PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
BIP PZK
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Dyplom Polska
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3753 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Piotr Gutkiewicz SP5CFD s.k.
Opcje newsa
silent keyZmarł Piotr Gutkiewicz SP5CFD.
SP5CFD s.k.
Msza żałobna za Zmarłego odbędzie się w Warszawie, ul. Wolska 138/140 w cerkwi Św. Jana Klimaka w piątek 20.10.2017 r. o godzinie 09.00. Cmentarz Wolski Prawosławny.

Info: Ryszard SP5EWY


Piotrek SP5CFD, pojawił się we Wrocławiu (jeszcze wtedy był SP4CFD) w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Przez 3 semestry studiował na Politechnice Wrocławskiej, by następnie przenieść się na dalsze studia do Warszawy. We Wrocławiu skierował swoje kroki do Esperanckiego Klubu Krótkofalowców, gdzie razem z Jankiem SP6AAT zorganizowali pracę stacji klubowej SP6PAM/6 z Międzygórza. W tym czasie była to duża rzecz niemal jak dziś DX-owa wyprawa. Świetna operatorka Janka i Piotra spowodowały, że
praca stacji była bardzo dobrze odbierana przez społeczność krótkofalarską Świata. Piotr zawsze preferował telegrafię, a gdy rozpowszechniły się emisje cyfrowe to i im też poświęcał dużo czasu. Zawsze był świetnie przygotowany i w odpowiednim momencie umiał się przyczaić i zrobić każdego cennego DX-a na pasmach często przed znacznie lepiej wyposażonymi konkurentami. Był wzorem solidnego, spokojnego i skutecznego operatora. Zaprzyjaźniliśmy się stosunkowo niedawno bo gdzieś tak trochę ponad 25 lat temu. Szczególnie miłe były spotkania u Janeczki (SP5GMM) i Piotra, najpierw w ich warszawskim mieszkaniu na Bemowie, a potem w Wierzbinie pod Warszawą gdzie się wyprowadzili i uciekli od miejskich QRM-ów. Wtedy oboje uaktywnili się szczególnie na najniższych pasmach z ogromnymi sukcesami. Odszedł od nas nagle wspaniały krótkofalowiec, świetny telegrafista, a przede wszystkim umiejący wprowadzić w spokojny nastrój przyjaciel. Jego klucz zamilkł, ale w naszych uszach pozostanie w pamięci.

Przyjaciele


Z Piotrkiem SP5CFD pracowałem prawie 40 lat w IPPT PAN. Piotr zajmował się również
ultradźwiękami ale przy zastosowaniu w badaniach nieniszczących, ostatnie 7 lat po przeprowadzce do nowej siedziby dzieliło nas tylko kilka pokoi...
Piotrek był bardzo dobrym konstruktorem i praktykiem, miał również stopień doktora, a jego wiedza w zakresie elektroniki i komputerów była na najwyższym poziomie.
Zawsze bardzo pomocny wszystkim potrzebującym. Praktycznie codziennie mieliśmy pogawędki o DXach i miał duże plany w związku z planami przejścia na emeryturę 1go Października...nie zdążył. Ostanie lata koncentrował się na pracy na 6m i 160m gdzie widział największe wyzwania...trudno uwierzyć, że już Go nie ma..

Cześć Jego Pamięci

Ryszard SP5EWY

Piotrka poznałem w końcu lat sześćdziesiątych podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej. Pochodził z Białegostoku i miał wówczas znak SP4CFD.
Był jednym z chyba 4 krótkofalowców na roku, którym zazdrościłem znaku i pracy na pasmach nieśmiało przysłuchując się z boku w czasie przerw między wykładami ich opowieściom.
Był moim nauczycielem telegrafii w studenckim klubie krótkofalowców SP6PWT i dzięki niemu zdałem egzamin na licencję kat. I w roku 1970. Moim egzaminatorem z telegrafii był Janek SP6AAT (wspominany na stronie PZK).
W owym czasie Piotrek wraz z kilkoma kolegami często odwiedzał filharmonię i zawzięcie dyskutowali o kolejnych koncertach, czego ja zupełnie nie rozumiałem. Był bardzo zdolnym i cierpliwym studentem. Po kilku semestrach przeprowadził się do Warszawy gdzie osiadł już na stałe.

Mimo dzielącej nas odległości spotykaliśmy się stosunkowo często odwiedzając się wzajemnie.
Podziwiałem jego cierpliwość, znajomość propagacji i konstrukcji elektronicznych oraz umiejętność dowoływania się do ciekawych stacji mimo stosunkowo skromnego wyposażenia stacji. Jego ostatnią pasją była praca w paśmie 6m.
Zawsze był moim niedoścignionym wzorem. Piotr posiadał dogłębną wiedzę komputerową, z której często korzystałem. Na koniec tego roku szykował się do przejścia na emeryturę (przez 43 lata pracował w tym samym zakładzie IPPT PAN), niestety nie zdążył..
Będzie nam Piotrka bardzo brakować.

Cześć Jego Pamięci.

Włodek SP6EQZ

Piotrka SP5CFD poznałem w II-giej połowie lat 60-tych, w takich oto okolicznościach.
Polski Związek Esperantystów Oddział Zachodni organizował kolejne Międzynarodowe Wczasy Esperantystów w Międzygórzu pn. Polska Złota Jesień. Padła idea szaleńcza prezesa Staszka SP6 2351 i Vice prezesa  SP6 2352 w osobie poniżej podpisanej uruchomienia tam radiostacji, bo 1-szy Esperancki Klub Krótkofalowców SP6PAM już istniał. Janek SP6AAT dał sprzęt i był licencjonowanym nadawcą klubu wraz z Tomkiem SP6AYP, który nie mógł pojechać, ale innych nadawców było brak, tylko dwaj nasłuchowcy (ja i Staszek Bodziuch). Na nasz apel o pomoc zgłosił się  właśnie Piotrek  SP5CFD. W zupełnie sobie nieznanym środowisku dał wraz z Jankiem SP6AAT pokaz możliwości operatorskich pracując non stop przez prawie 2 tygodnie - luzowałem ich na ssb wraz ze Staszkiem  jak się tylko dało. Piotrek nie wykazywał zmęczenia czy sfrustrowania, a przecież ciągle coś padało. Do następnego spotkania z Piotrkiem SP5CFD (i Janeczką SP5GMM) doszło po wielu latach na zjeździe SPDX Clubu. Ostatnio rok temu wspominaliśmy w pokoju stare czasy sącząc z wolna.. Tak trudno uwierzyć, że to ostatnie wspominki były.

Reiner SQ6R

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
IWOP
PITax.pl
HELION
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy

Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone   |   Administracja techniczna - Zygmunt Szumski SP5ELA. Kontakt: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

42,651,970 Unikalnych wizyt