PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3644 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 19/2019 z dnia 08.05.2019
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
Nr 19/2019 z dnia 08 maja 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/


I. Sprawy organizacyjne

1. Walne zebranie sprawozdawcze Podkarpackiego OT PZK

W dniu 02.05.2019 odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Podkarpackiego z Oddziałową Komisją Rewizyjną.
Podjęto uchwałę nast treści:
"Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Oddziału Podkarpackiego OT05 odbędzie się w dniu 2 czerwca 2019 r. o godzinie 10.00 w Oddziale Podkarpackim przy ul. Rzeszowskiej 10 B w Krośnie".
Informacja zostanie umieszczona na stronie OT05 oraz powiadomieni zostaną członkowie Oddziału Podkarpackiego

Vy 73!Wiesław SP8NFZ

II. Wydarzenia

2. Team SO5M w CQDL

Informuję, że na okładce numeru 5-2019 CQ DL jest zdjęcie Teamu SO4M. Inne zdjęcie z Tomkiem SP5UAF i Maćkiem SQ6MS oraz artykuł znajduje się na stronie 12 tego miesięcznika. Autorem artykułu jest Henryk Kotowski SM0JHF.
Na tej samej stronie jest zamieszczona fotografia Mirka SP4MPG na jego polu antenowym.

Źródło https://nextcloud.th-deg.de/s/bxnoTkWoT3GZrKA/preview
Zdjęcia pochodzą z cqww cw 2017 https://dxnews.com/so4m-cqwwcw2017/

Info @dj1yfk/ SO5CW

Pozdrawiam Adam SQ9S

3. Laureaci Nagrody im. Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB

Miło nam poinformować, że Kapituła Nagrody im. Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB Stowarzyszenia PK UKF ogłosiła, że w drugiej edycji laureatami nagrody za rok 2018 zostali: Leszek Kowalski SP6CT i Jerzy Mitkiewicz SP9FG. W imieniu polskich ultrakrótkofalowców statuetki osobiście wręczył laureatom prezes PK UKF Tomasz SP5CCC. Stowarzyszenie PK UKF zachęca wszystkich zainteresowanych łącznością UKF do zgłaszania do Kapituły kandydatur osób, które zasługują na to szczególne wyróżnienie. Kandydatury, wraz z uzasadnieniem należy zgłaszać przynajmniej na miesiąc przed corocznym planowanym i ogłoszonym Zjazdem PK UKF i przesyłać do przewodniczącego Kapituły Piotra SP2JMR, mail: sp2jmr@pzk.org.pl

Info. Tomasz SP5CCC

4. Krótkofalowcy na "Zlocie Pojazdów Militarnych"

Harcerski Klub Łączności "EMITER" - SP2ZCI pragnie poinformować o rozpoczęciu pracy pod znakiem dodatkowym HF9ZPM. Powyższy znak będzie używany do dnia 06.03.2020 r. Pragniemy w tym czasie promować coroczne Zloty Pojazdów Militarnych i Ratowniczych, które odbywają się każdego roku w maju. Organizatorem Zlotu jest Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku koło Mogilna. Muzeum w swoich zbiorach prezentuje eksponaty z wykopalisk na Ziemi Mogileńskiej oraz z sąsiednich terenów Wielkopolski, datowane na okres od neolitu po średniowiecze. Wspaniale prezentowane są przedmioty związane z kulturą ludową Kujaw i Pałuk. Trudno jest pominąć wystawę pamiątek po prymasie Polski kard. Józefie Glempie, który od grudnia 1956 r. pełnił obowiązki duszpasterskie w parafii św. Jakuba w Mogilnie.
W bieżącym roku w dniach 17-19 maja odbędzie się 9 Zlot Pojazdów Militarnych i Ratowniczych. W trakcie trwania Zlotu będzie pracowała stacja HF9ZPM. Operatorzy stacji harcerskiej będą służyli informacjami związanymi z działalnością Polskiego Związku Krótkofalowców oraz umożliwią chętnym przeprowadzenie pierwszych łączności zainteresowanym obserwatorom. Witold SP2JBJ zaprezentuje zbiór pamiątek lotniczych z okresu pełnienia służby wojskowej. Prezentowane będą również urządzenia nadawczo-odbiorcze i odbiorcze używane w wojsku w latach 1945 do 2002. Łącznie zaprezentowanych zostanie ponad 60 eksponatów.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Chabska i uczestnictwa w dorocznym Zlocie. Mamy nadzieję, że każdy z uczestników znajdzie coś ciekawego dla siebie i wypocznie zwiedzając atrakcje Zlotu.
Liczymy na Waszą obecność Koleżanki i Koledzy. Spodziewamy się, że zabierzecie ze sobą waszych bliskich i przyjaciół.
Do spotkania.

Witek SP2JBJ

5. Rzadkie gminy aktywowane przez SP9KJU

Czas nieubłaganie mijał i kończył się długi weekend a tu żadnego wyjazdu z radiem w teren. Chociaż pogoda również nie sprzyjała do wyjazdów gdyż co jakiś czas padał deszcz. Zadzwoniłem do Grzesia SQ9PPU czy nie zechciałby się umówić na jakąś eskapadę z radiem. Jakież było moje zdziwienie kiedy Grzegorz zaproponował: wyjeżdżamy dzisiaj za godzinę. Chwila konsternacji i klamka zapadła. Szybie ładowanie akumulatorów samochodowych, akumulatorków do aparatu fotograficznego, szykowanie kanapek, kawy na wyjazd i za godzinę już byłem spakowany. Wyjechałem z mojego QTH Maków 12:50. Wyjazd z Raciborza
z umówionego parkingu przy rondzie ,,Nerka" godz. 13:15 . Słoneczny dzień zapowiadał się dobrze. Na miejscu byliśmy ok 15:30, rozwinięcie anteny G5RV, podłączenie IC730 i wystartowaliśmy. Trochę miałem niesmak gdyż przy wjeździe na skwer przy przystanku w Domaszowicach przednie koła zapadły się prawie po oś w miękkim piasku. Ale Sołtys okazał się fajnym gościem, i wyciągnął samochód z mielizny. Dodatkowo odwiedził nas strażak miejscowego OSP, który zainteresował się radiostacją gdyż sam był cb-stą, przeglądał album z kartami QSL, który zabraliśmy z myślą o zaciekawionych mieszkańcach i Grzesiu miał dużo tematów do obgadania gdy ja pracowałem na radiostacji. Po zrobieniu ponad 100 qsor17;s Grzesiu zmobilizował mnie, aby jeszcze pojechać te 20 km i uruchomić następny rnew oner1;, czyli gminę Wilków NY05 chociaż zbliżała się już 17.00. Po przyjeździe do Wilkowa radiostację zostawiliśmy w samochodzie na parkingu przy kościele i po rozwieszeniu anteny ponownie szybkie wyjście w eter gdyż kłębiły się nad nami chmury. Po krótkim czasie zaczął padać deszcz. Pile Up był dość duży więc do 19:30 zrobiliśmy ok 100 QSO, później w deszczu ruszyliśmy w drogę powrotną.
W Raciborzu byliśmy po 21:00, po drodze umówiliśmy się z Grzesiem na następny wspólny wyjazd. Ogółem przeprowadzono ok 250 QSO przez 3 znaki wywoławcze. Dziękujemy za łączności i do następnych spotkań 73 de Grzegorz SQ9PPU i Hubert SP9MDY z klubu SP9KJU. Zdjęcia do zobaczenia poniżej w linku, log prześlemy na portal SPGA po przepisaniu na format adif (zdjęcie logu papierowego w galerii ale bez czasu łączności) https://photos.app.goo.gl/XSzQKC5H4gQX1Esy8

73 Hubert SP9MDY

III. Sport

6. Baltic Contest 2019

W imieniu organizatorów zapraszam do udziału w tegorocznej edycji zawodów "Baltic Contest":

Organizator: The Lithuanian Radio Sports Federation. Uczestnicy: krótkofalowcy całego świata; zawody typu WW. Termin: od 21.00 z w dniu 18 maja do 02.00 UTC w dniu 19 maja 2019. Klasyfikacje: A - single operator, CW/SSB; B - single operator, CW; C - single operator, SSB; D - single operator, 2 hours CW/SSB; E - multi operator, single TX; F - SWL. Pasmo i emisja: CW (3510-3600) kHz, SSB (3600-3750) kHz. Wymiana: RS(T) i numer kolejny QSO począwszy od 001. Z tą samą stacją można nawiązać QSO na CW lub SSB. Punktacja: QSO z Estonią, Litwą, Łotwą - 10 pkt.; za każde pozostałe QSO - 1 pkt. SWLs: obowiązuje odebranie obu znaków i co najmniej jednego raportu. Wynik końcowy: suma punktów za QSOs. Awards: zwycięzcy z każdego kraju DXCC i z każdej grupy klasyfikacyjnej. eLogs:
w terminie do 9 czerwca br. za pośrednictwem systemu zgłoszeniowego na stronie http://www.lrsf.lt/lt/bc-log-uploader/ lub na adres balticcontest@inbox.lt

Regulamin: http://www.lrsf.lt/en/balticcontestrules/?fbclid=IwAR1fM9fEXKT_tUHiBNihecE82OTlBwIm7dYRGY8R5yRU_qrrN8rAJ2oPcc0

Dziękuję w imieniu Contest Managera - Karolina LY5XX

Jurek SP5C sp5c@yandex.ru

IV. Technika i oprogramowanie


V. Silent Key's
______________________________________________________________________________
SV2ASP/A S.K.

Jak podają greccy krótkofalowcy w dniu 05.05.2019 r. Mnich Apollo SV2ASP/A odszedł do krainy wiecznych DXów.

Ś.P. Apollo był faktycznie jedynym czynnym w ostatnich latach operatorem stacji na Mount Athos - SV2ASP/A, podmiotu DXCC SV/A nr 180.

Niech odpoczywa w spokoju.

Adam SQ9S
______________________________________________________________________________

SP5RZP sk.

5 maja 2019 r. odszedł od nas Adam Pastor SP5RZP.

Adam był pasjonatem radiowego systemu APRS, w którym z sukcesami łączył swoje pasje konstruktora elektronika oraz programisty i informatyka. To dzięki Niemu powstało lub zostało udoskonalonych wiele urządzeń APRS, są to m.in.: Modem Baycom SMD, MiniTNC - MiniDigi, MiniDigiv2, TinyTrak mini (v2), Monitory ramek APRS np. "Kameleon" i FreePack.

Część z tych urządzeń działa już od wielu lat aż po dziś dzień, wciąż wspierając radiową sieć APRS w Polsce.
To dzięki Adamowi powstało wiele programowych, często unikalnych, rozwiązań i najczęściej za darmo (do celów non-profit) było przekazanych w ręce innych pasjonatów krótkofalarstwa. Wśród nich były różne gotowe do użycia systemy operacyjne wraz ze skonfigurowanym najpotrzebniejszym oprogramowaniem w postaci obrazu gotowego do wgrania do urządzenia i instrukcji typu krok po kroku co dalej z tym zrobić.

Adam był również administratorem serwisu radiosondy.fora.pl, na którym wiele osób bardzo wysoko ceniło wiedzę Adama i Jego pomoc.

W poniedziałek Helena SQ5RZP - poinformowała grono przyjaciół i znajomych Adama, że jej mąż odszedł.

Adamie, Cześć Twojej Pamięci!

Info. Armand SP3QFE
__________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Witkowi SP2JBJ, Hubertowi SP9MDY, Armandowi SP3QFE, Andrzejowi SP5ABI, Tomkowi SP5CCC, Jurkowi SP5C i Adamowi SQ9S.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,251,265 Unikalnych wizyt