PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3298 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 24/2020 z dnia 17.06.2020
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 24/2020 z dnia 17 czerwca 2020 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I. Sprawy organizacyjne

1. Walne Zebrania i Zjazdy OT

A. Lubuski OT - OT32

Zarząd Lubuskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców zawiadamia, że w dniu 27 czerwca 2020 r. o godzinie 14.00 w pierwszym, o 14.30 w drugim terminie w Ośrodku Kampingowym "Ustronie"; w Karpicku koło Wolsztyna odbędzie się Walne Zebranie sprawozdawczo - wyborcze członków Oddziału. Na Walnym Zebraniu wybierzemy delegatów Oddziału na KZD, zgodnie z Ordynacją wyborczą przyjętą na posiedzeniu ZG PZK w dniu 15.06.2019 r.
Proponowany porządek obrad znajduje się na stronie: www.otpzk32.vgh.pl

Na Zebranie zapraszamy wszystkich kolegów krótkofalowców zainteresowanych sprawami Związku.

Prezes Lubuskiego Oddziału
Marek Kuliński SP3AMO

B. Małopolskie Stowarzyszenie Krótkofalowców - OT 10 PZK

Zarząd Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców OT PZK w Krakowie na wniosek Oddziałowej Komisji Rewizyjnej informuje, że Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy odbędzie się w dniu 28 czerwca 2020 r. o godz. 11:00 w siedzibie Oddziału, ul. Basztowa 15/17 w Krakowie. Drugi termin: 28 czerwca 2020 r.
o godz. 11:30. Program Zjazdu został rozesłany do członków OT10.

Podczas Zjazdu odbędą się wybory Zarządu OT oraz Delegatów na XXVI KZD reprezentujących MSK OT10 PZK.

Info. Adam SP9XUM


II. Wydarzenia i historia

2. Skrócony spis treści Świata Radio 7-8

AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Mikroprzemiennik Openspot 3
PREZENTACJA: XHDATA 808, Nowości firmy Kenwood, Sentry H na polskim rynku
ŁĄCZNOŚĆ: Zdalnie sterowane radiostacje, Telegrafia a demencja
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK
WYWIAD: 50 lat krótkofalarstwa w SP i DL
HOBBY: Miniaturowy Fmeter 32 MHz, Dekoder alfabetu Morse'a
DIGEST: Różne rozwiązania radiowe
RETRO: Replika odbiornika wg SP1MD
DYPLOMY: Grody w Polsce i Architektura Militaris XX
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

3. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 7-8/2020

Po posiedzeniu Prezydium 02.06.2020
Walne zebrania Oddziałów PZK
Po konsultacjach w Ministerstwie cyfryzacji
SP8MMW jako HF76AK
Rozmowa z Dowództwem WOT
Zaproszenie do Łagowa
Silent Key's

4. Tony Hutchison VK5ZAI odznaczony Orderem Australii

Miło nam zakomunikować, że Kol. James Anthony (Tony) Hutchison VK5ZAI został odznaczony Orderem Australii, który stanowi najwyższe odznaczenie państwowe w tym kraju (zarówno cywilne jak i wojskowe) i jest przyznawane za wkład w rozwój tego państwa poprzez znaczące dokonania.

Na Urodzinowej Honorowej Liście Królowej Roku 2020 (Kingston SE SA 5275), ogłoszonej w dniu 08.06.2020 r. przez Gubernatora Generalnego Australii, który dokonuje formalnego nadania orderu w imieniu Królowej Australii (jest nią Królowa Elżbieta II) figuruje Tony Hutchison. Został on uhonorowany powyższym odznaczeniem za wybitne zasługi dla służby radioamatorskiej, w szczególności w zakresie komunikacji satelitarnej i kosmicznej. Ze względu na COVID-19 uroczyste wręczenie medali odbędzie się prawdopodobnie pod koniec tego roku.

Tony VK5ZAI pierwszą licencję amatorską otrzymał w 1960 r., a w 1965 r. zainteresował się łącznościami satelitarnymi za pośrednictwem satelity OSCAR III. W latach 90. zaangażował się w realizację łączności placówek szkolnych ze Stacją Kosmiczną Mir, a później zajmował się aranżacją łączności astronauty Andyr17;ego Thomasa ze środowiskiem rodzinnym, w trakcie jego 5-miesięcznego pobytu na stacji Mir w 1998 r. W 2000 r. Tony został zaproszony do zespołu ARISS (Amatorskie Radio na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) jako operator tzw. telemostu i mentor łączności ze szkołami.


W 2001 r. Tony VK5ZAI, został zaproszony przez NASA do operacji wystrzelenia wahadłowca STS-102 z Przylądka Canaveral i na spotkanie z astronautami. Obecnie jest koordynatorem ARISS w Australii. Tony niejednokrotnie podkreślał, że cały czas wspiera go i pomaga mu jego żona Jill. To właśnie żona często zachęcała go do działania oraz pomagała mu w organizacji łączności w tym podczas montażu sprzętu, a także w pakowaniu po zrealizowanej łączności ARISS ze szkoły w Australii.

W Polsce dwadzieścia placówek edukacyjnych przeprowadziło zaplanowaną łączność ARISS i zadawało pytania, na które odpowiadał astronauta bezpośrednio z pokładu stacji kosmicznej. Dziewięć razy dwustronną łączność radiową pomiędzy Ziemią, a stacją kosmiczną, gdy ta była poza obszarem radiowym Europy, zapewniała naziemna stacja satelitarna ARISS i krótkofalowcy spoza Europy. W dniu 27 listopada 2013 r. łączność taką dla uczniów z Polski zapewnił właśnie Tony, przy użyciu swojej naziemnej stacji satelitarnej VK5ZAI zlokalizowanej na południu Australii.

Drogi Tony, niezmiernie cieszymy się, że Twoja praca wolontariusza została dostrzeżona i doceniona przez Królową w Twoim kraju. Przyjmij, proszę, szczere gratulacje od polskich krótkofalowców. 73!

Tłumaczenie na j. angielski:
Dear Tony, we are very pleased that your volunteer work has been noticed and appreciated by the Queen in your country. Please receive sincere congratulations from the Polish radio amateurs. 73!

Adresy źródłowe:
https://www.gg.gov.au/australian-honours-and-awardsaustralian-honours-lists/queens-birthday-2020-honours-list oraz qrz.com

Udostępnienie informacji: Armand Budzianowski, SP3QFE - Mentor ARISS Europa.
Konsultacje: Armand Budzianowski, SP3QFE i Sławomir Szymanowski, SQ3OOK - Koordynator PZK ds. ARISS.

Autor opracowania: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU PZK.
Materiał jest ilustrowany, ilustracje dostępne w wersji PDF

5. SN0LED

Planowana praca radiostacji o znaku SN0LED z Pól Lednickich odbędzie w dniach 27-28.06.2020 roku. Jest to termin ostateczny.
Zapraszam do łączności.

Za klub SP3POH /-/ Damian Bogdański SP3OL

III. Sport

6. SP DX Contest 2020 rozliczony

W dniu 15.06.2020 r. zgodnie z harmonogramem prac Komisji SP DX Contest zostały opublikowane wyniki SP DX Contest 2020.
Logów jest 3335, startowało około 4300 zawodników. Jest to rekord wszech czasów. Można pobierać dyplomy uczestnika zawodów.
Komisja zwraca szczególną uwagę na opis procedury znajdujący się w nagłówku strony wyników. Pomimo pozornej prostoty tych zapisów prace optymalizacyjne trwały 2 miesiące. Analizy i dalsze prace związane z SP DX Contest, jego regulaminem, portalem i systemem rozliczeń będą trwały do kolejnych zawodów w roku 2021.
Portal SP DX Contest 2020:

https://spdxcontest.pzk.org.pl/2020/index.php

Wyniki SP DX Contest 2020:

https://spdxcontest.pzk.org.pl/2020/results.php
Skrócone statystyki wyników:


Zwycięzcom i pokonanym gratulujemy!

73! Komisja SPDXC 2020

Info SP5ELA

7. Posumowanie akcji dyplomowej BRAVO Bydgoszcz

Akcja miała na celu uczczenie 100 rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy i odbywała się pod patronatem Prezydenta miasta Bydgoszczy w okresie od 17 do 31 stycznia 2020. W przeprowadzenie akcji zaangażowanych było łącznie 20 operatorów z Bydgoszczy, Inowrocławia, Mogilna, Sicienka, Czarnowa, Janikowa i innych miejscowości regionu, którzy spędzili łącznie około 1500 godzin przy radiostacji. Stacje okolicznościowe podczas akcji dyplomowej przeprowadziły 18.426 łączności z 8.736 osobami. Wszystkie te łączności zostaną potwierdzone okolicznościowymi kartami, zawierającymi fakty na temat historii Bydgoszczy oraz ciekawe zdjęcia. Akcja dyplomowa odbiła się szerokim echem na całym świecie. Udział wzięli krótkofalowcy z 6 kontynentów Świata, z którymi nawiązaliśmy łączności. Sygnał z Bydgoszczy najdalej dotarł do Nowej Zelandii, w linii prostej jest to 17.848 km. Akcja ta angażowała również lokalne środowiska krótkofalowców, którzy w ten sposób chcieli świętować odzyskanie przez Bydgoszcz niepodległości. Bydgoski Klub Krótkofalowców SP2PBY działając w porozumieniu z Kujawsko - Pomorskim Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy wzbudził ciekawość historyczną oraz poszanowanie dla lokalnego dziedzictwa kulturowego wśród wychowanków ośrodka, którzy pod opieką doświadczonych krótkofalowców czynnie brali udział
w przedsięwzięciu, oczywiście przy radiostacji. Dla uczestników akcji został przygotowany pamiątkowy dyplom z grafiką muralu z ulicy Kujawskiej, którego autorem jest Dawid Celek, pobrany on został do tej pory przez ponad 600 krótkofalowców, którzy spełnili regulaminowe warunki akcji dyplomowej.

Info. Krzysiek SQ2JK

*Akcja była sfinansowana przez Urząd Miejski w Bydgoszczy i odbyła się przy współpracy Muzeum Historycznego Miasta Bydgoszczy skąd pozyskaliśmy unikatowe zdjęcia z 1920 roku, widoczne na stronie głównej akcji oraz na kartach QSL.
Po ustaniu pandemii przewidziana jest specjalna uroczystość podsumowująca akcję we wszystkich jej aspektach, podczas której m.in. zostaną wręczone okolicznościowe grawertony.

Szczególne podziękowania należą się Głównemu Managerowi akcji Krzysztofowi SQ2JK, który czuwał nad całością akcji, a także dopilnował jej prawidłowego rozliczenia oraz Danielowi SQ2KLU który wniósł swój wkład w aspekt informatyczny całego przedsięwzięcia.

Piotr SP2JMR sekretarz PZK

DODATKOWE INFORMACJE

Poniżej statystyki bardziej szczegółowe.

Dla przypomnienia, strona akcji - https://100by.ot04.pl

Podstrona ze statystykami - https://100by.ot04.pl/pl/logi/

Liczba łączności przeprowadzonych przez poszczególne stacje:

SP2PBY - 7374 QSO (znak w akcji HF100BY)
SP2PBM - 4423 QSO (znak w akcji 3Z100BY)
SP0PZK - 3584 QSO (znak w akcji SN100BY)
SP2ZCI - 3045 QSO (znak w akcji SP100BY)

indywidualne wyniki operatorów

SP2GJI - 2773 QSO
SP2DKI - 2371 QSO
SP2GVN - 1871 QSO
SP2DDX - 1787 QSO
SQ2JK - 1569 QSO
SP2CA - 1534 QSO
SP2MKT - 1385 QSO
SP2FCR - 819 QSO
SP2MKI - 798 QSO
SP6CES - 733 QSO
SP2SJ - 657 QSO
SP2FTL - 538 QSO
SP2WKB - 385 QSO
SP2JNB - 336 QSO
SP2GTJ - 307 QSO
SP2JBJ - 247 QSO
SP2JMR - 238 QSO
sekcja młodzieżowa SP2PBY - 69 QSO
SQ2EAR - 9 QSO

8. Wiadomości nie tylko dx-owe

EA - Hiszpania. Od 20 do 28 czerwca na pasmach usłyszymy AM500ISJ.
W trakcie podróży dookoła świata flota Magellana zimowała w Puerto San Julian 500 lat temu. QSL via EA7URF.

JW - Spitsbergen
Bjoern LA5NUA i Jurn LA5LUA członkowie stacji klubowej JW5E są obecnie aktywni jako JW5NUA i JW5LUA. IOTA EU-026.

OZ- Dania. Mike DG5LAC pomiędzy 20 a 27 czerwca będzie aktywny jako OZ/DG5LAC z Vendsyssel-Thy EU-171.

VP2V - Brytyjskie Wyspy Dziewicze
Planowana w dniach 17 - 24 czerwca wyprawa VP2V/W9DR została odwołana.

Zawody 20 - 21 czerwca 2020 r.
All Asia DX CW https://www.jarl.org/English/4_Library/A-4-3_Contests/2020AA_rule.htm
Ukrainian DX Classic RTTY Contest http://urdxc.org/rtty/eng.htm
Stew Perry Topband https://www.kkn.net/stew/stew_rules.html

Wyniki zawodów:
His Majesty The King of Spain CW Contest 2020:
https://concursos.ure.es/en/raw-scores-smrcw/
EURASIA Contest: http://www.eurasia-contest.com/

Pierwsze QSO pomiędzy Łotwą a Słowenią w pasmie 40 MHz:
https://ei7gl.blogspot.com/2020/06/first-contact-between-lithuania-and.html

Pozdrawiam Adam SQ9S

9. Ogłoszenie wyników zawodów UKF organizowanych przez 1. Region IARU w roku 2019

W dniu 11.06.2020 r. w godz. 19.00-21.00 UTC miało miejsce międzynarodowe spotkanie w trybie on-line, zorganizowane na platformie internetowej przez Niemiecki Związek Krótkofalowców (DARC). Spotkanie to prowadził Kol. Alessandro Carletti IV3KKW - członek Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU oraz Manager ds. Zawodów Mikrofalowych IARU R1, a współprowadzącymi byli także Kol. Jacques Verleijen ON4AVJ - Przewodniczący Komitetu C5 ds. UKF 1. Regionu IARU oraz Kol. Christian Entsfellner - Prezes Zarządu DARC.

W czasie spotkania przedstawiono oficjalne wyniki czerwcowych zawodów 50/70 MHz, wrześniowych zawodów 144 MHz, październikowych zawodów mikrofalowych oraz czerwcowych zawodów ATV. Warto również wspomnieć, że Zespół Kontestowy SN7L zdobył I miejsce w kategorii MO 144 MHz (stacje z wieloma operatorami), uzyskując 443937 punktów (1060 poprawnie zweryfikowanych QSOs przeprowadzonych z lokalizacji JO70UR, ODX - 1114 km).

Ogółem, w czwartkowym spotkaniu on-line udział wzięło 35 uczestników, w tym 14 stacji polskich (m. in. niektórzy członkowie Zespołu SN7L: Kol. Maciej Karpiński SP7TEE, Kol. Wojciech Howis SP7HKK, Kol. Zbigniew Gniotek SP7MTU, Kol. Tomasz Babut SP5XMU, Kol. Andrzej Hyjek SO3Z, Kol. Tomasz Ciepielowski SP5CCC oraz Kol. Paweł Zakrzewski SP7TEV), a zaprezentowany w jego trakcie pełny materiał zostanie udostępniony niezwłocznie po opublikowaniu.

Opracowanie:

Tomasz Ciepielowski, SP5CCC - Prezes Stowarzyszenia Polski Klub UKF
Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK

10. Podsumowanie zawodów Dzień Dziecka 2020

Rada Pedagogiczna Zawodów Dzień Dziecka ogłosiła oficjalne wyniki zawodów Dzień Dziecka 2020.
Zwycięzcą Zawodów Dzień Dziecka 2020 została Kasia SQ3K i otrzymała wyróżnienie w formie Statuetki Zwycięzcy. Brawo!
15-letnia uczestniczka tych zawodów była aktywna na obu emisjach: SSB oraz na telegrafii.

Kolejne miejsca na podium zajęli:
II. Lena, SO5RZ
III. Sebastian, SQ2SM
IV . Wiktor, SP5WAZ
Zostali Oni wyróżnieni dedykowanymi grawertonami - "deskami" w naszym krótkofalarskim slangu.
W zawodach brało udział 29 juniorów w różnych kategoriach. Wszyscy juniorzy otrzymali Świadectwo Szkolne Radiooperatora z biało-czerwonym paskiem wzorem szkolnego świadectwa dla prymusów. Brawo!

Podziękowania skierowane zostały również do wszystkich Seniorów, którzy poświęcili swój czas biorąc na udział w zawodach DD. W sumie zgłoszono 73 logi do punktacji.
Na potrzeby tegorocznej edycji zawodów pojawiła się nowa wartość - informatyczna obsługa zawodów we własnym zakresie.
W celu bezpieczeństwa i terminowego rozliczenia zawodów został wdrożony niezależny program rozliczający zawody i powiązana z tym dedykowana strona https://dd.reaktywacja.org.pl/ . Bieżące info oraz galeria zdjęć uczestników zawodów zamieszczone są na stronie klubowej SP5PRF:
http://www.sp5prf.pl/news.php
Rada Pedagogiczna zawodów podziękowała kolegom Ryszardowi SP9GR, Andrzejowi SP5VIH i Kacprowi SO5KR za przygotowanie i skuteczne wdrożenie oprogramowania.
Zawody zostały rozliczone i wszystkie regulaminowe wyróżnienia wysłane na adresy domowe juniorów.

Sponsorami tegorocznej edycji zawodów byli:
OT37 PZK - grawertony, Jurek SQ5JD - wydruk i wysyłka dyplomów

Do usłyszenia na paśmie i zobaczenia na forumowych stronach w kolejnej edycji Zawodów Dzień Dziecka.

Udanych wakacji!

73, de Rada Pedagogiczna Zawodów Dzień Dziecka oraz organizatorzy:
Tomek SP5PY, Tomek SP5XO, Bogdan SP5WA, Paweł SQ5STS

11. Zawody Tarnowskie 2020

Zbliża się trzeci pełny weekend czerwca - to już najbliższy weekend - a więc i termin Krótkofalarskich Zawodów Tarnowskich organizowanych w tym czasie od wielu lat przez OT 28 w Tarnowie. W bieżącym roku przypada to w dniach:
20 czerwca 2020 r, w godz. 16.00 - 17.59 UTC dla części UKF/VHF oraz
21 czerwca 2020 r, w godz. 5.00 - 5.59 UTC. /7.00 - 7.59 LOC/ (1h) dla części KF. Mimo pandemicznej sytuacji w Kraju zawody nie powodują łamania obowiązujących w związku z tym przepisów. Jednak prawdopodobieństwo braku możliwości realizacji wszystkich zapisów regulaminów zawodów spowodowało konieczność zmiany części ich zapisów. W związku z tym koniecznie prosimy o zapoznanie się z regulaminami jeszcze przed zawodami.
Zapraszamy do udziału w zawodach.
Adresy regulaminów:
Na stronie "LogSP" - https://logsp.pzk.org.pl/?page=contests
oraz na stronie organizatora:
Część KF ;
http://sp9pta.hamradio.pl/wp-content/uploads/2020/05/Zawody-Tarnowskie-2020-KF.pdf
Część UKF/VHF;
http://sp9pta.hamradio.pl/wp-content/uploads/2020/05/Zawody-Tarnowskie-2020-UKF-VHF.pdf

W związku z tym, że uruchomiony został ponownie portal LogSP i przyjmowanie logów działa poprawnie, logi prosimy wysyłać za pośrednictwem portalu w terminie zgodnie z regulaminem.
Dopiero w przypadku braku możliwości wysłania poprawnego formatu logu "*.cbr" z jakiegoś powodu, dziennik zawodów można wysłać na adres organizatora - sp9pta(at)onet.eu
Do spotkania w zawodach!

Vy 73! Stanisław SQ9AOR

IV. Technika

12. Przemienniki SP5

Przemienniki w SP5 obsługują zarówno transmisję analogową, jak również cyfrową DMR, DMR+, C4FM Fusion. W roku 2019 przemiennik SR5W uległ awarii - trafienie pioruna. Antena była, a za chwilę zniknęła. Bóg Zeus nie ma e-mail.
Wirtualny OT PZK OT73 sfinansował nową antenę do przemiennika. Instalacji dokonał zespół z klubu SP5KAB pod wodzą Jacentego SP5TA. Przemiennik jest funkcjonalny. Zakupioną antenę przekazano do eksploatacji do OT25 na mocy umowy użyczenia OT73, OT25. OT73 dziękuję Jurkowi SP5SSB za współpracę.


Antena do przemiennika SR5W na pasmo 144MHz, typ ASD-052 zysk 8 dBd, N-50.
Zdjęcie: SP5TA widoczne w wersji PDF

V. Informatyka
______________________________________________
VI. Prawo i przepisy

VII. Humor w PZK

13. Wariactwo przemiennikowe, DMR, DMR mobile, drony.

W poprzednim Komunikacie było info o takim nowoczesnym kasku mobilowym. To dalszy ciąg historii.
Ilustracje widoczne w wersji PDF 1. Jeden z mobilowców DMR (Mariusz SP5ITI) w ramach rekreacji przemierza tereny wokół przemiennika SR5DWA i komina w Kawęczynie (Warszawa).

2. DRON Mavic-AIR, sterowany przez SP5ITI, poniżej fotka panoramy Warszawy widziana od wschodu miasta z tego drona. Komin 305m npm.


14. Humor dzięki uprzejmości Jurka SP8TK-takze widoczny w wersji PDF

VIII. Silent Key's
_________________________________________________________________

_______________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Adamowi SQ9S, Jerzemu SP8TK, Markowi SP3AMO, Adamowi SP9XUM, Stanisławowi SQ9AOR, Andrzejowi SP5AHT, Tadeuszowi SP9HQJ, Krzysztofowi SQ2JK, Bogdanowi SP5WA, Pawłowi SP7TEV, Tomkowi SP5CCC

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Motto Redakcji*.
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej rKomunikatem sekretariatu ZG PZKr1;). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrybcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów).

Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,269,453 Unikalnych wizyt