PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 10
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 11/2019 z dnia 13.03.2019
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców  news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 11/2019 z dnia 13 marca 2019 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową.

1 % podatku na PZK jako OPP

Polski Związek Krótkofalowców ma status Organizacji Pożytku Publicznego - KRS 0000088401. W roku 2018 (czyli za rok 2017) urzędy skarbowe przekazały na konto PZK z tytułu odpisów 1% OPP ponad 55 tys. zł co stanowi poważną pozycję w budżecie naszego stowarzyszenia. Środki te zostały wykorzystane na finansowanie celów pożytku publicznego, zgodnie z naszą działalnością statutową PZK oraz zapisami art. 4.1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, np. wyposażanie klubów krótkofalowców w sprzęt służący szkoleniom i łączności ratunkowej, utrzymanie przemienników, dofinansowanie ogólnodostępnych spotkań radioamatorów (ŁOŚ, Burzenin) i wiele innych.

Dziękujemy wszystkim 698 osobom, które zadecydowały w ubiegłym roku o wypełnieniu w swoich deklaracjach podatkowych wniosku o przekazanie 1% podatku dochodowego na rzecz Polskiego Związku Krótkofalowców.


W tym roku zmieniły się zasady składania deklaracji podatkowych i rozliczania PIT za rok 2018. Zeznanie podatkowe zostanie automatycznie przygotowane przez urząd skarbowy i trafi do usługi Twój e-PIT na stronie Ministerstwa Finansów https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/. Jeśli podatnik wcześniej rozliczał 1% procent podatku i wskazywał organizację pożytku publicznego, to urząd skarbowy wyliczy wysokość wpłaty za rok 2018 i przekaże ją tej samej organizacji pożytku publicznego i na ten sam cel, co w roku ubiegłym. Na stronie usługi Twój e-PIT można łatwo dokonać korekty zarówno KRS organizacji, jak i celu szczegółowego.

Zachęcamy wszystkich, którzy składają swoje deklaracje podatkowe, do wypełniania rubryk z wnioskiem do Urzędu Skarbowego o przekazaniu 1% należnego podatku dochodowego na rzecz Polskiego Związku Krótkofalowców - KRS 0000088401.

Waldemar Sznajder, 3Z6AEF
Prezes PZK


I. Sprawy organizacyjne

1. Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Poznańskiego OT PZK (OT08)

Prezydium ZG PZK otrzymało poniższe zaproszenie:

"Pragnę w imieniu Zarządu Oddziału Poznańskiego (OT-08) PZK zaprosić przedstawicieli Prezydium ZG PZK na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Poznańskiego PZK, które odbędzie się 24 marca 2019 roku w Poznaniu
w klubie "Korona" Oś. Bolesława Śmiałego pawilon 104. Pierwszy termin godz. 12:00 (drugi termin to godzina 12:30). Proszę także o zamieszczenie poniższej informacji w dzisiejszym komunikacie radiowym.
Porządek Zebrania znajduje się na stronie Poznańskiego OT PZK: https://ot08.pzk.org.pl/ "

Vy 73,
Jacek Behrendt SQ3OPM

2. Ćwiczenia ANIKAR oraz SP EmCom PZK 05-06.04.2019

W dniach pomiędzy 5 - 6 kwietnia 2019 organizowane są duże ćwiczenia ratownictwa terenowego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, organizowane przez fundację ANIKAR zajmującą się szeroko rozumianym ratownictwem jurajskim, górskim, medycznym. Ćwiczenia mają odbyć się w pobliżu miejscowości Morsko na terenie powiatu zawierciańskiego. SP EmCom miał już przyjemność współpracować z fundacją we wrześniu ub. roku podczas organizacji jesiennych ćwiczeń ratowniczych.
Wzorem roku poprzedniego SP EmCom PZK został zaproszony do wzięcia udziału
w tegorocznych ćwiczeniach. Podobnie jak w roku ubiegłym mamy zająć się organizacją i realizacją modułu ćwiczeń dot. łączności radiowej w sytuacjach kryzysowych.

Ćwiczenia radiowe będą podzielone na dwie części:

1). Pierwsza dot. sprawdzenia łączności na KF z lokalizacją Morsko.
Termin: 05.04.2019 piątek, godz. 19:00 czasu lokalnego.
Zaczynamy w paśmie 80 metrów, wywołuje stacja pracująca z terenu ćwiczeń, zgłaszają się do niej wszystkie chętne stacje uczestniczące (w tym mam nadzieję obowiązkowo stacje sztabowe sieci SP EmCom PZK). Następnie następuje emisja komunikatu SSTV dla wszystkich, który należy przesłać zwrotnie na określony adres e-mail najlepiej via sieć Winlink. Na koniec stacja pracująca z terenu ćwiczeń wywołuje najbardziej oddalone stacje Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej.
Próba jest powtarzana kolejno w paśmie 60 metrów i potem 40 metrów
z analogiczną jw. procedurą.
Jeżeli ćwiczenia nie udadzą się, to powtarzane są w dniu 06.04 sobota, godz. 10:00 czasu lokalnego, począwszy od pasma 80 metrów jw. Mapa rozmieszczenia stacji sztabowych do części KF:
https://drive.google.com/open?id=1nwdfW1Sz9tfs05eFpBWk-FC--PQh10dr&usp=sharing

2). Druga część dot. organizacji mostu łączności radiowej na UKF zgodnie
z załączoną mapką:
https://drive.google.com/open?id=1fwtaQPGjs2fxVoM5vUH__N1JczNJt8nG&usp=sharing
Termin 06.04.2019 sobota - w ciągu dnia, godziny zostaną podane.
W realizacji mostu konieczne będzie zaangażowanie stacji znajdujących się na terenie woj. śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

Wszelkie szczegóły techniczne, częstotliwości robocze i inne niezbędne detale zostaną przekazane w kolejnych komunikatach. Za organizację ćwiczeń odpowiada bezpośrednio kol. Mikołaj SP5ME (sp5me.m@gmail.com) z Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej, w razie wszelkich dalszych pytań prośba o bezpośredni kontakt z nim.

I teraz moja prośba, bardzo ważna prośba, ćwiczenia organizowane są pod patronatem organizacji zewnętrznej, posiadają charakter prestiżowy, SP EmCom został zaproszony jako partner strategiczny do ich współrealizacji. Bardzo gorąco zapraszam i zachęcam jako Koordynator SP EmCom PZK, do wzięcia udziału jak największej ilości stacji w części KF z wszystkich sieci łączności kryzysowej SP EmCom PZK oraz działających poza PZK, jak również o mobilizację sił i zaangażowanie stacji czynnych na UKF z terenu woj, śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego w organizacji ćwiczebnego mostu UKF (prośba o zaangażowanie się sieci SP EmCom działających na terenie ww. województw.

Ćwiczenia w zakresie swojego zasadniczego przebiegu nie będą kolidować z przebiegiem zawodów SPDX Contest 2019 w zakresie wykorzystywanych pasm, a mogą być świetną rozgrzewką przed zawodami, z tego też względu zachęcam wszystkich!!!

Dalsze komunikaty nastąpią :-)

Pozdrawiam serdecznie
Vy 73, Michał SP9XWM
EmCom Manager PZK - Koordynator ds. Łączności Kryzysowej

II. Wydarzenia

3. Świat Radio 4/2019

Skrócony spis treści Świata Radio 4/2019
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Testy TH-D74A/E (2), FTM-7250E
PREZENTACJA: System Rack Board (3) - ZMD
Świat KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK
WYWIAD: Przyszłość PZK
HOBBY: Radioodbiorniki AM, Minitransceivery DSB wg VK3AJG, Konstrukcje SP8TJK,
Odbiornik RX472CW wg DK6SX
RETRO: Pięciopasmowy transceiver wg SP5WW
DIGEST: Konstrukcje antenowe VHF
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

4. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 4/2019

XXIV NKZD podsumowanie
1 % od podatku na PZK
Walne zebranie OT29
Zebranie ZOT PZK w Katowicach
Akademia OT27
Promocja krótkofalarstwa
90 lat prefiksu SP w eterze
Silent Key's

5. Legenda "Klimka"

Radioreaktywacja i Multimedialna Biblioteka Dla Dzieci i Młodzieży zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego opowiadającego o pracy Wojciecha Nietykszy SP5FM nad radiotelefonem Klimek.

"Legenda Klimka" to film dokumentalny opowiadający o inżynierze Wojciechu Nietykszy, konstruktorze radiotelefonu Klimek. Radiotelefon ten, stworzony na potrzeby Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przyczynił się do uratowania zdrowia i życia wielu ludzi. Był także używany na polskich wyprawach wspinaczkowych w najwyższe góry w czasie złotej ery polskiego himalaizmu lat 70 i 80. Autorką filmu jest Pani Julia Kaczorowska, wnuczka Wojciecha Nietykszy.

Pokaz odbędzie się 28 marca o godzinie 17.00 w Warszawie przy ulicy Tynieckiej 40a w siedzibie Multimedialnej Biblioteki Dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI

Wstęp na pokaz jest bezpłatny jednak obowiązuje wcześniejsze zarezerwowanie miejsca. Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacja miejsc na stronie www.mbddim.pl. Rezerwacja dostępna od 14 marca.

Zapraszamy!

pozdrawiam, Tomek SP5XO

III. Sport

IV. Technika i oprogramowanie

6. Odbiór stacji z Polski na 8270 Hz na odległość ponad 1300 km

Ciekawostka dla osób zainteresowanych trochę niższymi częstotliwościami.
W ten weekend przeprowadziliśmy eksperyment z nadawaniem na VLF (8270 Hz) z Gdańska. Sygnał został odebrany w Wielkiej Brytanii na odległość ponad 1300km:

https://klubnl.pl/wpr/index.php/2019/03/03/nadawcze-proby-z-dipolem-ziemnym-w-zakresie-vlf/

Jest to pierwsza amatorska próba nadawania na VLF z Polski, która była odbierana za granicą. Najprawdopodobniej jest to pierwsza transmisja na VLF z Polski po II Wojnie Światowej (jeśli ktoś zna jakieś inne, to bardzo prosiłbym o informacje).

Jest to również obecny rekord odległości dla transmisji w tym paśmie z dipola ziemnego:
https://klubnl.pl/wpr/index.php/2019/03/05/vlf-ground-dipole-record-distance/


Eksperyment przeprowadzili: Marcin SQ2BXI, Julian (bez znaku) i ja (Jacek SQ5BPF).

VY 73 Jacek / SQ5BPF
Klub Niezwykłych Łączności - VLF/LF/MF
https://klubnl.pl/wpr/

7. Propagacja HF na 45 dni (Prepared by the U.S. Air Force)

Current Space Weather Conditions on NOAA Scales USAF 45-Day Ap and F10.7cm Flux Forecast :Product: 45 Day AP Forecast 45DF.txt :Issued: 2019 Mar 04 2124 UTC
# Prepared by the U.S. Air Force.
# Retransmitted by the Dept. of Commerce, NOAA, Space Weather Prediction Center
# Please send comments and suggestions to SWPC.Webmaster@noaa.gov
#
# 45-Day AP and F10.7cm Flux Forecast
#-------------------------------------------------------------
45-DAY AP FORECAST
05Mar19 006 06Mar19 005 07Mar19 010 08Mar19 014 09Mar19 012
10Mar19 008 11Mar19 005 12Mar19 005 13Mar19 005 14Mar19 005
15Mar19 005 16Mar19 005 17Mar19 005 18Mar19 005 19Mar19 005
20Mar19 010 21Mar19 005 22Mar19 005 23Mar19 005 24Mar19 005
25Mar19 005 26Mar19 012 27Mar19 030 28Mar19 028 29Mar19 014
30Mar19 008 31Mar19 010 01Apr19 008 02Apr19 005 03Apr19 010
04Apr19 015 05Apr19 012 06Apr19 012 07Apr19 008 08Apr19 005
09Apr19 005 10Apr19 005 11Apr19 005 12Apr19 005 13Apr19 005
14Apr19 005 15Apr19 005 16Apr19 010 17Apr19 005 18Apr19 005

45-DAY F10.7 CM FLUX FORECAST
05Mar19 071 06Mar19 071 07Mar19 071 08Mar19 070 09Mar19 070
10Mar19 070 11Mar19 070 12Mar19 070 13Mar19 070 14Mar19 070
15Mar19 070 16Mar19 070 17Mar19 070 18Mar19 070 19Mar19 070
20Mar19 070 21Mar19 070 22Mar19 070 23Mar19 070 24Mar19 070
25Mar19 070 26Mar19 070 27Mar19 070 28Mar19 070 29Mar19 070
30Mar19 070 31Mar19 070 01Apr19 070 02Apr19 070 03Apr19 070
04Apr19 070 05Apr19 070 06Apr19 070 07Apr19 070 08Apr19 070

45-day forecast of Ap and F10.7 prepared by the U.S. Air Force.
Retransmitted by the Dept. of Commerce, NOAA, Space Weather Prediction
Center.

Jak widać z powyższego zestawienia przez najbliższe 44 dni strumień słoneczny, tzw. "Flux" 10.7 cm będzie na poziomie stabilnym - 70.
Biorąc też pod uwagę stany zaburzone (AP) można przyjąć, że propagacja jonosferyczna HF będzie zła.

Prognozę zaczerpnięto ze stron SWPC NOAA. Dept. of Commerce, NOAA.

*Prognoza była przygotowana do numeru 10 Komunikatu PZK, ale nie została zamieszczona. Stąd data startowa "05Mar19".

Info Zygi SP5ELA

8. USB micro KEYER III- MicroHam

Słowacka firma microHam z Ivanka pri Dunaji - producent znakomitej jakości urządzeń dla radioamatorów wprowadziła na rynek nowy produkt. Jest to urządzenie USB microKEYER III. microKEYER III jest następca microKeyera II doskonale znanego w świecie Ham Radio. Prawie na każdym zdjęciu z poważnej ekspedycji można było dostrzec ten interfejs, często w większej ilości.

Micro KEYER IIIt82; jest pierwszym na świecie i jedynym aktualnie zresztą interfejsem amatorskim o najwyższej dynamice i mającym 24-bitowy audio procesor na pokładzie obsługujący cały tor audio urządzenia o dynamice 110dB.
Urządzenie łączy się z dowolnym systemem komputerowych pracującym pod MS Windows poprzez port USB, który jest całkowicie odizolowany galwanicznie od transceivera i innych elementów stacji. Interfejs wspiera emisje cyfrowe i również pracę foniczną z dodatkowym przełączanym mikrofonem.
Możliwa jest praca na CW, Voice, FSK i na cyfrówkach (RTTY, FT8, WSJT, PSK31, SSTV, etc.). Interfejs ma dwa kanały CAT i może współpracować ze wszystkimi transceiverami, ma także wbudowany K1EL WinKey, bufor i sekwencer do LNA.
Do urządzenia należy dokupić kabel (kable) dedykowane do danego typu TRX-a. Kable produkowane przez firmę microHam są wysokiej jakości.
Ze względu na swoje parametry urządzenie jest dedykowane dla grupy amatorów r11; wyczynowców.
Strona producenta: http://www.microham.com

Info: Zygi SP5ELA

V. Silent Key's
________________________________________________________________

SP5XHY S.K.

27 lutego 2019 r. zmarł nasz kolega Bogdan Rzeczkowski SP5XHY. Od kilku lat nie aktywny w eterze ze względu na postępującą chorobę. W przeszłości był członkiem PZK i OT25.
Pogrzeb Bogdana odbył się na cmentarzu Bródnowskim 06.03.2019 r. godz. 10:30 w Kościele "murowanym". Cześć Jego pamięci!

Info: Krzysztof SP5OXF
______________________________________________________________________________-
SP3QD ex SP3EQD s.k.

W ubiegłym tygodniu otrzymałem dwie smutne wiadomości. We wtorek 05.03.2019r. zmarł kol. Marian SP3QD /SP3EQD/ ... miał 86 lat.Pogrzeb odbył się w piątek 08.03.2019, o godzinie 12.00 w Szprotawie.I drugą o śmierci kol. Janusza SP3FLR .... rocznik 1954. Zmarł 06.03.2019r. Pogrzeb odbył się w poniedziałek 11.03. o 14.00 w Gorzowie Wlkp.

Kol. Marian zaczął przygodę z krótkofalarstwem w 1969 roku wstępując do PZK
i uzyskania licencji nasłuchowej SP3 7465. W grudniu tego rok uzyskał świadectwo uzdolnienia po zdaniu egzaminu przed komisją egzaminacyjną PZK. Na licencję nadawcy z przydzielonym znakiem wywoławczy SP3EQD musiał poczekać do lutego 1971 roku. Od tej chwili rozpoczął normalne życie krótkofalarskie - praca zawodowa, rodzina, udział w zawodach. W Szprotawskim Domu Kultury prowadził zajęcia z młodzieżą w sekcji krótkofalarskiej i fotograficznej.
Po przemianach ustrojowych i przejściu na emeryturę ograniczył działalność społeczną i zajął się krótkofalarstwem dla siebie.
Dlaczego Go wspominam. Zaczęliśmy działać w tym samym czasie. Niech spoczywa w pokoju.

Info: Marek SP3AMO
_____________________________________________________________________________
SP3FLR s.k.

Kol. Janusz SP3FLR był krótkofalowcem rz krwi i kościr1;. Znany jako znakomity telegrafista, operator stacji klubowej SP3KCL. Przez okres istnienia klubu pracował w zawodach krajowych i zagranicznych przeważnie na telegrafii. Często gościł też w klubie SP3KRF w Barlinku. Po sprzedaży budynku LOK-u przez miasto klub SP3KCL zakończył działalność. Swoimi umiejętnościami operatorskimi często wspomagał stacje klubowe w naszym rejonie ze Świebodzina - SP3PLD, z Nowej Soli - SP3KEY. Janusz stał się sławny na całą Polskę w czerwcu 2017 roku kiedy koledzy z pracy uratowali mu życie kiedy zasłabł w swoim domu. Zawiadomili odpowiednie służby i trafił w ostatniej chwili do szpitala. W środę zakończył swoje skomplikowane życie. W maju tego roku miał przejść na emeryturę. Nie zdążył. Koledzy wspominają go z sympatią jako "FeLeRa" i taki zostanie w naszej pamięci. Spoczywaj w pokoju Januszu!

Info: Marek SP3AMO
__________________________________________________________________________________
DF1IAQ ex SP9HMF s.k.

W sobotę 9.03.2019 odszedł do krainy wiecznych dx'ów Janusz Swoboda DF1IAQ ex. SP9HMF. Janusz w zeszłym roku przeszedł na emeryturę i przeniósł się z powrotem do SP, kupił dom pod Wodzisławiem i tyle się z tego nacieszył ;-(
Pogrzeb odbędzie się w sobotę 16.03.2019 o godzinie 8.45. Parafia Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śl. Dzielnica Szarlej. Kościół przy ul. Franciszka Żwirki.

Cześć jego pamięci!

Pozdrawiam Piotr SP9RCL
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Prezesowi PZK Waldemarowi 3Z6AEF, Piotrowi SP9RCL, Markowi SP3AMO, Krzysztofowi SP5OXF, Andrzejowi SP5AHT, Tomkowi SP5XO, Michałowi SP9XWM, Marcinowi SQ2BXI, Jackowi SQ5BPF.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,668,812 Unikalnych wizyt