PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 46/2018 z dnia 21.11.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 46/2018 z dnia 21 listopada 2018 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową.

Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego tygodnia.

I. Sprawy organizacyjne

1. Posiedzenie prezydium ZG PZK

Na 25 listopada br. (niedziela) prezes PZK zwołał 4 w tym roku Posiedzenie Prezydium ZG PZK.
W porządku obrad m. in. sprawy finansowe, przygotowanie posiedzenia ZG PZK, sprawy bieżące wniesione przez członków prezydium.
Posiedzenie odbędzie się w pomieszczeniach sekretariatu ZG PZK w Bydgoszczy przy ul. Modrzewiowej 25. Początek godz.11.00.

Info. Piotr SP2JMR

2. Walne Zebranie OT 28

Na dzień 16 grudnia 2018 r. Zarząd Oddziału terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w Tarnowie zwołuje Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze OT 28. Zebranie odbędzie się w lokalu LOK przy ul Krzyskiej 17 o godz. 09.00 pierwszy termin, 09.30 drugi termin. Program Zebrania na http://sp9pta.hamradio.pl/

Info. Janusz Banaś SP9LAS prezes OT28

3. Walne Zebranie członków OT16 i sympatyków krótkofalarstwa

W dniu 8 grudnia br. w budynku Szkół Technicznych przy Pl. Narutowicza 14 odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawcze członków oddziału i sympatyków krótkofalarstwa.

Info. Ryszard SP2FAV prezes OT16

II. Wydarzenia

4. Skrócony spis treści Świata Radio 12/2018

AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Odbiorniki SDRplay RSP, część 2
PREZENTACJA: Dwupasmowe radiotelefony FM, Cyfrowe modulatory DVB-T, c.d.
ŁĄCZNOŚĆ: Radiostacje w sieci LTE, Nowości MSPO 2018, część 2
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK, Wykłady Techniczne 2018
WYWIAD: Konstrukcje krótkofalarskie PY2OHH
HOBBY: Warsztaty Techniczne 2018, Prace konkursowe PUK 2018, część 2
DIGEST: Amatorskie konstrukcje cyfrowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

5. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 12/2018

Spełnione marzenia
XXV "San Beskido"
Bieg o nóż komandosa i SP0RUN
Harcerskie lato SP1ZHR
Śląski OT w Siemianowicach Śl.
Silent Key's

Info: SP5AHT

6. SPYFF informuje

Przypominamy że w terminie 26 listopada do 9 grudnia 2018 r. czynne będą na pasmach stacje dające punkty do akcji dyplomowej z okazji przypadającej Barbórki.
Strona programu www.smota.pzk.pl.
Już do tej pory po Zawodach Rybnickich zostało pobranych kilkadziesiąt bezpłatnych dyplomów.
Nadchodząca edycja to okazja do zdobycia brakujących punktów, ale i możliwość startu od zera dla stacji które nie uczestniczyły w samych zawodach.

Zapraszamy i Szczęść Boże wszystkim Górnikom.

Vy 73, SRG SP9YFF
www.sp9yff.pl

7. Informacje o zagrożeniach dla krótkofalarstwa

Czy to możliwe - przemysł samochodowy jest przekonany, że elektryczne samochody będą ładowane w przyszłości drogą radiową?
Pomysł: pole wysokiej częstości indukcyjnie transmituje energię do cewki odbiornika w pojeździe.
Urządzenie jest nazywane "Bezprzewodowa Transmisja Energii dla Elektrycznych Pojazdów" (WPT-EV): W miejscu parkowania samochodu, pod nim znajduje się panel z nadajnikiem do ładowania. Moc urządzenia do ładowania do 20 kW w zakresie częstotliwości od 79 do 90 kHz. Sprawność układu powinna dochodzić do 85 procent, zgodnie z informacją producenta.
W porównaniu z przewodowym ładowaniem, stacja indukcyjna wymaga mniej przestrzeni w garażu lub w miejscu parkowania. To wygodne rozwiązanie. Ale co zdarza się kiedy wysokie moce są transmitowane w takich częstościach?
IARU zajmuje się wyjaśnieniem wątpliwości z tym pytaniem, chociaż WPT-EV: ładowanie bezprzewodowe nie pracuje w zakresie częstotliwości amatorskich, jest obawa, że częstotliwości harmoniczne generowane przez ten system jak inne mogłyby spowodować interferencję w innych pasmach innym służbom radiowym, również w pasmach amatorskich.
Amatorska służba radiowa jest szczególnie wrażliwa na wzrost poziomu tła radiowego, ponieważ nasze urządzenia pracują przy niskich poziomach odbieranych sygnałów. Znaczny wzrost poziomu tła miałby bardzo szkodliwy wpływ na naszą pracę w dolnych pasmach KF.
W tej chwili nawet na terenach wiejskich, poziomy szumów już podniosły się, z powodu milionów urządzeń z układami impulsowymi (zasilacze, systemy oświetlenia, itd..). Spowodowało to dalsze znaczne podniesienie poziomu tła, które wpłynęło na pogorszenie pracy amatorskiego radia.
Ale firmy zajmujące się tą technologią i przemysł samochodowy już rozważają następny krok w kierunku bezprzewodowych urządzeń ładujących. W tej technice zwanej "Bezprzewodowe Elektryczne Ładowanie Pojazdu w Ruchu" (WEVC), wysokiej częstości elektromagnetyczne pole o częstotliwości 85 kHz jest wygenerowane w jezdni. To powinno pozwolić na ładowanie pojazdu znajdującego się ruchu. Technika ta była testowana na drodze we Francji w okolicach Wersalu. Sprawdzany układ działał przy transferze 20 kW mocy do poruszającego się samochodu.

Źródła informacji:

[1]IARU: Studium Zasilania Bezprzewodowych Systemów Transferu Mocy dla
Elektrycznych Pojazdów w zakresie częstotliwości 79-90 kHz. Wpływ na Radiokomunikacyjne Systemy w Służbie Amatorskiej, 28 maj 2018.
Zobacz również: https://bit.ly/2KhBDNA .__._, _.___
1] IARU: Study of the Impact of Wireless Power Transfer Systems for Electrical Vehicles Operating in the 79-90 kHz Range on Radio Communication Systems at the Amateur Service, 28 May 2018.
See also: https://bit.ly/2KhBDNA.
"Przewodniczący Komitetu HF (C4)"

Ta technologia samochodowa będzie dyskutowana podczas WRC-19. IARU będzie miało trudny orzech do zgryzienia.
Co na to nasze Ministerstwo MC, MG, MI ???, które tym zajmuje się, bo UKE na pewno nie.

Info. Marek SP3AMO, HF Manager PZK

8. Akademia krótkofalarska OT27

Przesyłam krótką informacje na temat kolejnego spotkania akademii OT27 organizowanej przez Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV.
Spotkanie odbędzie się w piątek 07 grudnia 2018r. na terenie Klubu Jeździeckiego Wolica o godzinie 17.00.
W ramach spotkania przewidujemy 3 prezentacje na temat różnych aspektów krótkofalarstwa. Tematy prezentacji zostaną podane na stronie OT27 PZK, po uzgodnieniu z prelegentami.
Koncepcja akademii OT27 polega na organizacji spotkań, na których będą się odbywały prezentacje z zakresu łączności amatorskich w szerokim spektrum częstotliwości od HF do SHF oraz w zakresie doskonalenia umiejętności operatorskich w contestach i łącznościach DX. Taka forma spotkań pozwala na podniesienie poziomu wiedzy z zakresu krótkofalarstwa.

W trakcie spotkania przewidziany jest posiłek oraz kawa, herbata i ciasto. Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia emaliowo lub telefonicznie w terminie do 01.12.2018r. godz. 21.00. Jest to impreza składkowa (35zł / od osoby - koszt wynajęcia sali oraz konsumpcji).

W razie pytań proszę o kontakt na adres sp3ld@wp.pl lub 608829294.

VY 73
Bogdan SP3LD w imieniu SP3KQV

III. Sport

IV. Silent Key's

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SP3ENJ s.k.

W dniu 19.11.2018 zmarł kol. Zbigniew Gołąbek SP3ENJ z Gorzowa Wlkp.
Niech spoczywa w pokoju.

Waldemar sp3nyr, sp3nyr@wp.pl

SP6RYP s.k.

Ze smutkiem informuję, że w niedzielę odszedł od nas znany wszystkim, którzy
byli na jakiejkolwiek giełdzie radioamatorskiej, ikona giełd Aleksander Siwak - Olek SP6RYP.
Bez Niego giełdy już nigdy nie będą takie same.

Zachowajmy Go w pamięci!

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 26.11.2018 na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu o godzinie 12:40 czasu lokalnego.

Andrzej SP9ENO
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Andrzejowi SP9ENO, Waldemarowi SP3NYR, Bogdanowi SP3LD, Markowi SP3AMO, Andrzejowi SP5AHT, Januszowi SP9LAS.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp3slu@wp.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcję "Krótkofalowca Polskiego".
Redakcja: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,416,294 Unikalnych wizyt