PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 40/2018 z dnia 10.10.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców   news: Ikonka_PDF_50px.jpg
NR 40/2018 z dnia 10 października 2018 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową.

Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego tygodnia.

I. Sprawy organizacyjne

1. Komunikat składkowy

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Chciałbym przypomnieć, że zgodnie z Regulaminem opłacania składek PZK, w dniu 15 października 2018 roku upływa ostateczny termin opłacania składek członkowskich za drugie półrocze 2018 roku.

Opłaty składek należy dokonywać wyłącznie poprzez macierzyste Oddziały Terenowe, składki wpłacone bezpośrednio na rachunek bankowy ZG PZK, nie mogą zostać przyjęte i zostaną zwrócone do nadawcy.

Oddziały Terenowe PZK zobowiązane są do przekazania pobranej od członków składki członkowskiej na rachunek bankowy ZG PZK, w terminie do 22 października 2018 roku, nie później jednak niż 30 dni od daty pobrania składki.

Link do Regulaminu opłacania składek PZK
Tabela wysokości składek PZK zgodnie z Uchwałą nr 589/01/17 z dnia 13 maja 2017. LINK
Proszę pamiętać, że nieuregulowanie składek w terminie powoduje utratę ciągłości członkostwa w PZK. Dla wielu członków jest to ważna i prestiżowa sprawa, także dla rozpatrywania wniosków o nadanie OH PZK. Składka wpłacona po terminie tzw. "3-miesięcznej statutowej karencji" nawet z opóźnieniem 1 dnia powoduje utratę członkostwa. W kwestii formalnej w takiej sytuacji wymagana jest ponowna procedura przystąpienia do PZK. Natomiast regulaminowy termin wpłaty składek minął 15 lipca 2018 r.

Vy73! Marek SP5LS
Skarbnik PZK

2. Tworzenie budżetu PZK na 2019 rok i finansowanie z budżetu centralnego w 2019 roku

W związku z przygotowaniami do opracowania budżetu na 2019 rok, proszę uprzejmie o nadsyłanie wniosków o dofinansowanie z budżetu centralnego PZK na rok 2019. Formularz wniosku znajduje się w dziale Download > Materiały organizacyjne PZK > Dokumenty organizacyjne. Link bezpośredni do wniosku https://pzk.org.pl/download.php?action=get&id=975
Podpisane wnioski, w formie załącznika zeskanowanego do pliku PDF, załączonego do wiadomości e-mail, należy przesyłać w nieprzekraczalnym terminie do 30 października 2018 roku, na adres mailowy Skarbnika PZK sp5ls@pzk.org.pl oraz do wiadomości Sekretariatu PZK sp2jmr@pzk.org.pl.
Pierwszeństwo w przyznaniu dofinansowania mają jednostki organizacyjne PZK. Lista wniosków zakwalifikowanych do zatwierdzenia w Budżecie 2019 przez Zarząd Główny PZK, zostanie opublikowana drogą mailową oraz na portalu PZK po uprawomocnieniu się dokumentów z Posiedzenia ZG PZK, które odbędzie się 24 listopada 2018 r.
Wnioski niekompletne lub złożone po terminie nie będą rozpatrywane.

Vy 73! Marek Suwalski SP5LS Skarbnik PZK

3. OPP dla PZK

Na portalu internetowym Ministerstwa Finansów zostało opublikowane zestawienie środków otrzymanych z 1% odpisu od podatków dla stowarzyszeń i fundacji mających status OPP. Polski Związek Krótkofalowców otrzymał kwotę 57600 zł. W budżecie na rok 2018 założono kwotę 55000, a więc nasze szacunki były prawidłowe.

Info Roman SP9MRN

4. Wizyta Prezesa PZK w Ministerstwie Cyfryzacji

W dniu wczorajszym Prezes PZK Waldemar Sznajder 3Z6AEF na zaproszenie Dyrektora Dpt. Telekomunikacji Pana Dariusza Dąbka przebywał w Ministerstwie Cyfryzacji. Celem wizyty było prowadzenie rozmów na tematy interesujące środowisko krótkofalowców w tym o przygotowywanych zmianach Ustawy Prawo Telekomunikacyjne oraz o zbliżającej się Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej WRC 2019.

Info. Waldemar 3Z6AEF

5. Nieudana próba odebrania dokumentacji księgowej

W dniu wczorajszym miała miejsce nieudana próba odbioru dokumentacji finansowej z biura rachunkowego "BOMAT" w Warszawie. Zgodnie z umową biuro powinno umożliwić odbiór dokumentacji do końca września 2018 r.

Info. Waldemar 3Z6AEF

II. Wydarzenia

6. Spełnione marzenia

Marzeniem dzieciaków z sekcji młodzieżowej klubu SP2PBY przy K-PSOSW nr 1 im. Louisa Braille'a było posiadanie transceivera, który informowałby głosem o podstawowych ustawieniach ważnych dla pracy na pasmach amatorskich. Marzenie zostało spełnione. Prezydium ZG PZK na wniosek zarządu klubu SP2PBY i Prezydium ZG PZK 15 września br. podjęło uchwałę o wyasygnowaniu środków za które zakupiono transceiver FT-450D z zasilaczem. Uroczyste przekazanie sprzętu odbyło się w siedzibie Sekretariatu ZG PZK 02.10.2018.
Pierwsze zajęcia klubowe to przede wszystkim nauka odnalezienia przycisku uruchamiającego "gadaczkę" oraz rozpoznanie podawanej głosem syntezatora informacji. Trzeba przyznać, że dzieciaki w większości dość szybko opanowały podstawową "gałkologię" tego urządzenia.
Dzieciaki z sekcji młodzieżowej oraz zarząd klubu SP2PBY pragną złożyć Zarządowi Głównemu PZK gorące podziękowanie za zakupiony sprzęt, ale przede wszystkim za zrozumienie ich trudnej sytuacji.

Info: Andrzej SP2GJI, zdjęcia: Roman SP2DDX prezes klubu SP2PBY (zdjęcia dostępne w werski PDF Komunikatu)

7. W 12 dni dookoła świata

Informuję, że wspólnie z Markiem SP3GVX obleciałem liniami lotniczymi ziemię dookoła w 12 dni. Trasa przebiegała tak jak na załączonym klipie https://youtu.be/h5vQT97mPPg (od 21 wrz. do 3 paź. br.)
Pokonaliśmy 52000 km, przebywając w powietrzu ponad 50 godzin w czasie sześciu lotów. Odwiedziliśmy 4 kontynenty i następujące kraje: Singapur 9V1, Australię-Sydney VK2, Chiny-Pekin BG, British Columbia-Vancouver VE7, Islandia-Keflavik TF i Niemcy-Berlin DL, przebywając najdłużej w Sydney i w Vancouver.
Przekroczyliśmy Równik, Zwrotnik Raka i Zwrotnik Koziorożca. Najwięcej łączności radiowych na KF przeprowadziłem z Vancouver pod znakiem VE7/SP3CMX ze stacji Barry'ego VA7GEM.
A najwięcej łączności ze mną nawiązał Regin SQ3ODP, za co otrzyma specjalny upominek przywieziony z Australii. Niebawem opublikuję film z tej podróży na YouTube, Facebooku i na moim profilu qrz.com.

Dołączam kilka zdjęć. (Zdjęcia dostępne w wersji PDF Komunikatu)

Info i zdjęcia Mietek SP3CMX- http://qrz.com/db/SP3CMX

8. Centrum Organizacji Pozarządowych

W dniu 8 października 2018 r. w Bydgoszczy odbyła się uroczysta inauguracja Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Centrum mieści się przy ul Gdańskiej 5 czyli w samym centrum Bydgoszczy i zapewnia bazę dla wszelkich spotkań, konferencji, warsztatów etc. Otwarcia Centrum dokonał Pan Rafał Bruski Prezydent Bydgoszczy, na którego zaproszenie uczestniczyliśmy w ceremonii wraz z Krzysztofem SQ2JK godnie reprezentując Polski Związek Krótkofalowców.

Info. Piotr SP2JMR

III. Sport

9. Klub Śląska Cieszyńskiego SP9SCI organizuje akcję dyplomową

Pod hasłem: PIERWSZA NIEPODLEGŁOŚĆ - HF100SCI Cieszyn.
Akcja będzie trwała w dniach od 13.10.2018 r. do 21.10.2018 r.
Pasma i emisje: 80 i 40m: CW, SSB, BPSK63 i RTTY, a na 70cm: DMR w grupie TG9 i TG26091.
Wymagania do dyplomu: stacje krajowe - 9 QSO, zagranica - 5 QSO.
Przewidziane nagrody: puchar, dyplom elektroniczny, karta QSL.
Regulamin znajduje się na platformie logSP (https://logsp.pzk.org.pl) oraz na qrz.com/lookup HF100SCI.

Zapraszamy do udziału.
Podpisał: menedżer dyplomu Bronek SP9WZO

IV. Silent Key's
_________________________________________________________________________
SP2IAZ s.k.

W dniu 5 października 2018 roku dotarła do nas kolejna w tym roku smutna informacja. Dowiedzieliśmy się o niespodziewanej śmierci naszego Kolegi Antoniego SP2IAZ. Odszedł człowiek, którego bez chwili wahania można nazwać przyjacielem wszystkich ludzi. Życzliwy, koleżeński, gotowy do współpracy i pomocy zarówno starszym kolegom jak i młodym, rozpoczynającym przygodę z krótkofalarstwem. Z zawodu elektronik - radiotechnik, dobry konstruktor, poszukujący nowych rozwiązań technicznych. Współzałożyciel i aktywny działacz Harcerskiego Ośrodka Łączności w Toruniu SP2ZBE, uczestniczący również w działalności HKK "R-15" SP2ZBS, przez kilka lat był członkiem Klubu Krótkofalowców "FORT IV" SP2TMT, a ostatnio również blisko współpracujący z Harcerskim Klubem Łączności "FERRYT" SP2ZCH w Inowrocławiu. Pochodził z Krakowa, znaczną część swojego życia spędził w Toruniu. Miał 72 lata. Odszedł Kolega Antoni, dla niektórych z nas Tolek SP2IAZ, przyjaciel, którego długo będziemy wspominali.

Cześć Jego pamięci!

Waldek SP2EUI
_______________________________________________________________________


Redakcja Komunikatów dziękuje za informacje Kol. Mieczysławowi SP3CMX. Waldkowi SP2EUI, Markowi SP5LS, Bronkowi SP9WZO, Romanowi SP9MRN, Waldemarowi 3Z6AEF.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp3slu@wp.pl. W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcję "Krótkofalowca Polskiego".

Redakcja: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,434,634 Unikalnych wizyt