl )

Pozdrawiam Piotr Eichler SP2LQP

II Wydarzenia

4. Krótkofalowcy podczas epidemii

Szpital im. dr Biegańskiego (covidowy) w Łodzi zwrócił się łódzkiego EMCOMU z prośbą o zorganizowanie łączności pomiędzy oddziałami i przez śluzy, aby zredukować do minimum niebezpieczeństwo zakażeń. Łódzki EMCOM stanął na wysokości zadania i sprawę załatwił. Dzięki Tomkowi SP7TW od dnia 27 października najniebezpieczniejsze oddziały otrzymały do użytkowania 6 radiotelefonów. Dyrekcja szpitala została również poinformowana w jaki sposób może uzyskać dodatkową pomoc w poważniejszym zakresie od Wojsk Obrony Terytorialnej, co też uprzednio z dowództwem WOT ustaliłem.
Miejmy nadzieję, że jeśli podobne problemy wystąpią w innym szpitalu, gdzieś w Polsce, to też wspólnymi siłami da się coś pożytecznego zdziałać.

SP7WME Krzysztof

5. 60 lat SP6PRT

Trwa akcja dyplomowa Klubu SP6PRT z okazji 60-cio lecia założenia Klubu. W eterze pracuje stacja okolicznościowa SP60PRT. Możliwy jest do uzyskania Dyplom Okolicznościowy z tego wydarzenia. Warunkiem jednak jest wykonanie 6-ciu połączeń ze stacjami członków klubu i stacją okolicznościową. Zapraszam na stronę http://sp6prt.pl/ celem zapoznania się z regulaminem Naszej Klubowej akcji dyplomowej. Z klubowej strony jest również dostęp do Logu online celem sprawdzenia swojego dorobku punktowego i pobrania dyplomu
w formie elektronicznej.

Zapraszam do wspólnej zabawy!

Ryszard SP6IFN prezes klubu SP6PRT

6. Pierwsza tego typu Stacja Contestowa w OT22.

Mirek SP1NY to doskonały operator, zajmujący czołowe miejsca w wielu zawodach międzynarodowych. Jego staraniem powstała nowoczesna, pierwsza tego typu Stacja Contestowa w naszym Oddziale.

Gratulacje Mirku i życzenia zawsze pierwszych miejsc.

Najbardziej wymowną prezentacją stacji jest film nakręcony przez Jarka SP1C.
Link do filmu: https://youtu.be/LW6RDiLkM2M

Radujący serce contestmanów widok na anteny stacji SP1NY-ilustracja widoczna w formacje PDF

Jurek SQ2NIA

7. Media lokalne po obchodach 50 - lecia SP8PEF

Na stronie Urzędu Miasta Jarosławia można przeczytać o sobotniej uroczystości z 17.10.2020.
"Krótkofalarski jubileusz" wtorek 20.10.2020.

Dla nich obecność w radiowym eterze amatorskim to radość, pasja i miłość w jednym. Krótkofalowcy, młodzi i starsi wiekiem, humanizują przestrzenie międzyludzkie na falach krótkich, ultrakrótkich oraz w innych formatach technologicznych.
Podczas uroczystości burmistrz miasta wręczył prezesowi klubu pamiątkowy obraz z Każdy z nadawców i nasłuchowców ma to do siebie, że lubi taki sposób komunikowania, który umożliwia wymianę myśli, technicznych problemów, kart QSL itp.
W krótkofalarstwie można działać w pojedynkę. Można jednak reprezentować określoną wspólnotę środowiskową. W mieście Kostków, Ostrogskich, Zamoyskich, Tarnowskich i Sobieskich jednoczy ich Międzyzakładowy Klub Krótkofalowców Polskiego Związku Krótkofalowców przy Burmistrzu Miasta Jarosławia. A wszystko zaczęło się dokładnie pół wieku temu. W 1970 roku Zbigniew Guzowski SP8AUP podjął się zorganizowania działających w terenie pasjonatów fal krótkich. Był to wysiłek nie lada. Zamierzenia powiodły się,
a o krótkofalowcach z Jarosławia, i nie tylko, było do tej pory głośno w całej Polsce i za granicą.
Nie sposób scharakteryzować wszystkich inicjatyw Klubu SP8PEF. Było ich wiele. Jubileusz 50-lecia klubu był znakomitą okazją do ich przypomnienia.
17 października br. odbyło się w Centrum Kultury i Promocji Jarosławia spotkanie. Pół wieku pracy z radiostacją to prawdziwa duma jarosławskich pasjonatów amatorskiego eteru.
Na spotkanie do Attavantich przybyli nadawcy i nasłuchowcy z Podkarpacia i innych regionów Polski. Obecni byli także przedstawiciele władz województwa, miasta i powiatu. Przybyli na to święto m. in.: Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, burmistrz Waldemar Paluch, starosta Stanisław Kłopot , prezes Polskiego Związku Krótkofalowców Tadeusz Pamięta (SP9HQJ) i Sekretarz PZK, honorowy członek jarosławskiego Klubu Piotr Skrzypczak (SP2JMR). Oprócz gości z Jarosławia obecni byli  jak wyżej wspominam - radiooperatorzy z Rzeszowa i Krosna.

Prezes Klubu Zbigniew Guzowski podczas spotkania zauważył między innymi:

- Dzisiejsze spotkanie krótkofalowców z udziałem zaproszonych gości poświęcone jest obchodom 90 rocznicy Polskiego Związku Krótkofalowców oraz 50 rocznicy działalności Międzyzakładowego Klubu PZK przy Burmistrzu Miasta Jarosławia i 35 rocznicy powstania w Jarosławiu Ogólnopolskiego Klubu Kobiet Krótkofalowców SP-YL-C.
Jarosław należy do tych środowisk, które wiernie pielęgnują tradycje krótkofalarskie. A tego rodzaju spotkania są zawsze znakomitą okazją do podziękowań tym wszystkim, którzy przyczynili się do właściwego rozwoju krótkofalarstwa w naszym klubie i mieście.
Uważamy bowiem, że jest czas na pracę, ale i powinien być czas na podziękowania, dlatego właśnie dziś najbardziej oddane osoby dla rozwoju krótkofalarstwa w naszym mieście otrzymają stosowne wyróżnienia.
W regionie podkarpackim klub nasz należy do jednego z bardziej aktywnych, powstał w 1970 roku i działał kolejno przy ówczesnym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, przy Naczelniku Miasta Jarosławia, a obecnie jako jedyny w Polsce przy Burmistrzu Miasta Jarosławia.
Zawsze znajdowaliśmy oparcie w tych organach władzy. Również obecnie władze samorządowe miasta darzą nas sympatią i wykazują bardzo duże zrozumienie dla naszych inicjatyw.
Członkowie naszego Klubu Krótkofalowców przy Burmistrzu Miasta Jarosławia otrzymują ważne i znaczące wsparcie dla naszych statutowych i społecznych działań.
Za to wsparcie i za aprobatę naszej działalności w imieniu zarządu klubu i własnym składam najserdeczniejsze podziękowania władzom miasta i powiatu jarosławskiego oraz naszym niezawodnym sponsorom.
Dzięki takim wsparciom w minionym 50-leciu członkowie klubu mogli dokonać wiele znaczących osiągnięć, do których należy zaliczyć przede wszystkim coroczne, trwające od 1981 roku, zawody krótkofalarskie o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia, organizowanie różnego rodzaju zawodów i maratonów krótkofalarskich mających na celu promocję naszego miasta i związanych z nim jubileuszy.

Środowisko jarosławskie zapisało w sposób trwały ogromną rolę krótkofalowców w sytuacjach klęsk żywiołowych, a także w kwestii integrowania mieszkańców. Klub SP 8 PEF ma wielu sympatyków także za granicą m. in. na Ukrainie.
Przy okazji spotkania przypomniano, że z inicjatywy jarosławskich kobiet krótkofalowców w 1985 roku zorganizowane zostało w Jarosławiu pierwsze "Ogólnopolskie Spotkanie Kobiet Krótkofalowców" z udziałem 58 na 76 wszystkich kobiet krótkofalowców z całej Polski. Przekształciło się ono w pierwszy Zjazd Założycielski Ogólnopolskiego Klubu Krótkofalowców PZK
SP-YL-C, którego zarząd przez dwie pierwsze kadencje czyli przez 8 lat działał w Jarosławiu, a pierwszą prezes zarządu klubu była Zofia Guzowska SP 8 LNO.
Klub - wspólnie z władzami miasta - wydaje od 1985 roku dyplom "JAROSŁAW". W ten między innymi sposób, jak podkreślił prezes Z. Guzowski, krótkofalowcy jarosławscy włączyli się w promowanie naszego uroczego Jarosławia na terenie kraju i poza jego granicami wydając dotychczas 532 takie dyplomy.
Podczas jubileuszowego spotkania najbardziej zasłużeni odebrali odznaczenia państwowe i branżowe oraz jubileuszowe medale. Srebrne Krzyże Zasługi Prezydent RP Andrzej Duda nadał Piotrowi Skrzypczakowi i Bartoszowi Kłodzie. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Mariusz Błądek. Aktu dekorowania dokonał Marcin Zaborniak.
Decyzją Zarządu Oddziału Terenowego PZK medale za szczególne zasługi na rzecz polskiego krótkofalarstwa oraz okolicznościowe grawertony otrzymali: Bogdan Buliński i Jan Pajda. Na wniosek Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w Jarosławiu decyzją Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców Odznakę Honorową wręczono Andrzejowi Szumilasowi.
Wiele serdeczności i dowodów uznania otrzymał prezes jarosławskiego klubu Zbigniew Guzowski (SP8AUP). Były to m. in. grawertony, obrazy i listy gratulacyjne od burmistrza Waldemara Palucha i starosty Stanisława Kłopota. Pan Zbigniew otrzymał także wyróżnienia i pamiątki od przedstawicieli środowiska krótkofalarskiego.
Z okazji doniosłego jubileuszu Zarząd Międzyzakładowego Klubu PZK SP 8 PEF przy Burmistrzu Miasta Jarosławia przyznał medale rZASŁUŻONY DLA ROZWOJU KRÓTKOFALARSTWA NA TERENIE MIASTA JAROSŁAWIAr1; Renacie Chlebowskiej, Teresie Lewko, Małgorzacie Młynarskiej, Marianowi Kogutowi i Tadeuszowi Wywrotowi.
Podziękowaniem w formie grawertonu za wieloletnią działalność uhonorowano Zofię Guzowską, Benedykta Brodowicza, Adama Kalinowskiego, Tadeusza Lewkę, Jerzego Miśkiewicza, Zbigniewa Wendycza i Bogdana Wołoszyna.
Okolicznościowe grawertony przyznano także Anicie Banaś, Grzegorzowi Belykowi, Januszowi Peszce i Kazimierzowi Radzyniakowi.
Przyjaciołom i sympatykom jarosławskiego klubu prezes Zbigniew Guzowski wręczył medale będące pamiątką jubileuszowego spotkania.

Henryk Grymuza

Bogate ilustracje widoczne w formacie PDF

Reportaż z z tego wydarzenia został także opublikowany na stronie internetowej www.miastojarosław.pl

Zbyszek SP8AUP

III. Sport

8. Podsumowanie współzawodnictwa INTERCONTEST 2019

Poniżej przedstawiam informacje dotyczące najbardziej prestiżowego współzawodnictwa "contestowego" w SP. Oczywiście chodzi o Intercontest.
W tym współzawodnictwie każda stacja SP biorąca udział w zawodach międzynarodowych, które zaliczane są do współzawodnictwa, jeżeli nie wyrazi sprzeciwu, uczestniczy w klasyfikacjach INTERCONTESTU.

Zawody zaliczane do współzawodnictwa INTERCONTEST to:
-ARRL CW i SSB
-WPX CW i SSB
-RUSSIAN DX
-SP DX CONTEST
-IARU
-WAE CW i SSB
-CQ WW CW i SSB

Klasyfikacja przeprowadzana jest w następujących grupach:
-Single Operator CW Open
-Single Operator CW Low Power
-Single Operator PHONE Open
-Single Operator PHONE Low Power
-Multi Operator MIXED Open
-Multi Operator MIXED Low Power

Sposób obliczania punktów za udział w zawodach premiuje starty wielopasmowe i kategorie MIX, a szczegółowe wyniki i regulamin dostępny
jest na stronie: https://sq2gxo.pl/intercontest/

Zwycięzcy poszczególnych kategorii w 2019 roku to:
-Single Operator CW Open - SP7GIQ 1243,37 pkt
-Single Operator CW Low Power - SP7IVO 1121,10 pkt
-Single Operator PHONE Open - SP3GEM 650,01 pkt
-Single Operator PHONE Low Power - SQ2WHH 349,76 pkt
-Single Operator MIXED Open - SP7GIQ 1326,26 pkt
-Single Operator MIXED Low Power - SQ2GXO 611,38 pkt
-Multi Operator MIXED Open - SP8R 566,51 pkt
-Multi Operator MIXED Low Power - SN9A 132,61 pkt

Tradycyjnie pierwsze trzy miejsca w każdej kategorii premiowane są pięknymi plakietami ufundowanymi przez SP DX CLUB.
Mamy także atrakcyjne nagrody rzeczowe, których fundatorem jest Zarząd Główny PZK.W tym roku są to wkrętarki Dewalt.
Przyglądając się wynikom poszczególnych grupach i niczego nie ujmując zwycięzcom mam taką refleksję, że dla ambitnych jest pole aby zawalczyć. Zaczynając od kategorii Single Operator MIXED Open, gdzie SP7GIQ ma co prawda pierwsze miejsce ale to 7 startów CW i tylko jeden na SSB aby zaliczyć tą kategorię. Jeżeli pojawi się stacja, średnio wyposażona ale z ambicjami to wykorzystując 8 startów CW i SSB i 3 MIX dodatkowo punktowane, powinna wygrać tą kategorię.
W pozostałych grupach może z wyjątkiem kategorii CW gdzie, aby przekroczyć 1000 punktów trzeba otrzeć się o czołówkę europejską wszystko jest do wygrania.
Zachęcam do aktywności w zawodach, zbierania punktów i przysłowiowego "przewrócenia stolika".

Certyfikat nagrody w Intercontest 2019, nagroda za I. miejsce w poszczególnych klasyfikacjach oraz przykładowa tabliczka umieszczana na nagrodach widoczne w formacie PDF

Krzysztof SP7GIQ, Komisja INTERCONTEST

9. Zgłoszenia do kalendarza zawodów krajowych 2021

W związku z przygotowywaniem kalendarza krajowych zawodów krótkofalarskich na rok 2021. Uprzejmie proszę Organizatorów o przesyłanie zgłoszeń i regulaminów zawodów w terminie do 15 listopada 2020 r. na adres mailowy zawody@pzk.org.pl. Zgłoszenie zawodów powinno zawierać nazwę, datę, czas UTC rozpoczęcia i zakończenia, pasma, emisje, dane Organizatora oraz załącznik r11; regulamin zawodów. Ponadto uprzejmie proszę Organizatorów o stosowanie zasad podanych w Regulaminie Kalendarza Zawodów Krajowych PZK link: https://pzk.org.pl/download/public/Kalendarz_zawodow/Kalendarz-regulamin.pdf

VY 73!
Jerzy SP3SLU (wiceprezes PZK ds. sportowych)

10. Wiadomości nie tylko DX-owe

8Q - Malediwy
Remo HB9SHD od 2 do 29 listopada zamierza spędzić wakacje na wyspie Kandolhu AS-013, skąd będzie używać znaku 8Q7RM.
QSL via znak domowy.

CE - Chile
Z okazji 500 rocznicy odkrycia Cieśniny Magellana w dniu 1 listopada nadawać będzie stacja CB500AM.
QSL via CE8PVT.

CN - Maroko
CN45MS to znak, który upamiętniona zostanie 45 rocznica Zielonego Marszu.
Stacja będzie QRV od 1 do 7 listopada. QSL via RW6HS.

EA - Hiszpania
Z okazji 500 rocznicy odkrycia Cieśniny Magellana od 31.10 - 8.11 czynna będzie stacja AM500ETS.
QSL via EA7URF.

F - Francja
TM9VG to znak, jakim członkowie F6KUF w dniach od 1 do 15 listopada celebrować będą 9 edycję regat Vendee Globe.
QSL via F6KUF biuro lub F5OEV direct.
https://tm9vg.pagesperso-orange.fr/

FO - Francuzka Polinezja
Cezar VE3LYC w okresie od 29.10 - 5.11 aktywny będzie z Tatakoto Atoll
OC-298 używając znaku TX0T.
QSL via znak domowy. https://tx0t.weebly.com/

G - Anglia
Z okazji Światowego Dnia Walki z Polio do 7 listopada nadaje stacja GB0RPP.
QSL via G3LUW i G3SZF. http://www.ifroar.org/

Larry G4HLN będzie aktywny od 1 do 14 listopada jako GB4CKS dla upamiętnienia 85 rocznicy próby pobicia prędkości lotu pomiędzy Anglią
a Australią przez Sir Charles Kingsford Smith.
QSL via G4HLN.

HC - Ekwador
Z okazji 200 rocznicy miasta Cuenca od 31.10 - 3.11 będzie QRV stacja HD200C.
Do zdobycia również dyplom https://azuayradioclub.wixsite.com/azuay

I - Włochy
Członkowie ARI Fidenza znakiem II4RVT upamiętnią w listopadzie początki Radia Watykan w 1931 roku.
Do zdobycia dyplom. QSL via IQ4FE. http://www.arifidenza.it

LZ - Bułgaria
Bułgarski klub LZ1KCP honoruje wspomnienia prawosławnych świętych.
W listopadzie usłyszymy ich pod znakiem LZ350PI.
QSO zalicza się do dyplomu All Saints - 2020.
QSL via LZ1KCP. http://www.lz1kcp.com/

SP - Polska
W listopadzie Dionizy SP6IEQ będzie aktywny pod znakiem HF6FIRAC.
QSL via SP6IEQ.

Z okazji 60 rocznicy powstania klubu SP6PRT we Wrocławiu do końca roku nadaje SP60PRT.
Do zdobycia okolicznościowy dyplom.
QSL via SP6PRT.
http://sp6prt.pl/en/clubs-60th-anniversary-sp60prt-on-the-air/

VE - Kanada
Michael VE3NOO zwraca uwagę na powstanie 350 lat temu Zatoki Hudsona.
W listopadzie będzie używać znaku XM3B.
QSL via VE3NOO.

Zawody 31.10 - 01.11
Russian WW MultiMode Contest http://www.rdrclub.ru/russian-ww-multimode-contest/158-rus-ww-multimode

High Speed Club Contest
Zawody odbędą się w dniu 1 listopada w godzinach od 15-18utc
Regulamin HSC Contest dostępny jest na stronie https://hsc.lima-city.de/en/contests.html
Logi wysyłamy na https://sites.google.com/view/hsc-contest
Członkowie i callhistory dla N1MM na http://hsc.dj1yfk.de/db/hsc_list_n1mm.txt
W lutym w zawodach HSC wzięło udział 13 stacji SP, co dało nam 4 miejsce wśród uczestników.
Wyniki https://hsc.lima-city.de/results/contest/feb-2020.pdf

Wstępne wyniki za SAC CW i SSB 2020 na stronie https://www.sactest.net/blog/

1 listopada w godz. 0600 UTC do 0859 UTC odbędą się jeszcze zawody
SILENT KEY MEMORIAL CONTEST http://skmc.hu/en/

Pozdrawiam Adam SQ9S

11. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

SPAC- 144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 3 listopad 2020, godz. 17:00-21:00 UTC.
Regulamin:

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/
- Warto pamiętać, że w tym samym czasie, w którym odbywają się zawody SPAC, w każdy pierwszy wtorek miesiąca na 144 MHz (a w kolejne wtorki na wyższych pasmach) odbywają się w EU zawody innych stowarzyszeń krajowych, których organizatorzy zapraszają do udziału i przesyłania dzienników:
- 144 MHz UK Activity Contest (W. Brytania)
- GMB Global Mountain Activity Contest (Niemcy)
- SAC Swiss Activity Contest (Szwajcaria)
- PAC Dutch Activity Contest (Niderlandy)
- IAC Italian Activity Contest IAC (Włochy)
- YAC Lithuanian VHF Activity Contest (Litwa)
- YLAC YL VHF Activity Contest (Łotwa)
-  NRAU Activity Contest (Dania, Norwegia, Finlandia, Szwecja)
-  RA Activity Contest SRR (Rosja)
- Westfalen Nord Aktivitätsabend (płd. Niemcy, DARC)
- Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, dla uczestników zawodów MMC (7/8 listopad, 14:00-14:00 UTC) uruchomiony został dziennik wpisów "Kto i skąd będzie QRV".

Stanisław SQ2EEQ

12. Ciekawe dyplomy

Dyplom "Białoruś" widoczny w wersji PDF
Dziękuję kol Andrzejowi SP3BES za to, że zechciał sięgnąć do swojego archiwum i pokazać jak to dawniej bywało. Na dyplom potrzebne były trzy łączności z UC2.
W następnym numerze pokażemy równie ciekawy dyplom, też już zabytkowy, tyle, że za dwie łączności. Bo i taki mogli zdobyć nieco mniej wprawni operatorzy.

Info. "Dyplomata 39"

IV. Technika


V. Informatyka___________________
VI. Prawo i przepisy


VII. Humor w PZK


Humor dzięki uprzejmości Jerzego SP8TK oraz Zygmunta SP5ELA widoczny w wersji PDF

VIII. Silent Key's
_______________________________________________________________________

SP2SWK S.K.

Z żalem informujemy, że kol. Bolesław Kowalski SP2SWK przeniósł się do krainy wiecznych DX. Kol. Bolesław mieszkał w Kruszwicy, uczestniczył
w krótkofalarskich akcjach promujących zarówno nasze hobby jak i miasto Kruszwica. Jego drugim hobby była działka, z której było go można często usłyszeć jak pracował na pasmach amatorskich. Bolku pozostaniesz w naszej pamięci na zawsze jako koleżeński i uczynny kolega.
Pogrzeb Śp. Bolka SP2SWK odbył się w dniu 2020-10-28.

Będzie nam go brakowało.
Spoczywaj w pokoju.

Roman SP2GTJ
______________________________________________________________________
SP2SGT s.k.

W dniu 17 października br. odszedł od nas po krótkiej chorobie kol. Władysław SP2SGT. Niegdyś członek Bydgoskiego OT PZK

Władku już nie poprowadzisz grupy o godzinie 21:00 czasu lokalnego, gdzie spotykają się koleżanki i koledzy z Bydgoszczy i okolic grodu nad Brdą. Dziękujemy Tobie za wspólnie spędzone chwile na pasmach radiowych.

W naszej pamięci pozostaniesz na zawsze.
Odpoczywaj w pokoju! Cześć Twojej pamięci!

Pożegnanie odbyło się w dniu 28.10.2020 w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Saletyńskiej przy ul. Witosa 5 , 64-980 Trzcianka.

Łukasz SQ2DYL

Info. ze strony Bydgoskiego OT PZK http://ot04.pl/index.php/aktualnosci/183-sp2sgt-sk
_________________________________________________________________________
SQ2DMC s.k.

Ze smutkiem informujemy, że 13 października 2020 roku zmarł nasz kolega klubowy Gerard Czapiewski SQ2DMC.
Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Chojnicach.

Piotr Eichler SP2LQP prezes klubu SP2KFQ
___________________________________________________________________________
SP3HMV s.k.

W dniu 26.10.2020 po długiej chorobie odszedł do krainy wiecznych DX-ów Paweł Kramski SP3HMV członek klubu SP3PLD w ŚWIEBODZINIE. Dobry przyjaciel współorganizator spotkań w Łagowie lubuskim. Prowadził kronikę z działalności klubu SP3PLD.
Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu w ŚWIEBODZINIE w piątek 30.10.2020 o godzinie 13-tej, msza w kościele o godzinie 12-tej.

Spoczywaj w spokoju!

Ryszard SP3HBF oraz członkowie klubu SP3PLD.

________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Panu Henrykowi Grymuzie, Adamowi SQ9S, Jerzemu SP8TK, Stanisławowi SQ2EEQ, Krzysztofowi SP7GIQ, Ryszardowi SP6IFN, Piotrowi SP5PB, Romanowi SP2GTJ, Łukaszowi SQ2DYL, Krzysztofowi SP7WME, Ryszardowi SP3HBF, Piotrowi SP2LQP, Tadeuszowi SP9HQJ, Zbigniewowi SP8AUP.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80M sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.

*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej
z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrybcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów).

Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe" w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,667,654 Unikalnych wizyt