PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 8
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 38/2017 z dnia 29.11.2017
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZKKOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 38/2017 z dnia 29. listopada 2017 r.
Witamy wszystkich Słuchaczy naszych cotygodniowych komunikatów. Poniżej najistotniejsze informacje z ostatniego okresu:

1. Z prac Komisji Statutowej PZK

W dniu 27 listopada na listę dyskusyjną skupiającą delegatów PZK, komisję statutową PZK oraz prezydium ZG PZK został skierowany projekt Statutu PZK, który po ewentualnych modyfikacjach zostanie przedstawiony na XXIII Nadzwyczajnym Zjeździe Delegatów PZK. Zjazd jest planowany na 21. Kwietnia 2018 r. Projekt jest dostępny pod adresem https://pzk.org.pl/download.php?action=subcat&id=283
Info. SP2JMR

2. Kolejna polska wyprawa DX-owa TO2SP dobiega końca

Włodek SP6EQZ tak pisze na liście dyskusyjnej SPDXC, podsumowując dotychczasowy przebieg wyprawy, która cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród dxujących krótkofalowców z całego świata:

"Koleżanki i Koledzy, nasza przygoda z St. Barts powoli dobiega końca.
W ostatni weekend dwie nasze stacje pracowały w CQWW CW w kategorii M/2 osiągając wynik ponad 12 000 000 pkt z 8 500 QSOs w logu, jesteśmy z wyniku zadowoleni, który w porównaniu z dobrze wyposażonymi stacjami contestowymi może wydawać się skromny. My dysponujemy tylko drutowymi antenami i mocami 500W do 1000 W.
Log za zawody zostanie załadowany na Club Log dopiero 1 grudnia, po terminie wysyłki logów do organizatora, zgodnie z regulaminem CQWW.
W pracy przeszkadza nam upał, wszystkie 4 stacje zlokalizowane są w nieklimatyzowanym pomieszczeniu gdzie temp. przekracza 30C.
Ponadto mamy stada żarłocznych atakujących moskitów, które upodobały sobie niektórych członków ekipy ze względu na błękitną krew płynącą w ich żyłach.
Tuż za granicą działki mamy plac budowy z ogromnymi koparkami i pneumatycznymi rozbijaczami skał - hałas przekracza 100 dB, a dodatkowo duszą nas spaliny.
QTH nie jest więc takie malownicze jak wygląda na zdjęciach. Ze względu na protesty właścicieli 2. sąsiednich działek musieliśmy przenosić dwie anteny na inne miejsca. W sumie mamy chyba ok. 11 anten rozstawionych na 6. działkach. 28.bm. mimo doskonałych warunków zaplanowaliśmy sesję zdjęciową, aby mieć materiał do druku kart QSL.
W tej chwili mamy w logu ok. 59 000 QSO (łącznie z CQWW) i wygląda na to, że nasz minimalny plan 60 000 QSO zostanie przekroczony.
Z St. Barts wylatujemy w czwartek 13.45, aby po 3 przesiadkach dolecieć do Berlina w piątek o 13.15.
Mamy poważne wątpliwości czy nasze bagaże przylecą z nami, albowiem na pierwszym odcinku naszego lotu do Point a Pitre latają małe 13. osobowe samoloty, które z ledwością zabierają bagaż podręczny. My mamy w sumie ok. 180 kg bagażu głównego. W drodze na FJ każdy z nas musiał podać swoją wagę, aby nie przekroczyć ładowności samolotu.
Mamy jednak nadzieją, ze do Świąt wszystko do nas dotrze.
Dziękujemy licznym sponsorom za dotacje na potrzeby naszej wyprawy (ceny są tutaj bardzo wysokie) oraz za pozytywne wpisy na Dx Clustrze, które podnoszą nas na duchu.
Do zobaczenie w kraju.
W imieniu ekipy,

Włodek SP6EQZ"

3. Informacje ARISS

W ostatnim okresie zaplanowano następujące łączności ARISS:

1. Huntley Centennial Public School w Carp, (prowincaja Ontario, Kanada) - łączność przez telemost dzięki stacji naziemnej IK1SLD, która miała odbyć się w dniu 28.11.2017 o godz. 18:46 UTC

2. Bishop Hendricken High School and its sister school, St. Mary Academy - Bay View, Warwick, RI, USA r11; również łączność telemostowa dzięki IK1SLD, która została zaplanowana na 30.11.2017 o godz. 17:02 UTC.

Wymienione kontakty ARISS ma zrealizować włoski astronauta ESA  Paolo Nespoli IZØJPA, który w czasie łączności będzie posługiwał się znakiem IRØISS.

Stacja EG3UPC ze School of Telecommunications and Aerospace Engineering (EETAC), w Castelldefels (Hiszpania) ma zaplanowaną łączność bezpośrednią z astronautą Markiem Vande Hei KG5GNP, który ma się posługiwać znakiem OR4ISS. Łączność ma się rozpocząć w poniedziałek 4 grudnia 2017 o 15:10 UTC.

Odpowiedzi astronautów na pytania uczniów będzie można usłyszeć na częstotliwości 145.800 MHz NFM. Zachęcamy do prowadzenia nasłuchów. Inne zaplanowane na ten tydzień łączności nie będą słyszalne na terenie Europy, w związku z tym nie podajemy szczegółów, jednak warto przypomnieć iż 2017-11-30 o 08:04 UTC dzięki stacji W6SRJ ma się odbyć łączność przez telemost dla szkół we Włoszech: S.G.B. De La Salle w Rzymie i Istituto Comprensivo Luigi Nono w Mira. Astronauta użyje znaku NA1SS. Łączność nie będzie słyszalna w Europie, jednak zaplanowano strumień wideo na żywo z tej imprezy dostępny pod adresem: http://www.ustream.tv/channel/ari-riviera-del-brenta-live.

Armand SP3QFE, Sławek SQ3OOK, Charlie AJ9N

4. Najbliższe posiedzenia GKR oraz prezydium ZG PZK.

Najbliższe posiedzenie Głównej Komisji Rewizyjnej odbędzie się dnia 2. grudnia br. w siedzibie Warszawskiego Oddziału Terenowego PZK (OT25), początek godz.11.00.
Najbliższe posiedzenie prezydium ZG PZK jest planowane na 9. grudnia br. w siedzibie sekretariatu ZG PZK w Bydgoszczy. Początek godz.11.00.
Info. SP2JMR

5. II Międzynarodowe Forum Ochrony Środowiska przed Zanieczyszczeniem Polami Elektromagnetycznymi

W dniu 27. Listopada w Krakowie odbyło się "II Międzynarodowe Forum Ochrony Środowiska przed Zanieczyszczeniem Polami Elektromagnetycznymi"
Podczas forum przedstawiono 7 prezentacji związanych z tą tematyką, jakże bliską nam krótkofalowcom. Krótkofalowcy zostali w nich potraktowani marginalnie, jako bardzo niewiele znaczące źródło promieniowania elektromagnetycznego, zresztą zgodnie ze stanem faktycznym. Większość przedstawionych materiałów skupiała się na tzw.: "smogu elektromagnetycznym", jego pomiarach oraz środkach zabezpieczających przed wpływem PEM zarówno dorosłych jak i dzieci.
Z ramienia Polskiego Związku Krótkofalowców aktywnym uczestnikiem forum był Mariusz Busiło SP5ITI.
Info. SP2JMR

6. Tygodnik Krótkofalowca

W związku z rezygnacją z funkcji Redaktora Naczelnego TK. Kol. Remigiusza SQ7AN. Do odwołania internetowe czasopismo pt. "Tygodnik Krótkofalowca" nie będzie się ukazywał.
Info. SP2JMR


SP2HV s.k.
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 22 listopada 2017 roku po długiej i ciężkiej chorobie zmarł nasz Kolega Edward Ciesielczuk SP2HV.
Jeden z najstarszych członków naszego Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK, przeżył lat 80.
Pogrzeb odbył się na cmentarzu w Tczewie przy ul. 30 Stycznia w sobotę 25 listopada 2017 roku.

Cześć Jego pamięci!

Koledzy
z Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK w Gdańsku

SP3FFN s.k.
Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 23.11.2017 r. odszedł od nas w wieku 80 lat Kolega Jerzy Klabon SP3FFN. Mieszkający we Wrześni członek Poznańskiego Oddziału Terenowego PZK - OT08.
Msza Św. żałobna odprawiona została w sobotę 25.11.2017 r. w kościele pw. Św. Ducha we Wrześni. Pogrzeb odbył się w sobotę 25.11.2017 na cmentarzu komunalnym we Wrześni.

Niech Jerzy spoczywa w pokoju!

W imieniu wrzesińskich krótkofalowców
Marek SP3DIK

SQ9KEL SK
10 listopada w szpitalu w Anglii zmarł w wieku 45 lat Jacek Loska SQ9KEL, założyciel grupy DX Katowice, bardzo lubiany na Śląsku operator. Zmobilizował wielu kolegów do uzyskania licencji radiooperatora. Nigdy nie odmawiał, zawsze chętnie pomagał i wspierał kolegów, był duszą towarzystwa. Po kremacji, prochy Ś. P. Jacka zostały sprowadzone do Polski, a pogrzeb odbędzie się w najbliższą środę tj. 29 listopada br. o godz. 12.00 w Bazylice pod wezwaniem Św. Szczepana i Matki Boskiej Bogucickiej w Katowicach r11; Bogucicach przy ulicy Markiefki 89. Po uroczystości żałobnej ostatnie pożegnanie nastąpi na cmentarzu przyparafialnym. Cześć Jego pamięci.

Info : Tadeusz SP9HQJ

Redakcja dziękuje za przesłane materiały: Januszowi SP9LAS i Tomkowi SP2JAR, Markowi SP3DIK, Tadeuszowi SP9HQJ, Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK, Włodkowi SP6EQZ.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sq7an@pzk.org.pl . W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcję "Krótkofalowca Polskiego"


Redakcja: Piotr SP2JMR, Jurek SP3SLU nadający komunikaty środowe PZK.


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,665,424 Unikalnych wizyt