PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Ćwiczenia zgrywające służb i SP EmCom PZK „Laskowa 2019”
Opcje newsa
SP EmComW dniu 7 września br w m. Laskowa (od red.: pow. limanowski, woj. małopolskie) odbyły się przeprowadzone na rzadko spotykaną skalę ćwiczenia zgrywające o zasięgu między powiatowym, z uczestnictwem służb Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego oraz służbwspomagających pod kryptonimem "Laskowa 2019".

W ćwiczeniach uczestniczyły służby tj.Państwowa Straż Pożarna (od red.: KP PSP Limanowa, KM PSP Nowy Sącz, KW PSP Kraków), Karpacki Odział Straży Granicznej, Policja (od red.: KP Limanowa); Państwowe Ratownictwo Medyczne, Wojsko Polskie (od red.: WKU Nowy Sącz), przedstawiciele zarządzania kryzysowego(od red.: PCZK Limanowa, WCZK woj. małopolskiego), przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego (od red.: przedstawiciel Wojewody Małopolskiego, Starosta Limanowski, Komisja Bezpieczeństwa Powiatu Limanowskiego, Wójt Gminy Laskowa), Ochotnicza Straż Pożarna (od red.: siły i środki KSRG z powiatu  limanowskiego), GOPR, małopolski SP EmCom PZK (od red.: radioklub SP9RNS w Nowym Sączu oraz SP9KRJ w Limanowej).

Prawdopodobnie pierwszy raz w skali kraju w prowadzonych na taką skalę ćwiczeniach zgrywających uczestniczył trzon małopolskiego SP EmCom-u PZK tj. członkowie obu radioklubów zaangażowani w działania Krakowskiej Amatorskiej Sieci Łączności Kryzysowej SP EmCom PZK, przy Krakowskim Oddziale Terenowym (OT-12) PZK w Krakowie.

Kanwą ćwiczeń był wątek groźnego wypadku drogowego z udziałem autobusu i kilku innych pojazdów w pobliżu centrum Laskowej oraz dwóch równolegle stowarzyszonych wątków tj. prowadzenia specjalistycznych działań ratowniczych przez grupy poszukiwawczo - ratownicze wobec osób zasypanych w wykopach ziemnych oraz poszukiwania zaginionego paralotniarza w ramach działań ratownictwa wysokościowego i prowadzenia poszukiwań w terenie leśnym przez pododdziały ratownicze.

Rolą SP EmCom-u było zabezpieczenie rezerwowej łączności radiowej przez cyfrowy przemiennik C4FM Fusion SR9NS (Yaesu DR-1X) ulokowany w czasie ćwiczeń w lokalizacji Krzyż - Miejska Góra w Limanowej. Łączność miała zostać niezawodnie zapewniona w relacji pomiędzy sztabem kryzysowym Komendanta Powiatowego PSP w Limanowej (zlokalizowanego w Laskowej) zarządzającym lokalne działanie służb, a Stanowiskiem Kierowania Komendanta Powiatowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej. Przemiennik pracował w paśmie 70 cm, częstotliwość wejściowa 431,625 [MHz], wyjściowa 439,225 [MHz]. Oprócz powyższego oba stanowiska PSP musiały zostać obsadzone dedykowanymi radiotelefonami C4FM Fusion do zapewnienia łączności radiowej, całość była obsługiwana przez Kolegów z małopolskiego SP EmCom-u. Lokalizacja przemiennika była celowo dobrana w taki sposób, ponieważ bezpośrednia łączność pomiędzy Laskową, a KP PSP jest mocno utrudniona z racji na przewyższenia znajdujące się na trasie widoczności radiowej.
Oczywiście wszystkie urządzenia wykorzystane w ćwiczeniach, zarówno przemiennik, jak też i oba stanowiska radiowe obsługiwane przez SP EmCom posiadały alternatywne zasilanie akumulatorowe zabezpieczające poprawną pracę całego systemu niezależnie od obecności zasilania sieciowego.

"Jesteśmy zaskoczeni możliwościami oraz tak merytorycznym i fachowym poziomem przygotowania radioklubów, które uczestniczyły w ćwiczeniach zgrywających podmiotów KSRG "Laskowa 2019" pod egidą SP EmCom. Dla nas to nowe doświadczenie, i nie ukrywam, iż od dawna się przyglądamy Państwa możliwością w zakresie bezprzewodowych systemów łączności radiowej, rozważając możliwości ich wykorzystania w sytuacjach kryzysowych, choćby jako uzupełnienie systemu alarmowania i powiadamiania o zagrożeniach w zasięgu danego klubu radiowego - mówi mł. bryg. Witold Chojnacki z KP PSP Limanowa. "Dla nas to duże doświadczenie, możliwość weryfikacji wielu założeń i planów. W moim przekonaniu, po tym czego dziś doświadczyliśmy, uważam, że zbliża się konieczność zmiany charakterystyki SP EmCom, w kontekście stwierdzenia amatorska sieć łączności kryzysowej na cywilna sieć łączności kryzysowej - dodaje Chojnacki".

W ćwiczeniach łącznie uczestniczyło 14-tu Kolegów z małopolskiego SP EmCom-u. W lokalizacji przemiennika dyżurowały 2 osoby, na stanowisku sztabowym w Laskowej 7 osób i w Limanowej w KP PSP 5 osób.

Działania powyższe są kolejnym krokiem zmierzającym do zacieśnienia współpracy pomiędzy SP EmCom, a urzędami oraz służbami, szczególnie Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną.

Linki do szerszych materiałów prasowych i publikacji:

Publikacje własne Radioklub SP9RNS oraz SP EmCom PZK:
https://radioklub.pl/news.php?readmore=92
https://www.facebook.com/groups/sp.emcom/
https://www.flickr.com/photos/183677031@N05/albums/72157710766038343/with/48704954826/
https://youtu.be/7ASx8dYqcGM

Wykorzystanie materiału zdjęciowego i filmowego w swoich publikacjach tylko i wyłącznie za zgodą Radioklubu SP9RNS.

Zewnętrzne publikacje prasowe:
https://osp.pl/artykuly/trzy-wypadki-i-awaria-lacznosci-radiowej-to-scenariusz-cwiczen-powiatowych-ksrg-w-laskowej,19072/
https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/malopolskie/Limanowa.-Cwiczenia-taktyczno-bojowe-podmiotow-KSRG/idn:57420

Opracował mł. bryg. Witold Chojnacki KP PSP Limanowa, Sławek SQ9JYE Radioklub SP9RNS
i Michał SP9XWM Koordynator SP EmCom PZK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,441,131 Unikalnych wizyt