PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 27/2020 z dnia 08.07.2020
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 27/2020 z dnia 8 lipca 2020 r. (e)


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I. Sprawy organizacyjne

1. Mistrzostwa IARU na KF 2020

Koleżanki i Koledzy,

W najbliższy weekend odbędą się światowe zawody IARU HF Championschip, nieoficjalne mistrzostwa świata krótkofalarskich organizacji narodowych stowarzyszonych w IARU.

Oficjalną reprezentacja w tych zawodach jest grupa SN0HQ. Jest to zespól złożony z najsilniejszych w danym momencie stacji SP pracujących z korzystnych lokalizacji na każdym z pasm krótkofalarskich z najlepszymi operatorów, którzy poświęcają swój czas i pieniądze aby godnie reprezentować SP na arenie światowej. Robimy to już od kilkunastu lat z różnymi kolejami losu i wynikami - od kilkukrotnych miejsc na podium lub tuż za nim do miejsc w drugiej dziesiątce.

Zajęte miejsce zależne jest nie tylko od mobilizacji Zespołu i możliwości operatorskich i sprzętowych ale w głównej mierze od warunków propagacyjnych. W okresie słabej aktywności słońca stacje położone na południu i zachodzie Europy mają zdecydowanie większe szanse na zajęcie wyższych miejsc nawet przy mniejszej ilości QSO. Było to przedmiotem wielokrotnych analiz. Niestety jesteśmy tu gdzie jesteśmy i tylko wspólnym wysiłkiem Zespołu SN0HQ i stacji polskich możemy zająć wysokie miejsce w zawodach.

Dlatego zapraszam wszystkich członków SPDX Clubu, ich kolegów, członków PZK, krótkofalowców niezrzeszonych i zrzeszonych w innych krajowych stowarzyszeniach krótkofalarskich do pełnej mobilizacji i nawiązania z nami, jak największej ilości łączności na wszystkich pasmach KF emisjami CW i SSB.
Apeluję do klubów krótkofalarskich, aby udostępniły swoje stacje w klubie lub terenie dla swoich członków i zachęcili ich do udziału w zawodach, a następnie pomogli w opracowaniu i wysyłce logów do organizatora, gdyż tylko takie QSO przyczynią się do powiększenia naszego rezultatu. W okresie słabej propagacji QSO ze stacjami SP są niezwykle cenne. Stacja DL0HQ tylko dzięki ogromnej mobilizacji swoich członków (co prawda DARC ma ich 10 krotnie więcej członków niż PZK), przez co od lat zajmuje czołowe miejsca. Jak zwykle stacje, które nawiążą po 12 QSO ze stacjami SN0HQ, po zgłoszeniu i wysłaniu w terminie logu do organizatora otrzymają białe koszulki Worked all SN0HQ Stations 2020 i będą uczestniczyły w losowaniu cennych nagród.
Zgłoszenia na koszulki należy składać bezpośrednio poprzez formularz na stronie http://sn0hq.org.pl/worked-all-sn0hq-stations.php

Stacje SN0HQ pracujące na wyższych pasmach będą okresowo zmieniały swoje lokalizacje, aby umożliwić stacjom SP z całego kraju nawiązanie z nami QSO.

Regulamin zawodów IARU opublikowany jest na stronie: http://sn0hq.org.pl/regulamin.php, zaś informacja o lokalizacji poszczególnych stacji oraz graf sieci oraz aktualne częstotliwości stacji głównych na stronie http://sn0hq.org.pl/dxcluster.php. Tam też można śledzić aktualizowany co godzinę wynik. Na bieżąco wynik będzie aktualizowany na stronie _Live Contest Score Server_

Log SN0HQ będzie ogólnodostępny dopiero po upływie terminu wysyłki logów do organizatora i usunięciu ewidentnych błędów logowania, o ile takie wystąpią.

Jeszcze raz zapraszam wszystkich do licznego udziału w Zawodach i wsparcia naszej narodowej reprezentacji.

73! Włodek SP6EQZ

Kapitan Zespołu SN0HQ

2. Odwołane Posiedzenie ZG PZK

Zwołane na dzień 4 lipca br. w Warszawie Posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców nie odbyło się.
Powodem odwołania były względy epidemiologiczne i nadal obowiązujące surowe przepisy dotyczące zgromadzeń w obiektach zamkniętych. To z kolei spowodowało odmowę udostępnienia sali w CPK Dzielnicy Warszawa Praga Południe. Informację o tym otrzymaliśmy w piątek 26 czerwca i natychmiast sekretariat ZG PZK powiadomił o tym Członków Zarządu Głównego PZK drogą elektroniczną, na adresy e-mail przez Nich wskazane. Niestety nie udało się w tak krótkim czasie znaleźć w Warszawie odpowiedniej sali na zaplanowany termin.
Posiedzenie ZG PZK z proponowanym przez Prezydium ZG PZK porządkiem obrad odbędzie się prawdopodobnie 5 września br. w Warszawie przy ul. Grochowskiej.
Prządek obrad ten sam, który był przyjęty przez prezydium na dzień 4 lipca.
Szczegółowe informacje w następnym Komunikacie oraz oczywiście zostaną one rozesłane do Członków ZG PZK.

Piotr Skrzypczak SP2JMR sekretarz PZK

II. Wydarzenia i historia

3. Jubileusz Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosławia Dąbrowskiego i HF70WAT

Rok 2021 będzie rokiem szczególnie ważnym dla Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosławia Dąbrowskiego w Warszawie, przypada w nim 70. rocznica powołania Uczelni.
Południowo Praski Klub Krótkofalowców SP5PPK podjął starania o upamiętnienie Jubileuszu Uczelni. Po uzgodnieniu i za zgodą Pana gen. bryg. dr hab. inż. prof. Tadeusza Szczurka, Rektora - Komendanta oraz Pana płk dr hab. inż. prof. Zbigniewa Piotrowskiego, Dyrektora Instytutu Systemów Łączności, w okresie od 1 września 2021 do 29 listopada 2021 (Dzień Podchorążego) pracować będzie stacja okolicznościowa HF70WAT.
Klub SP5PPK planuje akcję dyplomową, mającą na celu upamiętnić jubileusz Uczelni i w związku z tym zwraca się do wszystkich czynnych krótkofalowców, będących absolwentami WAT, Akademii Wojskowych i Wyższych Szkół Oficerskich, a chcących przyłączyć się do akcji, o kontakt mailowy z Andrzejem sq5nap@gmail.com .
W emailu prosimy o podanie imienia, znaku, miejscowości, informacji o roku ukończenia WAT, Akademii Wojskowych, Wyższych Szkół Oficerskich oraz preferowanych rodzajach pracy - CW, SSB, DIGI.
Informację prosimy przekazać do 30 października 2020.

W załączniku do niniejszego Komunikatu więcej informacji. W pliku graficznym.

Info: Andrzej, SQ5NAP, sq5nap@gmail.com


III. Sport

4. Zapraszamy do udziału IARU HF Championship 11-12. lipca 2020 r. godz. 12-12 UTC czyli od 14.00 11.07.2020 do 14.00 12.07.2020 czasu lokalnego

To nieoficjalne mistrzostwa świata w krótkofalarstwie. Formuła tych zawodów jest tak pomyślana by uaktywnić maksymalną ilość stacji amatorskich w poszczególnych krajach, których organizacje krótkofalarskie są zrzeszone w IARU i których reprezentacje stratują w mistrzostwach. Nasza reprezentacja od b. dawna startuje pod znakiem SN0HQ. To jedyne zawody, w których sami sobie możemy dawać punkty nawiązując łączności ze stacją SN0HQ. Tak jak pisze Kapitan Zespołu SN0HQ: "W okresie słabej aktywności słońca stacje położone na południu i zachodzie Europy mają zdecydowanie większe szanse na zajęcie wyższych miejsc nawet przy mniejszej ilości QSO. Było to przedmiotem wielokrotnych analiz. Niestety jesteśmy tu gdzie jesteśmy i tylko wspólnym wysiłkiem Zespołu SN0HQ i stacji polskich możemy zająć wysokie miejsce w zawodach."
Dlatego prosimy wszystkich, którzy czytają niniejszy tekst o rozpropagowanie tych informacji wśród swoich Kolegów i znajomych krótkofalowców. Niech każdy kto ma dostęp do stacji choć na godzinę z niego skorzysta i nawiąże możliwie jak największą ilość QSO"s ze stacją SN0HQ.

Do usłyszenia w mistrzostwach IARU!

Prezydium ZG PZK

5. Informacje DX-owe i nie tylko dx-owe

9A - Chorwacja:
Członkowie klubu 9A1ZDR będą aktywni pod znakiem 9A164T z okazji urodzin Nikola Tesla ur. 10.07.1856. QSL za pośrednictwem biura i eQSL.

DL - Niemcy. IOTA EU-047 od 10 - 13 lipca Markus będzie qrv jako DJ4EL/P z wyspy Juist. Praca od 40 do 10 metrów SSB. QSL via DJ4EL, LoTW.

I - Włochy: IOTA EU-050 Franco IK4YCQ od 4 do 10 lipca nadaje z wyspy San Domino używając znaku IL7/IK4YCQ. QSL via znak domowy.

OX - Grenlandia: IOTA NA-134 Bo OZ1DJJ będzie aktywny od 7 do 30 lipca jako OX3LX z wyspy Aasiaat Loc.GP38nq. QSL przez OZ0J.

RA - Rosja:
Od 11 - 19 lipca na pasmach będzie aktywna stacja UE45SA z okazji 45 rocznicy pierwszego wspólnego amerykańsko-radzieckiego lotu w kosmos.
Misja Apollo-Sojuz rozpoczęła się na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie. Sojuz 19 wystartował 15 lipca 1975 r. o godzinie 8:20 EDT.
Kilka godzin później Apollo podążył za nim, odrywając się od NASA Kennedy Space Center o godzinie 15:50.

SM- Szwecja. Jak informuje Waldi SP7IDX, w okresie od 10 do 17 października 2020 roku będzie aktywny jako SM/SP7IDX ze szwedzkiej wyspy Arko (Arkö båk) IOTA EU-177. Wyjazd stricte wędkarsko r12; radiowy. Planuje być aktywny na SSB i FT8 od 40 do 10 m. Zabiera antenę Hexbeam i HyEndFed 40/30m + radio SunSDR2 DX + PA EXPERT 1,3.

SP - Polska:
SN87LOT - specjalny znak okolicznościowy będzie aktywny na pasmach w dniach od 1 lipca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r.
Stacja będzie pracowała dla upamiętnienia 87 rocznicy przelotu przez Atlantyk dwóch litewskich pilotów Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy 15 lipca 1933 r. małym samolotem "Lituanica" wylecieli z Nowego Jorku do Kowna. Ich lot zakończył się katastrofą w lesie obok miejscowości Pszczelnik (ok. 6 km od Myśliborza woj. zachodniopomorskie). W miejscu upadku samolotu znajduje się pomnik poświęcony dzielnym lotnikom, przy którym każdego roku odbywają się uroczystości z udziałem najwyższych przedstawicieli Polski i Litwy.
QSL via SP1PMY.

SN0HQ 2020 - oficjalna reprezentacja Polskiego Związku Krótkofalowców będzie aktywna 11 - 12 lipca w zawodach IARU HF Championship.
Zaproszenie na stronie https://pzk.org.pl/news.php?readmore=4667

Koledzy z klubu SP9YFF uruchomili nową akcję dyplomową "Architectura Militaris XX". Szczegóły akcji pod linkami:
www.sp9yff.pl oraz https://sfota2016.wixsite.com/si-am
Zapraszają do udziału, sprawdzenia osiągnięć i ściągania dyplomów. Tnx SQ9HZM.

VK - Australia: IOTA OC-139 Grant VK5GR i Andrew VK5AKH od 13 do 18 lipca będą qrv jako VK5KI. QSL przez M0OXO. https://vk5gr-iota.net/

YB - Indonezja: Od 9 do 12 lipca z okazji 343 rocznicy założenia dystryktu Cianjur będzie czynna stacja 8A343CJR.
QRV na pasmach 80, 40, 20, 15 i 2m. QSL via direct (patrz QRZ.COM).
http://orarilokalcianjur.rf.gd/index.php?i=1

OH1NOA Letnia trasa WWFF 2020:
Timo OH1NOA planuje "WWFF Summer Tour" w dniach 12-11-26 lipca.
Plan wygląda następująco:
W konkursie IARU weźmie udział jako
* ES1NOA/2 (bez WWFF):
* 12-13 lipca: ES1NOA/x
* 14-17 lipca: YL/OH1NOA
* 17-20 lipca: LY/OH1NOA
* 21.07.: YL/OH1NOA
* 22-26 lipca: ES1NOA/x
Za łączności można uzyskać specjalny dyplom. QSL via biuro i LoTW.

Zawody 11 - 12 lipca 2020 r.
IARU HF World Championship: http://www.arrl.org/iaru-hf-world-championship
SKCC's Weekend Sprintathon (WES): https://www.skccgroup.com/operating_activities/weekend_sprintathon/
FISTS Summer Unlimited Sprint: https://www.fistsna.org/operating.html#sprints
QRP ARCI SUMMER HOMEBREW SPRINT: http://qrparci.org/contests/2020%20Summer%20Homebrew%20Sprint.txt

Pozdrawiam Adam SQ9S

IV. Technika

6. Technika i publikacja techniczne. Biblioteka Polskiego Krótkofalowca.

Krzysztof OE1KDA napisał: rPięćdziesiąty tom serii jest czymś w rodzaju jubileuszowego. Rozejrzałem się przy tej okazji trochę w Internecie i zauważyłem, że w wielu miejscach, w których były umieszczane poprzednie tomy, ostatnie są sprzed paru lat, a w niektórych miejscach wszystko zostało usunięte. Odnoszę też wrażenie, że w wielu przypadkach moje listy z prośbą o opublikowanie i całe opracowanie trafiają po prostu do kosza komputerowego. Lista adresów, na które wysyłałem moje opracowania zebrała się w ciągu lat i być może nie jest całkiem aktualna. Czego mi przez cały czas brakowało to jakiegoś echa, możliwości przekonania się, kto jest jeszcze zainteresowany umieszczaniem tomów w Internecie, a kto nie ma już takich możliwości albo z innych względów woli nie umieszczać albo jest zainteresowany czym innym.
Stąd też pomysł miniankiety: Czy jest jeszcze zainteresowanie umieszczaniem i czytaniem dalszych opracowań czy też należy zakończyć serię "Biblioteki polskiego krótkofalowca" Czy zainteresowania krótkofalowców przesunęły się z techniki na inne tematy? Jeśli są jeszcze zainteresowani to byłbym wdzięczny za parę słów o tematach, na które jest aktualnie większy popyt.
Pisanie do kosza komputerowego jest mało satysfakcjonujące, a czas na to poświęcany mogę przeznaczyć przy braku zainteresowania na inne pomysły, np. sprawy techniczne wspólnie z kolegami austriackimi...
Kolegom, którzy odpowiadali na moje prośby i publikowali opracowania w "swoich" witrynach i zawiadomienia na forach bardzo za to dziękuję i mam nadzieję na dalszą owocną współpracę.
Kolegów, którzy będą chcieli odpowiedzieć na moją miniankietę proszę o nadesłanie odpowiedzi w ciągu najbliższych dwóch - trzech tygodni, żebym mógł dostosować swoje plany do jej wyniku. E-mail: krzysztof.dabrowski@aon.at

Pozdrawiam serdecznie
73! Krzysztof OE1KDA

V. Informatyka

______________________________________________
VI. Prawo i przepisyVII. Humor w PZK

7. Prace antenowe VHF związane z DMR.


Ilustracje oraz opisy widoczn w wersji PDF

VIII. Silent Key's

_________________________________________________________________

_______________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Jerzemu SP8TK, Włodkowi SP6EQZ, Andrzejowi SQ5NAP, Krzystofowi OE1KDA, Adamowi SQ9S

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę za wyjątkiem lipca i sierpnia o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Motto Redakcji*.

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrybcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.p l z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów).

Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).

Załącznik widoczny w wesrji PDF
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,434,494 Unikalnych wizyt