PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3380 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 9
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 43/2018 z dnia 31.10.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców 
news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 43/2018 z dnia 31 października 2018 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową.

Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego tygodnia.

I. Sprawy organizacyjne

1. Lista Dyskusyjna Działaczy PZK (LDD-PZK)

W dniu 20.10.2018 została uruchomiona Lista dyskusyjna działaczy PZK.
Prezes PZK otwierając Listę napisał:

"Koleżanki i Koledzy,
zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, niniejszym zostaje otwarta lista pocztowa rLista Dyskusyjna Działaczy PZKr1;. Lista jest przeznaczona dla działaczy PZK w celu wymiany informacji organizacyjnych, wiadomości, dokumentów, idei, poglądów i doświadczeń dotyczących funkcjonowania stowarzyszenia Polski Związek Krótkofalowców. Lista [LDD-PZK] nie jest jednak oficjalnym kanałem informacyjnym PZK i nie służy do oficjalnych powiadomień (np. zawiadomienia o posiedzeniach ZG PZK oraz materiały będą wysyłane przez Sekretariat PZK do członkiń/członków ZG jak dotychczas; podobnie zapytania o informację publiczną kierowane na Listę a nie do Sekretariatu ZG PZK mogą pozostać bez odpowiedzi itd...).
Informacje podawane na Liście nie są w żaden sposób "tajne" i w oczywisty sposób mogą być wykorzystywane przez Koleżanki i Kolegów w normalnej działalności, jednak jedynymi oficjalnymi źródłami informacji organizacyjnej pozostają protokoły i uchwały organów stowarzyszenia (KZD, GKR, ZG, zarządów OT i klubów), zawiadomienia Sekretariatu ZG, pisma kierowane do/od organizacji.
Bardzo proszę o uważne przeczytanie zasad uczestnictwa w tej Liście (w załączeniu). Nie są skomplikowane i mam nadzieję, że nie będzie problemów z ich przestrzeganiem... Szczególnie proszę o przestrzeganie zasad dobrych obyczajów, niestosowanie w dyskusjach argumentów ad personam, niestosowanie crosspostingu i nieprowadzenie na Liście prywatnej wymiany korespondencji. Proszę też o niekopiowanie wypowiedzi uczestników na inne listy czy fora bez uzyskania każdorazowo indywidualnej zgody autora. To są po prostu elementarne zasady dobrych obyczajów...
Inicjalnie w Liście uczestniczą Delegaci na KZD PZK, członkowie GKR i ZG PZK, prezesi OT oraz zaproszone osoby funkcyjne. Lista adresów e-mail uczestników została przygotowana przez Administratora Systemów Informatycznych PZK - dziękuję! W każdym momencie można zrezygnować z uczestnictwa przez wysłanie na adres moderatora Listy moderator-ldd@pzk.org.pl żądania usunięcia swojego adresu e-mail z Listy subskrybentów.
Osobiście nie gwarantuję swojej codziennej aktywności na Liście, postaram się jednak odpowiadać na wszystkie merytoryczne maile/argumenty/zapytania. Mam nadzieję, że ta forma komunikacji działaczy Polskiego Związku Krótkofalowców różnego szczebla będzie użyteczna i nie przekształci się w kolejną "pyskówkę"... Duża w tym rola moderatora, który ma prawo czasowo lub całkowicie zawiesić możliwość wysyłania przez uczestnika wiadomości na Listę, a nawet całkowicie usunąć uczestnika (nie sądzę/nie chcę, żeby doszło do takiej sytuacji...)
Uważam, że nowa lista w całości spełni swoje zadanie.

73!
Waldemar Sznajder 3Z6AEF
Prezes PZK

*Na liście znajduje się obecnie (31.10.2018) 92 działaczy PZK.
Info: Zygmunt SP5ELA

2. Administrator systemów informatycznych PZK - informacja

W związku z wieloma zapytaniami i prośbami kierowanymi do mnie informuję, ze wszelkie zmiany w systemie elektronicznej ewidencji członków PZK - OSEC wykonują tylko i wyłącznie OT PZK i ich upoważnione osoby. Członkami PZK na tym poziomie zajmują się oddziały terenowe PZK (Statut PZK). Natomiast uprawnienia do edycji danych w systemie OSEC nadaje obecnie Skarbnik PZK - Marek SP5LS i w przypadku zmian osób funkcyjnych w OT PZK z nim należy się komunikować w tej kwestii. System OSEC został wprowadzony w PZK w listopadzie 2009 roku.

Info: Zygmunt SP5ELA

II. Wydarzenia

3. 100 lat niepodległej

Informujemy (mniej aktywnych) krótkofalowców, że trwa akcja dyplomowa "Setna rocznica odzyskania niepodległości"
Zostały utworzone dwie strony:


gdzie każdy krótkofalowiec może sprawdzić ilość uzyskanych punktów do zdobycia dyplomu oraz pobrać dyplom w wersji elektronicznej,


gdzie można sprawdzić i pobrać inne dyplomy z okazji 100-lecia niepodległości, poza tym portal służy do wysyłki logów za polskie zawody i pobierania elektronicznych certyfikatów udziału, oraz służy do wysyłania logów stacji okolicznościowych dających punkty do dyplomów.

73 Hubert SP9MDY, 100np@pzk.org.pl

4. Stulecie Łotwy (YL)

Okazji 100-lecia powstania Łotwy uruchomiony zostanie okolicznościowy prefiks YL100. Łotwa w dniu 18 listopada 2018 roku obchodzić będzie stulecie powstania. W okresie od 1 do 18 listopada pracować będzie pięć różnych znaków wywoławczych, po jednym z każdego z 4 regionów historycznych Łotwy i stolicy kraju Rygi. Znaki wywoławcze to: YL100K, YL100L, YL100R, YL100V i YL100Z. Znaki te obsługiwane będą przez radioamatorów z poszczególnych regionów Łotwy. Z tej okazji wydawane będą okolicznościowe dyplomy YL00 za łączności z w/w stacjami na różnych pasmach i różnymi emisjami. Szczegóły: http://yl100.eu/

Vy 73 de: Tom YL2PP info: Zbyszek SP5CZ

5. Kolejny kraj w EU na 60 m

Od 04 listopada 2018 roku krótkofalowcy Włoch będą mogli pracować w paśmie 5 MHz na statusie drugorzędnym z mocą 15W e.i.r.p. od 5351,5 kHz do 5366,5 kHz.

Marek SP3AMO

III. Sport

6. Sukces SN0HQ

Ogromnym sukcesem zakończył się start naszej reprezentacji w Mistrzostwach Świata IARU na KF w 2018 r. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników przez Komisję zawodów okazało się, że uplasowaliśmy się na 4 pozycji. Przypomnę, że wg wstępnych wyników zgłoszonych przez reprezentacje startujących państw byliśmy na 2 pozycji.

Klasyfikacja oficjalna wygląda jak poniżej:

Call Score Power QSOs Mult Class Section DXCC Entity Continent ITU Zone

1 TM0HQ 22,916,663 C 15,979 451 1 F EU
2 DA0HQ 21,369,952 C 20,018 482 1 DL EU
3 EF4HQ 20,319,926 C 14,260 431 1 EA3 EU
4 SN0HQ 20,029,321 C 17,051 481 1 SP EU
5 OL8HQ 19,693,278 C 15,635 474 1 OK1 EU
6 S50HQ 18,185,401 C 14,987 457 1 S5 EU

Sukces jest tym większy, że po kilku latach zajmowania miejsc w 2 dziesiątce znaleźliśmy się znów w ścisłej czołówce tych prestiżowych zawodów. Sukces jest tym większy, że znajdujący się rna pudler1; F, D i EA mają w swoich krajach znacznie większą ilość aktywnych krótkofalowców, a północne położenie naszego kraju stwarza dodatkowe problemy propagacyjne, że o wyjątkowo dla nas niekorzystnym regulaminie nie wspomnę.
Gratulujemy Kapitanowi naszej reprezentacji Włodkowi SP6EQZ, koordynatorowi Kazikowi SP2FAX i wszystkim właścicielom stacji oraz operatorom tak wspaniałego wyniku. Oczywiście liczymy na więcej w najbliższych latach.

Info. SP2JMR

7. Nasi w Afryce

Od 29 października pracuje duża międzynarodowa wyprawa z Zimbabwe Z23MD.
Wśród jej uczestników są między innymi Leszek SP3DOI i Włodek SP6EQZ.
Przewidywany jest udział w części fonicznej CQ WW DX Contest. Strona wyprawy http://www.mdxc.org/z23md/
Zapraszamy do łączności.

73! Włodek SP6EQZ

8. Zaproszenie do wzięcia udziału w Zawodach Rybnickich 2018

Krótkofalowcy z Rybnickiego Okręgu Przemysłowego oraz Rybnicki Oddział Terenowy PZK mają zaszczyt zaprosić wszystkich radioamatorów
do wzięcia udziału w dniach 3 i 4 listopada br. w Zawodach Rybnickich.
Nasze zawody są kontynuacją Konkursów Rybnickich a zmiana nazwy - mamy nadzieję - podnosi prestiż i zasięg naszej imprezy krótkofalarskiej.
Jest wiele zawodów krótkofalarskich w kalendarzu ale chcemy aby Zawody Rybnickie kojarzyły się z nietuzinkowym regulaminem, szybko i solidnie obliczonymi wynikami oraz rozłożeniem aktywności na dwie tury i dwa pasma (40 i 80m). Postaramy się aby nasze Zawody Rybnickie organizowane przez OT 31 PZK, a dedykowane wszystkim krótkofalowcom w kraju i przyjaciołom z zagranicy, gwarantowały miłe spędzenie czasu przy radiu.
Obiecujemy, że Zawody Rybnickie zostaną szybko rozliczone a wynik zostanie oficjalnie ogłoszony 14 grudnia na tradycyjnym Spotkaniu Barbórkowym gdzie wręczymy nagrody zwycięzcom poszczególnych kategorii i rozlosujemy nagrodę specjalną.
W czasie trwania Zawodów Rybnickich można równolegle zbierać punkty do akcji dyplomowej organizowanej przez klub SP9YFF
Po wygranym przez nasz oddział współzawodnictwie w SPDXC 2018 nie stać nas na bylejakość, dlatego apelujemy o liczny udział w Zawodach Rybnickich naszych członków oddziału i sympatyków zamieszkujących w ROP a także prosimy o udział w naszych zawodach koleżanki i kolegów krótkofalowców z całego kraju i zagranicy bo oczywiście zawody są typu WW (wszyscy ze wszystkimi).
Regulamin Zawodów Rybnickich jest opublikowany na stronie OT31 PZK oraz logSP.

Zarząd OT 31 PZK


9. Nowy program dyplomowy

Serdecznie zapraszamy wszystkich czynnych nadawców do udziału w nowym programie dyplomowym z ang. SMOTA (Silesian Mines on The Air) czyli Kopalnie Śląskie w eterze.
Szczegóły na www.smota.pzk.pl

vy 73/44/11 SRG SP9YFF, www.sp9yff.pl

IV. Silent Key's

10. Kondolencje

Nie wszyscy z odbiorców komunikatów wiedzą o tym, że Polski Związek Krótkofalowców składa kondolencje bratnim organizacjom, na terenie których działania miało miejsce tragiczne wydarzenie takie jak np. trzęsienie ziemi czy katastrofa samolotu. Tak było i tym razem po katastrofie indonezyjskiego lotu JT610 (Boeing 737 Max 8). Wyrazy solidarności i współczucia w imieniu PZK każdorazowo przesyła Paweł SP7TEV Oficer Łącznikowy IARU - PZK.

Info. SP2JMR
___________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje: Włodkowi SP6EQZ, Hubertowi SP9MDY, Markowi SP3AMO, Zbyszkowi SP6CZ, Zygmuntowi SP5ELA, Waldemarowi 3Z6AEF, Zarządowi OT31, SRG SP9YFF,

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp3slu@wp.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcję "Krótkofalowca Polskiego".
Redakcja: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,589,506 Unikalnych wizyt