PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3380 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 10
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 13/2019 z dnia 27.03.2019
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 13/2019 z dnia 27 marca 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: http://komunikat.pzk.org.pl/


I. Sprawy organizacyjne

1. XXV Nadzwyczajny Zjazd Delegatów PZK

W dniu 25 marca zakończyło się głosowanie elektroniczne Zarządu Głównego PZK nr 1/2019, którego przedmiotem był wniosek Prezydium ZG PZK dot. zwołania XXV NKZD PZK.
W głosowaniu wzięło udział 28 na 36 członków ZG PZK. Za uchwałą głosowało 23, przeciw 4, wstrzymujący się 1 członek ZG PZK.
W związku z tym Zarząd Główny PZK podjął uchwałę Nr 618/2019/E w sprawie zwołania Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów PZK w dniu 18 maja 2019 w Łodzi przy ul. Leopolda Tyrmanda 4. Początek Zjazdu godz. 10.00.
Materiały na Zjazd zostaną wysłane do Delegatów w statutowym terminie.

Info. SP2JMR

2. Walne Zebranie Poznańskiego OT PZK

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Poznańskiego Oddziału Terenowego PZK OT-08 odbyło się 24 marca br. w Poznaniu. Na ogólną liczbę 124 członków OT w zebraniu wzięły udział 24 osoby (ok. 20%) - zebranie rozpoczęło się w drugim terminie. Prezydium ZG PZK reprezentował Kol. Waldemar Sznajder 3Z6AEF, Prezes PZK.
Ze względu na sprawozdawczo-wyborczy charakter zebrania, po przedstawieniu i zatwierdzeniu sprawozdań (zarządu OT, finansowego i QSL Managera), dokonano wyboru zarządu OT oraz Oddziałowej Komisji Rewizyjnej. Wybrano 6 członków zarządu oraz 3 członków oddziałowej komisji rewizyjnej, a także po dwóch zastępców do każdego organu - razem 13 osób. Składy osobowe uległy niewielkim zmianom w porównaniu do dotychczasowych - szczegóły ukażą się w protokole i na stronie internetowej ot08.pzk.org.pl. Funkcję prezesa zarządu OT objął ponownie Kol. Jacek Behrendt SQ3OPM.
Po wyborach, wywiązała się dyskusja na temat działalności oddziału oraz aktualnej sytuacji w Związku. Na liczne pytania szczegółowo odpowiadał Prezes PZK - głównie w sprawach finansowych, kolejnego NKZD, kontaktów z organem nadzoru, RODO itp.
Zebranie, było bardzo sprawnie prowadzone przez Kol. Jacka SQ3OPM, zakończyło się ok. godz. 16:00.

[info i3Z6AEF]

II. Wydarzenia

3. Polska Wyprawa na Bouvet 3Y0I

Jak już informowaliśmy nasza wyprawa na tą samotną wyspę jest od 19 marca
w drodze i wg. dostępnych informacji powinna w ciągu najbliższych 2 dni dotrzeć do celu. Niestety drastyczne pogorszenie się pogody spowodowało konieczność zmiany kursu statku MV Atlantic Tuna, który obecnie płynie kursem na wschód, a nie na południe. Pozwoli to ominąć burzę, która obecnie szaleje na południe od pozycji statku z godz. 03.55 Z. Warunki są skrajnie niedobre na tyle, że prowadzenie łączności ze statku będzie przez jakiś czas niemożliwe. Nowych informacji można oczekiwać w ciągu najbliższych 12 godzin.

Pozytywną informacją jest to, że cała ekipa czuje się dobrze.
Informacje na podstawie strony https://www.rebeldxgroup.com/

Piotr SP2JMR

*Informacja z ostatniej chwili jest zła. Na statku uległy zniszczeniu przez sztorm urządzenia radarowe. W tej sytuacji MV Atlantic Tuna obrał kurs z powrotem do Kapsztadu. Informacja z portalu 3Y0I: https://bouvetoya.org/3yoi-postponed/

4. Tragiczny wypadek Clovisa PV8ADI

Z informacji przekazanych przez Paula PV8DX wynika, że w czasie prac antenowych Clovis PV8ADI (80) uległ śmiertelnemu wypadkowi. Nastąpiło to podczas prac malarskich na wysokości. Runął z masztu na ziemię metalowy pomost na którym pracował PV8ADI.
Clovis PV8ADI był świetnym telegrafistą i był znakomicie słyszany na pasmach, jego sygnały w EU i SP były doskonałe. Wielu z nas, krótkofalowców SP ma ten znak w swoich logach. Clovis potwierdzał QSOs via LoTW. Clovis 20 marca 2019 r. skończył 80 lat.
Niech to smutne wydarzenie da wszystkim "antenowcom" do myślenia. To nie pierwszy taki wypadek, w Polsce też mieliśmy podobne wydarzenia. Nie szarżujmy podczas prac antenowych. Czasem lepiej rodpuścić! Życie mamy tylko jedno.

Info: ZYGI SP5ELA

III. Sport

4. SPDX Contest 2019 zbliża się wielkimi krokami

W imieniu Komisji SP-DX Contest 2019 informuję, że trwają jeszcze finalne prace przygotowawcze zmierzające do usprawnienia obsługi tegorocznych zawodów.
Wprowadzono kilka "kosmetycznych" zmian do regulaminu SP-DX Contestu 2019. Zmiany te oraz sam regulamin zostały zatwierdzone po konsultacji z zawodnikami-konsultantami SP i WW oraz z SPDXC przez wiceprezesa PZK Tadeusza SP9HQJ.

Ze zmian regulaminowych:
 - wprowadzono określenie "podmiotu" zawodów (nigdy go nie było!),
 - zlikwidowano "ostatecznie" przyjmowanie logów papierowych via "słynny P.O. Box 320",
 - pozostawiono przyjmowanie logów przez e-mail z preferencją dla logów przez www,
 - wprowadzono definicje porządkowe (doprecyzowano określenia definicji i kategorii      uczestnictwa)

Po rezygnacji z udziału w pracach komisji SP-DX Contestu kolegów SP5UAF i SP7DQR przeniesiono w marcu 2019 r. całe archiwum wyników SP-DX Contestu za lata 1997-2017 z serwera Tomka SP5UAF znajdującego się w USA na serwer PZK.

Pomimo upływu czasu od rezygnacji ww. Kolegów z udziału w pracach Komisja SP-DX Contest 2019 chce im serdecznie podziękować za ogrom wykonanej pracy w tym Markowi SP7DQR za rozwój oprogramowania i żmudną walkę z logami, a Tomkowi SP5UAF za wieloletnie honorowe prowadzenie i finansowanie serwera zawodów, początkowo w domenie "spdxcontest.info", a następnie już w domenie "spdxcontest.pzk.org.pl" oraz "szefowanie" Komisji SP-DX Contestu.

Również dziękujemy wszystkim konsultantom, a mianowicie: Ryszardowi K1CC, Waldkowi N4PL, Leszkowi SP6CIK, Krzysztofowi SP7GIQ, Bogusiowi SP7IVO, Andrzejowi SP9KR za pomoc przy modelowaniu i redakcji regulaminu oraz przy tłumaczeniach tekstów.

Prace związane z konwersją i publikacją wyników SP-DX Contestu za lata 1997-2017 przeprowadził Grzegorz vel "Spiker" SP9NJ. Obecnie nie jest jeszcze skonwertowany do postaci archiwalnej "rok 2018". Natomiast pełne wyniki SP-DX Contest z roku 2018 są opublikowane.

Prosimy o wyrozumiałość, nie wszystkie tłumaczenia i opisy są idealne. Zostaną one w najbliższym czasie poprawione. W każdym razie - zapraszamy wszystkich zawodników, zagranicznych i SP's do udziału w edycji SP-DX Contest 2019!

SP-DX Contest - portal SP-DX Contest 2019

W imieniu Komisji SP-DX Contest 2019
Zygmunt Szumski SP5ELA

IV. Technika i oprogramowanie

V. Silent Key's
________________________________________________________________________
SP2FFM s.k.

21 marca 2019 roku zmarł w wieku 82-ch lat Stanisław Czerniewski SP2FMM z Malborka. W latach 70-tych i 80-tych ub. wieku był ON członkiem klubu SP2KFE w Ząbrowie powiat malborski, a na przełomie wieków XX/XXI przewodniczył działalności klubowej klubu SP2KMV w Malborku. Msza św. odbyła się 26 marca br. w kościele parafialnym dzielnicy Wielbark, a ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Komunalnym w Malborku. Cześć Jego pamięci!

Ryszard SP2FAV- prezes OT16 PZK
________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Ryszardowi SP2FAV, Waldkowi 3Z6AEF.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,635,807 Unikalnych wizyt