PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 37/2018 z dnia 19.09.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 37/2018 z dnia 19 września 2018 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
Od przyszłego tygodnia wracamy do Komunikatów czytanych. Jednocześnie proszę o przesyłanie informacji przeznaczonych do komunikatów równolegle na adres Jurka SP3SLU: sp3slu@pzk.org.pl

1. Posiedzenie prezydium ZG PZK

Zgodnie z zapowiedzią w dniu 15 września br. w Bydgoszczy odbyło się 3 w tym roku posiedzenie Prezydium ZG PZK. W Posiedzeniu uczestniczyło 4 z 5 członków tego organu oraz przedstawiciel Głównej Komisji Rewizyjnej.
Posiedzenie prowadził Waldemar Sznajder 3Z6AEF prezes PZK.

Najważniejsze sprawy omówione oraz uchwały z 15.09.2018:

- Po informacji skarbnika PZK prezydium określiło sytuację finansową PZK jako zadowalającą - do końca roku dysponujemy kwotą ok 127.000 zł na bieżące wydatki.
Z tyt. OPP za 2017 rok na wydzielonym koncie znajduje się kwota 56776,70 zł.

- Omówiono wstępne założenia do planu pracy oraz budżetu na 2019 rok. Projekt budżetu będzie przygotowany na początku listopada br.

- Prezydium zwoła Posiedzenie ZG PZK w dniu 24 listopada br. w Łodzi. Uchwała o zwołaniu będzie podjęta w trybie głosowania elektronicznego.

- Szczegółowo przeanalizowano protokoły oraz inne materiały z posiedzeń GKR.

- Przyjęto założenia do planu działalności PZK na 2019 rok. Planujemy zorganizowanie obozu szkoleniowego dla przyszłych krótkofalowców. Uznano: "ŁOŚ 2019" oraz "Zjazd Techniczny w Burzeninie" jako wiodące spotkania krótkofalowców. Inne centralne imprezy to: Międzyoddziałowe spotkanie w Bachorzu, LOT 2019-Pszczelnik, spotkanie w Koniakowie.
- Imprezy sportowe to start zespołu SN0HQ w Mistrzostwach IARU, SPDXContest 2019, współzawodnictwo Intercontest 2019.
- Ponadto uważamy, że udział PZK w Hamfeście Friedrichshafen 2019 powinien odbyć się pod hasłem: "Polska myśl konstruktorska w urządzeniach pomiarowych".

-Prezydium przyjęło wniosek OT 28 o skierowaniu wniosku o nadanie godności Członka Honorowego PZK Zbigniewowi Wilczyńskiemu SP9IEK na najbliższy krajowy Zjazd Delegatów PZK
- Prezydium podjęło uchwały o ogłoszeniu o zamiarze nadania Złotej Odznaki Honorowej PZK nast. kol.

- Bogdanowi Szkudlarkowi SP3LD
- Wiktorowi Gagasowi SP7EBM

- Prezydium podjęło uchwałę o zakupie TRX FT 450D z zasilaczem dla Bydgoskiego Klubu Krótkofalowców SP2PBY w celu wykorzystania go w Kujawsko Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Louisa Braille'a dla dzieci niewidomych.

Po za tym co powyżej uzgodniono szereg spraw natury administracyjnej i zw. z funkcjonowaniem PZK.

Posiedzenie trwało ok. 5 godzin.

Więcej informacji w protokole, który niebawem ukaże się na portalu PZK.

Info. Piotr SP2JMR

2. VIII Konferencja ARISS w Polsce.

W dniu 20 października br. już po raz ósmy odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Podobnie jak w ubiegłych latach miejscem spotkania jest Ostrów Wielkopolski.

Konferencja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem satelitarnej radiokomunikacji amatorskiej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station - ISS) dla potrzeb edukacji społeczeństwa.

Chcemy pokazać, że amatorska łączność radiowa z astronautą przebywającym w kosmosie na pokładzie ISS może stymulować nauczycieli i uczniów do pogłębiania wiedzy na temat eksploracji Kosmosu oraz wiedzy z przedmiotów politechnicznych (STEM). Uczniowie podczas przygotowań do tej łączności mają możliwość obcowania z najnowszymi technikami radiokomunikacyjnymi. Mają możliwość poznać życie w przestrzeni kosmicznej oraz zadania związane z funkcjonowaniem ISS.

Zaproszeni na konferencję prelegenci przedstawią prezentacje i referaty, które mają na celu pokazać jak przygotować i zrealizować szkolny kontakt radiowy ARISS. Omówione zostaną zasady przyjmowania i realizowania wniosków szkół ubiegających się o udział w programie. Spotkanie będzie też okazją do spotkania z zaproszonymi naukowcami, którzy w swojej pracy zawodowej w różny sposób zajmują się Kosmosem.

Udział w konferencji jest bezpłatny, a ze względów organizacyjnych jest możliwy po wcześniejszym dokonaniu rejestracji. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej konferencji: http://konferencja.ariss.pzk.org.pl/ Tam też dostępne są dodatkowe informacje.

Prosimy o rozpropagowanie tej informacji w środowiskach szkolnych r11; wśród uczniów i nauczycieli.

Zapraszamy- Armand SP3QFE i Sławek SQ3OOK

3. List do członków PZK

"Szanowni Przedstawiciele Polskiego Związku Krótkofalowców,

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk zaangażowane jest w projekt dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dotyczący Pogody Kosmicznej.
W ramach tego projektu wraz z wieloma innymi Instytutami z całej Europy rozwijamy produkty dla platformy ESA Space Situational Awarness: (/http://swe.ssa.esa.int/ionospheric-weather/).
Jako konsorcjum organizujemy kampanię testową użytkowników produktów jonosferycznych dostępnych na stronie internetowej ESA SSA. Ostatnio opracowano nowe produkty odpowiadające potrzebom operatorów.
Odpowiedzialny za tę kampanię jest pan doktor Carlo Scotto z Włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii w Rzymie, którego adres mailowy jest w kopii e-maila i jest to: carlo.scotto@ingv.it . Piszę do Państwa w jego mieniu.

Będziemy wdzięczni, jeśli mogą Państwo wyrazić zgodę na udział w naszej kampanii testowej dla użytkowników. Sama kampania testowa polega na wypełnieniu krótkiego kwestionariusza dotyczącego wydajności/jakości produktów jonosferycznych używanych do oceny potrzeb użytkowników oraz w celu poprawy efektywności świadczonych usług.

Sam kwestionariusz zostanie rozesłany pod koniec 2018 r. lub w pierwszych miesiącach 2019 r.

Z poważaniem,
Beata Dziak-Jankowska"

4. Spotkanie integracyjne Członków i sympatyków Żuławskiego OT16 PZK

Spotkanie odbyło się 8 wrześnie br. przy Przystani Żeglarskiej Hufca ZHP w Tczewie.
W spotkaniu uczestniczyło 38 osób reprezentujących środowiska krótkofalarskie Bydgoszczy, Elbląga, Gdańska, Kwidzyna, Malborka, Ostródy, Starogardu Gd. Stegny i Tczewa.
Przy sprzyjającej pogodzie dokonano szeregu okolicznościowych QSO na mikrofalach z lokatorów JO94JC80OD i JO94JB69VD leżących po obu stronach Wisły. Było to możliwe dzięki Kolegom: Andrzej SP2FRY, Kuba SP2IPT, Zdzisław SP2IRR i Emil SP2QVH, którzy przywieźli swoje portablowe radiostacje na pasma 10GHz, 47GHz i 76GHz. Ponadto Kolega Andrzej SP2FRY zapoznał zebranych z wykorzystaniem komunikatora KST2Me oraz aplikacji AirScout podczas pracy na VHF i UHF, szczególnie przez odbicia fal radiowych od samolotów.
Ciężar logistyczny spotkania spoczął na Andrzeju SQ2MMS i Grzegorzu SQ2MTK, którzy przygotowali bogate biwakowe menu. Staszek SQ2EEQ zadbał o zaproszenia dla przedstawicieli miejscowych władz, przez co gościliśmy komendantkę Hufca ZHP Tczew oraz Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym.
Zarząd ŻOT PZK serdecznie dziękuje w/w Kolegom za przygotowany program i logistykę spotkania. Podziękowanie kierujemy także do gospodarza terenu za życzliwą gościnność. Dzięki Waszemu zaangażowaniu mogliśmy spędzić spotkanie na rzeczowych rozmowach i wymianie doświadczeń.

Notatkę opracował Ryszard SP2FAV prezes OT16 PZK

5. Walne Zebranie Śląskiego OT PZK

Zgodnie z uchwałą z dnia 02.03.2018 r. zarządu OT-06 zwołuje Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w Katowicach.
Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze odbędzie się w dniu 29 września 2018 r. w terminie pierwszym o godz. 10.00 lub terminie drugim o godz. 10.15. w pomieszczeniach Domu Kultury "Chemik" w Siemianowicach Śląskich przy ul. Niepodległości 51.
W tym roku mija czteroletnia kadencja obecnego zarządu i zgodnie ze statutem PZK musimy wybrać nowy Zarząd, OKR , delegatów na KZD PZK oraz członka ZG PZK. Ponieważ znalezienie osób chętnych do pracy społecznej w naszej organizacji zawsze sprawia problem zwracamy się już teraz z prośbą do członków oddziału o zgłaszanie swoich kandydatur do pracy w przyszłym Zarządzie i OKR wysyłając swój akces na adres e-mail: sp9hty@interia.pl.
Oczywiście zebranie ma charakter otwarty także dla sympatyków OT-06.

Marek SP9HTY prezes OT06

6. Krótkofalarskie Spotkanie Oddziału Podkarpackiego BÓBRKA 2018

W dniu 6 października 2018 r. godz 12,00 odbędzie się kolejne 34 już spotkanie krótkofalowców w Skansenie kolebce Przemysłu Naftowego w Bóbrce k/Krosna BÓBRKA 2018, którego głównym celem jest podsumowanie XXXIV Zawodów o Replikę Lampy Ignacego Łukasiewicza oraz wręczenie trofeów dla zwycięzców. Organizatorem zawodów jest Oddział Podkarpacki PZK oraz Lwowski Klub Krótkofalowców LKK. Tradycyjne już spotkania znane jest braci krótkofalarskiej z Polski i z krajów ościennych.
Serdecznie zapraszamy również w bieżącym roku.
Serdecznie zapraszamy, zarząd OT05

Info. Wiesław SP8NFZ

7. Skrócony spis treści Świata Radio 10/2018

AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Kenwood TS-480SAT i Yaesu FT-450AT(D)
ANTENY: Anteny SP9WR - cz. 1.
PREZENTACJA: Konwertery HDMI, Krótkofalowe tranzystory mocy firmy Mitsubishi
ŁĄCZNOŚĆ: International Radio Network
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK
WYWIAD: Warto było zostać krótkofalowcem
HOBBY: Uniwersalny kontroler SP6FRE - cz. 2, Wskaźnik rezonansu, Transceiver Jantek SSB/2 m, VFO z SI5351
RETRO: Myriametrowe okno na świat
DYPLOMY: Droga do Niepodległości 1918
DIGEST: Amatorskie konstrukcje mikrofalowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

8. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 10/2018

Relacja z XXX Zjazdu SPOTC
SN0RUN-czyli radiostacja na Biegu Katorżnika
Kto ma rację w PZK- polemika
Silent Keyr17;s

9. ZAPROSZENIE DO TYRY

Już po raz 25 Janek OK2BIQ oraz Janek SQ9DXT serdecznie zapraszają na międzynarodowe spotkanie "SANBESKIDO 2018".
Spotkanie to odbędzie się w sobotę 13-10-2018 w gospodzie "U Liberdy" w miejscowości Tyra w okolicy miasta Trzyniec na trasie z Czeskiego Cieszyna do Jabłonkowa w Czechach. Początek spotkania o godzina 10:00.
Dojazd z Czeskiego Cieszyna drogą E75 na Jabłonków - zjazd do Tyry w Oldrzychowicach /stara droga/. Można jechać nowa drogą jest bezpłatna.
Na stronie www.mapy.cz należy wpisać Tyra 72 i zostanie pokazana lokalizacja gospody na mapie.
49° 37' 16.127" N 18° 38' 52.501" E 49,6211465 N 18,6479170 E
Istnieje możliwość zakwaterowania (we własnym zakresie) w "Pensjonacie u Haliny", adres Tyra 115 http://www.uhaliny.cz/uhaliny-kontakty [741]-[pl]-kontakt.
Uprzejmie proszę o potwierdzenie swojego przyjazdu do Tyry na adres sq9dxt@wp.pl w celu wydrukowania identyfikatorów.

Adresy kontaktowe:

SQ9DXT tel. +48606292114; sq9dxt@wp.pl
OK2BIQ tel. +420731087020; ok2biq@email.cz

SQ9DXT Jan Madecki

10. Zjazd SPDX klubu czyli Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych

Informacje o Zjeździe były już publikowane w komunikatach w pierwszej połowie br. Ponieważ to już w ten weekend to pozwalam sobie przypomnieć, że tegoroczny zjazd SPDXC odbędzie się w dniach 21-23 września w Ośrodku rJodłowy Dwórr1;, w miejscowości Huta Szklana 34, 26-004 Bieliny, woj. świętokrzyskie. Ośrodek położony jest w samym sercu Gór Świętokrzyskich, 31 km od Kielc, 36 km od Ostrowca Św. i 34 km od Starachowic. Miejsce zjazdu można obejrzeć na stronie internetowej http://www.jodlowydwor.com.pl/ chociaż w obiekcie tym cały czas trwają modernizacje. Spotkanie rozpoczniemy kolacją w piątkowy wieczór 21 września o godz. 18.00, a zakończymy po śniadaniu w niedzielę 23 września o godz. 12.00.
Więcej informacji na stronie SPDXC http://www.spdxc.org/.

Dla zainteresowanych podam, że istnieje możliwość przyjazdu tylko na sobotę.
Podczas Zjazdu będzie można zweryfikować swoje osiągnięcia także w DXCC,

Leszek SP6CIK tak pisze na liście SPDX Klubu:

Informuję, że będę sprawdzał dostarczone aplikacje DXCC podczas najbliższego Zjazdu. Przy sporządzaniu aplikacji zalecam korzystanie z Online DXCC
https://p1k.arrl.org/onlinedxcc/index.php
Proszę o dostarczenie:
2 egz. aplikacji + karty ułożone wg kolejności wydrukowanej na DXCC
Record Sheet + znaczek za 6 zł na pokrycie kosztów wysyłki aplikacji
do USA.
Sprawdzanie kart rozpoczynam w piątek.
Apeluję również o korzystanie z LoTW. Jak się okazuje wiele osób dalej nie jest przekonanych do tej formy weryfikacji osiągnięć.

73
Leszek SP6CIK

Do zobaczenia na Zjeździe, Piotr SP2JMR
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SP9CV s.k.

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w wieku 80 lat odszedł od nas w dniu 13.09.2018 r. na zawsze wspaniały kolega, przyjaciel i znakomity krótkofalowiec Cezary "Czarek" Motyczyński SP9CV. Bardzo dobry i znany w naszym świecie krótkofalarskim operator.
Będzie nam Go bardzo brakowało.
Cześć Jego pamięci.

Bohdan SP9VJ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Redakcja Komunikatów dziękuje za nadesłane materiały: Pani Beacie Dziak-Jankowskiej, Armandowi SP3QFE i Sławkowi SQ3OO, Ryszardowi SP2FAV, Markowi SP6HTY, Wiesławowi SP8NFZ, Andrzejowi SP5AHT, Bohdanowi SP9VJ,


------------------------------------------------------------------------------------------
Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać na adres: sp2jmr@pzk.org.pl oraz sp3slu@pzk.org.pl

W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
________________________________________
Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.( z przerwą 01.07-31.08), a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcję " Krótkofalowca Polskiego"

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,415,519 Unikalnych wizyt