PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3644 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 23/2019 z dnia 05.06.2019
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 23/2019 z dnia 5 czerwca 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I. Sprawy organizacyjne

1. Po XIII OSKiR ŁOŚ 2019 - remanenty

W poprzednim komunikacie pisaliśmy o realizacji programu ŁOŚ-a w tym o znacznym zainteresowaniu tematami technicznymi. W trakcie pisania informacji, uwadze piszącego tekst do poprzedniego Komunikatu uszła prezentacja Pawła SP7SP pt. "Wzmacniacze tranzystorowe dużej mocy prawie bez tajemnic. Ta prezentacja to znak czasu, ponieważ coraz więcej "dxujących" oraz startujących w zawodach krótkofalowców myśli o wymianie dotychczas używanych wzmacniaczy lampowych na tranzystorowe. Powodem jest często niedostępność niektórych typów lamp stosowanych we wzmacniaczach, ponadto większość z nas nie ma doświadczenia w budowie tego typu urządzeń. Stąd też ogromne zainteresowanie tą prezentacją, a więc pełny namiot prelekcyjny. Po trwającym ok. godziny wykładzie Pawła jego słuchacze obstąpili prezentera oraz przyniesiony przez Niego wzmacniacz, a pytaniom nie było końca.

Biuro rzeczy znalezionych po ŁOŚ-u 2019

W łosiowym biurze rzeczy znalezionych znajdują się i czekają na właścicieli: telefon, nieznane urządzenie elektroniczne wielkości pudełka zapałek, okulary lecznicze, klucz od zamka Yale i eleganckie buty. Prosimy o kontakt z organizatorami celem odbioru tych fantów. (Marek SP9UO tel. 609-934 345)

Organizatorzy

Info. Piotr SP2JMR

II. Wydarzenia

3. SP9KDU na Industriadzie

W dniu 8 czerwca w ramach corocznego święta Industriada, br. od 14.00 do 21.00 UTC (16.00 do 23.00 czas lokalny) z terenu Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, obiektu wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, będzie aktywna stacja SP9KDU/9.
Stacja będzie dawała punkty do dyplomu "Obiekty Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO" (WHSA World Heritage Sites Award www.whsa.info ). Numer obiektu UNESCO wg listy WHSA: WH-PL042

Vy 73! Robert SQ9FMU - za Zarząd Klubu SP9KDU

4. SP2PBM na IV Pikniku Bydgoskich Organizacji Pozarządowych,

Należący do Bydgoskiego OT PZK Klub Krótkofalowców "Enigma" SP2PBM po raz 4 będzie wystawiał swoje stoisko promujące krótkofalarstwo i Polski Związek Krótkofalowców. Piknik odbędzie się w niedzielę 16 czerwca na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Zapraszamy wszystkich, którzy mają nieco czasu w niedzielę 16 czerwca w godz. 12.00- 16.00 na Wyspę Młyńską.

Info. SP2JMR

5. Dyplom "Święto Trzech Braci"

Klub Śląska Cieszyńskiego SP9SCI organizuje akcję dyplomową:
"ŚWIĘTO TRZECH BRACI"- pod znakiem HF29STB.

Akcja będzie trwała w dniach od niedzieli 09 do niedzieli 16 czerwca 2019 r. Pasma: 80, 40 i 20m. Emisje: CW, SSB, BPSK63 i RTTY. Wymagania do dyplomu: stacje krajowe - 5 QSO, zagranica - 3 QSO. Przewidziane nagrody: puchar, dyplom elektroniczny, karta QSL.

Regulamin znajduje się na platformie logSP oraz na qrz.com HF29STB.
Zapraszamy do udziału.

Manager dyplomu Bronek SP9WZO

6. Krótkofalowcy w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej

Otrzymałem decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na używanie znaku okolicznościowego HF75AK.
Radiostacja HF75AK będzie pracować dla upamiętnienia czynu zbrojnego Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich na Zamojszczyźnie w czasie drugiej wojny światowej.
Będzie to już szesnasta moja aktywność z miejsca, gdzie 75 lat temu rozegrała się największa bitwa partyzancka stoczona przez oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich z niemieckim okupantem. Nadawać będę z Osuch od 23 czerwca do 31 lipca 2019 roku.

23 czerwca w Osuchach odbędzie się uroczystość patriotyczno-religijna 75 rocznicy bitwy partyzanckiej pod Osuchami, objęta patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Program tej uroczystości jest następujący: godzina 10.00 rozpoczęcie zgodnie z ceremoniałem wojskowym, 10.30 uroczysta Msza Święta za poległych w bitwie pod Osuchami.
11.30 wystąpienia okolicznościowe, przemarsz na cmentarz partyzancki, apel poległych i złożenie wieńców. 13.00 inscenizacja historyczna z udziałem grup rekonstrukcji historycznych, koncert patriotyczny.

Zapraszam koleżanki i kolegów, do wzięcia udziału w tej uroczystości osobiście lub w łączności z radiostacją HF75AK na pasmach KF.

Do końca lipca razem z żoną, w Domu Pamięci AK-BCh w Osuchach, będziemy oczekiwać na ludzi ciekawych historii i miejsc walki z okupantami na Zamojszczyźnie w czasie drugiej wojny światowej.

73! Andrzej SP8MMW

III. Sport

7. IARU Region 1 Fieldday

W miniony weekend 1-2.06.2019 r. miały miejsce zawody IARU Fieldday R1 Contest, część telegraficzna. To są bardzo fajne (i stare) zawody, niestety w SP "niszowe". Niestety mało stacji SP bierze w nich udział, a jest to znakomite połączenie zabawy, wypoczynku i kontestingu, biwakowanie pod gołym niebem, grillowanie z przyjaciółmi i praca w zawodach!

Terminy tegorocznych zawodów:
CW: first (full) weekend in June - Saturday 15.00 UTC to Sunday 14.59 UTC (2019: 01.-02. june)
SSB: first (full) weekend in September - Saturday 13.00 UTC to Sunday 12.59 UTC (2019: 07.-08. september)

Zawody organizuje od lat DARC i stacji niemieckich jest w tych zawodach w bród! W zawodach Fieldday R1 stacje w kategorii "field day" używają znaków łamanych /P.

Regulamin: https://www.darc.de/der-club/referate/conteste/iaru-region-1-fieldday/en/#c214833

Relacja filmowa z akcji klubu HF5L (HF5L/P).

https://www.youtube.com/watch?v=uCinaFyxzrM
*DARC jest znany z dobrego i stabilnego przez lata rozliczania zawodów IARU Fieldday R1. Są oczywiście i inne różne zawody narodowe bazujące na nieco różnych koncepcjach pracy stacji terenowych. Ale tylko DARC wspiera klasyczną ideę międzynarodowych zawodów klasy rfield dayr1;. Od lat w zawodach IARU Fieldday R1 bierze udział pewna grupa stacji brytyjskich. Być może dołączy do nich grupa stacji polskich.
Komisja zawodów prosi o logi z tych zawodów, także logi stacji tzw. stałych (fixed) w celu poprawy jakości obliczania wyników. Każda stacja będzie rnagrodzona szczegółowym raportem UBN uwzględniającym informacje na temat zarządzania jakością logu i pracy w zespole, jak również wysokiej jakości certyfikatem online w PDF, który może być odtworzony dla każdego członka startującego zespołu.
Jednakże, głównym wyzwaniem są same zawody Fieldday. Łączności muszą być nawiązane z innymi stacjami, które są przenośne (/P, portable) i niezależne od jakiejkolwiek publicznej sieci energetycznej. Nawet jeśli jesteś uczestnikiem w kategorii stacji ,,Fixed" powinieneś wspierać ducha pracy w stylu Fieldday.
W różnych kategoriach stacji portale w Fieldday możesz znaleźć wiele różnych stacji, począwszy od operatorów stacji QRP z zasilaniem bateryjnym do stacji o dużej mocy z dużymi antenami i dużymi generatorami. Nawet uczestnicy QRP logują po sto łączności, w tym stacje DX. Zawody Fieldday to również radiowa impreza wysokiego szczebla - najlepsi operatorzy obsługujący stacje, wspierani są przez lokalne kluby z doskonałym zapleczem technicznym i zorganizowana pomocą.
Wreszcie, Fieldday są jednymi z ostatnich takich "pozamiejskich" zawodów krótkofalarskich. Jest to zawsze wspaniałe uczucie: biwakowanie pod gołym niebem, grillowanie z przyjaciółmi. Blask oświetlenia TRX i ekranu notebooka w namiocie operatora wskazujący na wysoką aktywność i walkę o zwiększenie wyniku. Duch RADIA i duch zespołu w najlepszym wydaniu. Wspaniała przygoda!

Piotr SQ5JUP w czasie zawodów Fieldday 2019 na stacji HF5L/P


Zasilanie stacji HF5L/P. Zgodnie z regulaminem zawodów nie może to być zasilanie z sieci energetycznej - stacjonarne.

*Tłumaczenie części tekstu zaczerpniętego z portalu IARU R1 Fieldday - Iza SP5-73-002.
https://www.darc.de/der-club/referate/conteste/iaru-region-1-fieldday/en/#c214833
Powyższa relacja dotyczy części telegraficznej tych zawodów, część foniczna jest we wrześniu. Niestety termin koliduje ze Zjazdem Technicznym w Burzeninie.

Info: ZYGI SP5ELA

________________________________________

IV. Technika i oprogramowanie

8. Szaleństwo FT8

O tym więcej następnym razem

73 ZYGI SP5ELA

V. Silent Key's
________________________________________________________________________
SP6OUL s.k.

23 maja 2019 roku w wieku 69 lat zmarł nasz Kolega Antoni Tchórz SP6OUL członek Polskiego Związku Krótkofalowców. Pierwszą licencję otrzymał w 1985 roku i poświęcał się głównie pracy na falach ultrakrótkich.
Śp. Antoni był znany i lubiany w naszym środowisku. Uczestniczył w spotkaniach krótkofalowców.
Pogrzeb odbył się w poniedziałek 27 maja 2019 r. o godzinie 11.00 w Ostrożnicy.

Irena SP6OUY i Robert SP6OJE
____________________________________________________________________
SP7JSG s.k.

Z przykrością zawiadamiam, że w dniu 2 czerwca odszedł od nas Czesław Stępień SP7JSG znamienity radioamator i mikrofalowiec, członek OT24 w Skierniewicach.

Bardzo ciepła i pozytywna postać, zawsze uśmiechnięty praktycznie podchodzący do życia, a w naszym hobby radiowym zawsze parł do przodu. Lubił eksperymentować, testować i zawsze osiągał sukcesy.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w czwartek 06.06.2019 r. w Kościele św. Stanisława w Skierniewicach.

Info: Piotrek SP5MG
___________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Irenie SP6OUY, Robertowi SP6OJE, Robertowi SQ9FMU i Zarządowi Klubu SP9KDU, Bronkowi SP9WZO, Andrzejowi SP8MMW, Piotrowi SP5MG

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz na usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny. Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,251,230 Unikalnych wizyt