PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 11
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 29e/2018 z dnia 18.07.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 29 e/2018 z dnia 18 lipca 2018 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów.
W związku z okresem wakacyjnym. Wzorem lat ubiegłych od początku lipca do końca sierpnia nie będzie komunikatów czytanych. Komunikaty będą wydawane nieregularnie w formie elektronicznej i umieszczane na portalu PZK oraz rozsyłane na listę komunikatową. Będą to rnieregularnikir1;.
Poniżej informacje o wydarzeniach, które dopiero nastąpią i ciekawostki z ostatniego okresu:

1. SN0HQ - podziękowanie

Koleżanki i Koledzy,

Kolejna edycja zawodów IARU HF Championship już za nami. Dzięki dużej mobilizacji Zespołu SN0HQ i Waszej pomocy osiągnęliśmy najlepszy wynik w historii startów kilku ostatnich lat.
Nawiązaliśmy ponad 17 000 QSO co przy bardzo dobrym mnożniku (ponad 530) daje nam wstępny wynik ponad 22 miliony punktów.
Ostateczny wynik zostanie podany po szczegółowym sprawdzeniu logu i wyeliminowaniu oczywistych pomyłek w logowaniu.
Pogoda w tym roku raczej dopisywała i nie prześladowały nas awarie sprzętu powodowane burzami i wichurami. Natomiast niczego dobrego nie można powiedzieć o warunkach propagacyjnych na wyższych pasmach 15m i 10m.
Zgodnie z zapowiedzią lokalizacja stacji SN0HQ na wyższych pasmach zmieniała się w ciągu doby co dało szansę większej ilości stacji SP na łatwiejsze nawiązanie QSO z nami.

Uzyskanie tak dobrego wyniku było możliwe dzięki dużej aktywności stacji SP. Dziękujemy Wam za to bardzo.

W logu zapisaliśmy ponad 3000 QSO ze stacjami SP od 527 unikalnych znaków.
Duży podziw budzi ilość stacji SP, które nawiązały 12 QSO ze stacjami SN0HQ, jest ich aż 95, a dalsze 45 stacji nawiązało po 11 QSO.
Podjęta została decyzja, iż w związku z trudnymi warunkami propagacyjnymi, koszulki Worked All SN0HQ Stations zostały w tym roku przyznane również stacjom, które przeprowadziły po 11 QSO ze stacjami SN0HQ.
Zainteresowanych otrzymaniem koszulki proszę o wysłanie zgłoszenia z wykazem QSO podając adres do wysyłki i rozmiar koszulki na adres mailowy koszulki-sn0hq@pzk.org.pl

Po ostatecznym sprawdzeniu logu rozlosowane zostaną nagrody wśród czołowych 140 stacji SP a wynik podany będzie na stronie http://sn0hq.org.pl

Przypominam również, iż zgodnie z aktualnym regulaminem zawodów logi za zawody w formacie Cabrillo należy wysłać w ciągu 5 dni od daty zakończenia zawodów t.j. do najbliższego piątku 20 lipca godz. 12.00 UTC poprzez stronę http://contest-log-submission.arrl.org/

Niech ukoronowaniem startu w zawodach będzie wysłanie logów przez wszystkie startujące stacje co nie pozbawi nas i innych ciężko wypracowanych punktów.
Dziękuję raz jeszcze wszystkim którzy przyczynili się do osiągnięcia dobrego wyniku prze Zespół SN0HQ.

73! Włodek SP6EQZ
Kapitan Zespołu SN0HQ

2. Logi za IARU HF Championship

A. LOGI.

Od tego roku nastąpiła zasadnicza zmiana w sposobie i terminie wysyłki logów za zawody IARU HF Championship.
Podobnie, jak w innych zawodach organizowanych przez ARRL obowiązuje 5-dniowy termin wysyłki logów oraz nowa procedura wysyłki logów.
Dlatego przypominamy również, iż zgodnie z aktualnym regulaminem zawodów IARU HF Championship logi za zawody w formacie Cabrillo należy wysłać w ciągu 5 dni od daty zakończenia zawodów t.j. do najbliższego piątku 20 lipca godz. 12.00 UTC poprzez stronę http://contest-log-submission.arrl.org/
Dotychczasowy adres e-mail (iaruhf@iaru.org) do wysyłki logów przestał działać.
Większość współczesnych programów kontestowych (Wintest, Writelog, N1MM, itd) generuje poprawne nagłówki logu Cabrillo. W przypadku użycia innego programu logującego należy w trybie manualnym poprawić nagłówek (najlepiej w standardzie Cabrillo 3.0) i załadować przez ww. stronę www.
Przykładowy nagłówek pliku Cabrillo w standardzie 3.0:
START-OF-LOG: 3.0
LOCATION: DX
CALLSIGN: SP5ELA
CLUB: SP DX CLUB
CONTEST: IARU-HF
CATEGORY-OPERATOR: SINGLE-OP
CATEGORY-ASSISTED: ASSISTED
CATEGORY-BAND: ALL
CATEGORY-MODE: MIXED
CATEGORY-POWER: HIGH
CATEGORY-STATION: CHECKLOG
CATEGORY-TRANSMITTER: ONE
CLAIMED-SCORE: 0
OPERATORS: SP5ELA
NAME:
ADDRESS: P.O. BOX 27
ADDRESS-CITY: WARSAW
ADDRESS-STATE-PROVINCE: mazowieckie
ADDRESS-POSTALCODE: 01-900
ADDRESS-COUNTRY: POLAND
CREATED-BY: N1MM Logger+ 1.0.7208.0
''''''''''' tutaj są rekordy QSO......
Wg danych z dnia dzisiejszego (TNX SP9GR) około 40% stacji polskich biorących udział z zawodach IARU HF Championship i występujących w logu SN0HQ nie zgłosiło / wysłało jeszcze logu.

B. Poprawna nazwa (skrót) SP DX Clubu.

Zwracamy też uwagę, aby wszyscy członkowie SP DX CLUBU w linii nagłówka logu Cabrillo podawali poprawną nazwę Klubu:
SP DX CLUB
Zanotowaliśmy zgłaszane logi z niepoprawnymi nazwani / skrótami SP DX Clubu, a nawet kuriozalnymi. Zgłoszony log można "nadpisać", tzn. można ponownie wysłać poprawiony log. Obowiązuje zasada ważności ostatniego wysłanego logu.

73 Zygi SP5ELA

3. Zmiana kont bankowych uzupełnienie - b. ważne

Od 1 lipca br. Oddziały PZK nie mają już kont w BGŻ BNP Paribas. Do końca roku czynne będzie konto ZG PZK w tym banku także z powodu wpływających środków z tyt. 1% na PZK jako OPP.
Niestety do dnia dzisiejszego niektóre Oddziały dezinformują swoich członków i ewent. kontrahentów utrzymując na portalu PZK w dziale rorganizacja PZK - OT PZK on-line niedziałające konta swoich OT. Środki wpłacane na te konta są zgodnie z prawem bankowym lokowane na tzw. kontach technicznych do informacji o których w chwili obecnej nikt nie ma dostępu. Po 1 sierpnia br. będę zmuszony wykonać ok. 25 ręcznych przelewów z kont technicznych na konta poszczególnych OT w mBanku, wówczas też dostarczę skarbnikom wyciągi z rachunków technicznych.
Oddziały które do dnia dzisiejszego nie zaktualizowały swoich kont na portalu PZK to: OT-06, OT14, OT23, OT24, OT28, OT29, OT32.
Oczywiście sprawa kont dotyczy wyłącznie Oddziałów PZK bez osobowości prawnej. Pozostałe tj. OT08, OT09, OT10, OT11, OT13, OT17, OT22, OT25 same odpowiadają za swoje konta bankowe i tam nie ingerujemy.

Piotr SP2JMR sekretarz PZK

4. VI Zlot Krótkofalowców "Pszczelnik 2018" - SN85LOT

Zgodnie z zapowiedzią w dniach 14-15 lipca w Myśliborzu odbył się kolejny VI Zlot Krótkofalowców. Zgodnie z oczekiwaniami była to impreza międzynarodowa w której wzięło udział ponad 150 osób w tym 4 Litwinów: Bronius LY4O, Albinas LY2MM, Vidas LY3VR i Vytenis LY5T i 2 Niemców: Jurgen DM2CNE i Klaus DL5BRE.
Spotkanie otworzył Burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski, który przez większą część zlotu był razem z nami. Zlot był największą imprezą na terenie działania OT14, był też okazją do odznaczenia Złotą Odznaką PZK Stanisława SP1IVL oraz Radka SP1O, co sprawiło także mnie sporą satysfakcję.
Atrakcji podczas zlotu było sporo począwszy od konkursów poprzez całkiem sporą giełdę po rejsy na jeziorze Myśliborskim. Pogoda dopisała czyli bez deszczu i bez upału.
Drugi dzień zlotu miał charakter oficjalny i uroczysty zarazem. Ok godz. 11.00 udaliśmy się w składzie: Bronius LY4O, Albinas LY2MM, Vidas LY3VR i Vytenis LY5T, Janusz SP1TMN prezes OT14, Stefan SP1JJY sekretarz OT 14 i prezes klubu SP1PMY.
Kornel SP1KGR oraz piszący te słowa Piotr SP2JMR, do odległego o ok. 6 km Pszczelnika, a dokładnie pod pomnik litewskich lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy 17 lipca 1933 r. po 6411 km lotu nad Atlantykiem i Europą lekkim samolotem "Lithuanica" zginęli w lesie k. Pszczelnika - do Kowna zabrakło im tylko 650 km.
Obchodziliśmy 85 rocznicę tego wielkiego wyczynu. Wtedy był to drugi wynik przelotu na odległość przez Atlantyk. W uroczystości uczestniczyli wicekanclerz rządu Litwy, doradca prezydenta RP, ministrowie spraw zagranicznych oraz obrony narodowej Litwy i Polski, burmistrz oraz przewodniczący rady miasta Myśliborza i wiele innych mniej lub bardziej oficjalnych osób. Gośćmi z Litwy byli ponadto: ekipa biegaczy, którzy przybiegli z Kowna do Pszczelnika oraz ok. 20 osobowa grupa młodzieży. Po nabożeństwie oraz przemówieniach w części artystycznej wystąpiły dzieci ze szkół imienia litewskich bohaterów z Litwy i Polski oraz orkiestra reprezentacyjna wojsk powietrznych Republiki Litwy.
W części oficjalnej najpierw delegacje rządowe złożyły wieńce pod pomnikiem litewskich lotników, a później przyszła kolej na pozostałych uczestników tej uroczystości.
Delegacja w składzie: Janusz SP1TMN, Stefan SP1JJY oraz Piotr SP2JMR także złożyła wiązankę od Polskiego Związku Krótkofalowców.

Więcej informacji oraz fotoreportaż w "Krótkofalowcu Polskim" nr 9/2018

Info. Stefan SP1JJY & Piotr SP2JMR

5. Aktywność z wyspy Wolin

W dniach 27-29.07.2018 będę przebywał na wyspie Wolin. Planuję pracę w
zawodach IOTA Contest w kategorii SOAB SSB pod znakiem SP7VC/1.
Również będę aktywny na 4m emisjami SSB, FT8, FSK441 z lokatora JO73HX

Zabierany sprzęt to:

Ant: HEX-Beam, vertical 40-80m, 4EL.yagi
TRSV: IC-7300, IC-746
PA: 4x GU50 -500W

Do usłyszenia

Przemek SP7VC
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Redakcja Komunikatów dziękuję za przekazane materiały: Włodkowi SP6EQZ, Zygmuntowi SP5ELA, Stefanowi SP1JJY, Przemkowi SP7VC.

------------------------------------------------------------------------------------------
Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać na adres: sp2jmr@pzk.org.pl,

W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
________________________________________
Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.( z przerwą 01.07-31.08), a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcję " Krótkofalowca Polskiego"

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,668,231 Unikalnych wizyt