PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3380 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 14
Użytkowników online: 0
RSS

Nowości ARISS
Opcje newsa
ARISSŁączność ARISS dla trzech polskich szkół

Łączność radiowa pomiędzy Międzynarodową Stacją Kosmiczną, a Zespołem Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Buczku, I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łasku i Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie zaplanowano na czwartek 26 kwietnia 2018 o około 10:52 UTC (12:52 czasu lokalnego).

Astronauta NASA Ricky Arnold KE5DAU przeprowadzi łączność radiową dzięki stacji klubowej posługującej się znakiem SP7KYL. Łączność powinna być słyszalna w znacznej części Europy a osoby zainteresowane mogą słuchać na częstotliwości downlik 145,800 MHz FM. Internetowy Strumień z wydarzenie będzie dostępny pod adresem https://ariss.pzk.org.pl/live/.

Informacje o szkołach:

W jednym szkolnym Kontakcie ARISS uczestniczą trzy szkoły. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zelowie i I LO w Łasku zostały zaproszone do współpracy z głównym organizatorem imprezy - Zespołem Szkół Podstawowych i Gimnazjum Publicznego w Buczku, ponieważ jego absolwenci najczęściej kontynuują naukę w tych liceach . Te trzy szkoły położone są w centralnej części Polski, w województwie łódzkim (powiat łaski i bełchatowski).

Zespół Szkół Podstawowych i Gimnazjum w Buczku to szkoła podstawowa sąsiadująca z gimnazjum. Od 2016 roku szkoła została przekształcona w jedną szkołę podstawową. Jest to szkoła społeczna położona w centrum Polski. Szkoła została zbudowana w 1950 roku, posiadająca 18 klas, 2 sale IT, stołówkę, dwie zwykłe sale gimnastyczne i nowo wybudowaną nowoczesną siłownię zewnętrzną. W szkole uczy się 369 uczniów. Szkoła dużo uwagi poświęca bezpieczeństwu dzieci, utrzymywaniu przyjaznej atmosfery i wspólnych inicjatyw.

Zelów znajduje się około 6 km od Buczku. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zelowie składa się ze szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej. Gimnazjum zostało zbudowane w 1957 r., Zaś w 1999 r. utworzono Szkoły Powszechne. Posiadają 23 sale lekcyjne, salę gimnastyczną, aulę, biblioteki, siłownię, boisko sportowe oraz obserwatorium wyposażone w kamerę rejestrującą bolidy i przekazujące dane do polskiej sieci Bolides. Do naszej szkoły uczęszcza 363 uczniów. Szkoła słynie z realizacji różnych projektów i współpracy z różnymi organizacjami, np. Amnesty International. Od 2017 roku nauczyciele i uczniowie uczestniczą w programie Erasmus +.

Łask znajduje się około 10 km od Buczku i około 15 km od Zelowa. I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łasku to najstarsze polskie liceum w tym mieście. Jest to placówka dydaktyczna, która utrzymuje wysoki poziom wykształcenia, oraz o której absolwenci rozmawiają z przyjemnością i sentymentem. Szkoła plasuje się na wysokich pozycjach w krajowych rankingach szkolnych. Większość absolwentów kontynuuje naukę na studiach wyższych.

Sekcja Łączności SP7KYL jest jedną z 15 sekcji Towarzystwa Sportu i Rekreacji JUPITER przy Elektrowni Bełchatów. Klub do stowarzyszenia dołączył 20 lat temu, jako sekcja. Klub powstał w 1980 roku. Z sekcją związanych jest 10 aktywnie działających licencjonowanych krótkofalowców. Krótkofalowcy uruchomili amatorski analogowy przemienniki SR7E (2m) oraz uruchamiają przemiennik SR7EB (70cm). Sekcja łączności jest współorganizatorem ogólnopolskich spotkań technicznych radiowych krótkofalowców: Warsztatów SP-QRP (2007-2011) oraz Zjazdu Technicznego Krótkofalowców w Burzeninie (od 2012 roku). Członkowie sekcji odwiedzili w/w szkoły, aby przybliżyć uczniom tajniki krótkofalarstwa.

Alicja (15, B): What was the most interesting occurrence that you came across during your space trip and at the space station? Jakie było najbardziej interesujące zdarzenie, jakie spotkało cię podczas podróży w kosmosie na stacji kosmicznej?
Piotr (17, Z): What are scientific experiments carried out on the space station at present? Jakie eksperymenty naukowe przeprowadza się obecnie na stacji kosmicznej?
Joanna (18, L): Can you describe how did the aurora looked like from the ISS and what did you feel when you saw it the first time? Czy możesz opisać jak wygląda zorza z ISS i co czułeś, gdy zobaczyłeś ją po raz pierwszy?
Bartosz (15, B): Does being in space contribute to a faster aging of cells? Czy przebywanie w kosmosie przyczynia się do szybszego starzenia się komórek?
Magdalena (14, Z): What do astronauts feel while approaching earth during the return? Co czują astronauci, gdy zbliżają się do Ziemi podczas powrotu?
Mateusz (18, L): What do you think about the importance of a HAM radio school contacts? Co myślisz o znaczeniu szkolnych kontaktów radiowych?
Patrycja (15, B): How do astronauts weld metals while repairing broken ISS station? Jak astronauci spawają metal podczas naprawiania szkód na ISS?
Jakub (16, Z): How do you keep in touch with your family? Jak komunikujesz się ze swoją rodziną?
Agnieszka (17, L): What do you do on the International Space Station if one of you gets ill and, for example, needs to have an immediate surgical removal of an appendix? Co robicie, gdy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jeden z was zachoruje i, na przykład, potrzebuje natychmiastowego usunięcia wyrostka?
Blazej (15, B): How often do you have to correct the ISS orbit to avoid space trash? Jak często musicie poprawić orbitę ISS aby ominąć kosmiczne śmieci?
Nikola (16, Z): Which skills are the most important to become an astronaut? Jakie umiejętności są najważniejsze, aby zostać astronautą?
Remigiusz (17, L): Is it hard to get used to weightlessness? Czy trudno jest przyzwyczaić się do stanu nieważkości?
Lukasz (14, B): What is your biggest dislike being in space? Czego najbardziej nie lubisz w przebywaniu w kosmosie?
Bartlomiej (15, Z): How well does your training help you to cope with the mental and physical changes that occur on travel to and from space? Jak bardzo trenowanie pomaga ci radzić sobie z psychicznymi i fizycznymi zmianami które zachodzą podczas podróży w kosmos oraz z powrotem?
Dominik (17, L): What is the maximum duration that your mission in space can be? Jak długo może maksymalnie trwać twoja misja w kosmosie?
B - uczeń gimnazjum w Buczku
Z - uczeń liceum w Zelowie
L - uczeń liceum w Łasku

O ARISS:

Amateur Radio on the International Space Station (ARISS) to wspólne przedsięwzięcie międzynarodowych amatorskich stowarzyszeń radiowych i agencji kosmicznych obsługujących Międzynarodową Stację Kosmiczną: NASA, Rosyjską Agencję Kosmiczną, ESA, JAXA i CSA. Amerykańskie Centrum Postępu Naukowego w Kosmosie (CASIS) oraz Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zapewniają specjalne wsparcie dla ARISS.

ARISS oferuje uczniom szansę przeżycia ekscytującego doświadczenia związanego z krótkofalastwem poprzez rozmowę przez radio amatorskie z członkami załogi przebywającej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauczyciele, rodzice i społeczności widzą z pierwszej ręki, jak amatorskie radio i członkowie załogi w ISS mogą pobudzić zainteresowanie młodych ludzi nauką, technologią i nauką.

Głównym celem ARISS jest promowanie i odkrywanie tematów związanych z nauką, technologią, inżynierią i matematyką (STEM) poprzez organizowanie zaplanowanych łączności krótkofalarskich między członkami załogi na pokładzie ISS i uczniami w klasach lub nieformalnych miejscach edukacji. Z pomocą doświadczonych amaktorów wolontariuszy, członkowie załogi ISS rozmawiają bezpośrednio z dużą publicznością na różnych publicznych forach. Przed i podczas tych łączności radiowych uczniowie, nauczyciele, rodzice i społeczności poznają kosmos, technologie kosmiczne i radio amatorskie. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź strony: www.ariss.org, www.ariss-eu.org i https://www.amsat-on.be/hamtv-summary/ .

73,
Tłumaczenie na j. polski: Alekandra SQ7ALX, Armand SP3QFE.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,609,400 Unikalnych wizyt