PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3357 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Historyczna wystawa radiowa w Starych Łepkach
Opcje newsa
Z krajuW dniu 29 września 2016 r. w miejscowości Stare Łepki (gmina Olszanka, pow. Łosice) odsłonięto pomnik upamiętniający zrzut grupy cichociemnych żołnierzy AK, który odbył się na placówkę Batalionów Chłopskich "Puchacz" w nocy z 17 na 18 lutego 1943 r. W skład desantu weszli: por. Piotr Szewczyk "Czer", por. Józef Czuma "Skryty", ppor. Jacek Przetocki "Oset" i ppor. Tadeusz Benedykt "Zahata".

W uroczystościach wzięły udział delegacje wojskowe, przedstawicieli Policji, Państwowej Straży Pożarnej, poczty sztandarowe rozlicznych organizacji i stowarzyszeń z terenu powiatu siedleckiego i gminy Olszanka, przedstawiciele władz samorządowych z Łosic, a także młodzież szkolna.

Po południu rozpoczęła się konferencja historyczna w ramach Podlaskich Spotkań Historycznych. Wśród wielu wystąpień, jednym z ciekawszych był wykład, który wygłosił dr Adam Nogaj SP5EPP - „Agenturalna łączność radiowa Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej ze Sztabem Naczelnego Wodza i Rządem RP na wychodźtwie w okresie II wojny światowej z wykorzystaniem dorobku radioamatorów – krótkofalowców II RP”.

Podczas konferencji zorganizowano także wystawę sprzętu spadochronowego jednostki specjalnej z  9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego oraz wystawę radiostacji agenturalnych z okresu II Wojny Światowej i powojennych radiostacji Układu Warszawskiego. Na wystawie można było obejrzeć radiostacje obecnie stosowane w naszej armii, jak również zabytkowe radiostacje produkowane w Polskim Wojskowym Warsztacie Radiowym, m.in. AP5 i BP5, brytyjską WS 46, wykonaną w okupowanej Polsce radiostacje RK1 i odbiornik OSB. Można było obejrzeć także sowiecką radiostacje wywiadowczą „Siewer” oraz nowocześniejsze radzieckie radiostacje R-350M, R-353, R354. Wystawę przygotował Bogdan Szkudlarek SP3LD wraz z Romanem Kasprowiczem SP8GKR, który był głównym organizatorem tej uroczystości.

Serdecznie dziękujemy Kolegom za organizację wystawy i udział w uroczystoścach oraz konferencji.

[info/foto: SP3LD]


SP3LD-wystawa-2016Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,464,056 Unikalnych wizyt