PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3633 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 2/2018 z dnia 10.01.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 02/2018 z dnia 10. stycznia 2018 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego okresu:

1. WOSP 2018 Award

Dyplom wydawany jest dla upamiętnienia 26. Finału WOŚP. Z tej okazji w dniach 12-15 stycznia 2018 r. na pasmach HF będą QRV radiostacje okolicznościowe: 12 stycznia 2018 - 3Z26FIN, 13 stycznia 2018 - SQ26FIN, 14 stycznia 2018 - HF26FIN oraz SP26WOSP, 15 stycznia - SP26FIN. Za łączności z trzema stacjami jw. (bez względu na pasmo i emisję) przyznawany będzie eDyplom. Można będzie go samodzielnie pobrać za pośrednictwem serwisu https://wosp.hamlog.ru Organizatorami ww. aktywności są: Ogólnopolski Klub Flora & Fauna SP0CFF oraz Klub Krótkofalowców Enigma SP2PBM. Info: qtc@post.pl

QSL
Karty eQSL za łączności przeprowadzone z SQ26FIN, 3Z26FIN, HF26FIN i SP26FIN dostępne będą natychmiast w serwisach eQSL.cc oraz HamLog.ru. Karty SP26WOSP via SP2PBM.

Info. SP2FAP

2. Stacje okolicznościowe ZHP i błędne informacje na QRZCom

Z okazji stulecia zjednoczenia polskich organizacji harcerskich i skautowych w jeden Związek Harcerstwa Polskiego (1-2 listopada 1918 roku w Lublinie) przez cały rok 2018 pracować będą stacje okolicznościowe z sufiksem 100ZHP. Pierwsze dwie uruchomiło już środowisko warszawskie (SN100ZHP - klub SP5ZIP; HF100ZHP - klub SP5ZHH).

Problemem jest sytuacja zablokowania tych znaków w QRZ.com w roku 2010 przez odpowiednio SP1ZZW (OT-14) i SP6ZDA (OT-01). Próby kontroli z administratorami tych znaków na razie są bezskuteczne - ich adresy mailowe podane w QRZ nie istnieją.

Prosimy o poinformowanie wszystkich zainteresowanych, że karty dla tych stacji za QSO w 2018 roku należy kierować do WOT PZK - biuro 25.
Jednocześnie prosimy Kolegów ze Świnoujścia i z "Wrocławskich Orląt" o kontakt z sp5uar@o2.pl  lub sq5jre@sp5zip.pl

Vy 73
Marek, SP5UAR

3. Wystartowała VIII odsłona Konkursu Generalskiego

W miniony poniedziałek 8. stycznia, w ramach tegorocznych obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 95. rocznicy powstania Automobilklubu Wielkopolski wystartowała ósma już edycja Konkursu Generalskiego, krótkofalarska impreza promująca postać i dokonania gen. broni Kazimierza Raszewskiego, Wielkopolanina, oficera Armii Wielkopolskiej i Wojska Polskiego okresu drugiej Rzeczypospolitej, kawalera Orderu Wojskowego Virtuti Militari za udział w wojnie polsko-bolszewickiej, dowódcy Okręgu Korpusu Nr VII z siedzibą w Poznaniu, pozostającego w czynnej służbie wojskowej do końca maja 1925 roku. Patron Konkursu był współzałożycielem i pierwszym prezesem powstałego 25 sierpnia 1923 roku Automobilklubu Wielkopolski. Aktualnie patronuje jednemu z poznańskich gimnazjów, a od 2015 roku także Szkolnemu Klubowi Krótkofalowców SP3PGR, pomysłodawcy i organizatorowi wszystkich edycji Konkursu. Tegoroczny Konkurs zakończy się w ostatnim dniu stycznia, a stacja klubowa Organizatora tradycyjnie słyszana jest na pasmach fal krótkich pod okolicznościowym znakiem wywoławczym SN0GKR, przyznając za każde QSO 20 pkt.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w Konkursie, szczególnie operatorów stacji pracujących z terenu powiatów związanych z życiorysem Generała Raszewskiego. Są to powiaty: miasto Poznań oznaczenie wg PGA PX, poznański PO, kościański ON, raciborski RC, głubczycki GY, nyski NF, prudnicki PJ, bolesławiecki BE, lwówecki LF i oławski OA. Nadawcy z tych powiatów, zgodnie z regulaminem Konkursu dostępnym na portalu qrz.com pod znakiem SP3PGR lub SN0GKR, przyznają 10 pkt. za każde QSO i mogą tworzyć odrębną grupę klasyfikacyjną. Także odrębną grupę klasyfikacyjną w tym Konkursie mogą tworzyć operatorzy zawodowo - aktualnie lub w przeszłości - związani z Siłami Zbrojnymi RP bądź innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest to prawdopodobnie jedyne przedsięwzięcie w skali kraju, W którym na pasmach krótkofalarskich mogą rywalizować przyznając pozostałym uczestnikom Konkursu 5 pkt. za każde QSO aktualni i byli żołnierze oraz pracownicy cywilni resortu obrony narodowej, podający po raporcie RS dodatkowo literę Z.
Konkurs wspierają i patronatem honorowym objęły stowarzyszenia i instytucje związane z działalnością prowadzoną przed wieloma laty przez Generała Raszewskiego. Planowane jest zorganizowanie w marcu bieżącego roku uroczystości podsumowującej tegoroczną edycję Konkursu, które odbędzie się na terenie Szkoły Podstawowej Nr 18 w Poznaniu, będącej siedzibą klubu SP3PGR.

Info: Jacek SQ3OPM

4. Noworoczne spotkanie w klubie SP9KJU

W dniu 7.01.2018 r w klubie SP9KJU odbyło się spotkanie noworoczne.
Uczestniczyli w nim: Zbyszek SQ9HHO, Jurek SP5GEO, Henryk SP9JCS, Grzegorz SQ9PPU, Grzegorz SQ9NOS, SWL Romek z Rybnika, Daniel SQ9HYN, Zenek SQ9JKG i Franek SQ9NFB wraz z XYL, a także Rafał SQ9NKR i Hubert SP9MDY. Na wstępie połamano się opłatkiem i składano sobie życzenia, następnie podniesiono toast szampanem za pomyślność i rozwój krótkofalarstwa polskiego i lokalnego w 2018 roku. Później odbywały się dyskusje wraz z poczęstunkiem specjałami świątecznymi przyniesionymi przez uczestników. Spotkanie trwało od 15.00 do 20.00. Na koniec zrobiono  kilka zdjęć pamiątkowych. Dziękuję wszystkim za udział i do spotkania najpóźniej za rok.
73 Hubert SP9MDY

5. Współzawodnictwa

1. SPCM 2017
Współzawodnictwo w zawodach krajowych, SP Contest Maraton 2017, dobiegło końca. Końcowe, nieoficjalne wyniki zamieszczone są na portalu PZK, w zakładce Współzawodnictwa. Zestawienie zawiera kilkanaście tysięcy danych, mogą w nim wystąpić błędy, które proszę zgłaszać na adres sp9gfi at wp.pl. Po okresie reklamacji, które można zgłaszać do 21 stycznia br., zostaną ogłoszone wyniki oficjalne.

2. SPCM 2018
W bieżącym roku, kontynuowane będzie współzawodnictwo w zawodach krajowych, SP Contest Maraton. Jest to już jedenasta edycja współzawodnictwa, prowadzona pod patronatem Polskiego Związku Krótkofalowców, który jest również sponsorem nagród. Jednym z celów współzawodnictwa jest wyłonienie najlepszych operatorów, zwiększenie aktywności nadawców oraz wprowadzenie sportowej rywalizacji, również między oddziałami PZK.
Do współzawodnictwa wybrano, z kalendarza zawodów, 20 najpopularniejszych contestów. Wynik końcowy w danej kategorii to suma punktów z piętnastu najlepszych wyników zawodów. W regulaminie, który zostanie opublikowany w zakładce Współzawodnictwa, wystąpiła drobna zmiana w liście zawodów.
Zapraszamy do współzawodnictwa.
Komisja współzawodnictwa:
Krzysztof SP1MGM, Grzegorz SQ9E, Kazimierz SP9GFI

Informacja: Kazik SP9GFI
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SP3WBQ s.k.
Z przykrością informujemy, że w dniu 22.12.2017 zmarł nasz długoletni kolega i przyjaciel Konrad Perz (SP3WBQ). Konrad był członkiem zarządu i współzałożycielem Stowarzyszenia Radioamatorów i Miłośników Nowych Technologii SP3YEE.
Zmarł po ciężkiej chorobie.

Artur Schreiber SP3VSS
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Redakcja dziękuje za przesłaną informację: Sylwestrowi SP2FAP, Hubertowi SP9MDY, Kazikowi SP9GFI, Arturowi SP3VSS, Markowi SP5UAR

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, tk@pzk.org.pl, sp9mrn@pzk.org.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji w "Tygodniku Krótkofalowca" zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcje: rTygodnika Krótkofalowcar1; oraz rKrótkofalowca Polskiegor1;


Redakcja: Piotr SP2JMR, Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe PZK.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,221,573 Unikalnych wizyt