PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3309 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 15/2019 z dnia 10.04.2019
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 15/2019 z dnia 10 kwietnia 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I. Sprawy organizacyjne

1. ŁOŚ pod patronatem Marszałka

Miło mi poinformować, że tegoroczne XIII Spotkanie Krótkofalowców i Radioamatorów ŁOŚ 2019 zostało objęte Honorowym patronatem Marszałka Wojewó dztwa Opolskiego Pana Andrzeja Buły.

Marek SP9UO

2. SPDX Contest 2019

Już po zawodach. Pozwolę sobie na kilka refleksji jako ich uczestnik bez ambicji zajęcia liczącego się miejsca. Propagacja niestety nie dopisała, co było do przewidzenia przyglądając się aktywności słońca. Niestety jesteśmy w okresie jej minimum, a nowy 11 letni cykl aktywności słonecznej ma się dopiero rozpocząć.
Chwilami cisza panująca szczególnie na wyższych pasmach była wręcz deprymująca, a była ona spowodowana właśnie bardzo złą propagacją. Dopisały stacje zarówno polskie jak i zagraniczne. Było to słychać w krótkich chwilach otwarć np. w pasmie 20 m, kiedy to na nasze CQ zgłaszało się sporo stacji z EU ale i z za oceanu i to nie tylko polonijnych. W tej sytuacji większość łączności była prowadzona w pasmie 40, 80 i 160 m, na których propagacja była względnie dobra. Oceniając frekwencję kieruję się numerami łączności podawanymi przez naszych korespondentów i sporą ilością słyszanych stacji SP. Pod koniec drugiego dnia niektóre stacje podawały numer QSO powyżej 1000. Na rzeczywistą ocenę i statystyki trzeba nieco poczekać bo logi dopiero spływają.
Kończąc dziękuję za wspólną super zabawę krótkofalarską Tym, którzy w niej uczestniczyli, nie zapominając, że SP DX Contest to jedne z najstarszych zawodów na świecie. Są one rozgrywane z przerwami od 1933 roku.

Piotr SP2JMR

II. Wydarzenia

3. Radiozlot na Sośnej Górze

Mikołowski Klub Krótkofalowców SP9PKS wraz z Górnośląskim Oddziałem Terenowym nr 29 PZK oraz Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie zapraszają krótkofalowców, CB-stów oraz sympatyków radia na VI Radiozlot na Sośniej Górze, który odbędzie się 28 kwietnia 2019 roku (niedziela) na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. W tym dniu przypadają obchody Międzynarodowego Dnia Astronomii. Dlatego też w takich klimatach podejmować będziemy naszych Gości.
Zdobycie Sośniej Góry to dobry początek dla tegorocznej aktywności radiowej!

VI Radiozlot na Sośniej Górze - informacje szczegółowe:

1. Termin: 28 kwietnia 2019 r. (niedziela), godz. 12.00 -18.00.

2. Miejsce: Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, ul. Sosnowa 5, Mikołów, GPS: 50.181962N, 18.829702E, strona internetowa: www.obmikolow.robia.pl

3. Program VI Radiozlotu:
-Radiowa gra terenowa " I ty możesz zostać krótkofalowcem" adresowana jest dla dzieci i młodzieży. Przedstawia ona różne aspekty krótkofalarskiego hobby, zwłaszcza w kontekście programu Amateur Radio on The International Space Station. W poprzednich edycjach gry uczestniczyło corocznie około 250 osób. Każdy z uczestników nagrodzony zostanie okolicznościowym certyfikatem oraz upominkiem. Na wszystkie dzieci-młodzież uczestniczące w grze terenowej czekają specjalne nagrody wyłonione w dwóch losowaniach o godz.14.30 oraz 16.30.

- Szef klubu Stanisław SP9QLP oraz Sekretarz Antoni SP9SM podejmować będą sympatyków radia w klubowym ogródku. Zachęcamy do zabrania kocy lub karimat.
- Tylko na Sośniej Górze można będzie zdobyć certyfikat QLF.
- Czynne będą stanowiska firm z branży radioamatorskiej: m.in. HamRadioShop, mini-giełda UKF.
- Zrobimy sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie.
- Wśród krótkofalowców i CB-stów, którzy nas odwiedzą i zarejestrują się, rozlosowane będą atrakcyjne nagrody o godz. 15.30.
 -Każdy kto chciałby zaprezentować ciekawe rozwiązanie radiowe będzie mógł to uczynić na Sośniej. Prosimy o kontakt przez klubowy e-mail.

4. Wyżywienie: na terenie Ogrodu znajduje się kawiarnia a także czynne będą drobne punkty gastronomiczne.

5. Odwiedzający mają do dyspozycji wieże widokową oraz mnóstwo alejek spacerowych wśród wielu gatunków roślin. W ramach obchodzonego Dnia Astronomii będzie można podziwiać przyrządy oraz zbiory astronomów-amatorów, odbędą się także warsztaty tematyczne.

6. Prosimy o zgłaszanie chęci wzięcia udziału w Radiozlocie na adres: sp9pks@poczta.onet.pl. Pozwoli nam to dobrze przygotować się na przyjęcie Szanownych Gości.

Serdecznie WSZYSTKICH zapraszamy!

SP9PKS team ( www.sp9pks.pl )

4. Przykład godny naśladowania czyli "VIII Spotkanie Techniczne DOT PZK"

Zapraszamy jak co roku - tydzień po zawodach SP DX Contest na VIII Spotkanie Techniczne Dolnośląskiego Oddziału Terenowego PZK, które odbędzie się 14 kwietnia (niedziela) od godz. 10:00 w świetlicy wiejskiej Janikowa. Świetlica Wiejska, ul. Stefana Batorego 22a, 55-200 Janików, JO80QX.
Spotkanie ma charakter towarzysko-techniczny: porozmawiamy o zawodach, antenach, nowych TRX-ach. Będą obecni delegaci DOT na Krajowy Zjazd PZK oraz członkowie Zarządu DOT. Jak zwykle panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Janikowie przygotują smaczne przekąski: coś na ciepło oraz pyszne ciasta. Spotkanie organizowane jest przez bystrzycki Szkolny Klub Krótkofalowców "Antenka" SP6PYP.

Info ze strony DOT PZK (OT01):

https://ot01.pzk.org.pl/aktualnosci/212-spotkanie-w-janikowie-2019.html

III. Sport

5. Florida QSO Party

W imieniu Tom'a K3TW zapraszam na zawody Florida QSO Party.
Tom jest polskiego pochodzenia (trzecie pokolenie), starsi krótkofalowcy
będą go pamiętać jako SO5TW w latach 1994-1997, był pracownikiem ambasady amerykańskiej w Warszawie.

Te zawody mają specyficzny charakter, bo jest kategoria w zawodach dla mobilnych i przenośnych stacji. Stacje "mobile" w samochodach jeżdżą po całej Florydzie i uruchamiają wszystkie "county". Przy każdej zmianie "county", końcówka znaku (np. /SAR") się zmienia i stację można robić od nowa. Przeciętny mobile spędza 30-45 minut w jednym country i pracują podczas jazdy. Czołowe mobile robią po kilka tysięcy łączności! Do tego będzie 6 stacji okolicznościowych, ostatnie litery znaku C-I-T-R-U-S. Będą wyróżnienia i nagrody za zrobienie wszystkich znaków okolicznościowych.

Tom zafundował dwie plakietki (deski) za pierwsze i drugie miejsce w Polsce.
Kategoria MIXED (CW + SSB) za najlepszy wynik, oczywiście. Nagrody są naprawdę piękne (zdjęcie poniżej) i warte powieszenia na ścianie w shack'u.
Link do regulaminu zawodów (po polsku) jest podany poniżej: https://floridaqsoparty.org/plaque-sponsors/

W formacie pdf widoczna fotka - przykład plakiety do zdobycia we Florida QSO Party

Powodzenia i przyjemnej zabawy!

Ryszard K1CC

IV. Technika i oprogramowanie

V. Silent Key's
________________________________________________________________
SP8SRS s.k.

Dnia 3 kwietnia odszedł niespodziewanie od nas kolega TADEUSZ ZAWIDLAK SP8SRS 67 lat z Sanoka. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 6 kwietnia 2019 o godzinie 14:00 w kaplicy na Cmentarzu Centralnym w Sanoku.

NIECH SPOCZYWA W POKOJU

Janusz SP8NFP i Krótkofalowcy OT05

Odszedł od nas niespodziewanie Kolega Tadek SP8SRS. Członek Krótkofalarskiego Klubu Łączności SP8PAB w Sanoku. Odznaczony Odznaką Honorową PZK.
Tadek był sympatycznym, otwartym, zawsze uśmiechniętym i wesołym Kolegą. Zawsze był pełen humoru, wigoru i optymizmu. Był inicjatorem, motorem i organizatorem naszych spotkań klubowych, dbającym o to aby wszystko wypadło jak należy.
Tadek propagował i czynnie wykorzystywał nowe techniki łączności cyfrowej. Był na pasmach cyfrowych najaktywniejszym członkiem naszego Klubu SP8PAB.Teraz już nie nadaje. Już Go nie ma wśród nas. Gdzieś uleciały we wszechświat Jego fale. I tam już pozostaną.
Pozostaną tam na zawsze, tak jak na zawsze Tadek pozostanie w naszej pamięci.

Spoczywaj w pokoju.

Członkowie klubu SP8PAB
___________________________________________________________________________
________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Wiesławowi SP8NFZ, Ryszardowi K1CC, Waldemarowi 3Z6AEF, Markowi SP9UO

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,287,605 Unikalnych wizyt