PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 31/2020 z dnia 05.08.2020 (e)
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 31/2020 z dnia 5 sierpnia 2020 r. (e)

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I. Sprawy organizacyjne

1. Posiedzenie ZG PZK 05.09.2020

Jak już informowaliśmy w dniu 5 września 2020 przy ul. Grochowskiej 262 w Warszawie odbędzie się Posiedzenie ZG PZK. Najważniejsze uchwały, które powinien podjąć Zarząd Główny to: Zwołanie XXVI Krajowego Zjazdu Delegatów PZK, przyjęcie bilansu oraz sprawozdania finansowego za 2019 r, odznaczenia członków PZK. Ze względów epidemiologicznych Posiedzenie może odbyć się trybie tzw. mieszanym tzn., że część członków ZG PZK będzie w nim mogła uczestniczyć za pomocą komunikatora. Obecnie Administrator systemów informatycznych PZK przygotowuje logistyczną stronę tego przedsięwzięcia*.
Członkowie ZG PZK zostali powiadomieni o miejscu i terminie Zjazdu zarówno drogą elektroniczną jak i poprzez Pocztę Polską.

*Zobacz Pkt. 9 Komunikatu

Piotr SP2JMR

2. XXVI Krajowy Zjazd Delegatów PZK

XXVI KZD jest planowany na 13-15 listopada br. w ośrodku Nad Zalewem
w Kobylej Górze należącym do firmy Daskopol.

Zgodnie ze Statutem PZK oraz Ordynacją Wyborczą mandaty delegatów otrzymują członkowie PZK wybrani na Walnych Zebraniach swoich OT odbytych w okresie po 16 czerwca 2019 roku czyli po uchwaleniu obowiązującej Ordynacji Wyborczej.
Wg danych Sekretariatu ZG PZK na dzień dzisiejszy delegatami na KZD są:
OT01- brak delegatów
OT03 -Jerzy SP7CVW
OT04- brak delegatów
OT05- Jan SP8BPX, Bartłomiej SP8EET
OT06- Marek SP9HTY, Artur SQ9BDB
OT08- brak delegatów* (zwołane walne zebranie na 22.08.2020)
OT09- Roman SQ2RH, Wojciech SP2ALT
OT10- Adam SP9XUM
OT11- Marek SP9UO, Andrzej SP6RTX
OT12- Michał SP9XWM, Paweł SP9OM
OT13- Dionizy SP6IEQ
OT14- Stefan SP1JJY, Janusz SP1TMN
OT15- brak delegatów
OT16- Stanisław SQ2EEQ
OT17- brak delegata
OT18- Adam SP8N
OT20- brak delegatów
OT21- brak delegatów

OT22- Zdzisław SP1II
OT23- Robert SP3SLD
OT24- Andrzej SQ5FBI
OT25- brak delegatów
OT26- brak delegatów
OT27-brak delegatów

OT28- Janusz SP9JZT
OT29- Marek SP9MN
OT31- Eugeniusz SQ8HZM, Andrzej SP9N
OT32- SP3AMO, Piotr SQ3JPV
OT35- Zbigniew Guzowski SP8AUP
OT37- Piotr SQ5PTZ
OT50- Roman SP9MRN, Andrzej SP9ENO
OT51- brak delegatów
OT73- brak delegatów

Na czerwono wykazałem OT, które nie wybrały dotychczas delegatów na XXVI KZD.
Info. Piotr SP2JMR

3. Nadzwyczajne Walne Zebranie Oddziału Poznańskiego (OT-08) PZK

Na podstawie § 35 pkt 4c i 5 Statutu PZK Zarząd Polskiego Związku Krótkofalowców - Oddział Poznański (Oddział Terenowy nr 08) zwołał na sobotę 22 sierpnia 2020 Nadzwyczajne Walne Zebranie Oddziału Poznańskiego PZK na terenie Lasku Dębińskiego w Poznaniu (Bufet Leśny "U Borusa" przy Zakładzie Lasów Poznańskich, ul. Ku Dębinie 2), przy zachowaniu reżimu sanitarnego związanego z pandemią koronawirusa. Głównym celem zwołania zebrania jest konieczność dokonania wyboru dwóch Delegatów i Zastępcy Delegata reprezentujących Oddział Poznański na Krajowy Zjazd Delegatów PZK zgodnie z obowiązującą w PZK ordynacją wyborczą. Szczegółowy porządek zebrania jest dostępny na stronie www OT-08 PZK (https://ot08.pzk.org.pl) oraz zostanie wysłany członkom Oddziału przy zachowaniu regulaminowego terminu. Początek zebrania w pierwszym terminie to godzina 11:00, w drugim terminie godzina 11:30.

Info: Jacek Behrendt SP3JB

Prezes OT-08 PZK

II. Wydarzenia

4. Polana MODERLOCH 24-26 lipca 2020 r.

Kluby harcerski "Emiter" SP2ZCI i Polskiego Związku Krótkofalowców SP2PAQ zorganizowały w dniach 24-26 lipca 2020 r. na polanie Moderloch kolejne spotkanie integracyjne środowiska krótkofalowców. Popołudnie 24 lipca było dniem wytężonej pracy przy zagospodarowaniu polany. Koszenie trawy, ustawianie namiotów oraz wiaty zajęło nam sporo czasu. Postanowiliśmy przygotować drewno do rozpalenia tradycyjnego ogniska.
W sobotę 25 lipca Polana we wczesnych godzinach porannych zaczęła tętnić życiem. Kolejno przybywający na spotkanie ustawiali sprzęt biwakowy i swoje radiostacje.
Kilka minut po godzinie 12:00 rozpoczęła się oficjalna część spotkania, na którą zaprosiliśmy przedstawicieli Nadleśnictwa Bydgoszcz oraz Leśnictwa Łochowo na terenie, których znajduje się polana Moderloch. Nadleśniczego reprezentował pan Tomasz Lewicki, który został poproszony o rozpalenie ogniska. Niezawodnie zaszczycił nas swoją obecnością pan Mikołaj Nowak pełniący funkcję leśniczego. Na ręce pana Tomasza Lewickiego kolega Witold SP2JBJ przekazał grawerton z podziękowaniem dla Nadleśnictwa za okazywaną przychylność dla działań harcerzy krótkofalowców. Sekretarz Zarządu Głównego PZK kolega Piotr SP2JMR wręczył leśnikom pamiątkowy proporzec wydany z okazji 90-lecia istnienia PZK oraz książkę kol. SP4BBU pt. rAgent nadajer1;. Leśników, którzy bezpośrednio sprawują opiekę i wspierają działania HKŁ rEmiterr1; kapituła odznaki honorowej klubu SP2ZCI przyznała odznakę klubu panom Tomaszowi Lewickiemu, Tomaszowi Falgowskiemu oraz Mikołajowi Nowakowi. Z grona uczestników klubu odznakę honorową otrzymali dh. Bogdan SP2JNV, Mikołaj SQ2FRQ.

Zapraszając koleżanki i kolegów prosiliśmy, aby zaprezentowali techniki pracy na pasmach radiowych, którymi aktualnie są zaabsorbowani. Koledzy Andrzej SP2CA i Edward SP2JP zapoznali nas, z pracą przez geostacjonarnego satelitę Qatar-OSCAR-100. W ramach pokazu byliśmy świadkami łączności z polany na polanę Moderloch (QSO - na odległość blisko 80 tyś. km). Dzięki satelicie OSCAR-100 jest możliwe prowadzenie łączności wąskopasmowych emisjami takimi jak SSB, CW, SSTV, PSK oraz emisji sygnałów szerokopasmowych cyfrowej telewizji amatorskiej.

Z polany na pasmach amatorskich pracowali koledzy Robert SP2ROB, Benek SQ2PVB, Andrzej SP2CA, Edward SP2JP, Bogdan SP2JNV, Sławek SP2MSA oraz HKŁ "EMITER" SP2ZCI. W ciągu trzech dni odwiedziły nas 54 osoby.
W godzinach popołudniowych przy ognisku uczciliśmy minutą ciszy kolegę Zbyszka SP2IU w trzecią rocznicę śmierci oraz tych, którzy odeszli w ostatnich latach do "krainy wiecznych DX-ów".

W niedzielę spotkanie ograniczyło się do serdecznych rozmów i zabaw dzieci, które uczestniczyły w spotkaniu. Tomasz SP2JAR opowiadał ciekawe zdarzenia ze swojego lotniczego podwórka, w których uczestniczył jako instruktor latania. Docierające do nas informacje z Centrum Zarządzania Kryzysowego o możliwości wystąpienia burz, intensywnych opadów deszczu
z możliwością opadu gradu zmusiły nas do szybszego zakończenia pobytu na polanie Moderloch w niedzielne wczesne popołudnie.

Mamy nadzieję, że osoby, które dały się namówić na spotkanie z naturą nad przepięknym Kanałem Górnonoteckim mile spędziły czas wolny ze swoimi pasjami. Spodziewamy się jeszcze tego lata zorganizować kolejne spotkania integracyjne a krąg sympatyków będzie rósł. Leśnicy pragną przekazać nam w zagospodarowanie się na polanie to i nie będzie problemów z wyborem terminu spotkania. Oby pogoda dopisała.

Zapraszamy i do spotkania.

Witek SP2JBJ Prezes OT04

W wersji PDF widoczne zdjęcia z tej imprezy

5. SN0HQ dla stacji SP. Losowanie nagród

Stacje z 12 QSO z SN0HQ - Wylosowane nagrody
Komisja w składzie SP6M, SP6IXF, SP6T, SP6BCC i SP6ZT przeprowadziła losowanie nagród rzeczowych spośród stacji, które przeprowadziły po 12 QSO ze stacjami SN0HQ i wysłały w terminie log do organizatora zawodów.
Nagrody wylosowały następujące stacje:

Analizatory antenowe MINI 60
1. SP7TEX
2. SP3KWA
3. SP6AEG

Radiotelefony Baofeng UV5R AN 5W
1. SP9YRU
2. SP7TF
3. SP7RJI
4. SQ9ZAX
5. SP9A
6. SP3QDM
7. SP9TPZ
8. SP6GOX
9. SQ8N
10. SP3DIK

Książka o tematyce krótkofalarskiej Marna jednozakresowa autorstwa SP6T - Sponsorzy SP6T, SP6IXF, SP6M.

1. SQ2JK
2. SP3HSZ
3. SP9SMD
4. SP5EWX
5. SP9GFY
6. SP6LMQ
7. SQ9IDE
8. SP3JBI
9. SP1MzGM

Nagrody zostaną rozesłane pocztą.
Gratuluję zwycięzcom i zapraszam do kolejnej edycji zawodów IARU HF Championship w roku 2021 i do nawiązania jak największej ilości QSO z ekipą SN0HQ.

Sekretarz Komisji Włodek SP6EQZ

W wersji PDF widoczne zdjęcie Komisji losującej nagrody.

6. Ze świata. Historia firmy ICOM.

https://www.icomjapan.com/company/history/
Nadesłał na listę dyskusyjną SP DX Clubu Andrzej SP6GVU

III. Sport

7. Zaproszenie do Zawodów Militarnych
W najbliższą sobotę 8 sierpnia 2020 o 17:00 czasu lokalnego odbędą się VIII Zawody Militarne. W tym roku zmieniliśmy nieco regulamin z uwagi na pojawienie się nowego programu dyplomowego: "Architectura Militaris XX".

Najważniejsze zmiany w regulaminie:
- wyjazdy terenowe tylko do obiektów Dyplomu Fortecznego i Warownego - czyli programy "Twierdze i forty w Polsce" oraz "Architectura Militaris XX" (punkty oporu).
- uproszczenie grupy wymiany dla tych obiektów: oznaczenie fortu lub punktu oporu,
- grupa I nie zostaje odwołana jak to było w Zawodach Zamkowych,
- logi przesyłane przez stronę http://zawody.zamkisp.pl
Uwaga: od tego roku nie jeździmy na zamki. Zamki zostały zastąpione punktami oporu. Oczywiście nadal odwiedzamy też forty i twierdze.
Jeżeli stacja wystartuje terenowo z zamku, to powinna podawać wyłącznie trzy litery - województwo i powiat.
Jak poda z rozpędu oznaczenie zamku to przyznaje tylko 1 punkt i w rozliczeniu będzie to uwzględnione.
Zawody są wymagające i długie, ale praca dwoma lub trzema emisjami (CW, SSB, RTTY) daje satysfakcję i zajęcie na całe 3 godziny.

Serdecznie zapraszamy do udziału w zawodach!

Marek SQ5GLB, Ireneusz SP6TRX, Wojciech SP2ALT

Regulamin: http://zamkisp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=354&Itemid=112

IV. Technika

8. Antena MOXON 70cm cdr30- testy

Ponownie testowałem moją nową antenę Moxon wykonana techniką drukarki 3D z lokalizacji w Ostrowi Mazowieckiej do przemiennika warszawskiego DMR SR5WAD*. Odległość 85km. Do testu porównawczego użyłem anteny bazowej X300 zamontowanej na wysokości 8m nad ziemią + 16m kabla RF7 o tłumieniu około 2,2dB.
Wynik nie jest precyzyjny z przemiennika SR5WAD (pierwszy od dołu to antena X300, a powyżej MOXON z wysokości 5,5m nad gruntem).
*Przemiennik DMR SR5WAD ma odczyty poziomu sygnału za pomocą systemu kontroli DMR Brandmeister.

https://brandmeister.network/

73 de Piotr SQ5JUP

W wersji PDF widoczne ilustracje

V. Informatyka

9. Prace związane z uruchomieniem pracy zdalnej w trybie telekonferencji.

Podjęte zostały prace związane z uruchomieniem pracy zdalnej oraz trybu telekonferencji na potrzeby obrad ZG PZK oraz KZD PZK. Najbliższe posiedzenie ZG PZK odbędzie się w dniu 5 września 2020 r.
Zadanie to możliwe do realizacji wymaga jednak podjęcia prac na dwóch płaszczyznach: technicznej i logistycznej.

Są dwa logistycznie odmienne tryby prowadzenia obrad:
1. Tryb całkowicie zdalny - tryb video-konferencji, wszyscy uczestnicy pracują zdalnie. Mają podgląd wideo i audio (głos).
2. Tryb mieszany - część uczestników obrad znajduje się w fizycznym predefiniowanym wcześniej miejscu (np. sali konferencyjnej), pozostali pracują w trybie telekonferencji.

Niestety ten drugi tryb jest logistycznie i technicznie bardziej skomplikowany. Występuje tu mix "technologii klasycznej" fizycznych obrad i telekonferencji z użyciem sieci telekomunikacyjnej (Internetu). Wymagany jest streaming sygnałów wideo i audio. To implikuje skompletowanie aparatury - mocny notebook, kamera (-y) video-konferencyjna na statywie, dodatkowy mikrofon (-y) kierunkowy, mixer audio, zestaw audio nagłaśniający, zaawansowany router LTE do streamingu z kartą abonamentową (2 kartami), gigabitowy switch (-e) regeneracyjny i komplet kabli ethernetowych oraz duży monitor (2 monitory). Sumaryczny nakład kosztów na taki zestaw to 8-10-12 tys. PLN. Do tego wymagana jest obsługa (min 1 sprawny roperator) współpracujący na płaszczyźnie wykonawczej posiedzenia z prowadzącym obrady. To jest logistyczny element krytyczny.

W trybie pracy całkowicie zdalnej wymóg (obowiązek) posiadania sprzętu wymaganego do wideokonferencji przenosi się na użytkownika, w tym wypadku na członka ZG PZK desygnowanego z ramienia OT PZK, w przypadku KZD PZK na delegata. Wymagany jest laptop z mikrofonem i kamerą i/lub nowoczesny smartfon.

W PZK od kilku lat były prowadzone dyskusje dotyczące "elektronizacji" pracy zdalnej, głosowań elektronicznych. Niestety występują tutaj różne bariery: przepisy, Statut PZK, regulaminy, rozbieżność pomiędzy teorią dążenia do nowoczesności, a praktyka stosowaną. Progres jakiś jest - od kilku lat mamy uchwalony Regulamin głosowań elektronicznych ZG PZK. I tak procedura, głosowań elektronicznych przez ZG PZK była z powodzeniem wykorzystywana.

Natomiast uruchomienie pracy zdalnej w trybie telekonferencji na potrzeby posiedzeń ZG PZK i lub KZD PZK jest pewnym novum. Prace te zostały obecnie zintensyfikowane, wpływ na mobilizację ma oczywiście pandemia i utrudnienia z nią związane.

Zygi SP5ELA
__________________________________________
VI. Prawo i przepisy


VII. Humor w PZK

10. Stacja SP5ITI Kampinos FT8.

Stacja nadająca z terenu Puszczy Kampinos - SP5ITI & przyjaciele.
Stacje rekreacyjne mają to do siebie, że są niestabilne, w czasie
i przestrzeni. Zanim udało się uruchomić aparaturę na 30M na FT8 stacja zrobiła QSY na 40M SSB, a następnie znikła. Nie udało się zaliczyć QSO! Może innym razem.


Info: Zygi SP5ELA

11. CD humor od SP8TK

Humor jak zwykle dzięki uprzejmości Jurka SP8TK

W wersji PDF widoczne zdjęcia
_______________________________________________________

Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Jerzemu SP8TK, Jackowi SP3JB, Witkowi SP2JBJ, Markowi SQ5GLB, Ireneuszowi SP6TRX, Wojciechowi SP2ALT, Piotrowi SQ5JUP, Mariuszowi SP5ITI.

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Motto Redakcji*.

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrybcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów).

Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,434,811 Unikalnych wizyt