PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3380 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 13
Użytkowników online: 0
RSS

WRC-2019 - drugi tydzień konferencji
Opcje newsa
IARU NewsWRC-2019 - drugi tydzień konferencji (10 listopada 2019 r.)

Drugi tydzień Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej charakteryzował się intensywnymi dyskusjami na temat najbardziej kontrowersyjnych punktów porządku obrad, ale bardzo niewielkim zamknięciem. Oczywiste jest, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni czekają nas długie dni i noce.

W zespole jest czternastu przedstawicieli IARU i jego stowarzyszeń członkowskich, którzy uczestniczą w całości lub w części konferencji WRC. IARU występuje w charakterze niemającym charakteru doradczego, co oznacza, że ci z nas, którzy reprezentują IARU, mogą uczestniczyć w spotkaniach, ale nie mogą zabierać głosu na spotkaniach, chyba że przewodniczący poprosi ich o przekazanie informacji. Zdarza się to sporadycznie, ale większość naszych rozmów z delegatami odbywa się w korytarzach podczas przerw - innymi słowy, lobbingu. Trzech z nas nosi identyfikatory IARU. Prezydent Tim Ellam, VE6SH, był tu przez drugi tydzień. Sekretarz Dave Sumner, K1ZZZ, oraz Dave Court, EI3IO, przewodniczący Komitetu Łącznikowego 1. Regionu IARU ds. Widma i Regulacji (R1 Spectrum & Regulatory Liaison Committee), pozostaną do ostatniego tygodnia.

Pozostałych 11 członków zespołu IARU należy do delegacji krajowych: Wiceprezes IARU Ole Garpestad, LA2RR, reprezentuje Norwegię; Ulli Mueller, DK4VW i Bernd Mischlewski, DF2ZC, Niemcy; Murray Niman, G6JYB, Wielkią Brytanię; Ken Yamamoto, JA1CJP, Japonię; Hans Blondeel Timmerman, PB2T, Holandię; Flavio Archangelo, PY2ZX, pracuje dla Brazylii; Bryan Rawlings, VE3QN, dla Kanady; Dale Hughes, VK1DSH i Peter Pokorny, VK2EMR, dla Australii; oraz Jon Siverling, WB3ERA, dla USA. Bernd, Ken i Peter wnieśli swój wkład w pierwszą połowę konferencji i wrócili do domu.

Poprzez swoje składki członkowie stowarzyszeń członkowskich IARU we wszystkich trzech regionach, a w szczególności Deutscher Amateur Radio Club, Radio Society of Great Britain, Japan Amateur Radio League, Radio Amateurs of Canada, Wireless Institute of Australia i ARRL pomogli w tworzeniu zespołu IARU. Bez Waszego wsparcia nie byłoby skutecznej reprezentacji amatorów i amatorów-satelitów na WRC-19 i innych międzynarodowych spotkaniach i konferencjach.

Przedstawiamy obszary będące tematami dotychczasowych i przyszłych działań mogących mieć wpływ na Amatorską służbę radiokomunikacyjną.

50 MHz w regionie 1: Podczas gdy należy dopracować kilka szczegółów dotyczących tego, w jaki sposób inne usługi istniejące w krajach regionu 1 mają być chronione przed zakłóceniami, istnieje zgoda co do tego, że służba amatorska powinna uzyskać wpis do międzynarodowej tabeli przydziału częstotliwości dla Regionu 1.
Obecne przydziały w Regionach 2 i 3 pozostaną niezmienione. Decyzje WRC są podejmowane w drodze konsensusu, a administracja Regionu 1 przybyła do Sharm El-Sheikh z rozbieżnymi poglądami, począwszy od pierwszej ważności dla całych 4 MHz, a skończywszy na braku przydziału w ogóle, więc aby osiągnąć pozytywny wynik trzeba było wypracować delikatny kompromis. Chociaż jest zbyt wcześnie na świętowanie, jesteśmy ostrożni i optymistycznie nastawieni do tego kompromisu. Dale, VK1DSH przewodniczył dziesięciu spotkaniom Grupy Roboczej odpowiedzialnej za ten punkt porządku obrad. Kompromis zostanie poddany przeglądowi na szczeblu grupy roboczej i komitetu w ciągu najbliższych kilku dni, ale nie stanie się ostateczny przed drugim czytaniem dokumentu na sesji plenarnej, co może nastąpić dopiero w czwartym tygodniu.

Przyszłe punkty porządku obrad:

IARU nie poszukuje na tej konferencji żadnych punktów porządku obrad przyszłych WRC. Z widmem od 8,3 kHz do 275 GHz w pełni przydzielonym i niektórymi pasmami powyżej 275 GHz już zidentyfikowanymi do konkretnych zastosowań, każdy wniosek w sprawie nowych przydziałów wiąże się ze współdzieleniem z jedną lub kilkoma zasiedziałymi służbami. Presja na dostęp do widma w celu dostosowania się do nowych zastosowań do celów komercyjnych jest intensywna; w przypadku usług o ustalonej pozycji, takich jak nasza, każda WRC, która nie ogranicza naszego własnego, użytecznego dostępu do widma, odniosła sukces.

Pomysł włączenia amatorskiego dwumetrowego pasma częstotliwości do badania zastosowań mobilnych usług lotniczych niezwiązanych z bezpieczeństwem nie pojawił się ponownie. Jednakże IARU zajmuje się proponowaną pozycją dla WRC-23 zatytułowaną: "Przegląd usług amatorskich i amatorskich usług satelitarnych w celu zapewnienia ochrony usług radionawigacji satelitarnej (kosmos-ziemia) w zakresie częstotliwości 1240-1300 MHz".

Nasz status regulacyjny jest już jasny. Usługa amatorska jest drugorzędna w tym paśmie, a usługa amatorsko-satelitarna może działać w kierunku ziemia-przestrzeń na zasadzie niepowodowania zakłóceń w paśmie 1260-1270 MHz. W międzynarodowych regulacjach radiowych jest to cała ochrona, jakiej wymaga usługa podstawowa, taka jak radionawigacja-satelita; wdrożenie należy do kompetencji poszczególnych administracji.

Jeden dobrze udokumentowany przypadek ingerencji w odbiornik Galileo, który wywołał ten proponowany punkt porządku obrad, miał miejsce ponad pięć lat temu i został szybko rozwiązany przez właściwą administrację. Nie stwierdzono przypadków zakłóceń w funkcjonowaniu terminali użytkowników.

Amatorski przydział usług w zakresie 1215-1300 MHz został dokonany na zasadzie wyłączności w 1947 r., następnie obniżony do poziomu drugorzędnego w celu uwzględnienia radiolokacji (radaru) i zawężony do 1240-1300 MHz. Radionawigacja satelitarna została dodana w 2000 roku. Jako służba drugiej ważności radio amatorskie działa tym paśmie z powodzeniem od wielu lat. Biorąc pod uwagę stosunkowo skromną gęstość i liczbę transmisji amatorskich w paśmie, uważamy, że propozycja punktu porządku obrad zorientowana na Galileę jest nieproporcjonalna.

IARU dostrzega ten problem i nie chce, aby usługi amatorskie miały jakikolwiek wpływ na funkcjonowanie systemu Galileo. Zaktualizowała już swoje zalecenia operacyjne dla stacji amatorskich w regionie 1. W razie potrzeby można opracować i wdrożyć na całym świecie dalsze zalecenia.

W CEPT obecnie oceniane są dwa wstępne badania pomiarowe wydajności/ podatności odbiornika Galileo (od 2015 r. i 2019 r.). Dyskusje mogą być bardziej aktualne i skoncentrowane w ramach CEPT. IARU uważa, że proces ten już teraz oferuje możliwość znalezienia zadowalającego rozwiązania, a zatem kwestia ta nie uzasadnia podjęcia działań przez WRC i zaangażowania zasobów ITU.

Satelity: Choć nie ma to bezpośredniego wpływu na nas - prace w WRC-15 to pokazały - realizujemy punkt porządku obrad, który poszukuje widma dla telemetrii, śledzenia i dowodzenia w służbie operacji kosmicznej dla satelitów spoza GSO z misjami krótkookresowymi (m.in. Cubesats). Chcielibyśmy, aby znaleziono rozwiązanie pozwalające ograniczyć nadużywanie bardzo ograniczonego spektrum amatorsko-satelitarnego do zastosowań komercyjnych. Dyskusje koncentrują się na widmie bliskim 137 MHz (w dół)/149 MHz (w górę), ale osiągnięcie porozumienia okazuje się bardzo trudne.

Rezolucje: Każda WRC dokonuje przeglądu rezolucji i zaleceń przyjętych na poprzednich konferencjach. Tym razem zaproponowano do stłumienia dwie rezolucje dotyczące usług amatorskich.

Rezolucja 641 zakazująca nadawania radiofonii w paśmie 7000-7100 kHz została ostatnio zmieniona w 1987 r. i stała się nieaktualna w 2003 r., kiedy to światowe pasmo amatorskie zostało rozszerzone do 7200 kHz. Administracje nie były przekonane, że rezolucja jest nadal wymagana i żadna z nich nie zaproponowała modyfikacji w celu objęcia dodatkowych 100 kHz. Rezygnacja z niej była lepsza niż pozostawienie przestarzałej rezolucji w dokumentach, więc nie próbowaliśmy jej zachować.

Po przeanalizowaniu rezolucji 642, która określa procedurę przekazywania informacji na temat typowych amatorsko-satelitarnych stacji naziemnych do publikacji przez ITU, kilka administracji zdecydowało, że usunięcie jej byłoby przedwczesne. Rezolucja, która znajduje się w dokumentach od 1979 roku, została zachowana bez zmian. Aktualizacja może zostać rozważona w przyszłości.

Spotkania trwały przez cały weekend i będą się odbywały codziennie, również w godzinach nocnych, ponieważ WRC-19 zmierza do ich zakończenia 22 listopada.

[Info: Dave K1ZZ - IARU Secretary, TNX: Maciek SP9MRN, Konsultacja: Paweł SP7TEV]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,588,604 Unikalnych wizyt