PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 13
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 16/2019 z dnia 17.04.2019
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 16/2019 z dnia 17 kwietnia 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

Koleżanki i Koledzy krótkofalowcy!

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy życzymy Wam zdrowia, wypoczynku oraz Spokojnych i Wesołych Świąt spędzonych
w rodzinnym gronie oraz zadowolenia z uprawiania naszego pięknego hobby.

Prezydium ZG PZKWorld Amateur Radio Day czyli WARD 2019

Z okazji przypadającego w dniu 18 kwietnia naszego święta, wszystkim Koleżankom i Kolegom Krótkofalowcom życzymy dużo ciekawych łączności, jak najlepszych wyników w zawodach, zdobycia interesujących Was dyplomów, dobrze działających urządzeń, sprawnych anten i ciekawych spotkań w koleżeńskim gronie. Po prostu, życzymy Wam maksimum satysfakcji z uprawiania naszego wspaniałego hobby r11; krótkofalarstwa.

Prezydium ZG PZK

I. Sprawy organizacyjne

1. Z kart historii krótkofalarstwa

Każdego roku, w dniu 18 kwietnia na całym świecie obchodzony jest "Światowy Dzień Krótkofalowca"(WARD). Nasze święto upamiętniające "Międzynarodowy Kongres Radioamatorów", który odbył się w Paryżu w dniach 14-19 kwietnia 1925 r.
I właśnie w dniu 18 kwietnia podczas tych obrad powołana została pierwsza międzynarodowa organizacja krótkofalarska czyli IARU (International Amateur Radio Union), której celem było i jest koordynowanie działalności krótkofalarskiej na świecie przy ścisłej współpracy z Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym ITU.
W obradach wzięło udział około 300 osób z 24 krajów reprezentujących wszystkie kontynenty w tym 9 osobowa delegacja polska pod przewodnictwem Stanisława Odyńca prekursora ruchu radioamatorskiego i radiofonii w kraju. Bracia Stanisław i Janusz Odyniec byli wydawcami pierwszego w kraju dwutygodnika rRadjo Amatorr1;, którego pierwszy numer ukazał się we wrześniu 1924 r. oraz wielkimi animatorami radioamatorstwa w Polsce.
W skład polskiej delegacji na "Międzynarodowy Kongres Radioamatorów" weszli:
1. St. Odyniec - Międzyklubowy Komitet Radioamatorów
2. dr. W. Kasperowicz - Radioklub Warszawski
3. prof. W. Smosarski - profesor Uniwersytetu Poznańskiego
4. H. Markoe - Radioklub Polski
5. dr. W. Schottland - Radioklub w Kowlu
6. C. Pawłowski - Radioklub w Zdołbunowie
7. inż. M. Michelsen - Radioklub w Otwocku
8. inż. B. Rejchman - rERKacetr1; w Sosnowcu
9. S. Grenkauf-Kornfeld - Polskie Stow. Miłośników Radia
Przy stole prezydialnym zasiadło siedmiu delegatów najpoważniejszych grup narodowościowych w tym przedstawiciel Polski St. Odyniec. Polscy delegaci brali czynny udział we wszystkich grupach roboczych, wynikiem tego było uchwalenie statutu IARU. Ustanowiono m.in., że:
- Członkowie każdego kraju tworzą sekcje narodowościowe z własnym prezesem.
- Na funkcję prezesa IARU powołano Hirama Percy Maxima W1AW (prezesa ARRL). - Pierwszą siedzibą Komitetu Wykonawczego IARU zostało m. Hartford, w którym znajdowała się siedziba ARRL.
Obecnie IARU zrzesza 121 organizacji reprezentujących ponad 3 milionową rzeszę licencjonowanych krótkofalowców na świecie. Właśnie w tym dniu oraz w okresie przed i po WARD z wielu krajów pracują stacje okolicznościowe, organizowane są zawody, wystawy, prelekcje, spotkania z młodzieżą. Wszystko to ma na celu przybliżenie problematyki krótkofalarskiej szerokim rzeszom społeczeństwa i może to być jednym z elementów sprzyjających pozyskaniu nowych przyszłych krótkofalowców.

Info: Jerzy/SP8TK

II. Wydarzenia

2. SOTA. Pierwsza aktywacja Aconcagua (LUM/PH-001) @ 6962m n.p.m.

Polski krótkofalowiec - Tomasz Rudziński SQ9FVE z Lublińca nadawał z najwyższego szczytu "zachodniej półkuli" Ziemi - Aconcagua. Aktywacja miała miejsce w dniu 16 lutego 2019 r. W akcji brali udział koledzy z zaprzyjaźnionego klubu - Cuyo Radio Club in Mendoza (LU1MA).
Tomek SQ9FVE opublikował krótki raport z pierwszej aktywacji radiowej najwyższego szczytu w SOTA: http://reflector.sota.org.uk/t/first-activation-of-aconcagua-lum-ph-001-6962m-asl

Niezwykle cieszy, że to właśnie nasz rodak pierwszy tego dokonał, że ma marzenia, fantazję, odwagę, siłę i możliwości realizacji takiego projektu.
Aby dowiedzieć się z czym należy się zmierzyć, oprócz samego dotarcia się do Argentyny, polecamy artykuł: https://8a.pl/8academy/aconcagua-wyprawa-najwyzszy-szczyt-ameryki-poludniowej/

Info: Zygi SP5ELA

3. Skrócony spis treści Świata Radio 5/2019

AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
ANTENY: Praktyczne anteny GP
TEST: Icom IC-7610, Dziesięć najlepszych transceiverów KF
PREZENTACJA: Przełączniki MRP-508 (908). Reflektometry (mierniki SWR)
ŁĄCZNOŚĆ: Cyfrowy dźwięk w NXDN
Świat KF/UKF: ABC przyszłego krótkofalowca
WYWIAD: Pół wieku w eterze
HOBBY: Analizatory obwodów VNA, Transceiver TAPIR wg SP7JHM, Lampowy wzmacniacz ZZ-750
DIGEST: Wzmacniacze w.cz.
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

4. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 5/2019

Refleksje nad korespondencją pozjazdową XXV NKZD
Po Walnym Zebraniu SP9KJM
Osobowość Roku 2018
Ubezpieczenia członków PZK
Okolicznościowe nagrody i dyplom ARI
Z kart historii
Silent Key,s

5. Informacje ARISS

Szkolne połączenie ARISS z uczniami z Quebec (Kanada) zaplanowano dla astronauty David'a St-Jacques, KG5FYI na środę 17 IV, 2019. Połączenie szkoły (Ecole internationale du Saint-Sacrement) ma się rozpocząć o godz. 18.55 UTC
( 20.55 czasu lokalnego w Polsce). Łączność ma przebiegać w j. francuskim.

Dwustronne połączenie radiowe z Międzynarodową stacją Kosmiczną (ISS) ma być zrealizowane przez radioamatorską stację naziemną VE2GHO.

Sygnały radiowe z ISS nie będą słyszalne w Europie, jednak wydarzenie powinno być transmitowane wraz wizją przez internet: https://www.youtube.com/watch?v=93ZXfu5P40g

Courtesy of Club Radio Amateur de Quebec inc. (CRAQ).
Informacja w j. angielskim: Gaston Bertels, ON4WF

Info. Armand SP3QFE i Sławek SQ3OOK

*Wczorajsza próba nawiązania kontaktu z ISS nie doszła do skutku. W dniu dzisiejszym będzie podjęta kolejna próba o godz. 18.04 UTC ( 20.04 cazsu lokalnego). Szkła ma zamiar transmitować łącznośc via internet. Zapraszam do słauchania i ogladania.

na podst informacji Armanda SP3QFE

6. Nowy radioklub w Koszalinie

Na Politechnice Koszalińskiej, dzięki staraniom Koła Pasjonatów Elektroniki, a przede wszystkim opiekuna Koła Pana Pawła Poczekajło, powstaje Klub Krótkofalowców. Zostały pozyskane środki na zakupy sprzętu krótkofalarskiego dla Politechniki Koszalińskiej. zakupiono nowy transceiver Kenwood TS480 wraz z zasilaczem. Sprzęt został podłączony w dniu 9 kwietnia i przeprowadzono pierwsze łączności, antenę powieszono już wcześniej.
Teraz czekamy na egzaminy które odbędą się w maju w Kołobrzegu gdzie wybierają się Pan Paweł i Michał - student Politechniki, który interesuje się krótkofalarstwem.
Miejmy nadzieję że po uzyskaniu uprawnień radiooperatorskich przez te osoby, kolejnym krokiem będzie uzyskanie znaku klubowego i propagowanie działalności krótkofalarskiej wśród studentów Politechniki Koszalińskiej.

Info: Adam SQ1GPR

P.S.
Przypomnimy, że w ubiegłym roku, staraniem Adama SQ1GPR i kilku kolegów z Koszalina prezentowano krótkofalarstwo studentom PK. Jak widać, działania takie przynoszą efekty.

Zarząd OT-22

7. 58 Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia PK UKF Fojutowo 12 -14 kwietnia 2019 r.

W Zgromadzeniu uczestniczyło 25 członków z ogólnej liczy 45 mających uregulowany na dzień Zgromadzenia status członka rzeczywistego, w tym opłacone składki członkowskie.
Prezes PK UKF kol. Tomasz Ciepielowski SP5CCC złożył sprawozdanie z działania Stowarzyszenia, podkreślił, że PK UKF jest otwarte na współdziałanie z wszystkimi zainteresowanymi działalnością na falach ultrakrótkich.
Gościem Zgromadzenia był kol. Jan Dąbrowski SP2JLR wiceprezes PZK, który omówił bieżącą sytuację Związku, zamierzenia na najbliższy okres i odpowiadał na pytania zgromadzonych.
W czasie obrad:
- podsumowano działalność Stowarzyszenia w okresie między Zgromadzeniami szczególną uwagę zwrócono na uruchomienie nowych stron internetowych (pk-ukf.pl) oraz związanych z rozliczaniem zawodów (vhfcontests.pk-ukf.pl ) oraz aktywności SPAC (spac.pk-ukf.pl ),
- zatwierdzono sprawozdanie finansowe za rok 2018, ustalono wysokość składek na rok 2020,
- dokonano zmian w regulaminie członkowskim Stowarzyszenia,
- ogłoszono decyzję Kapituły Nagrody im. Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB nagrodę za rok 2018 otrzymali koledzy Leszek Kowalski SP6CT oraz Jerzy Mitkiewicz SP9FG,
- postanowiono wprowadzić odrębne rozliczanie osiągnięć stacji w modach generowanych maszynowo (MGM),
- kol. Tomasz SP5XMU złożył sprawozdanie z działalności w okresie pełnienia funkcji UKF Managera PZK,
- członkom Stowarzyszenia wręczono dyplomy członkowskie,
- postanowiono wystąpić do PZK o zmianę nazwy Zawodów Letnich, odbywających się na UKF w pierwszy weekend sierpnia, na Zawody Letnie im. Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB,
-przyjęto jako obowiązujący regulamin zawodów IARU R1 dla wszystkich zawodów organizowanych i rozliczanych przez PK UKF.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 60 osób z wszystkich okręgów Polski. Obok spraw organizacyjnych odbywały się prezentacje techniczne na tematy ultrakrótkofalowe. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się najnowszy produkt (transceiver) f-y ICOM IC-9700. Na stanowisku pomiarowym porównywano go z innymi urządzeniami np. IC-275a i  IC-202. Emocje wzbudzał konkurs na najlepszy współczynnik szumów przedwzmacniacza antenowego (LNA) na pasmo 1296 MHz, do którego zgłoszono aż 10 wzmacniaczy. Prezentowano konstrukcje urządzeń i anten na pasma mikrofalowe.

Info. Jacek SP1CNV

III. Sport

7. WARD 2019

18 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Krótkofalowca. Święto to obchodzone jest na pamiątkę utworzenia w dniu 18 kwietnia 1925 roku Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej (International Amateur Radio Union).

W tym dniu przypada święto wszystkich krótkofalowców określane jako Światowy Dzień Krótkofalowca.

Redakcja MK eQTC, pod patronatem prezesa PZK organizuje (jutro) 18 kwietnia (czwartek) od 15.00 do 15.59 UTC, zawody WARD-CONEST.

Kliknij na poniższy link (ale zrób to przed a nie po zawodach) aby zapoznać się z AKTUALNYM REGULAMINEM WARD-CONTEST:

https://pga-zawody.pzk.pl/articles.php?article_id=13

Logi w formacie CABRILLO należy przesłać w ciągu 48 godz. po zawodach.

WARUNKIEM JEST ABYŚ BYŁ ZAREJESTROWANY NA PORTALU PGA-ZAWODY I ZALOGOWAŁ SIĘ NA ZNAK JAKIEGO UŻYWAŁEŚ W ZAWODACH.

Operatorzy stacji klubowych wpisują swój znak w przesyłanym logu.

Link do wyników WARD-CONTEST 2018 w którym wzięło udział 130 radiostacje ze 96 Gmin RP:


Zapraszamy do obchodów Światowego Dnia Krótkofalowca poprzez udział w zawodach.

Prezes PZK Waldemar 3Z6AEF

Zespół PGA
SP2FAP, SP5KP, SP4EOO

8. Zawody o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia- komunikat klasyfikacyjny

W załączniku do niniejszego komunikatu znajduje się komunikat klasyfikacyjny tegorocznej edycji Zawodów o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia.

Info. Zbyszek SP8AUP


IV. Technika i oprogramowanie

V. Silent Key's

________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Jurkowi SP8TK, Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK, Zbyszkowi SP8AUP, Andrzejowi SP5AHT, Waldemarowi 3Z6AEF, Krzysztofowi SP5KP, Jackowi SP1CNV, Michałowi SP2IQW, Jurkowi SQ2NIA.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.

Załącznik:

POLSKI ZWIĄZEK KRÓTKOFALOWCÓW
MIĘDZYZAKŁADOWY KLUB SP8PEF PRZY BURMISTRZU MIASTA JAROSŁAWIA
Protokół Klasyfikacyjny

Zawodów krótkofalarskich o "Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia" zorganizowanych przez Międzyzakładowy Klub PZK przy Burmistrzu Miasta Jarosławia dla złożenia hołdu tym, którzy brali udział w wyzwoleniu Jarosławia w dniu 27 lipca 1944 roku, oraz tym, którzy walczyli i polegli na wszystkich frontach II - giej wojny światowej, abyśmy mogli żyć i pracować w pokoju.

Komisja w składzie:

Przewodniczący - Zbigniew Guzowski SP8AUP
Członkowie - Tadeusz Lewko SP8IE
- Benedykt Brodowicz SP8IQQ

dokonała sprawdzenia nadesłanych zgłoszeń z odbytych w dniu 10. III. 2019 roku zawodów i ustaliła następujące wyniki w poszczególnych grupach.

GRUPA- A - Radiostacje indywidualne "posiadacze Medalu i Dyplomu JAROSŁAW"
1. SP2JMR 3854 pkt.         6. SQ5 JJN 1656 pkt.
2. SP9WZO 3572 pkt.       7. SP9IQO 1040 pkt
3. SP4HHI 2997 pkt          8. SQ8HPD 819 Pkt.
4. SP8RHO 2706 pkt.        9 SP5NZG 740 pkt.
5. SP8IE 1975 pkt.           10. SP8GZ 538 pkt.

GRUPA -B- Pozostałe radiostacje indywidualne .
1. SQ7CGN 5074 pkt.       12. SP 2 XX 2482 pkt.
2. SP3CYY 4446 pkt.       13 SP 8 AJB 2296 pkt.
3. SP9W 4400 pkt.          14 SQ 6 NDC 2156 pkt.
4. SP4JSJ 4095 pkt.         15 SP 4 CGJ 1924 pkt.
5. SP5MJ 3528 pkt.          16. SP 5 MN 1750 pkt.
6. SP5FHF 3424 pkt.        17. SQ 1 NXW 1750 pkt.
7. SQ9LPO 3264 pkt.       18. SQ 6 IYS 1488 pkt.
8. LY2MM 3128 pkt.        19. SP 6 EO 1300 pkt.
9. SP8UZJ 3008 pkt.        20. SP 5 CWQ 1197 pkt.
10. SP4AWE 3003 pkt.     21. SP 3 FTA 792 pkt.
11. SP7MFU 2548 pkt.      22. SQ 9 BDB 528 pkt.

GRUPA- C - Radiostacje Klubowe.

1. SP4KHM 4760 pkt.   4. SN 3 PPW 3811 pkt.
2. SP9YFF 4600 pkt.    5. SP 9 KRJ 3132 pkt.
3. SP5PMD 3952 pkt.    6. SP 9 PYL 1872 pkt.


GRUPA - D : Najaktywniejsza radiostacja organizatora zawodów -: SP8GZ

UWAGA : Zgodnie z zapowiedzią wytypowano najaktywniejszą stacje zawodów: - SP4JSJ


Zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje a wszystkim dziękujemy za udział w naszych zawodach.

VY-73!!

ORGANIZATORZY

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Komunikat PZK 16/2019
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,668,883 Unikalnych wizyt