PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3353 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 1
RSS

Komunikat PZK nr 23/2018 z dnia 06.06.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZKKOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 23/2018 z dnia 6 czerwca 2018 r.Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego okresu:


1. Hamfest Friedrichshafen 2018

W tegorocznych targach Ham Radio we Friedrichshafen uczestniczyła ekipa Polskiego Związku Krótkofalowców w składzie: Jerzy SP7CBG, Paweł SP7TEV, Krzysztof SP7WME, Michał SP9XWM i Waldemar 3Z6AEF, wspomagana przez Łukasza SQ7BFS, Pawła SP7NJ oraz Krzysztofa SP6JIU, którzy prezentowali polskie konstrukcje radioamatorskie (TRX-y Skorpion, Kaefelek, OMEGA+, Husarek i inne urządzenia). Nasze stoisko na Ham Radio 2018 odwiedziło kilkaset osób, a do dziennika wpisało się ponad 300. Odwiedzający zainteresowani byli głównie wystawianymi urządzeniami polskich krótkofalowców, w tym szczególnie TRX-em OMEGA+. Pomysł zorganizowania takiej mini-wystawy okazał się "strzałem w dziesiątkę"! Chwalono także wystrój i organizację polskiego stoiska - tu podziękowania należą się Romanowi SP9MRN, który całość przygotował, ale ze względów osobistych nie mógł uczestniczyć w targach.
Oczywiście poza obsługą stoiska, udzielaniem odpowiedzi zwiedzającym, częstowaniem "krówkami PZK" i rozdawaniem buttonów ze związkowym logo, uczestniczyliśmy w kilku spotkaniach grup roboczych - o tym szerzej napisze Paweł SP7TEV w swoim osobnym sprawozdaniu, które będzie dostępne na Portalu PZK. Wspomnijmy tylko o dużym wrażeniu, jakie zrobiła prezentacja polskich sieci EmCom, przedstawiona przez kolegów Michała SP9XWM i Krzysztofa SP7WME na tematycznym spotkaniu grup EmCom. Informacje z kolejnych dni targowych ukazywały się na Facebooku. Wersja z kilkoma zdjęciami została rozesłana do Oddziałów Terenowych PZK. Więcej informacji i fotoreportaż ukaże się w Krótkofalowcu Polskim nr 7/2018.

Serdecznie dziękuję całej ekipie obsługującej stoisko Polskiego Związku Krótkofalowców na Ham Radio 2018. Dziękuję również kolegom Tomaszowi SP5CCC i Leszkowi SP6CIK, którzy jak zwykle wspierali nas w trudnych chwilach, kiedy to odwiedzających było b. dużo. Dziękuję również wszystkim odwiedzającym za miłe słowa i wpisy do dziennika. Do zobaczenia za rok we Friedrichshafen!

Waldemar 3Z6AEF, Prezes PZK

2. Bachorze 2018 czyli 5 spotkanie krótkofalowców Polski północnej i nie tylko

Od soboty 8 do niedzieli 10 czerwca 2018 r. odbędzie się po raz piąty organizowane przez sześć Oddziałów Terenowych PZK Polski północnej spotkanie krótkofalowców w Bachorzu koło Chojnic. Dniem głównym spotkania jest sobota.

Spotkania mają od początku ich organizacji charakter otwarty. Przeznaczone są nie tylko dla członków PZK i ich rodzin, ale także dla osób zainteresowanych krótkofalarstwem jako szeroko pojętym hobby związanym z prowadzeniem łączności radiowych i aspektami techniczno-organizacyjnymi z tym związanymi. Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych do ośrodka wypoczynkowego "Natura". Trudno nie trafić, bo to jedyny ośrodek wypoczynkowy w Bachorzu.

Sekretariat w sobotę czynny będzie od 9.00, początek oficjalny imprezy o 11.00. Osoby przyjeżdżające w piątek kwaterują się w biurze ośrodka, formalności spotkaniowe dopełniają w sobotę.

UWAGA! Termin wpłat minął 4 czerwca. Po tym terminie prosimy o kontakt z Piotrem SP2LQP przed dokonaniem wpłaty. Adres e-mail: sp2lqp@gmail.com , tel. 510 530 902 !!!!!
Opłaty (dzieci do lat 4 bezpłatnie, od 5 do 12 lat 50% zniżki na posiłki):

dla nocujących
- pobyt od piątku od 17, wyjazd w sobotę (bez kolacji), wyżywienie kolacja piątek, śniadanie i obiad w sobotę - 100 zł, za dziecko 5-12 - 70 zł;
- pobyt od soboty do niedzieli, 3 posiłki (obiad, kolacja w sobotę, śniadanie w niedzielę) - 100 zł, za dziecko 5-12 - 70 zł;
- pobyt od piątku do niedzieli + 6 posiłków - 200 zł, za dziecko 5-12 - 140 zł.
- ognisko w sobotę wieczorem - od osoby 15 zł (nie ma podziału opłaty na dorosły/dziecko).

dla przyjeżdżających tylko na sobotę i wykupujących posiłek
- obiad - 25 zł, dziecko 12,50
- kolacja - 18 zł, dziecko 9

Wpłat, z wyraźnym zaznaczeniem za co i za ile osób dokona jest wpłata, proszę dokonywać na konto:

Centrum Turystyczne Cadet s.c.
48 1020 1967 0000 8402 0073 6603 (PKO BP)

W momencie rejestracji będziemy pobierali od osoby dorosłej w sekretariacie (przy wydaniu identyfikatora) wpisowe 3 zł. Od dzieci nie pobieramy wpisowego.

Organizatorzy zapewnią kawę i herbatę. Napoje bardziej wyszukane lub mocniejsze uczestnicy zapewniają sobie sami. Będziemy mieli apteczkę pierwszej pomocy dla spragnionych, ale w bardzo ograniczonym zakresie.

Prośba z mojej strony (czyli SP2LQP) - kto dokona wpłaty - proszę przesłać informację na adres mailowy: mskbachorze@gmail.com

Ułatwi to przygotowanie list oraz można kierować prośby co do kwaterowania. Zakładamy, że kto dokona wpłaty za kilka osób, jest zainteresowany nocowaniem w jednym pokoju lub w pokojach sąsiadujących. Generalnie mamy pokoje dwuosobowe, ale w takim pokoju są w sumie 4 miejsca (piętrowe łóżka - choć nie chcemy osób dorosłych ganiać po wysokościach, stąd po dwie osoby w pokoju; ale jak kto na własną prośbę i ryzyko chce spać na pięterku - wolna wola). Kto był w latach poprzednich, wie o co chodzi.

Godziny posiłków:
piątek - kolacja 19.00
sobota - śniadanie 8.00-9.00, obiad 14.00-15.00, kolacja 19.00-20.00, ognisko 21.00
niedziela - śniadanie 9.00-9.30

Ośrodek opuszczamy do godziny 11.00

Tematy prelekcji:
1) SP3UY + team, Transceiver SDR - budowa i prezentacja działającego urządzenia.
2) SP2RTA, Stacja remote - praktyczne rozwiązanie (instalacja, konfiguracja, praca w czasie spotkania, czyli to o czym mówimy - działa!).
3) SQ2EEQ & SP2KMH, Czy Joe Taylor K1JT, laureat Nagrody Nobla i znany wszystkim przyjaciel krótkofalowców, przypadkowo zniszczył radio amatorskie? (O emisjach cyfrowych, m.in JT65)
4) SP2GCH, Wykorzystanie urządzeń Microtic w zastosowaniach krótkofalarskich. Stacja pogodowa SR2WXCZ.
5) SP2TMT team, Praktyczne udzielanie pierwszej pomocy (instruktaż i ćwiczenia z fantomem).
Może SP2GK da się namówić na przedstawienie krótkiego sprawozdania nt."Moja walka z hex beamem - jak antena od SP7IDX stanęła na dachu".

Poza tym SP1C zapewni możliwość sprawdzenia się w odbiorze CW (mały konkurs z nagrodą dla najlepszego od organizatorów MSK).
Będzie Leszek SP1BKS. Jak kto chce przywieźć jakieś graty i sprzedać - proszę bardzo, giełdę przewidujemy.
Zapraszamy - w imieniu organizatorów - Piotr SP2LQP

Pozdrowienia, Piotr Eichler SP2LQP

3. Zawody z okazji Dnia Dziecka w Zaczerniu

Zapraszam do lektury i obejrzenia zdjęć ze startu w zawodach. Relacja przedstawia młodych krótkofalowców z klubu SP8POP podczas pracy na radiostacji. Relacja i zdjęcia warte zapoznania się. Jest to znakomity przykład pracy z młodzieżą. Link poniżej:
http://sp8pop.zaczernie.pl/relacja-z-zawodow-dzien-dziecka-2018/
Relację przygotował Piotr SP8MRD.

Info. SP2JMR

4. Informacja o plenerowym spotkaniu integracyjnym klubu SP9PEW

Tradycyjnie jak i w latach poprzednich w dniu 2.06.2018 r. r. na śródleśnej polanie przy Leśniczówce Lubliniec członkowie naszego klubu oraz koledzy krótkofalowcy z wielu miejscowości w kraju spotkali się na plenerowym spotkaniu rSPOTKANIE NA LEŚNEJ POLANIEr1; zorganizowanym przez klub SP9PEW.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.00 od zainstalowania radiostacji KF przez Eligiusza SP9LLS.
W spotkaniu z ramienia naszego klubu udział wzięli: SP9TDX, UNK, LLS, RTK, CWF, FJJ, DHY, LWN, SQ9FMZ, SQ9FVG, SQ9FVE, SO6AHZ, SO9DXN, SP9-06-127, któremu Prezes OT 06 wręczył licencję nasłuchowca.

Swoją obecnością spotkanie zaszczycili m.in: Wiceprezes PZK - Tadeusz SP9HQJ, Prezes OT06 PZK - Marek SP9HTY, Sekretarz OT06 PZK - Jan SQ9DXT, Burmistrz Lublińca r11; Edward MANIURA, przedstawiciele Nadleśnictwa Lubliniec oraz wielu kolegów krótkofalowców i sympatyków radia. Niektórzy przybyli ze swoimi rodzinami, co się bardzo chwali. Najmłodsza uczestniczka liczyła sobie 5 lat. Gościli członków następujących klubów PZK: SP9ZPS, SP9PNB, SP9KJM, SP9KDU, SP9KDA, SP9PKS, SP6WZR.

Zarząd Klubu SP9PEW uhonorował dyplomami za pomoc i wsparcie w organizacji spotkania Burmistrza Lublińca, Starostę Lublinieckiego, Nadleśniczego i przedstawicieli Nadleśnictwa Lubliniec. Instytucje te przekazały nam wiele ładnych upominków które zostały wręczone uczestnikom spotkania.

Przez cały czas czynny był rszwedzki stółr1; oraz ognisko i grill. Nadwornymi kucharzami byli Dominik SO9DXN oraz przybyłe na spotkanie panie. Spisali się świetnie. Nic nie rprzypalilir1;.
Ale chyba największym powodzeniem cieszyło się swojskie danie w postaci rpajdy chleba ze smalcem i ogórkiemr1; oraz fasolka po bretońsku. Wszystkim smakowało i nikomu nie zaszkodziło.

W trakcie spotkania odbyły się zawody strzeleckie z broni pneumatycznej w kategorii HAM, YL i JUNIOR. Niektórzy zawodnicy osiągnęli imponujące wyniki. Ale nie chodziło o wyniki, tylko o wspaniałą zabawę. Zawody prowadzili Damian SQ9FMZ, Tomek SQ9FVE oraz Kasia jako sekretarka.
Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody i dyplomy, a wszystkie dzieci prezenty i dyplomy.

Mariusz SP9TDX zaprezentował bogatą kolekcję kluczy telegraficznych. Wzbudziło to wielkie zainteresowanie uczestników spotkania.

Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali upominki w postaci materiałów promujących Ziemię Lubliniecką. Było to możliwe dzięki Starostwu Lublinieckiemu, Urzędowi Miasta Lubliniec, Zespołowi Parków Krajobrazowych Woj. Śląskiego r11; Biuro w Kalinie i Nadleśnictwu Lubliniec, za co serdecznie dziękujemy.
Każdy z uczestników otrzymał też stosowny "CERTYFIKAT" potwierdzający udział w spotkaniu.
Przez cały czas trwania spotkania dominowały dyskusje, oczywiście na tematy krótkofalarskie.
Myślę, że wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z tego spotkania, tym bardziej, że miejsce jest bardzo urokliwe, a pogoda nam dopisała. Łącznie w spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób.

Kto nie był niech żałuje! Stanisław SP9UNK

5. Po- ŁOŚ-owe reminiscencje

W "Kulisach Powiatu" Kluczbork-Olesno z dnia 30 maja 2018 r. możemy przeczytać poniższy artykuł o ostatnim ŁOŚ-u:

Przyjaźnie na całym świecie

201r1; 2018-05-29

Jaworzno (gm. Rudniki)
Od piątku 25 maja do niedzieli 27 maja w miejscowości odbywał się Ogólnopolski Zlot Krótkofalowców ŁOŚ.
Jak co roku przyjechali hobbyści nie tylko z Polski, ale także z zagranicy.
- Jesteśmy przygotowani na tysiąc pięćset osób - mówią Izabela Czarnecka i Agnieszka Tomaszek z biura zlotu.
- Z założenia miał to być zlot krajowy, a zrobił się międzynarodowy - dodaje Marcin Tomaszek SQ9WRT. - Mamy gości z Niemiec, Litwy, Słowacji, Czech i Norwegii. - Choć impreza rozpoczynała się w piątek, to niektórzy uczestnicy przyjechali już nawet pięć dni wcześniej, w niedzielę!
Jako pierwszy listę obecności podpisał warszawianin Piotr Rastawicki SP5MG z grupą przyjaciół z Lublina.
- Wspaniałe miejsce, cisza i spokój - uzasadnia swój wcześniejszy przyjazd pan Piotr. - Naprawdę można wypocząć.
Lista miejscowości byłaby zbyt długa, żeby je wyliczać. Na miejscowej rgórcer1; zaroiło się od masztów, namiotów, przyczep campingowych. Przyjechały całe rodziny - także z dziećmi - z pełnym prowiantem.
Dla mniej wtajemniczonych należy się wyjaśnienie - nazwa zlotu wcale nie jest związana z łosiem - leśnym czworonogiem, a pochodzi od pierwszych liter nazw sąsiadujących ze sobą województw - łódzkiego, opolskiego oraz śląskiego (ŁOŚ).
Osoby spoza rbranżyr1; szybko zauważą, że w rozmowach nie padają żadne nazwiska, a jedynie imiona i znaki wywoławcze.
- Dla krótkofalowców taki znak to jak drugie nazwisko - zauważa Krzysztof Siwiec.
Zorganizowany przez Oleski Klub Krótkofalowców SP9KDA zlot odbył się już po raz 12.
- Uczestniczę w nim od początku - mówi wrocławianin Aleksander Siwak SP6RYP. - Co mnie tu ciągnie? Ludzie i wspaniała, rodzinna atmosfera. A przy okazji można co nieco zarobić, bo na giełdzie oferuję spory asortyment części do sprzętu krótkofalarskiego.
A skoro o giełdzie mowa, to jednym z najliczniej odwiedzanych stoisk było to Jerzego Dymnego SP7WNK z Brzezin, który na ŁOŚ-ia przyjeżdża od 5 lat. Hitem okazał się rradarr1; z funkcją naprowadzania na ścieżkę lądowania.
- Jest idealny dla szybowników i motolotniarzy - tłumaczy pan Jerzy. - Kiedyś to było urządzenie o dużych gabarytach, teraz można je przypiąć do paska spodni.
Stałym bywalcem zlotu jest praszkowianin Zbigniew Bartkowski SP6CNV, który pierwsze kroki w krótkofalarstwie stawiał w 1975 rokur30;..

AS
Cały artykuł w "Kulisach Powiatu" z 30 maja.r1; Info. Krzysztof SP6DVP

6. ZAPROSZENIE

Andrzej SP9KR pisze: "Po powrocie z Niemiec z WRTC do Krakowa przyjeżdżają ze mną koledzy z USA i będą mieszkali u mnie. Moi goście to:
K1CC - Ryszard
W1UE - Denis. autor popularnej YCCC skrzynki sterującej dla systemu SO2R (lub nawet SO4R), więc jeśli ktoś ma taką, to Denis z pewnością będzie mógł odpowiedzieć na każde pytanie w tym temacie.
W1VE - Gerald (wspaniała historia jego startów w zawodach. Polecam przeczytać jego opis na qrz.com)
K1VR - Fred. Prawnik z wyksztalcenia. Wspaniały contest operator. To będzie jego druga wizyta u mnie.
NJ1F - XYL - Brian wraz z żoną.
VE4EA + XYL - Cary z żoną Marion. To będzie już ich trzecia wizyta w Krakowie.
Razem stanowimy 8 osobową grupę krótkofalowców gotowych do wymiany doświadczeń oraz dyskusji o naszym pięknym hobby .

W godzinach rannych dnia 21 lipca będziemy zwiedzać Kraków, a potem
Po wycieczce zapraszamy chętnych na spotkanie z nami tego samego dnia to jest w sobotę 21 lipca o godz. 17:00 w restauracji Hawełka przy Rynku Głównym na rogu Św. Anny i Wiślnej.
Chcemy poprostu posiedzieć i pogadać przy piwku.

Zaproszenie drugie.

Zapraszam wszystkich chętnych następnego dnia to jest w niedziele 22 lipca na godz. 18:00 na grilla z nami w mojej posiadłości w Nieporazie, ul. Sąsiedzka 1. Tel 600 414 173
Jeśli chcesz się dołożyć z kiełbaską, karkówką lub z czymkolwiek innym, będzie to mile widziane. Trunki też na własny koszt.
Praca z mej stacji możliwa dla chętnych.

Proszę o zgłoszenia na mój adres mailowy: sp9kr@wp.pl

Żony lub osoby towarzyszące mile widziane.

Pozdrawiam
Andrzej SP9KR"

Redakcja Komunikatów dziękuje za przekazane materiały: Waldemarowi 3Z6EAF, Piotrowi SP2LQP, Krzysztofowi SP6DVP, Stanisławowi SP9UNK, Andrzejowi SP9KR.falowców.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp9mrn@pzk.org.pl , tk-redakcja@pzk.org.pl.

W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
________________________________________
Uwaga! Dostarczane do publikacji w "Propagacja MK" zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcje: " Krótkofalowca Polskiego" oraz "Propagacji MK".

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,433,233 Unikalnych wizyt