PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 1
RSS

Komunikat PZK nr 32/2019 z dnia 07.08.2019
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 32/2019 z dnia 07 sierpnia 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

Drodzy Słuchacze i Odbiorcy naszych komunikatów. Informujemy, że w okresie lipca i sierpnia br., tak jak to było w latach poprzednich, nasze komunikaty będą ukazywały się nieregularnie w wersji elektronicznej. Także mogą być odczytywane w środy o godz.18.00, ale również nie w każdym tygodniu.

I. Sprawy organizacyjne

1. Zjazd SP DX Clubu 2019

W dniach 20-22 września 2019 w pensjonacie rAmeliówkar1; w miejscowości Mąchocice Kapitulne nieopodal Kielc odbędzie się Zjazd SP DX Klubu czyli "Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych".
Na Zjazd organizatorzy zapraszają nie tylko członków SPDXC, ale wszystkich zainteresowanych dalekimi łącznościami oraz tych, którzy chcą się po prostu spotkać w gronie kolegów i wymienić doświadczenia dotyczące stosowanego sprzętu czy zapoznać się z ciekawymi prezentacjami.
Ponadto dla członków SPDXC jest to zjazd sprawozdawczo-wyborczy.
Informacje szczegółowe o zjeździe znajdziecie na stronie SPDXC:
http://www.spdxc.org/index.php/zjazd-spdxc-2017/send/36-zjazdy/311-zjazd-spdxc-2019

Na podstawie informacji ze strony internetowej SPDXC
Piotr SP2JMR

II. Wydarzenia

2. Kopa Biskupia 2019

I już po kolejnym międzynarodowym spotkaniu krótkofalowców na Biskupiej Kopie. W tym roku grupę z klubu SP6PAZ reprezentowali koledzy: Eugeniusz SP6DIL, Krzysztof SP6DVP, Krzysztof SP6TPF (ex:SP6GDG), Zygfryd SP6LUT(DL1GLO). Kolegów z OK i OM było ogółem 12. Ogólna liczba tegorocznych uczestników wynosiła 37 osób. Na tegoroczne spotkanie przybył również kolega Stefan SP5DVD z Warszawy, który swoją karierę krótkofalarską rozpoczynał w naszym Piastowskim Klubie Krótkofalowców SP6PAZ w początkach naszej działalności w 1967 roku. Radość była ogromna bo jak się spotkało jeszcze na dodatek Janka OK2BIQ z Tyry, który po ponad 50 laty po raz drugi spotkał się ze Stefanem SP5DVD(ex: SP6DVD) to warto było przyjechać na to spotkanie. Kilka dobrych godzin dyskutowaliśmy na różne tematy. Z sentymentem mogliśmy wraz ze Stefanem SP5DVD powspominać stare dobre czasy początków istnienia klubu SP6PAZ. Chciałem tu zaznaczyć i przypomnieć, że Stefan SP5DVD oraz Andrzej SP6RTX (ex SP6DYK) i nieżyjący już Stanisław SP6DXB byli założycielami klubu Krótkofalowców przy Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu o znaku SP6PIO r11; który kilka lat działał przy tej uczelni. Pogoda dopisała i dziwić się należy, że w tym roku liczba uczestników zmalała. Bywały lata o wiele większej frekwencji. Wspomnienia i dyskusje odbywały się przy grillu, kiełbaskach i dobrym czeskim piwie, którego zaopatrzeniowcem był niestrudzony Mirek z OK. Zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć, wymieniliśmy się kartami QSL. Postanowiliśmy też, że w roku następnym również spotkamy się na Biskupiej Kopie. Dużym moim i kolegów z klubu SP6PAZ zaskoczeniem była dość przykra informacja, a właściwie kartka powieszona w domku na Biskupiej Kopie z tytułem: rLista sponsorów Domku Krótkofalarskiego na Biskupiej Kopier1;, na której wśród wielu podmiotów zabrakło znaku naszego klubu SP6PAZ. A pamiętamy doskonale, że dokonaliśmy osobistego przekazania odpowiedniej kwoty pieniężnej na ten szczytny cel.
Do zobaczenia za rok.

Info: na odstawie relacji ze strony SP6PAZ autorstwa Krzysztofa SP6DVP-3Z6V.

Link do pełnego materiału: http://sp6paz.pl/index.php/informacje/233-relacja-biskupia-kopa-3-sierpnia-2019

Uczestnicy tegorocznego międzynarodowego spotkania na Kopie Biskupiej.
Foto SP6DIL.

3. Piknik u "Michała"

Tradycją z lat ubiegłych, tak i w tym roku 7 i 8 września zapraszam wszystkich krótkofalowców i sympatyków krótkofalarstwa na piknik u "MICHAŁA". Tegoroczna edycja odbędzie się na Górze Zegzela znajdującej się w paśmie Chęcińskim lub Grzbiecie Chęcińskim - pasmo Gór Świętokrzyskich rozciągające się od okolic miejscowości Zajączków na północnym zachodzie po Chęciny na wschodzie. Dokładnie góra znajduje się na południowy zachód od miasta Kielce we wsi Gościniec. Przygotowania rozpoczynamy już 6 września od godziny 15:00, ponieważ piknik połączony jest ze startem w zawodach IARU VHF. Kontakt sq7nsn@qrz.pl

Zapraszam, Michał Krawczyk SQ7NSN

4. Akcja dyplomowa HF80WIELUN "80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej i bombardowania Wielunia"

Wieluński Klub Krótkofalowców SP7KED pragnie poinformować o zbliżającej się akcji dyplomowej z okazji 80-lecia wybuchu II Wojny Światowej
i bombardowania miasta Wielunia. W tym dniu Wieluń bombardowany był
3 razy przez naloty niemieckich bombowców nurkujących Junkers 87B "Stuka". Przeprowadzono trzy naloty o godzinach 4:40, 6:08 i 9:10. Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji dyplomowej HF80WIELUN, która prowadzona będzie w dniu 1 września w tych godzinach różnymi emisjami. Będą to dokładnie 3 dziesięciominutowe akcje:

Godzina 4:40 - akcja dyplomowa emisją SSB w paśmie 3,5 MHz (ok. 3,700 MHz)
Godzina 6:08 - akcja dyplomowa emisją SSB w paśmie 7 MHz (ok. 7,150 MHz)
Godzina 9:10 - akcja dyplomowa emisją CW w paśmie 14 MHz

Prosimy przesłać dane z adresem i znakiem na adres sekretarza klubu Marcina sq7ovz@icloud.com w celu uzyskania papierowego dyplomu.

Oprócz akcji dyplomowych stacja HF40WIELUN będzie w tym dniu prowadzić okolicznościowe łączności dla pragnących zdobyć okolicznościowe karty QSL. Zapraszamy do łączności.

Zespół SP7KED

5. Informacje o krótkofalarstwie i edukacji

Poniżej garść informacji o krótkofalarstwie, edukacji i PZK na portalu Urania:
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/obrazy-z-iss-przypominajace-postac-w5lfl-owen-kay-garriott-sk

Info. Armand SP3QFE

III. Sport

6. SN0HQ

W dniu 3 sierpnia Komisja w składzie SP6IXF, SP6M, SP6FXY i SP9FOW dokonała losowania nagród rzeczowych wśród stacji, które nawiązały po 12 QSO ze stacjami SN0HQ i wysłały log do komisji zawodów.

Takich stacji było 57 w edycji zawodów IARU HF 2019.

Nagrody wylosowali:
Analizator antenowy SARK 100 (działający KIT)
1. SQ3TGO
2. SP9GKJ
3. SP9RPW

Radiotelefony Baofeng:
1. SO7A
2. SP9CVY
3. SP7TEX
4. SQ5LTL
5. SP3SLU

Krótkofalarskie mapy świata:
1. SP9A
2. SP7TF
3. SO4R
4. SP3GRE (proszę o podanie adresu!)

Nagrody zostaną przesłane pocztą na adresy widniejące w bazie znaków na QRZ.com.

Gratuluję szczęśliwcom, a pozostałych zapraszam do ponownego udziału
w zawodach za rok.

73! Włodek SP6EQZ
Kapitan Zespołu SN0HQ

7. Zawody Wojskowe

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego koło nr 3 w Przasnyszu oraz współorganizator Osiedlowy Klub Krótkofalowców Spółdzielni Mieszkaniowej i ZHP SP5ZIM zapraszają do udziału w Zawodach Wojskowych w dniu 15 sierpnia br. w godz. 07-08 czasu lokalnego. Zawodów tych nie ma w Kalendarzu Zawodów na portalu PZK. Zwykle bierze w nich udział ok 100 stacji.

*Regulamin stanowi załącznik do niniejszego Komunikatu.

Na podstawie informacji Włodka SP5Z

8. Zawody Bitwa Warszawska

Warszawski Oddział Terenowy PZK zaprasza do udziału w Zawodach rBitwa Warszawska 1920:

Motto: "Bitwa Warszawska została uznana za 18 przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią."

Zapraszamy wszystkich krótkofalowców miłujących pokój i wolność do udziału w tych prestiżowych zawodach w czwartek 15 sierpnia 2019 r godz. Pasmo 3.5 MHz w godzinach 15:00-16:59 UTC. (ssb i cw).
Oraz także 15 sierpnia 2019 r. pasmo 3.5 MHz w godzinach 17:00-18:00 UTC.
( DIGI )
Regulaminy zawodów znajdują się w kalendarzu zawodów na 2019 r. i pod linkiem na portalu WOT PZK http://www.wotpzk.org.pl/

Organizatorzy

9. Zapowiedź - World Wide Digi DX Contest

W dniach 31.08 - 01.09.2019 odbędą się nowe zawody "World Wide Digi DX Contest".
Nowe zawody "bazują na" i wykorzystują emocje wytworzone wokół nowych EMISJI cyfrowych, których pionierem był i jest Joe Taylor K1JT i zespół ds. rozwoju WSJT-X. Zawody będą trwały 24 godziny od 31 sierpnia do 1 września 2019 r. z wykorzystaniem emisji FT4 i FT8 w pasmach 160, 80, 40, 20, 15 i 10-metrowych.
Organizatorami tych zupełnie nowych zawodów są The World Wide Radio Operators Foundation ("WWROF") we współpracy z Slovenia Contest Club ("SCC"). Praca w zawodach nowymi emisjami FT4 i FT8.
Wyniki zawodów WW Digi będą bazowały na systemie obliczeniowym wyniku - odległościowym na podstawie odległości stacji liczonej ze środka lokatorów obu stacji. Szczegóły w regulaminie zawodów WW Digi.
Link do regulaminu: https://ww-digi.com/rules.htm

Info i tłumaczenie: Zygi SP5ELA
(Na podstawie informacji Tim Duffy, K3LR, Chair, Founding Director of WWROF)
________________________________________
10. Info Redakcji

Redaktor #2 Komunikatów SP5ELA przebywa obecnie na krótkim wypadzie w Krakowie (SP9) i okolicach. Obiecany materiał z mini rajdu po SP8 wkrótce.

73 Zygi SP5ELA/9

IV. Technika i oprogramowanie

V. Silent Keyr17;s

________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Włodkowi SP5Z, Jurkowi SP5SSB, Michałowi SQ7NSN, Krzysztofowi SP6DVP, Armandowi SP3QFE, Zespołowi klubu SP7KED

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów
i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do
usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Załącznik

ZAWODY WOJSKOWE

Zawody są organizowane w związku z przypadającym w dniu 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego.

ORGANIZATOR: Związek Żołnierzy Wojska Polskiego koło nr 3 w PRZASNYSZU.

WSPÓŁORGANIZATOR: Osiedlowy Klub Krótkofalowców Spółdzielni Mieszkaniowej i ZHP SP5ZIM.

UCZESTNICY: Nadawcy indywidualni, stacje klubowe oraz nasłuchowcy.
TERMIN: 15 sierpnia od godz: 05:00 do 06:00 UTC (07:00 do 08:00 LOK).

Uczestników obowiązuje 5 min QRT zarówno przed jak i po zawodach.
PASMO i MOC
3.5 MHz - SSB i CW - zgodnie z obowiązującym band planem.
Dopuszczalny maksymalny limit mocy stacji w zawodach - 100 W.

KLASYFIKACJA:
Grupa A - stacje klubowe CW i SSB,
Grupa B - stacje indywidualne CW i SSB,
Grupa C - stacje indywidualne CW,
Grupa D - stacje indywidualne SSB,
Grupa E - stacje wojskowe CW i SSB,
Grupa F - stacje wojskowe CW,
Grupa G - stacje wojskowe SSB,
Grupa H - stacje nasłuchowe.

Do stacji wojskowych zaliczają się czynni żołnierze i pracownicy cywilni Wojska Polskiego, oraz emeryci zarówno wojskowi jak i cywilni pracownicy wojska.
Stacja SP5ZIM nie będzie klasyfikowana.

PUNKTACJA
QSO ze stacją SP5ZIM - SSB 5 pkt, CW 10 pkt.
QSO ze stacją wojskową - SSB 2 pkt, CW 4 pkt.
QSO z pozostałymi stacjami - SSB 1 pkt. CW 2 pkt.
Nasłuchowców obowiązuje odebranie znaków i raportów obu korespondentów. Zaliczane są punkty dawane przez obie stacje. Jedna stacja może być wykazana w nasłuchach tylko dwa razy na CW i dwa razy SSB.

RAPORTY:

RS(T) + numer kolejny łączności, np. SSB - 5901, CW - 59901.
Stacje wojskowe RS(T) + WP, np. SSB - 59WP, CW - 599WP.
Numeracja ciągła przy pracy CW i SSB (dla stacji rnie wojskowych).
WYNIK KOŃCOWY - suma punktów.

NAGRODY I DYPŁOMY

Za zajęcie 1 miejsca w grupie - PUCHARY ( warunek: co najmniej 5 stacji sklasyfikowanych w grupie). O ile możliwości sponsorów pozwolą i będzie więcej uczestników możliwe będzie przyznanie pucharów również i za drugie miejsca w poszczególnych grupach.
Za zajęcie 1 - 3 miejsca w grupie - DYPLOMY.

DZIENNIKI ZAWODÓW

Dzienniki za zawody należy przesłać w terminie do 10 dni po zakończeniu zawodów w formacie elektronicznym (cabrilo) na adres e-mail klubu SP5ZIM sp5zim@hotmail.com .
lub w formie pisemnej na adres:
Osiedlowy Klub Krótkofalowców Spółdzielni Mieszkaniowej i ZHP SP5ZIM ul. Orlika 27, 06-300 PRZASNYSZ.
Organizator każdorazowo potwierdzi zwrotnie otrzymanie logu. W przypadku braku potwierdzenia proszę o przesłanie logu na adres sp5z.gru@gmail.com .
Preferowane są logi w formacie elektronicznym.

MANAGER

hm. Włodzimierz Ziemka SP5Z
e-mail: sp5z.gru@gmail.com.

KOMISJA do rozliczenia zawodów:
Włodek SP5Z, Ryszard SP5KD, Józef SP5BUJ i Ryszard SP5GKN.

WYNIKI ZAWODÓW
Dzienniki zostaną sprawdzone przez organizatorów do 30 września i opublikowane w prasie krótkofalarskiej oraz wysłane na adresy e-mail uczestników, oraz na stronie klubu SP5ZIM.
Decyzje komisji są ostateczne.
Puchary zastaną wysłane pocztą, a dyplomy pocztą elektroniczną.

Organizatorzy


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,416,381 Unikalnych wizyt