PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3426 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 31/2019 z dnia 31.07.2019
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 31/2019 z dnia 31 lipca 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

Drodzy Słuchacze i Odbiorcy naszych komunikatów. Informujemy, że w okresie lipca i sierpnia br., tak jak to było w latach poprzednich, nasze komunikaty będą ukazywały się nieregularnie w wersji elektronicznej. Także mogą być odczytywane w środy o godz.18.00, ale również nie w każdym tygodniu.

I. Sprawy organizacyjne

II. Wydarzenia

1. LY Hamfest 2019

W dniach 26-28 lipca br. w miejscowości Byliskes ok 20 km od Kowna odbył się kolejny "LY Hamfest", czyli zorganizowane przez LRMD - Lietuvos Radijo Megeju Draugija (Związek Radioamatorów Litwy) spotkanie wszystkich chętnych krótkofalowców z Litwy oraz innych krajów nie tylko ościennych. W spotkaniu wzięło udział ok 400 osób w tym 246 krótkofalowców posiadających znaki wywoławcze. Prócz Litwinów byli także Koledzy z Estonii, Łotwy, Niemiec, Finlandii, Kaliningradu i oczywiście z Polski. Skala przedsięwzięcia jest adekwatna do ilości członków LRMD (ok 450) oraz ilości licencji, których na Litwie wydano ok 800.
Zlot był znakomicie zorganizowany i miał bardzo bogaty program, który liczył 22 pozycje. Wymienię kilka najistotniejszych.
27 lipca o godz. 12.00 odbyło się oficjalne otwarcie, którego dokonał szef komitetu organizacyjnego Bronius Sriubas LY5O, który jako gospodarz powitał gości w tym Waldemara 3Z6AEF prezesa PZK oraz pozostałych uczestników. Krótkie wystąpienia wygłosili prezes PZK Waldemar 3Z6AEF oraz Tadas LY2BAW prezes LRMD, następnie prezesi wymienili między sobą proporczyki. Z kolei wręczono nagrody i wyróżnienia krótkofalowcom litewskim, którzy zajęli czołowe miejsca w różnych zawodach, a także członkom zespołu LY0HQ. Po ceremonii otwarcia zaprezentowano sponsorów Hamfestu, którymi byli "Energosfera", SA. "Lakona" oraz Poseł na Sejm Valerujus LY2QT.
Po tej uroczystej części przyszedł czas na kolejne pozycje bogatego programu, które odbywały się w godz.13.00 - 21.00. Były to m.in.:
2m/FM minicontest, zawody na kluczach sztorcowych, konkurs nadawania lewą nogą czyli QLF, konferencja VHF-UHF-SHF, "Morse Runner" czyli zawody w szybkim odbiorze znaków Morse'a, zawody w rzucaniu strzałkami, przeciąganie liny, łowy na lisa, pokazy jazdy konnej, aukcja sprzętu krótkofalarskiego, występ zespołu muzyczno-tanecznego "Svirbe".
Całość zwieńczyła dekoracja i nagradzanie zwycięzców w poszczególnych konkurencjach. Natomiast po godz. 21.00 rozpoczęła się dyskoteka (dancing party) w czasie której zapalono wielkie litewskie ognisko, a uczestnicy Hamfestu mieli okazję podziwiać 2 pokazy sztucznych ogni, które znakomicie się prezentowały na tle nocnego nieba.
Jak już na wstępie napisałem, impreza była znakomicie zorganizowana, a to za sprawą komitetu organizacyjnego w składzie: Bornius LY5O (szef), Albinas LY2MM (prawa ręka szefa) oraz Gintas LY2FU i Petras LY2KM. Podczas dwóch dyskotek piątkowej i sobotniej znakomitą muzykę serwował i komentował Vidas LY3VR.
Z SP obecnych było kilkunastu kolegów z północnowschodniej części naszego kraju oraz oficjalnie Waldemar 3Z6AEF prezes PZK w towarzystwie Stefana SP1JJY inicjatora kontaktów polsko-litewskich, organizatora 6 imprez "LOT" w okolicach Pszczelnika (Myślibórz), odbywających się dla uczczenia wielkiego wyczynu i pamięci litewskich lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa. Trzecim uczestnikiem tego teamu był piszący tą relację Piotr SP2JMR.

info. Piotr SP2JMR

2. Obrazy z ISS przypominające postać W5LFL- Owen Kay Garriott, S.K.

W dniu 15 kwietnia 2019 r. zmarł w wieku 88 lat amerykański naukowiec
i astronauta, a także krótkofalowiec - dr Owen Kay Garriott. Posługiwał się znakiem W5LFL.

W czasie Jego bogatej kariery zawodowej był m.in. odpowiedzialny za łączność radiową (CapCom) z astronautami statku Apollo 11. W innym okresie pełnił funkcję zastępcy dyrektora Centrum Lotów Kosmicznych w USA.

Owen uczestniczył w locie do stacji orbitalnej Skylab 3 (1973) i w locie wahadłowca Columbia w ramach misji STS-9 (1983). Misja Owena na pokładzie wahadłowca w 1983 roku okazała się kamieniem milowym dla krótkofalarstwa, gdyż jak podaje AMSAT, obsługiwał On pierwszą na świecie amatorską stację radiową z kosmosu - W5LFL. Tym samym rozpoczęła się nowa era lotów kosmicznych połączonych z krótkofalarstwem.
Od tego czasu odbyto dziesiątki lotów wahadłowcami, lotów do stacji kosmicznej MIR, a obecnie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z udziałem dziesiątek astronautów i kosmonautów obsługujących i posługujących się sprzętem radioamatorskim.

Aby uczcić pamięć tego krótkofalowca, w dniu 1 sierpnia o 09:40 UTC rozpocznie się nadawanie obrazów SSTV z pokładu ISS. Wyłączenie nadajnika zaplanowano na godzinę 18:15 UTC w dniu 4 sierpnia 2019. Na obrazach tej serii znajdują się m.in. zdjęcia z innym krótkofalowcem, który odbył komercyjny lot na stację kosmiczną ISS, skąd pracował jako operator sprzętu krótkofalarskiego. Jest to syn Owena - Richard Garriott, posługujący się znakiem W5KWQ.

Polski Związek Krótkofalowców w ramach współpracy członkowskiej z ARISS przyłącza się do tej akcji poprzez wsparcie przy wydaniu pamiątkowego dyplomu "ARISS SSTV Award" za odbiór obrazów SSTV z tej serii.
Więcej informacji na stronie https://ariss.pzk.org.pl/sstv/
a także:
https://www.amsat.org/owen-k-garriott-w5lfl/
https://www.amsat.org/first-ham-in-space-amsat-life-member-owen-garriott-w5lfl-sk/
http://www.arrl.org/news/arrl-national-convention-to-feature-richard-garriott-w5kwq

Info: Armand SP3QFE, Sławek SQ3OOK

3. Radiostacja Gliwice znowu nadaje tym razem pod znakiem HF100PS

Gliwiccy łącznościowy są zrzeszeni w Klubie Sportów Łączności już od 64 lat. Ich znak wywoławczy to SP9KAG. Klubowa stacja bierze udział we wszystkich ważnych imprezach i zawodach krótkofalowców w kraju i za granicą. Członkowie klubu zajmują się też szkoleniem dzieci i młodzieży w radioorientacji sportowej i wieloboju łączności.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://sp9kag.pzk.pl

Oraz na stronie: Wakacje w Muzeum w Gliwicach
Powyżej fragment z informacji umieszczonej na stronie internetowej miasta Gliwic. Całość materiału wraz z ilustracjami pod poniższym linkiem:
https://gliwice.eu/aktualnosci/kultura/radiostacja-znowu-nadaje

Info. Marcin SQ9ITA

4. Łączności krótkofalarskie w różnych warunkach

W dniu wczorajszym drogą internetową otrzymaliśmy poniższe zapytanie:
- "Chciałbym się zapytać czy istnieje w Polsce jakiekolwiek archiwum lub zestaw raportów dotyczących warunków łączności krótkofalarskiej w konkretnych dniach. Interesuje mnie wyłącznie okres przedwojenny oraz opisy sporządzone wyłącznie przez Polaków, także w postaci prywatnych dzienników. Opisów takich nie znalazłem przeglądając zeszyty "Radio-amatora" i "Krótkofalowca Polskiego".

Chciałbym się także dowiedzieć czy jako Towarzystwo dysponują państwo w jakiejkolwiek formie numerami T & R Bulletin, wydawanego przez Radio Society of Great Britain,od roku 1925. Poszukuję wyłącznie numerów przedwojennych.

Z poważaniem,

Radosław Rek (Warszawa)"

Koleżanki i Kolegów mogących coś wnieść do sprawy proszę o kontakt z administratorem portalu PZK na adres admin@pzk.org.pl

Info. SP5ELA


5. 150 rocznica urodzin Georga Grafa von Arco

Radiostacja okolicznościowa SN0ARCO będzie obsługiwana przez członków Klubu SP9KJU w Raciborzu. Akcja dyplomowa ma na celu oddanie hołdu i upamiętnienie wynalazcy (wraz z Aleksandrem Meissnerem) odbiornika oraz nadajnika z przemianą częstotliwości.
Georg Graf von Arco urodził się w Gorzycach, uczęszczał do Gimnazjum w Raciborzu, a następnie studiował w Berlinie. Po studiach został pierwszym Dyrektorem firmy Telefunken.
Akcja dyplomowa odbywa się dzięki wsparciu władz Miasta Racibórz.

Warunki zdobycia Dyplomu

a) Stacje SP: 1 łączność ze stacją SN0ARCO oraz 2 łączności z innymi stacjami,
pracującymi z miejsca urodzin Wynalazcy, tj. z Pałacu Gorzyce (PGA: WV06),
przeprowadzone 30.08.2019 w 150. rocznicę Jego urodzin.
Łączność ze stacją SN0ARCO, przeprowadzona 30.08.2019 jest obowiązkowa.
Jedna lub dwie łączności z SN0ARCO, przeprowadzone w okresie 01-29.08.2019 inną emisją lub na innym paśmie, zastępują łączność z inną stacją lub stacjami niż okolicznościowa, pracującymi z Gorzyc 30.08.2019.

b) Stacje spoza SP: albo 1 łączność ze stacją SN0ARCO oraz 1 łączność z inną stacją pracującą z Gorzyc, albo 2 łączności ze stacją SN0ARCO, przeprowadzone różnymi emisjami lub na różnych pasmach w okresie: 01-31.08.2019.

Stacje pracujące z Gorzyc: SP5GEO SP9KJU SP9MDYr30;

Warunki dla nasłuchowców są analogiczne, jak dla nadawców.

Jeżeli pogoda uniemożliwi pracę terenową 30.08.2019 spod Zamku ARCO w Gorzycach, to stacje organizatora będą pracować ze swoich lokalizacji 31.08.2019. Wniosek z wykazem łączności (plik .cbr lub .txt) należy przesłać do 25.09.2019 na adres Jurka: sp5geo@wp.pl
Internet: www.sp9kju.blogspot.com
Polska Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Georg_Graf_von_Arco

73, Hubert SP9MDY, Prezes Klubu SP9KJU


6. Akcja Dyplomowa "Zniszczenie Kalisza 1914 r."

W związku z 105 rocznicą zburzenia miasta Kalisza przez Wojska Niemieckie w 1914 .r oraz 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV organizuje prace okolicznościową na pasmach amatorskich KF i UKF.

Wydawcą dyplomów jest Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV pod patronatem Urzędu Miasta Kalisza. W dniach od 14 sierpnia do 02 września 2019 roku będą pracowały stacje amatorskie z naszego miasta.

Dla stacji SP za przeprowadzenie przynajmniej trzy łączności różnymi emisjami (AM, CW, SSB, EMISJE CYFROWE (oddzielnie RTTY, PSK, FT8 itd.) ) lub na różnych pasmach KF i UKF. Dla stacji poza SP przynajmniej również trzech łączności. Nie będą zaliczane łączności typu "cross band" i "rcross mode".

Stacja organizatora będzie pracować pod znakiem SN3P.

Dyplomy do wydruku w formacie PDF będą dostępne na pod adresem: https://www.sp3kqv.kalisz.pl/ . Dla stacji SP oraz poza SP, które przeprowadzą najwięcej łączności organizator przygotuje dodatkowe wyróżnienia.

W przededniu I wojny światowej Kalisz znajdował się w granicach Królestwa Polskiego, kilka kilometrów na wschód od granicy Cesarstwa Niemieckiego, i był stolicą guberni kaliskiej. 1 sierpnia 1914 Rzesza Niemiecka ogłosiła wojnę z Rosją. 2 sierpnia w godzinach porannych wojska rosyjskie stacjonujące w Kaliszu podpaliły magazyny wojskowe, dworzec kolejowy, a następnie opuściły miasto bez walki. W nocy z 2 na 3 sierpnia do Kalisza wkroczyła armia niemiecka, która zniszczyła bezbronne miasto mordując jego mieszkańców.
Do 22 sierpnia 1914 r., legło w gruzach zabytkowe śródmieście, zburzone zostało także Przedmieście Wrocławskie. Łącznie w trakcie ostrzeliwania i podpalania miasta zniszczeniu uległo 426 budynków mieszkalnych, 9 zakładów przemysłowych i kilka budynków użyteczności publicznej, wśród których wymienić należy ratusz spalony 7 sierpnia i teatr podpalony 16 sierpnia. Pod koniec 1914 roku Kalisz liczył tylko 5000 mieszkańców, podczas gdy przed wojną ich liczba sięgała 70 tysięcy. Zniszczenie miasta stanowiło naruszenie IV Konwencji Haskiej z 1907.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zburzenie_Kalisza -Krystyna Dobak-Splitt, Jerzy Aleksander Splitt, "Kalisz poprzez wieki"

Info. Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV
Bogdan SP3LD

III. Sport

7. Wspaniały wynik w zawodach Jerzego SP3GEM

Prezydium ZG PZK oraz Redakcja Komunikatów PZK gratuluje Jerzemu SP3GEM wspaniałego wyniku i zajęcia 1 miejsca oraz pobicia rekordu w OCEANIA CONTEST 2018. Poniżej scan dyplomu dla stacji SN3A.

Info. Bogdan SP3LD

8. Informacje Contestowe i Dx-owe

IOTA Contest 2019 za nami na stronie https://www.iotamaps.org/ można zobaczyć m.in. mapy wysp, cluster itp.

*****************************

Po udanej aktywności stacji R63RRC AS-063 (10k qso) członkowie Russian Robinson Club informują, że planowana na okres 1-3 sierpnia RQ73QQ AS-152 została odwołana z uwagi na złe warunki atmosferyczne i małą łódź. Oraz z powodów bezpieczeństwa ponieważ na wyspie jest bardzo duża ilość niedźwiedzi polarnych.

*****************************

SP7IDX IOTA Tour od 1 - 12 sierpnia: http://spdxc.org/index.php/dx-news/dx-sp/item/925-sp7idx-1

*****************************

Z okazji 94 urodzin greckiego kompozytora Mikis Theodorakis na pasmach pracuje SX94MIKIS.
Dyplom na stronie: https://sx94mikis.hamlogs.net/

*****************************

Od 15 sierpnia Akcja dyplomowa - Pierwsze Powstanie Śląskie.
Regulamin: http://ot31.pzk.org.pl/PS_award.html
Strona: https://logsp.pzk.org.pl/a/ps1919/

*****************************

Również z tej samej okazji członkowie SP9KAG od 1 do 31 sierpnia będą używać znaku HF100PS.
https://sp9kag.pzk.pl/Regulamin%20I_powstanie-6.pdf

*****************************

Do 2 sierpnia trwa RCWC Marathon 2019.
Regulamin http://rcwc.ru/2521-diploma-telegraph-marathon-r-cw-c-2019.html
Dyplomy http://rcwc.ru/?do=rcwclog

*****************************

DX World Biuletyn: https://dx-world.net/wp-content/uploads/2019/07/DX_310.pdf

*****************************

Na pasmach można usłyszeć:
E44WE, XV9DXB, V47JA, J6/K3RTM, YJ0GA, C5SP, HC1MD/2, 8Q7SU, CY9C, VK9APX, 5R8PX, 8Q7GB, TO5M.

Pozdrawiam Adam SQ9S

9. Relacja z mojego mini rajdu- po Bieszczadach i Podkarpaciu opublikowana będzie w następnym wydaniu Komunikatu PZK (32).

73 Zygi SP5ELA

IV. Technika i oprogramowanie

V. Silent Key's________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK, Bogdanowi SP3LD, Klubowi SP3KQV, Marcinowi SQ9ITA, Adamowi SQ9S, Hubertowi SP9MDY.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów
i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do
usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,960,770 Unikalnych wizyt