PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3633 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

WRC-19 zatwierdza alokację dla Regionu 1 w paśmie 50MHz
Opcje newsa
IARU NewsWRC-19 zatwierdza alokację dla Regionu 1 w paśmie 50MHz

Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna WRC-19 zatwierdziła przydział pasma 50 MHz dla krótkofalowców w Regionie 1. Decyzja ta zostanie teraz włączona do aktów końcowych konferencji.

Decyzja została podjęta po ponad trzytygodniowych, żmudnych negocjacjach mających na celu pogodzenie bardzo rozbieżnych poglądów administracji Regionu 1. Wynikiem tego jest radykalna poprawa w zakresie międzynarodowych regulacji radiowych dla amatorów w 1. Regionie IARU. Przed WRC-19 w Afryce było tylko 11 krajów, którym przydzielono status pierwszej ważności w tym paśmie. Kiedy akty końcowe wejdą w życie - w dniu, który nie został jeszcze ustalony - w Regionie 1 znajdą się 44 kraje, którym przydzielono status pierwszej ważności dla służby amatorskiej (co najmniej 500 kHz), w tym 26 krajów, którym przydzielono "pierwszą ważność" dla całego zakresu 50-54 MHz. W zakresie 50-52MHz cały region będzie dysponował drugorzędnym przydziałem dla SRA, z wyjątkiem Rosji, której administracja przydzieliła tylko 50.080-50.280 MHz na zasadzie drugorzędności. Istnieją przepisy chroniące inne istniejące służby, które wykorzystują pasmo w Regionie 1 i krajach sąsiednich w Regionie 3. Istniejący przydział 50-54 MHz (pierwszej ważności) w Regionach 2 i 3 pozostaje bez zmian. Dokładny sposób realizacji przydziałów w krajach Regionu 1 zostanie określony przez  administracje krajowe i może być bardziej lub mniej korzystny, w zależności od uwarunkowań lokalnych.

Decyzja WRC-19 w punkcie 1.1 porządku obrad jest zwieńczeniem wieloletnich wysiłków IARU i jego stowarzyszeń członkowskich, głównie w Regionie 1, ale przy wsparciu pozostałych dwóch regionów. Grupie roboczej Sektora Radiokomunikacji ITU, w której prowadzono przygotowania, przewodniczył Dale Hughes, VK1DSH z Australii, który również został wybrany na przewodniczącego podgrupy roboczej zajmującej się tym zagadnieniem na WRC. Podgrupa robocza, wyznaczona jako 4C1, odbyła 10 posiedzeń przed osiągnięciem porozumienia, które mogło zostać przekazane do procedowania grupie roboczej 4C, gdzie odbyły się dodatkowe dyskusje i dostosowania. Komitet 4 otrzymał wyniki 4C we wtorek, 12 listopada i dokonał dodatkowego dopracowania przed rekomendowaniem wyników do przyjęcia na Sesji Plenarnej konferencji. Rozpatrzenie przez Zgromadzenie Plenarne zostało opóźnione do momentu, gdy problematyczna kwestia w jednym z przypisów została rozwiązana.

Wiceprzewodniczący IARU Ole Garpestad, LA2RR, który uczestniczy w WRC jako członek norweskiej delegacji, zauważył: "Udany rezultat w Punkcie 1.1 Agendy mógł zostać osiągnięty jedynie dzięki zespołowemu wysiłkowi stowarzyszeń członkowskich IARU i organizacji regionalnych, a zwłaszcza wolontariuszy, którzy poświęcili niezliczone godziny na przygotowanie dokumentów i uczestnictwo w spotkaniach w ciągu ostatnich trzech lat. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wysiłku, łącznie z krótkofalowcami, którzy wspierają IARU poprzez członkostwo w stowarzyszeniu członkowskim IARU w swoim kraju".

LA2RR koordynował ogólnymi przygotowaniami IARU do WRC-19. Dave Court, EI3IO, kierował działaniami IARU w ramach punktu 1.1 Agendy, w które zaangażowało się wszystkie sześć regionalnych organizacji telekomunikacyjnych: ASMG dla państw arabskich, ATU dla Afryki, CEPT dla Europy, RCC dla Rosji i kilku krajów byłego Związku Radzieckiego, CITEL dla Regionu 2 i APT dla Regionu 3. Sekretarz Regionu 1 Hans Blondeel Timmerman, PB2T, był koordynatorem tego punktu w imieniu CEPT, na którego propozycji w dużej mierze opierał się ostateczny kompromis.

Hans Blondeel Timmerman, PB2T - Sekretarz 1. Regionu IARU


"Krótkofalowcy z Regionu 1 będą mieli okazję zapoznać się z ogłoszeniem wyników konferencji WRC 2019, w ramach  której uzgodniono ogólnoregionalny przydział częstotliwości w Regulaminie Radiokomunikacyjnym w paśmie 50 MHz.

Stało się tak po ponad trzytygodniowych dyskusjach i negocjacjach na WRC w Egipcie, gdzie IARU reprezentował amatorską służbę radiokomunikacyjną. Około 14 osób, zarówno w delegacji IARU, jak i w delegacjach narodowych, pomogło w negocjacjach dotyczących stanowiska IARU - w konsekwencji osiągając zadowalający wynik.

Jestem pewien, że wszyscy przyłączą się do mnie, aby wyrazić uznanie dla pracy wykonanej przez zespół IARU i podziękować wszystkim zaangażowanym w ten proces w ciągu ostatnich czterech lat za wybitne wysiłki na rzecz osiągnięcia tego rezultatu."

Don Beattie, G3BJ -  Przewodniczący 1. Regionu IARU

 

Źródło informacji:

David Sumner, K1ZZ - Sekretarz Rady Administracyjnej IARU
Hans Blondeel Timmerman, PB2T - Sekretarz Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU
Don Beattie, G3BJ - Przewodniczący Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU

Tłumaczenie: Maciej Bal, SP9MRN - Wiceprezes PZK ds. organizacyjnych (TNX)
Konsultacja: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,214,781 Unikalnych wizyt