PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

JOTA-JOTI 2018 - zaproszenie na największą coroczną imprezę młodzieżową na świecie w nowej formie
Opcje newsa
IARU R1 NEWSJOTA-JOTI 2018 - zaproszenie na największą coroczną imprezę młodzieżową na świecie w nowej formie


Przyjmuje się, że dwa miliony młodych ludzi z całego świata weźmie w tym roku udział w spotkaniu radiowo-internetowym Jamboree-On-The-Air-Jamboree-On-The-Internet (JOTA-JOTI), największym na świecie wydarzeniu skautowym. Podczas JOTA-JOTI, które odbywa się w tym roku w dniach 19-21 października, skautki (przewodniczki) i skauci (harcerki i harcerze) będą mieli do czynienia z wieloma różnymi językami i kulturami w skali ogólnoświatowej, co potrwa przez cały dzień i do późnych godzin nocnych. Impreza JOTA-JOTI została zorganizowana, aby uczestnicy mieli poczucie, że są rzeczywiście częścią globalnego ruchu. Jaki by nie był ich wiek, religia, kolor, zdolności lub niepełnosprawność - każdy może dołączyć, bez podróży, do corocznego Jamboree - gdzie by nie był na świecie. JOTA-JOTI odbywa się zawsze w trzeci weekend października.

Skauci (harcerze) używają amatorskiego radia i Internetu, aby połączyć się ze sobą podczas weekendu JOTA-JOTI. Inicjatywa ta pomaga promować świadomość kulturową, rozwijać tolerancję oraz zwiększać chęć do dzielenia się z innymi, współpracy oraz współdziałania w zespole.

Około 20.000 licencjonowanych operatorów-krótkofalowców uczynniło w eterze 12.000 stacji radiowych z najnowocześniejszą technologią. Jest to doskonała okazja dla młodych krótkofalowców, aby zainspirować młodych skautów urokami technik radiowych. A i dla skautów jest to okazja do podzielenia się ich światem z krótkofalowcami w ich wieku (lub prawie). Może to prowadzić do dalszych działań (np. w ramach akcji Miesiąc Młodzieży w Grudniu (December YOTA Month) lub zawodów typu "polny dzień").

Plakietki SSTV

Jednym z głównych zadań dla skautów w tegorocznym JOTA jest wymiana plakietek (jako obrazów elektronicznych) z wykorzystaniem emisji SSTV, w celu umożliwienia im doświadczenia innej techniki w połączeniu ze znanym skautowym zwyczajem wymiany plakietek między sobą. Emisja SSTV stała się o wiele bardziej dostępna dzięki laptopom lub smartfonom, a także różnemu oprogramowaniu łączącemu radio i świat cyfrowy. W szczególności w ramach tej aktywności młodzi krótkofalowcy mogą odegrać ważną rolę w nawiązywaniu łączności i odkrywaniu możliwości SSTV.

Dołączmy!

Zapraszamy wszystkich młodych krótkofalowców do skontaktowania się z najbliższym środowiskiem skautowym (harcerskim) i do przyłączenia się do JOTA-JOTI. W ten sam sposób zapraszamy wszystkich lokalnych liderów grup skautowych do skontaktowania się z klubami krótkofalarskimi w ich regionie, aby poprosić młodych radioamatorów o wsparcie w ramach ich imprezy JOTA-JOTI.

Aby pomóc w znalezieniu grupy skautowej, radiooperatorzy mogą skontaktować się z koordynatorem JOTA-JOTI w ich kraju [...].

Od tłumacza: w Polsce Szefem Zespołu ds. JOTA-JOTI (w Wydziale Zagranicznym Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego) jest Druh hm. Hubert Mika (e-mail: hubert.mika@zhp.net.pl).

Czuwaj!

phm. Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU-PZK

 

Adres informacji źródłowej: https://www.iaru-r1.org/index.php/general/1818-invitation-to-the-world-s-largest-annual-youth-event

Autorzy informacji źródłowej:

Richard Middelkoop, PA3BAR
Światowy Organizator JOTA-JOTI z ramienia WOSM (Światowej Organizacji Ruchu Skautowego)

Lisa Leenders, PA2LS
Przewodnicząca Grupy Roboczej ds. Młodzieży 1. Regionu IARU

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,416,050 Unikalnych wizyt