PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3426 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 6/2018 z dnia 07.02.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZKKOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 06/2018 z dnia 7. lutego 2018 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego okresu:

1. IARU, UARL, PZK - spotkanie w Warszawie

W dniach 2 i 3 lutego 2018 r. odbyło się w Warszawie spotkanie przewodniczącego Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU Dona Beattie G3BJ z przedstawicielami UARL i PZK. Ukraiński Związek Krótkofalowców reprezentowali: Anatoly Kirilenko UT3UY, prezes UARL oraz Yuri Zaskaleta UT7UW, wiceprezes UARL. Polski Związek Krótkofalowców (gospodarz spotkania), reprezentowali Waldemar Sznajder 3Z6AEF prezes PZK oraz Tomasz Ciepielowski SP5CCC, który zadbał o całą logistykę spotkania, pełniąc także rolę tłumacza (rosyjski/angielski) oraz facylitatora.

Spotkanie przewodniczącego 1. Regionu IARU z przedstawicielami UARL miało na celu wyjaśnienie problemów, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w ruchu krótkofalarskim na Ukrainie, a dotyczących współpracy pomiędzy organizacjami radioamatorskimi i działalności ukraińskiego biura QSL. Polski Związek Krótkofalowców uczestniczył w spotkaniu jako gospodarz i facylitator, a nie jako strona w rozmowach.

Poza oficjalnym programem odbyło się także spotkanie prezesów UARL i PZK, na którym stwierdzono wolę ściślejszej współpracy organizacji i wymiany doświadczeń, a także wzajemnego udziału w najważniejszych wydarzeniach obu stowarzyszeń. Kolejne bezpośrednie spotkanie robocze przedstawicieli UARL i PZK planowane jest najpóźniej w czerwcu, na Ham Radio we Friedrichshafen.

Dziękuję Tomaszowi Ciepielowskiemu SP5CCC za znakomitą organizację spotkania oraz nieocenioną pomoc w rozmowach IARU-UARL.

Waldemar Sznajder 3Z6AEF
Prezes PZK

2. 100 lat niepodległości Litwy

Od Broniusa LY5O otrzymaliśmy informację i zaproszenie do pracy ze stacjami upamiętniającymi 100. lecie odzyskania niepodległości Litwy. Stacje w liczbie 26. będą aktywne do końca lutego 2018 r. Zaliczając z Nimi łączności można oprócz pięknych okolicznościowych kart QSL zdobyć dyplom. Szczegóły akcji dyplomowej są dostępnie na stronie LYRMD oraz na profilach poszczególnych stacji na qrz.com. Za Broniusem LY5O-LY100O podaję link do rofilu Jego stacji: https://www.qrz.com/db/LY100O

Na podstawie informacji Broniusa LY5O
Piotr SP2JMR


3. Walne Zebranie Dolnośląskiego OT PZK (OT01)

Zarząd Dolnośląskiego Oddziału Terenowego PZK (OT01) zwołuje Zjazd Sprawozdawczo Wyborczy na dzień 10 marca 2018 r. I. termin godz. 09.30. Zjazd odbędzie się w Sali wykładowej nr 205 Politechniki Wrocławskiej przy ul. Zygmunta Janiszewskiego 11-17 we Wrocławiu. Pełny tekst uchwały oraz porządek obrad dostępne są na stronie internetowej OT01: ot01.pzk.org.pl, a także w sekretariacie ZG PZK.

Info: Jakub SQ6NEJ prezes DOT PZK

4. ARISS najnowsze informacje

Jak informuje Charlie AJ9N w najbliższym czasie zaplanowano radioamatorską łączność radiową podczas której astronautę udzielającego odpowiedzi z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie można usłyszeć na 145.800 MHz FM w Polsce i w Europie.

Na poniedziałek 2018-02-12 o godz. 12:45 UTC dwie szkoły z Litwy mają zaplanowany bezpośredni kontakt radiowy. Będzie to łączność pomiędzy stacjami LY1BWB w Wilnie i OR4ISS na ISS.
Na pytania uczniów ze szkół Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazija i Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazija ma odpowiadać astronauta Scott Tingle KG5NZA.

Informację przygotował Armand SP3QFE

5. Informacja z QST

Gratulujemy Koledze Jackowi Pawłowskiemu SP3L, który zajął drugie miejsce w konkursie antenowym QST w kategorii 80-10 m. W konkursie wzięło udział ponad 100 uczestników. Na stronie 40. Znajduje się opis jego anteny:

http://www.arrl.org/images/view//QST_Page/Covers/March_2018_QST_Cover.jpg

http://www.arrl.org/files/file/QST/This%20Month%20in%20QST/March2018/ToC.pdf

Na okładce znajduje się zdjęcie Henryka SM0JHF zrobione w październiku na EA6.

Info. Henryk, SM0JHF
http://www.qrz.com/db/SM0JHF
http://sm0jhf.wordpress.com

Redakcja dziękuje za przesłane informacje: Prezesowi PZK Waldemarowi 3Z6AEF, Broniusowi LY5O, Jakubowi SQ6NEJ, Armandowi SP3QFE, Henrykowi SM0JHF.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, tk@pzk.org.pl, sp9mrn@pzk.org.pl. W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
________________________________________
Uwaga! Dostarczane do publikacji w "Propagacja MK" zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcje: " Krótkofalowca Polskiego" oraz "Propagacji MK".

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,963,762 Unikalnych wizyt