PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 20/2018 z dnia 16.05.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 20/2018 z dnia 16 maja 2018 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego okresu:

1. Spotkanie SN0HQ 11 - 13 maja 2018 r.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w miniony weekend w Ośrodku Wypoczynkowym Sportowa Osada w Burzeninie odbyło się coroczne przedkontestowe spotkanie członków zespołu SN0HQ. W spotkaniu uczestniczyło około 40 osób.
Spotkanie zaszczycili swą obecnością: "SPIKE" - Koordynator PZK ds. Sportu.
W spotkaniu uczestniczyli szefowie i operatorzy stacji głównych i zapasowych SN0HQ z całego kraju. Zdecydowano, że podobnie jak w roku ubiegłym używany będzie program logujący N1MM+ wraz z raportowaniem bieżącego wyniku na stronę Live Score Contest Serwer co przyczyni się do większej mobilizacji zespołu i umożliwi bieżącą kontrolę wyników konkurentów. W pierwszej części spotkania Jerzy SP6ZT omówił warstwę sieciową i programową operacji SN0HQ w roku 2018 oraz ustalił skróty logowania dla poszczególnych rodzajów stacji. Jako komunikator używany będzie w dalszym ciągu mIRC z ewentualnym dodatkową aplikacją na telefony komórkowe WhatsApp. Zostanie to potwierdzone po przeprowadzeniu prób na większej grupie użytkowników. Umówiono się na testy sieciowania na początku czerwca przy użyciu aktualnie działających serwerów i programowanie Open VPN. Następnie SP6EQZ przeanalizował ubiegłoroczny start w zawodach IARU HF Contest porównując wyniki stacji SN0HQ z pierwszą dwudziestką stacji HQ na każdym z pasm z osobna. Z analizy zostały wyciągnięte wnioski, które pozwoliły na wybór tegorocznych lokalizacji pod kątem wykorzystania maksymalnego potencjału jakimi w tej chwili dysponujemy w SP. Po długiej i burzliwej dyskusji zatwierdzono lokalizacje stacji głównych i rezerwowych. Będą one na bieżąco aktualizowane i publikowane przed zawodami.

Wśród stacji głównych jest większość stacji zajmujących czołowe miejsca w zawodach światowych i w związku z tym liczymy na dobry wynik. W osiągnięciu rekordowego wyniku (SN0HQ kilkakrotnie zajmowało miejsca w pierwszej trójce klasyfikacji stacji HQ). Przy tegorocznym dołku propagacyjnym ogromne znaczenie będą miały łączności ze stacjami SP na jak największej ilości pasm. Oprócz tradycyjnych koszulek Worked All SN0HQ Stations przewidujemy jeszcze nagrody rzeczowe dla stacji SP. Szczegóły zostaną podane przed zawodami po zgromadzeniu odpowiednich funduszy i pozyskaniu sponsorów. Janusz SP6IXF przedstawił po raz pierwszy prezentacje audiowizualną ostatniej polskiej wyprawy na San Barths TO2SP oraz wyprawy z 2016 roku na San Andres 5J0P. Do późnego wieczora trwały wspomnienia minionych contestów i wypraw DX-owych oraz kolegów, którzy przez lata byli członkami Zespołu SN0HQ. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej koleżeńskiej atmosferze.

Włodek SP6EQZ
Kapitan Zespołu SN0HQ

2. XX łączność z ISS w SP

W historii istnienia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaplanowano 20 łączność krótkofalarską z placówką edukacyjną w Polsce.
Na środę 23 maja 2018 roku zaplanowano krótkofalarską łączność uczniów ze szkoły podstawowej w Poznaniu z astronautą przebywającym w czasie połączenia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ricky Arnold KE5DAU został wyznaczony do przeprowadzenia tej rozmowy i ma posługiwać się znakiem NA1SS. Łączność radiowa ze szkołą ma być zrealizowana dzięki krótkofalarskiej stacji naziemnej W6SRJ, zlokalizowanej na zachodnim wybrzeżu USA. Szkoła ma zostać przyłączona do stacji naziemnej około 40 minut przed planowanym rozpoczęciem łączności radiowej z ISS, które ma nastąpić o 11:06:52 UTC. W szkole operatorem łączności i przygotowania techniczne i radioamatorskie przeprowadzili członkowie klubu przy Spółdzielni Mieszkaniowej na poznańskim Osiedlu Rusa SP3YOR. Zaplanowano uruchomić na żywo strumień wideo do Internetu (ariss.pzk.org.pl/live) oraz o ile to będzie możliwe technicznie również, retransmisję łączności na przemiennik najprawdopodobniej SR3PO (TX: 439,2000 MHz FM lokalizacja: JO82lj, CTCSS (110.9 Hz).
Więcej informacji na portalu PZK.

Info. Armand Budzianowski SP3QFE - mentor ARISS Europa

3. Promocja krótkofalarstwa w Słupsku

Dzień Mieszkańca Gminy Słupsk oraz IV Słupski Festiwal Historyczny organizowane przez  Gminę Słupsk, Centrum Kultury, Bibliotekę Publiczną i Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej odbyły się w dniu 12-05-2018 w Redzikowie przed Parkiem Wodnym.
Wśród wielu stanowisk, przyciągających odwiedzających nie zabrakło krótkofalowców Środkowopomorskiego Oddziału OT22. Od kilku lat uczestniczymy w tej atrakcyjnej imprezie chcąc pokazać zwiedzającym nasze hobby.
Dzień wcześniej rozwieszona została antena W3DZZ przez Andrzeja SQ2RSG, Zbyszka SQ2KRT i Jurka SQ2NIA. Na radiostacji ICOM 7600 pod znakiem klubowym SP1KIZ/2 pracował Zdzisław SP1II i Jurek SQ2NIA. Trochę przeszkadzała w pracy radiostacji głośna muzyka i zakłócenia od innych urządzeń. Pomimo to udało się przeprowadzić wiele łączności. Pogoda dopisała, a atmosfera imprezy była równie ciepła.

Info. Jurek SQ2NIA

4. Wystawa w Białymstoku

W  dniu 19 maja 2018 roku w ARCHIWUM I MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM w Białymstoku, ul. Warszawska 48, można obejrzeć wystawę radiostacji ze zbiorów Jana Bondaruka SP4ANN -
"RADIO W SŁUŻBIE WOLNOŚCI OD RUCHU OPORU DO SŁUŻB SPECJALNYCH"
Program  wystawy:
18.00 - 19.00. -"Radiostacje w zbiorach Jana Bondaruka"- zwiedzanie wystawy z przewodnikiem;
19.00 - prelekcja i spotkanie z Janem Bondarukiem
Źródło  informacji:
www.archiwummuzeumbialystok.blogspot.com

Tadeusz  SP4GFG

5. Quo Vadis 2018

W imieniu organizatora zapraszam wszystkich nadawców SP do udziału w IX Krajowych Zawodach Krótkofalarskich QUO VADIS 2018. 
Bardzo proszę o udział jak największej ilości stacji z województwa lubelskiego ponieważ łączności z gminami Lubelszczyzny są podwójnie punktowane.

Najważniejsze punkty regulaminu.
 Zawody trwają tylko 1 godzinę i jeśli możesz poświęć ją dla upamiętnienia wielkiego Polaka, nowelisty, powieściopisarza i publicysty Henryka Sienkiewicza. Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905

Cel zawodów: Upamiętnienie 172. rocznicy urodzin, wielkiego, polskiego pisarza, Syna Ziemi Łukowskiej, laureata nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza, oraz popularyzacja historycznych miejsc ziemi Łukowskiej z nim związanych
Termin zawodów:
19 maja 2018 (sobota) od godz: 06:00 do 06:59 UTC
czyli (08.00 do 08.59 czas lokalny) logujemy w czasie UTC.
Emisje i pasmo:
- CW i SSB w paśmie 80m, 
Nagrody:
- zdobywcy czołowych miejsc otrzymują Statuetkę Henryk Sienkiewicz oraz Dyplom,
- zdobywcy II i III miejsc we wszystkich kategoriach otrzymują Dyplom.
- dzięki sponsorom mamy też wiele nagród krótkofalarskich (patrz regulamin) które zostaną rozlosowane wśród wszystkich uczestników zawodów niezależnie od zajętego miejsca. 
Logi:
- zawody będziemy rozliczali z użyciem ROBOTA więc przyjmujemy logi tylko elektroniczne ale jak to było w latach poprzednich w drodze WYJĄTKU od SENIORÓW przyjmiemy i rozliczymy logi papierowe które dotrą przed upływem 6 dni (144 godz) po zawodach na adres: Krzysztof Patkowski, P.O. Box 45, 21-400 Łuków 1

Pełny regulamin zawodów QUO VADIS znajduje się na stronie PGA-ZAWODY: http://pga-zawody.pzk.pl/articles.php?article_id=16
Link do pobrania druku logu papierowego:
http://pga-zawody.pzk.pl/Nowy/Pobierz/Druk_logu_QV_2018.zip
Link do listy gmin wraz z oznaczeniem PGA:
http://pga-zawody.pzk.pl/lista.php
----------------------------------
Zawody QUO VADIS cieszą się bardzo dużą popularnością wśród polskich krótkofalowców co potwierdza rekordowa ilości uczestników w poszczególnych latach:

2010 - 192 uczestników ze 115 gmin RP
2011 - 212 uczestników ze 120 gmin RP - krajowy rekord ilości uczestników
2012 - 192 uczestników ze 112 gmin RP
2013 - 171 uczestników z 97 gmin RP
2014 - 196 uczestników ze 102 gmin RP
2015 - 212 uczestników ze 120 gmin RP - powtórka rekordu ilości uczestników
2016 - 212 uczestników ze 120 gmin RP - powtórka rekordu ilości uczestników
2017 - 197 uczestników ze 111 gmin RP

Z powyższego wynika że już 3-krotnie ustanowiono REKORD ilości uczestników w zawodach krajowych.
Jak dotąd zawody QUO VADIS są rekordzistą ilości uczestników wśród zawodów krajowych.

Nikt z dotychczasowych organizatorów zawodów krajowych nie zgromadził takiej ilości uczestników, na jednym paśmie, w zawodach trwających 1-2 godzin.
Zawody są rozliczane w ciągu 7 dni a uroczyste podsumowania odbywa się w ciągu 1-ca po zawodach
W pięknej scenerii Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - miejscu urodzenia Noblisty.
Na spotkanie licznie przybywają uczestnicy zawodów wraz z rodzinami głownie członkowie PZK.

Po oficjalnej części - wręczenie Statuetek i dyplomów oraz losowaniu nagród wśród uczestników zawodów QUO VADIS, w parku na terenie MHS odbywa się ognisko.

mgr QUO VADIS 2018
Krzysztof, SP5KP
sp5kp@wp.pl

XYL SP1JJY S.K.

Stefanowi Jaworskiemu SP1JJY, Jego bliskim i rodzinie wyrazy współczucia z powodu śmierci małżonki przekazują Zarząd i Członkowie Zachodniopomorskiego OT PZK oraz Piotr SP2JMR.

Janusz SP1TMN & Piotr SP2JMR

-------------------------------------------------------------------------------------
Redakcja dziękuje za przesłane informacje: Włodkowi SP6EQZ, Armandowi SP3QFE, Jurkowi SQ2NIA, Krzysztofowi SP5KP, Januszowi SP1TMN,

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp9mrn@pzk.org.pl, tk-redakcja@pzk.org.pl.

W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji w "Propagacja MK" zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcje: " Krótkofalowca Polskiego" oraz "Propagacji MK".

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,434,820 Unikalnych wizyt