PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Wczesny postęp, spór o trudne kwestie w pierwszym tygodniu WRC-2019
Opcje newsa
IARU NewsWczesny postęp, spór o trudne kwestie w pierwszym tygodniu WRC-2019

Sharm El-Sheikh, Egipt, 1 listopada 2019 r. - w pierwszym tygodniu Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej 2019 r. osiągnięto porozumienie w kilku kwestiach, co do których dyskusje poprzedzające konferencję wykazały konsensus. Były to kwestie łatwe, dalej będzie trudniej.

Wczesne decyzje tutaj w Sharm El-Sheikh były możliwe tylko dzięki niezliczonym godzinom pracy wykonywanej w Sektorze Radiokomunikacji ITU (ITU-R) oraz sześciu regionalnym organizacjom telekomunikacyjnym (RTO) od poprzedniej WRC w 2015 roku. Trzy z tych decyzji dotyczyły kwestii będących przedmiotem zainteresowania IARU.

Pasmo 47,0-47,2 GHz zostało przydzielone wyłącznie służbom amatorskim i amatorskim-satelitarnym przez Światową Konferencję Radiokomunikacyjną w 1979 roku. Zainteresowanie komercyjnymi bezprzewodowymi usługami szerokopasmowymi wyraziło pewne zainteresowanie wyznaczeniem pasma na potrzeby międzynarodowej telekomunikacji komórkowej (IMT) i istniały obawy, że taka propozycja może zostać przedstawiona na WRC-19. Fakt, że żaden z nich nie został przedstawiony, wynikał częściowo z prac IARU na spotkaniu przygotowawczym konferencji na początku tego roku oraz w RTO. WRC zgodziła się na "brak zmian" (no change - NOC) w zakresie 47,0-47,2 GHz.

Inna decyzja NOC, która pozwoliła uniknąć wpływu na służbę amatorską, ma zastosowanie do zakresu 5850-5925 MHz, który jest amatorskim przydziałem drugiej ważności w regionie 2. Rozpatrzenie wniosków dotyczących innych części widma w zakresie 5 GHz zajmie znacznie więcej czasu.

Ostatecznie WRC zgodziła się nie przydzielać częstotliwości ani nie wprowadzać innych zmian do przepisów radiowych w celu umożliwienia bezprzewodowej transmisji mocy dla pojazdów elektrycznych (WPT-EV). Jeśli służby radiokomunikacyjne mają być odpowiednio chronione przed szkodliwymi zakłóceniami, które mogą być generowane przez WPT-EV, zarówno przy podstawowej częstotliwości, jak i przed niepożądanymi emisjami, pozostaje jeszcze dużo więcej do wykonania (w trybie pilnym) w ITU i innych organizacjach normalizacyjnych.

Rozważenie przydziału 50 MHz w regionie 1 w celu zharmonizowania przydziałów w trzech regionach było przedmiotem ożywionej debaty w Podgrupie Roboczej pod przewodnictwem Dale'a Hughesa, VK1DSH, delegacji australijskiej. Cztery RTO w regionie 1 przedstawiły na konferencji rozbieżne propozycje, a niewielka grupa zaproponowała zachowanie stanu obecnego (NOC). Przez trzy dni nie było postępu w kierunku rozwiązania konsensualnego, ale to się zmieniło w piątek rano. Osiągnięto porozumienie, pod warunkiem jego potwierdzenia przez grupy regionalne, które zapewni administracjom w regionie 1 elastyczność w dostosowywaniu się do potrzeb swoich krótkofalowców.

Jedną z najtrudniejszych kwestii, przed którymi stoi WRC-19, jest opracowanie agendy dla WRC-23. Istnieją dziesiątki propozycji dotyczących punktów porządku obrad i nie wszystkie z nich mogą być uwzględnione w ramach dostępnych możliwości ITU. Prace merytoryczne nad tymi wnioskami rozpoczęły się w piątek po południu i muszą zostać zakończone w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Niektóre spotkania dotyczące trudniejszych kwestii zaplanowano na 2.11 (sobota). Delegatów ostrzeżono, że w miarę zbliżania się konferencji do jej zakończenia 22 listopada należy spodziewać się intensywnej pracy w godzinach wieczornych i podczas weekendów.


[Info: Dave K1ZZ - IARU Secretary, TNX: Maciek SP9MRN]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,665,825 Unikalnych wizyt