PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3426 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 1
RSS

Komunikat PZK nr 30/2020 z dnia 29.07.2020
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 30/2020 z dnia 29 lipca 2020 r. (e)


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/


I. Sprawy organizacyjne

1. SN0HQ, po akcji IARU HF 2020 cd.

Uzyskane wyniki SN0HQ w latach 1994 r11; 2020 widoczne w wersji PDF

Rozkład godzinowy QSO SN0HQ 2020-widoczny w wersji PDF

II. Wydarzenia i historia

2. Spotkanie członków i sympatyków OT04

W dniach 25-26 lipca 2020 r. na polanie "Moderloch" w lesie nad kanałem Noteckim odbyło się kolejne spotkanie środowiskowe Bydgoskiego OT PZK. Tym razem w imprezie uczestniczyło nieco ponad 50 osób. Dopisali przedstawiciele Nadleśnictwa Bydgoszcz i Leśnictwa Łochowo, dzięki uprzejmości, których mogliśmy się spotkać w tak ciekawym miejscu. Wielu uczestników przywiozło ze sobą radiostacje, rozwiesiło anteny i nawiązało wiele ciekawych łączności.
Więcej informacji z ilustracjami w terminie późniejszym.

Piotr SP2JMR

III. Sport

3. Zaproszenie do z Litwy

Od naszych Litewskich przyjaciół otrzymaliśmy zaproszenie do udziału
W ZAWODACH LITEWSKICH VHF/UHF/SHF 2020
Data i czas: 15 sierpnia 2020, 17:00 - 23:00 UTC
PASMA: 144 MHz, 432 MHz, 1296 MHz, 2,3 GHz, 5,7 GHz, 10 GHz

Szczegóły i regulamin pod linkiem: https://pk-ukf.pl/zawody-litewskie-vhf-uhf-shf-2020/

w imieniu Stowarzyszenia PK UKF
Jacek SP1CNV

4. Zawody im. Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB

W dniach od 1 (w sobotę, od 14:00 UTC) do 2 sierpnia (w niedzielę, do 14:00 UTC), jak co roku w pierwszy weekend sierpnia, odbędą się na UKF Zawody Letnie im. SP6LB. Pasma od 50MHz do 241GHz.
Zawody prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Współorganizatorem jest Polski Związek Krótkofalowców.
Regulamin zawodów znajduje się pod linkami w wersji po polsku i po angielsku:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2019/12/Zawody_Letnie_SP6LB_Regulamin_PL.pdf
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2019/12/Summer_SP6LB_Contest_Rules_EN.pdf
Ponadto uruchomiona jest funkcja pn. "Kto i skąd będzie QRVr1;.

Vy 73 de Jacek SP1CNV

IV. Technika

5. Antena MOXON wykonana techniką drukarki 3D

Antena Moxon - pasmo 70cm. Z prac VOT PZK. Wykonanie anteny - Piotr SQ5JUP.- ilustracja widoczna w wersji PDF

Piotr SQ5JUP napisał. Do mojego radia AnyTone AT-D878* zrobiłem sobie antenkę Moxon, działa dobrze. Jest zdecydowanie sprawniejsza od anteny standardowej typu "gumka".

Info: SQ5JUP

6. Satelita QO-100 i SSTV

Hej. Nie widziałem tego na KF, ale na QO-100 są entuzjaści przesyłania cyfrowych obrazków. Takie sstv tylko w postaci cyfrowej. Program do nadawania / odbioru nazywa się EasyPal. Nie jest to nowość, gdyż pierwsze wersje programu powstały w 2011 r., a najnowsza wersja w 2014 r.

( 73!! ))) Marcin SP5IOU

Ilustracja widoczna w wersji PDF

Program KG-STV jest chyba bardziej popularny. Obraz jest dzielony na kwadraty 16x16 pixeli i jest przesyłany po kawałku, dla silnego sygnału jakość jest perfekcyjna.

73 Mirek SP5GNI

V. Informatyka

7. Certyfikaty SSL

Polski Związek Krótkofalowców od 2010 roku stosuje certyfikaty na wszystkich prowadzonych portalach / serwerach, portalu głównym "pzk.org.pl" oraz na wszystkich portalach tematycznych i portalach OT PZK. Stosowany jest certyfikat DV *wildcard obejmujący wszystkie subdomeny domeny głównej. Wykupywany był początkowo certyfikat o okresie ważności 1 rok, a od 4 lat certyfikat z okresem ważności na 2 lata. Aktualnie pozyskany certyfikat jest ostatnim certyfikatem 2-letnim. Od 01.09.2020 tego typu walidacje zostaną wycofane. Po nieco smutnych wydarzeniach w przeszłości z Unizeto ze Szczecina (obecnie Certum by Asseco) zrezygnowano z tych certyfikatów i wykupiono certyfikat AlphaSSL firmy GlobalSign BV.

Przy okazji, dla członków prowadzących instalacje własnych portali:

Dlaczego warto zainstalować certyfikat SSL?

Wiarygodność. Certyfikaty SSL o stopniu walidacji DV (Domain Validation) zabezpieczają transmisję danych w obrębie domeny i potwierdzają jej autentyczność. Proces weryfikacji odbywa się w sposób elektroniczny. Wyższe pozycje SEO i wsparcie przeglądarek. Wyszukiwarki doceniają i punktują strony z protokołem: //https. Wpływa to na pozycję w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce. Ponadto wszystkie popularne przeglądarki informują użytkownika danej strony, że ta jest zabezpieczona certyfikatem SSL.
Światowy standard bezpieczeństwa. Certyfikaty SSL stanowią obecnie podstawową metodę zabezpieczeń na świecie. Strona zabezpieczona certyfikatem przesyła kompletnie zaszyfrowane i nieczytelne dla innych użytkowników dane. Certyfikaty SSL to najwyższy standard światowego bezpieczeństwa w zakresie wymiany danych przez Internet.
Wzrost zrealizowanych transakcji (W naszym przypadku członków). Użytkownicy coraz częściej zwracają uwagę na to, czy strona jest zabezpieczona i większość z nich finalizuje swoje zakupy tylko wtedy, kiedy witryna posiada certyfikat SSL. Badania Symantec pokazują, że serwisy, które wdrożyły certyfikaty SSL, doświadczyły wzrostu liczby rejestracji nowych użytkowników do 87%, a konwersji ze sprzedaży do 30%.

*Wykorzystano teksty dotyczące opisów certyfikatów zaczerpnięte z portalu naszego providera serwerów KEI.pl.

Info: Admin IT PZK
__________________________________________
VI. Prawo i przepisy


VII. Humor w PZK

8. Ham Radio - humor
Humor widoczny w wersji PDF
Humor dzięki uprzejmości Jurka SP8TK

9. Humorystycznie nietypowe zastosowanie lodówki

Konstruktor lodówki - Marek SQ2CFB. Widać w tle anteny UKF-owe. *Eksponaty, to oczywiście piwo bezalkoholowe. Foto: SP5ELA

Ilustracje widoczne w wersji PDF

VIII. Silent Key's
__________________________________________________________

SP5NZZ Silent Key

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 25 lipca 2020 r. niespodziewanie do krainy wiecznych DX-ów odszedł nasz Kolega Tomasz Koszałkowski SP5NZZ, członek PZK i członek SPDXC #880.

Pożegnanie Tomka odbędzie się w dniu 1 sierpnia 2020 r. o godz. 10.00 w kaplicy w Nowym Dworze Mazowieckim na Osiedlu Młodych. Następnie urna ze zwłokami zostanie złożona na cmentarzu w Nowym Dworze Mazowieckim.

Tomku, spoczywaj w pokoju.

Członkowie Nowodworskiego Klubu Krótkofalowców
_______________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Jerzemu SP8TK, Jackowi SP1CNV, Członkom Nowodworskiego KK, Markowi SQ2CFB, Zespołowi SN0HQ.

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Motto Redakcji*.
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrybcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów).

Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,960,938 Unikalnych wizyt