PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 49/2019 z dnia 04.12.2019
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 49/2019 z dnia 04 grudnia 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

Motto Redakcji. Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informuję, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).
Redakcja Komunikatów PZK

I. Sprawy organizacyjne

1. Posiedzenie ZG PZK

W dniu 7 grudnia br. w Domu Kultury "Zarzewie" w Łodzi, przy ul. Leopolda Tyrmanda 4, odbędzie się II w tym roku posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców. Początek godz.10.00.
Głównymi celami są:
-uchwalenie budżetu PZK na 2020 rok
-podjęcie uchwał o odznaczeniach członków PZK
-omówienie obchodów Jubileuszu 90 lecia powstania Polskiego Związku Krótkofalowców
-podjęcie innych uchwał zgodnie z wnioskami członków ZG PZK

Członkowie ZG PZK otrzymali podstawowe materiały na Posiedzenie w statutowym terminie.
Zgodnie ze Statutem PZK oraz Regulaminem ZG PZK w posiedzeniu w charakterze gości mogą uczestniczyć członkowie PZK nie będący członkami ZG.

Info. Piotr SP2JMR

II. Wydarzenia

2. Barbórkowe spotkanie krótkofalowców na "Rymerze"

Coroczne spotkania krótkofalowców w dzielnicy Rybnika nazywanej potocznie Rymerem mają kilkudziesięcioletnią tradycję i są stałą imprezą w naszym krótkofalarskim kalendarzu. Nie inaczej było w tym roku, bo na spotkanie zgłosiły swoje przybycie 82 osoby (1 koleżanka i 81 kolegów). Tak więc w piątek 29.11.2019 r. o 16.30 gospodarz spotkania Wojciech SP9PT przywitał wszystkich uczestników w imieniu organizatorów czyli SITG Oddziału w Rybniku, klubu SP9PRO oraz Zarządu OT 31 PZK. Wśród gości znaleźli się vice-prezes PZK Tadeusz SP9HQJ, Manager OH PZK Marek SP9HTY, goście a zarazem prelegenci Jan SP3CYY, Andrzej SP3FZN, Franciszek SP6JZL,członkowie wyprawy krótkofalarskiej do Kirgistanu Janusz SP9FIH, Roman SP9FOW, Józef SP9HVW, Jerzy SP9TCE, Leszek SP6CIK, Jarek SP6OJK oraz nasz przyjaciel z Czech - Janek OK2BIQ.
Pierwszą część spotkania rozpoczął Jan SP3CYY prelekcją, która była skrótowym przedstawieniem wyprawy krótkofalarskiej TO80SP na dość chłodną wyspę Ile aux Marins (Wyspę Marynarzy) w archipelagu Wysp Saint-Pierre and Miguelon.
Póżniej Franciszek SP6JZL na podstawie własnych wyliczeń i dużego doświadczenia w budowie anten, przedstawił jaka jest zależność anten zamontowanych jedna nad drugą, wpływ na zmianę ich parametrów i doradzał na przykładzie prostych anten jak sobie pomóc przy odbiorze słabo słyszanych stacji w paśmie 80 i 160 m.
Trzecia prelekcja była poświęcona wyprawie radiowej EX0QP do Kirgistanu, opowiedziana bardzo ciekawie przez Romana SP9FOW i Józefa SP9HVW, udokumentowana efektownymi zdjęciami z ekspedycji.
W drugiej części spotkania miałem przyjemność przywitać oficjalnie wszystkich zgromadzonych. Kolega v-ce Prezes PZK przedstawił sytuację związku, a w szczególności stronę sportową naszego hobby. Miłym gestem po wystąpieniu Tadeusza SP9HQJ były upominki w formie płyt CD o tematyce krótkofalarskiej. Następnie miałem przyjemność przedstawić do odznaczenia Odznakami Honorowymi PZK zasłużonych i wieloletnich członków naszego Rybnickiego Oddziału Terenowego PZK: Romualda SP9FTJ, Kazimierza SP9GFI, Piotra SP9RCL, Mariana SP9RTZ, Stanisława SP9TPB oraz Leszka SP9WZJ. Ww. koledzy odznaczenia odebrali z rąk v-ce Prezesa PZK Tadeusza SP9HQJ i Managera Odznaki Honorowej PZK Marka SP9HTY.
Ostatnim punktem programu było przedstawienie wyników Zawodów Rybnickich 2019 przez Adama SQ9S. Adam poinformował zgromadzonych, że w Zawodach Rybnickich startowało w tym roku 149 stacji w 6 kategoriach a czołowe miejsca zgodnie z regulaminem zawodów otrzymały puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. W kategoriach C, D i E można było wręczyć nagrody osobiście i tak w kat. C - nasłuchowcy, w imieniu klubu SP9-31044 dyplom odebrał Hubert SP9MDY. W kategorii ROP SSB nagrody w kolejności zajmowanych miejsc odebrali: Andrzej SP9N, Mariusz SP6YG i Wiesław SQ9V a w kategorii ROP SSB+ CW nagrody odebrali: klub SP9PKM, Józef SP9FKQ i Henryk SQ9MZ. Spośród wszystkich uczestników Zawodów Rybnickich 2019 wylosowano nagrodę specjalną; szczęśliwym zwycięzcą został kolega Grzegorz SQ9PPU.
Na koniec kolega Darek SP9MQA sprowokował temat do dyskusji nad starzeniem się naszych szeregów wobec małego napływu nowych adeptów do naszego środowiska krótkofalarskiego. Spotkanie zakończyło się około godz. 20.00, ale uczestnicy spotkania jeszcze długo dyskutowali zanim rozeszli się do domów.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku znowu się spotkamy na naszej krótkofalarskiej Barbórce.
Poniżej link do fotoreportażu

https://photos.google.com/share/AF1QipOY5CX9ThqSPBs4wCRzp9ENbac56N9JFGz6ToCDs2MJdH2e5ZBOKsGuinqxVSdk9w?key=SjZORTJPODd4a2dQQ3NIbjU2X2dkVVljWFlaeWlR

Gienek SQ9HZM

3. Wystawa "Świat Radia"

Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku nr 20 (położonym 5 km od Mogilna) przygotowało profesjonalnie wystawę kolekcjonerską pn. "Świat radia" w oparciu o zbiory odbiorników radiowych Jerzego Krigera i Witolda Błasiaka. Otwarcie wystawy odbyło się 15 listopada 2019 roku o godzinie 17:00. Będzie można oglądać ją do dnia 7 grudnia 2019 r.
Kolekcja Jerzego Krigera prezentuje odbiorniki radiowe lampowe produkcji polskiej i zagranicznej. Eksponowane na wystawie odbiorniki radiowe pochodzą z okresu międzywojennego oraz lat 50-tych ubiegłego wieku. Pan Jerzy od wielu lat radioamator, gromadzi i naprawia stare radia. Z dbałością wyszukuje stare elementy elektroniczne i podzespoły by przywrócić starociom wygląd z minionych lat. Kunszt odrestaurowanych odbiorników radiowych widać w ożywionych: Pionierach, Czardaszu, Preludium, Romansie, oraz wielu innych. Jerzy Kriger to znany mogileński lekarz internista znany mogileńskiemu społeczeństwu z profesjonalizmu w leczeniu i wielkiej życzliwości dla ludzi.
Zaprezentowana kolekcja odbiorników radiowych wyprodukowanych w Zakładach Radiowych Eltra w Bydgoszczy przez kol. Witolda SP2JBJ to drugi fragment wystawy "Świat radia". W wyniku dynamicznego postępu elektrotechniki "starocie" zostały skazane na zagładę. Społeczność Harcerskiego Klubu Łączności Emiter SP2ZCI w 1998 postanowiła zachować dla potomnych posiadane stare odbiorniki radiowe oraz urządzenia nadawczo-odbiorcze. Kolekcja Witolda Błasiaka prezentuje produkcję zakładów Eltra od najstarszych odbiorników tranzystorowych do stereofonicznych radiomagnetofonów. Zakłady Eltra nadawały swoim produktom w większości imiona kobiece: Kamila, Sylwia, Dorota, Dominika, Klaudia, Julia w śród nich znalazł się dwuzakresowy odbiornik o nazwie Donald. W bydgoskich zakładach produkowano także kalkulatory, telefony, organy elektroniczne oraz wzmacniacze estradowe. Zaprezentowane produkty ZR Eltra pokazują dorobek zakładów oraz postęp techniczny polskiego przemysłu elektronicznego w II połowie XX wieku.
Serdecznie zapraszam szanowne koleżanki i kolegów wraz z rodzinami do zwiedzenia wystawy.

Info. Witek SP2JBJ

Fragmenty wystawy dostępne na zdjęcaich w formacie PDF.

4. Wyróżnienie krótkofalowca z Wolsztyna

W środę 27 listopada 2019 roku Rada Miejska w Wolsztynie w drodze uchwały nadała naszemu Koledze, Jankowi SP3HD tytuł Zasłużony dla Gminy Wolsztyn.
Wnioskodawcą tego wyróżnienia dla SP3HD było Stowarzyszenie Krótkofalowców Ziemi Wolsztyńskiej zrzeszające krótkofalowców z klubu SP3PWL.
Wręczenie wyróżnienia nastąpi 5 stycznia 2020 roku podczas uroczystej akademii z okazji 101 rocznicy wyzwolenia Wolsztyna.

Vy73, SP3RBQ

5. Klub Krótkofalowców "Apogeum" SP1KIZ w lokalnej prasie

Jubileusz 50 lecia postomińskiego radioklubu został zauważony przez lokalne wydawnictwo "Wokół Nas".
To dowód na znaczącą rolę krótkofalowców w lokalnej społeczności.

Fragment artykułu o postomińskich krótkofalowcach z lokalnej prasy dostępny jest w wersji PDF.

Info . Zdzisław SP1II


III. Sport

6. Wiadomości nie tylko Dx-owe

CQ WW Contest CW na stronie https://cqww.com/raw.htm?mode=cw opublikowano wstępne wyniki przed sprawdzeniem logów.

*****

Do 13 grudnia br. Paul SA6PIS nadaje z Gambii jako C56PIS. QSL via znak domowy.

*****

Od 2 - 9 grudnia Haru JA1XGI ponownie jest aktywny z Kosrae Island OC-059 jako V6K. QRV na 160-20m emisją CW + czasami RTTY i FT8. QSL via znak domowy.
Strona wyprawy http://v6k.client.jp/

*****

Harald DF2WO ponownie nadaje z Burkina Faso używając znaku XT2AW. Aktywność od 2 - 20 grudnia 2019 r.
QSL via M0OXO http://www.m0oxo.com/oqrs/logsearch.php

*****

Od 4 do 13 grudnia 2019 r. zespół operatorów w składzie W9ILY, K9NU, N9AOL, K9EL, W9MK, K9NB będzie qrv z Saint Martin, używając znaku TO9W.
Strona wyprawy http://www.k9el.com/TO9W/TO9W.htm
Online log w czasie rzeczywistym na https://clublog.org/livestream/TO9W

*****

Włodek PJ5/SP6EQZ i Janusz PJ5/SP6IXF qrt z St. Eustatius.
Życzymy udanego powrotu do SP.
Wg. clubloga PJ5/SP6EQZ 15,372 QSOs i PJ5/SP6IXF 14,049 QSOs.
Gratuluję i czekamy na relację po powrocie do kraju.

*****

ARRL 160m Contest 6 - 8 grudnia 2019 r. Regulamin na http://www.arrl.org/160-meter

*****

Pro CW Contest 7 - 8 grudnia 2019 r. Regulamin na http://www.procwclub.ro/TAC%20Rules.html

*****

Na stronie https://drive.google.com/drive/folders/16j5bqXPnxI4S9zkxVWaXNhVsEwLWyA8n
Nodir EY8MM dodał album VP6R w wersji PDF. Plik zawiera 308 stron, na których jest 501 zdjęć z wyprawy.

*****

26 listopada 2019 została opublikowana nowa wersja WSJT-X Version 2.1.2, w której zostały poprawione niektóre błędy.
Wersja do pobrania na https://sourceforge.net/projects/wsjt/

*****

Na stronie http://www.dxfanzine.com/ opublikowano 75 listopadowy numer włoskiego miesięcznika DX Fanize.
Dotyczy on nasłuchów fal krótkich emisją AM. W numerze m.in wykaz odebranych stacji i otrzymane karty QSL.

*****

Podczas corocznego spotkania Barbórkowego organizowanego przez klub SP9PRO przy SITG i OT31 ogłoszono wyniki Zawodów Rybnickich 2019.
Wyniki dostępne na stronie http://ot31.pzk.org.pl/konkurs_wyniki2019.html oraz na portalu https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=653
Zdjęcia ze spotkania autorstwa Wiesława SQ9V na https://photos.app.goo.gl/8j67tHQD752CugZT6

*****

Obecnie na pasmach C6AGU, XT2AW, 7Q7W, V6K, 8Q7XR, C56PIS, VP5/WA2TTI, C56BR.

Pozdrawiam Adam SQ9S


7. Portal PGA-Zawody

Uczestnicy zawodów rozliczanych ROBOTEM PGA-ZAWODY.

Mija juz 12 lat od czasu kiedy wymyśliłem program PGA i opracowałem bazy danych dla wszystkich gmin Polski. Następnie już wspólnie z SP2FAP i SQ9NFI uruchomiliśmy program dyplomowy który po reaktywacji prowadzi Mariusz SQ8JCB.

Kolejnym moim pomysłem w roku 2010 było wspólnie z SP8WQX opracowanie
i uruchomienie ROBOTA do automatycznego rozliczania zawodów. Był to pierwszy w SP działający ROBOT - obsługiwany przez samych uczestników zawodów.

Od tego czasu zajmowałem się stroną techniczną organizacji i rozliczania comiesięcznych zawodów PGA-TEST i PGA-DIGI- w sumie 24 tury w ciągu roku oraz 1 raz/rok - WARD, NKP, SP-CW-C, EDC, NKP i QUO VADIS.

Czas mija bardzo szybko, a z nim rozwój technologii informatycznych. Zmusza to do zmian także w oprogramowaniu ROBOTA.
Autor oprogramowania SP8WQX od wielu lat jest niedostępny. Praktycznie ROBOT napisany w języku PHP nie uległ żadnym unowocześnieniom do chwili obecnej.

Mimo, że nie jestem informatykiem przez tyle lat udawało mi się zapewnić prawidłowy nadzór nad pracą ROBOTA. Ubolewa, że nie udało się unowocześnić oprogramowania także podnoszącego bezpieczeństwo w sieci.
Mając na uwadze powyższe, już w lutym br. zgłosiłem do SP2FAP swój zamiar rezygnacji z końcem roku 2019 z dalszej pracy w Zespole PGA oraz zajmowania sie stroną techniczną ROBOTA.
Niestety lat przybywa i nie czuje się na silach, aby dalej zajmować się portalem PGA-ZAWODY. W październiku potwierdziłem poprzednią moją decyzje w emailu do SP2FAP.

SP2FAP napisał w emailu, że szuka osoby mającej doświadczenie w  programowaniu PHP, która stworzy nowe oprogramowanie lub unowocześni obecne (społecznie, tak jak ja robiłem to przez 12 lat) zgodnie ze obecnymi standardami IT.
Jeśli ktoś spełnia takie warunki lub zna kogoś, kto podejmie się ww. zadań,proszony jest o zgłoszenie się do SP2FAP na email qtc@post.pl .

ZAPEWNIAM, że rozliczę wszystkie zawody roku 2019.

Jeśli nie będzie osoby chętnej z doświadczeniem w programowaniu PHP i administrowaniu ROBOTA, chcącej pracować społecznie dla krótkofalowców SP, portal docelowo stanie się niedostępny.

Krzysztof, SP5KP
admin pga-zawody

*UWAGA. W dniu 28.11.2019 r. deklarację zajęcia się tematem Robota złożył Andrzej SP8AB. Trwają ustalenia z SP2FAP. Zawody Quo Vadis zostały przejęte przez OT-20 w Lublinie. (SP5ELA)

IV. Technika i oprogramowanie

8. Złącza precyzyjne LEMO

Oznaczenie złączy: LEMO-0B-FGG.
Złącza takie występują w sprzęcie audio, chyba je także widziałem w słuchawkach dla radioamatorów filmy HEIL i firmy RadioSport. Zastanawiałem się jakiś czas rskąd oni je biorą i za ile - Sprawa się wyjaśniła- Alibaba / Aliexpress. Stałem się ich posiadaczem. Dzielę się informacją, złącza są dobrej jakości i są precyzyjne. Firma JC-Electronic-Components.


Złącza te występują w wersji 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8-pinowej z minimalną różnicą w cenie.
Widok dostępny w wersji PDF/

Info: Zygi SP5ELA

V. Prawo i przepisy

VI. Humor w PZK

9. Piramidy

Przyszła taka wiadomość od mojego klubowego kolegi Piotra SQ5JUP. Negocjuję z nim od pół roku, aby przeprowadzić łączność QRP z jego lokalizacji w SM0 (Szwecja, gdyby ktoś się pytał).
A on mi napisał, że teraz widzi piramidy, skojarzyłem to z QTH w SU (Egipt). Egipt nie jest zbyt częsty na pasmach. A JUP to też żartowniś!

Faktycznie, jak w Egipcie, piramidy! Widok z okna w hotelu w Sztokholmie dostępny w wersji PDF.

10. Dostawa złocistego

Bywają takie ekspedycje, kiedy bez zasilania płynem złocistym operatorzy nie chcą nadawać. Oczywiście nikt się potem do niczego nie przyznaje. Klasyka ekspedycyjna. To, że ekspedycjonerzy niemieccy lubią złocisty płyn, to wiadomo. Byli też oni w składzie ekspedycji TX5K.

Ekspedycja na Clipperton TX5K, trudna i kosztowna. "Beer in the boat". Jednak wypili te 1000 piw! Pytanie - quiz. Kto kupił to piwo, podpowiem, że było meksykańskie?

ilustracja dostępna w wersji PDF po jej pobraniu.

Info: Zygi SP5ELA
_______________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Eugeniuszowi SP9HZM, Adamowi SQ9S, Witkowi SP2JBJ, Wojciechowi SP3RBQ, Zdzisławowi SP1II, Krzysztofowi SP5KP.

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,415,337 Unikalnych wizyt