PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3380 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 10
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 32e/2018 z dnia 10.08.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 32 e/2018 z dnia 10 sierpnia 2018 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
W związku z okresem wakacyjnym. Wzorem lat ubiegłych od początku lipca do końca sierpnia nie będzie komunikatów czytanych. Komunikaty będą wydawane nieregularnie w formie elektronicznej i umieszczane na portalu PZK oraz rozsyłane na listę komunikatową. Będą to w miarę regularne, ale jednak rnieregularnikir1;.
Poniżej informacje o wydarzeniach, które dopiero nastąpią i ciekawostki z ostatniego okresu:

1. XXXIII Międzynarodowe Spotkanie Krótkofalowców na Kopie Biskupiej

Jak co roku w pierwszy pełny weekend sierpnia na szczycie leżącej na granicy czesko-polskiej Kopie Biskupiej spotkali się krótkofalowcy z Polski i Czech. Pomimo upałów było nas tam w sumie 40 osób. Było to kolejne 33 spotkanie w miejscu w którym dzięki inicjatywie Tadeusza SP6MRC oraz kolegów z radioklubu SP6KEO z Prudnika, a także wielu Kolegów z innych miejscowości powstała swoista baza UKF-owa z 25 metrowym masztem i domkiem w którym są zamontowane przemienniki oraz bramka APRS. Domek ów może ponadto pomieścić do 6 osób.
Spotkania te poza licznymi łącznościami i próbami na UKF mają głównie charakter towarzyski i są ważnym elementem integracji środowisk krótkofalowców czeskich i polskich. Nad wszystkim czuwa Mirosław Petrzik, nasz przyjaciel Czech budujący własnymi rękami od ponad 10 lat schronisko, któremu wydatnie pomagają polscy krótkofalowcy z Markiem SP9UO i Tadeuszem SP6MRC na czele.
W tym roku nasze spotkanie zbiegło się ze 120 rocznicą otwarcia wieży widokowej na szczycie Kopy Biskupiej. Z tej okazji obecni włodarze wieży urządzili festyn, którego uczestnicy ubrani byli w stroje odpowiednie do II połowy XIX wieku. Widowisko było wspaniałe: był cesarz Franz Josef, żołnierze w strojach z epoki, salwa dla upamiętnienia rocznicy oraz koncert muzyki austriackiej i czeskiej.
Nas odwiedziła reporterka z radia Opole. Była więc okazja do opowieści o naszych spotkaniach oraz o krótkofalarstwie w ogóle.
Poniżej podajemy link do Radia Opole:
http://radio.opole.pl/100,246280,laczy-ich-pasja-do-lacznosci-radiowej-ale-przede

info. Krzysztof SP6DVP-3Z6V & Piotr SP2JMR

2. Działania IARU w imieniu społeczności krótkofalarskiej 1. Regionu

Ostatnie trzy miesiące były bardzo pracowitym okresem dla zespołu 1. Regionu IARU, który zajmował się zagadnieniami dotyczącymi widma częstotliwości radiowych leżącego w zakresie zainteresowań służby radiokomunikacyjnej amatorskiej, w ramach przygotowań do Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej ITU 2019 (WRC-19).

W kwietniu trwały rozmowy w ramach gremium CEPT SE24, na temat wpływu bezprzewodowej transmisji energii elektrycznej dla pojazdów elektrycznych (WPT-EV) na usługi radiowe w środowisku mieszkalnym. IARU nadal stoi na stanowisku, że potrzebne są ściślejsze limity emisji w celu ochrony usług (służb) radiokomunikacyjnych przed szkodliwymi zakłóceniami, a na poparcie rzeczonych obaw przedłożone zostało odpowiednie opracowanie.

W maju w Genewie spotkało się gremium ITU WP5A, a przedstawiciele IARU uczestniczyli w szczegółowych rozmowach na temat punktu 1.1 Agendy WRC - dotyczącego alokacji widma częstotliwości w zakresie 50-54 MHz w 1. Regionie ITU. Dyskusje te dotyczyły sposobów współdzielenia widma w tymże zakresie oraz szerokości widma niezbędnego dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej.

W czerwcu w Genewie spotkało się gremium ITU SG1 oraz jego grupy robocze, gdzie środowisko IARU było reprezentowane w ramach wielu zagadnień, a w największym stopniu - w kwestii wpływu WPT-EV na służby (usługi) radiokomunikacyjne, a także w kwestii wykorzystania widma powyżej 275 GHz.

W czerwcu w Tallinie w Estonii spotkało się ponownie gremium CEPT PTD, w celu rozważenia punktów porządku obrad WRC-19 w ramach swoich kompetencji. Przedstawiciele IARU byli obecni i ponownie uczestniczyli w rozmowach dotyczących punktu 1.1 (50 MHz) oraz punktu 9.1.6 (WPT-EV) porządku obrad WRC.

I na koniec, nieco później w czerwcu, przedstawiciele IARU obecni byli w Turku w Finlandii na posiedzeniu Grupy Przygotowawczej do Konferencji CEPT (CEPT CPG). IARU zapewnia Koordynatora ds. CEPT dla punktu 1.1 porządku obrad.

Równolegle ze spotkaniami w ramach CEPT oraz ITU, przedstawiciele IARU działali również aktywnie w innych regionalnych organizacjach telekomunikacyjnych w 1. Regionie (Afryka, Bliski Wschód oraz Rosja) - w zakresie tych samych zagadnień, a także w ramach grup roboczych CISPR - rozważając odpowiednie limity emisji zakłócających dotyczących WPT-EV, co będzie przedmiotem posiedzenia CISPR w Busan w Korei, jeszcze w tym roku.

Eksperci IARU ds. spektrum radiowego spędzają każdego roku wiele tygodni swojego czasu na przygotowaniach do opisanych powyżej posiedzeń, jak i na uczestnictwie w nich. IARU jest jedyną organizacją, której przedstawiciele są obecni na wspomnianych spotkaniach - reprezentując interes służb radiokomunikacyjnych amatorskich .


Adres informacji źródłowej: https://www.iaru-r1.org/index.php/91-spectrum/1798-iaru-speaks-for-the-region-s-amateur-radio-community

Autor informacji: Don Beattie, G3BJ - Przewodniczący Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU

Tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK

3. ARISS info

Szkolne łączności ARISS z Niemiec

Dla uczniów z trzech niemieckich szkół zaplanowano dwa wydarzenia szkolnych łączności ARISS z astronautą rozmawiającym przez sprzęt krótkofalarski ze stacji umieszczonej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Na dzień 13 sierpnia 2018 r. zaplanowano wydarzenie podczas którego mają być nawiązane dwie bezpośrednie łączności astronauty z orbity Ziemi ze dwoma szkołami. Na godz. 13:48 UTC zaplanowano początek łączności astronauty prowadzonej z dwoma stacjami naziemnymi DLØMEG i DLØXK zlokalizowanymi w niemieckich szkołach: Matthes-Enderlein-Gymnasium Zwönitz, Zwönitz, i Hohenstaufen-Gymnasium Kaiserslautern, Kaiserslautern.

Natomiast we wtorek 2018-08-14 o 12:57 UTC DLR_School_Lab Braunschweig, Braunschweig z Niemiec ma nawiązać łączność ISS poprzez stację DN2DLR.
Podczas obydwu łączności na pytania uczniów (prawdopodobnie w j. niemieckim) będzie odpowiadał Alexander Gerst KF5ONO, posługując się znakiem DPØISS.

Armand SP3QFE

4. Zjazd SPDX klubu 2018

Witam członków i sympatyków SP DX Clubu oraz tych którzy dopiero przymierzają się do DX-ingu. Przypominam, że zbliża się ostateczny termin wpłat za uczestnictwo w tegorocznym Zjeździe SP DX Clubu. W związku z tym proszę o szybkie podejmowanie decyzji o udziale i dokonanie stosownych opłat. Nasz Zjazd, jak zawsze ma charakter otwarty i nie tylko nasi członkowie są zawsze mile widziani.
Na terenie ośrodka, ale wyłącznie podczas Zjazdu będzie można zorganizować giełdy o tematyce krótkofalarskiej.

Wszystkie szczegóły dotyczące uczestnictwa i wpłat zawarte są w Komunikacie nr 1, opublikowanym na na naszej stronie
http://www.spdxc.org/index.php/sp-dx-club/spdxc-info/item/843-zjazd2018-1
Dla uproszczenia podaję najistotniejsze informacje:
Spotkanie rozpoczniemy kolacją w piątkowy wieczór 21 września o godz. 18.00, a zakończymy po śniadaniu w niedzielę 23 września ok. godz. 12.00.
Całkowity koszt pełnej oferty wynosi 300 zł od osoby. W tym roku wynegocjowaliśmy dodatkowe opcje uczestnictwa w zjeździe:
A - od obiadu w sobotę do śniadania w niedzielę łącznie z noclegiem - w cenie 200 zł od osoby.
B - tylko obiad w sobotę łącznie z serwisem kawowym - w cenie 40 zł od osoby.

Uczestnicy, którzy wcześniej nie wpłacą za opcję A lub B, będą mogli wykupić indywidualny posiłek w restauracji z menu dostępnego w danym dniu.

Wpłaty stosowne do wybranej opcji przelewem na rachunek:
75 1020 2629 0000 9002 0011 2003 w PKO BP I O/ Kielce
Przedsiębiorstwo Turystyczno-Handlowe Grzegorz Łojek "Jaga Tour"

W tytule wpłaty należy podać: imię i nazwisko, znak wywoławczy, wybrane opcje - pełna, A lub B, ewentualnie ilość osób, za które dokonywana jest wpłata. Preferujemy wpłaty od razu w pełnej wysokości, co ułatwi nam ich weryfikację.
Potwierdzenie wpłaty i aktualny numer telefonu należy przesłać na specjalnie w tym celu utworzony adres poczty internetowej.

Dopiero po otrzymaniu potwierdzenia wpłaty będzie przydzielony konkretny pokój.

Do zobaczenia na zjeździe,

Vy 73! Andrzej SP8LBK prezes SPDXC

5. Weekend latarniany

W dniach 17-19 sierpnia Team SP1KBK będzie pracował z Latarni Morskiej JASTARNIA, POL010; PL0002; SPL04; Loc. JO94IQ
ekipa w składzie:
Jarek sp1c, Rysiek sp1fjz, Piotrek sp1gzf, Andrzej sq1gu, Darek sq1od zaprasza wszystkich chętnych do przeprowadzenia qso.
Każda łączność będzie potwierdzona kartą qsl.

vy 73 do usłyszenia.
Darek SQ1OD

W dniach 17-19 sierpnia Adam SP2T i Andrzej SQ2RSG będą pracować pod znakiem klubowym SP1KIZ/2 z Latarni Morskiej CZOŁPINO,
POL002; PL0001; SPL07; Loc. JO84OR
Zapraszamy do łączności.
Adam SP2T

Pozdrawiam
Jurek sq2nia

_________________________________________________________________________
SP3RBW s.k.

W dniu 2 sierpnia br. opuścił nasze szeregi Leszek Langiewicz SP3RNW. Opuścił nas w wieku 48 lat. Leszek był prekursorem Packet Radio w rejonie Leszno-Wrocław oraz wieloletnim członkiem PZK. Odznaczony honorową odznaką PZK.
Swoimi zdolnościami służył całemu środowisku krótkofalowców. Zawsze można było liczyć na Jego dobrą radę oraz pomoc. Będziemy go zawsze miło wspominać.

Info: Zygmunt SP3APP i Robert SP3TLV
_________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów dziękuje za przekazane materiały: Donowi G3BJ, Pawłowi SP7TEV, Armandowi SP3QFE, Adamowi SP2T, Jurkowi SQ2NIA, Darkowi SQ1OD, Andrzejowi SP8LBK, Krzysztofowi SP6DVP, Zygmuntowi SP3APP, Robertowi SP3TLV.

------------------------------------------------------------------------------------------
Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać na adres: sp2jmr@pzk.org.pl,

W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
________________________________________
Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.( z przerwą 01.07-31.08), a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcję " Krótkofalowca Polskiego"

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,635,222 Unikalnych wizyt