PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3633 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Delegacja PZK na targach Ham Radio 2016
Opcje newsa
PZK na Ham Radio

W dniach 24-26.06.2016 odbyła się 41. edycja międzynarodowych targów krótkofalarskich Ham Radio, które corocznie organizowane są przez Niemiecki Związek Krótkofalowców (DARC) we Friedrichshafen, nad Jeziorem Bodeńskim. Polski Związek Krótkofalowców był reprezentowany przez delegację w składzie: Waldemar Sznajder 3Z6AEF (Prezes PZK), Tomasz Ciepielowski SP5CCC, Leszek Przybylak SP6CIK, Paweł Zakrzewski SP7TEV, Rafał Dunal SQ9CNN, Piotr Majchrzak SQ9D i Aleksander Wieczorek SQ9UM, którzy w różnych konfiguracjach osobowych reprezentowali nasze stowarzyszenie na polskim stoisku.

W pierwszym dniu targów, Waldemar 3Z6AEF i Paweł SP7TEV wzięli udział w oficjalnym otwarciu Ham Radio 2016, na którym - oprócz Zarządu DARC i licznych gości zagranicznych - obecni byli także przedstawiciele władz miasta Friedrichshafen. W wystąpieniu inaugurującym Kol. Steffen Schoeppe DL7ATE podkreślił, że targi Ham Radio są największą tego typu imprezą środowiskową w Europie, a radiokomunikacja amatorska jest bardzo doceniana przez niemieckie władze, szczególnie w kontekście działań zmierzających ku szeroko rozumianej politechnizacji dzieci i młodzieży, a także aktywności w ramach łączności kryzysowej.

Prezes PZK i Oficer Łącznikowy IARU-PZK wzięli również udział w spotkaniu przedstawicieli stowarzyszeń członkowskich 1. Regionu IARU, które prowadził Don Beattie G3BJ - Przewodniczący Komitetu Wykonawczego 1. Regionu, a głos zabrali także Tim Ellam VE6SH - Przewodniczący Rady Administracyjnej IARU, Ole Garpestad LA2RR - wiceprzewodniczący, a także Hans Blondeel Timmerman PB2T - Koordynator IARU ds. Satelitarnych. Wśród poruszonych zagadnień, omówiono m.in. stan prac po WRC-15 i przed WRC-19, sprawy EMC oraz stosunki zewnętrzne IARU. Przedstawiono też przygotowania do przyszłorocznej Konferencji Generalnej 1. Regionu IARU, która odbędzie się we wrześniu w Landshut k. Monachium. Głos zabierali także przedstawiciele poszczególnych stowarzyszeń członkowskich. Prezes PZK, Waldemar Sznajder 3Z6AEF, pokrótce omówił m.in. skuteczne działania prowadzone w dziedzinie łączności kryzysowej (w tym rolę porozumienia podpisanego w 2013 roku pomiędzy PZK i MAiC, na podstawie którego podpisywane są regionalne porozumienia kolejnych grup, skupionych w ramach SP-EMCom), przedstawił też stan bieżącej współpracy PZK z administracją rządową oraz zasygnalizował konieczność szkoleń i promocji naszego hobby nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również dorosłych.

Paweł SP7TEV wziął również udział w spotkaniu koordynatorów ds. łączności kryzysowej (prowadzenie: Greg Mossop G0DUB - Koordynator ds. EmCom 1. Regionu IARU), na którym omówiono dotychczasowe działania w ramach amatorskiej łączności kryzysowej na całym świecie, a także wygłoszono prezentację strony polskiej (przygotowaną perfekcyjnie przez Michała Wilczyńskiego SP9XWM - Koordynatora PZK ds. EmCom przy współpracy Krzysztofa Gaudnika SP7WME - Koordynatora ds. EmCom w Łódzkim Oddziale Terenowym PZK OT-15). Po tej prezentacji Greg G0DUB wskazał Polskę, jako wzór do naśladowania w zakresie przyjętych efektywnych rozwiązań praktycznych, ze szczególnym uwzględnieniem cyklicznych ćwiczeń. Wszystkie materiały i szczegółowe sprawozdanie z tego spotkania zostaną przekazane Koordynatorowi PZK ds. EmCom do wykorzystania w bieżących działaniach SP-EmCom.

W kolejnym dniu Ham Radio 2016 wzięliśmy udział w spotkaniu dotyczącym działań skierowanych do młodzieży oraz w spotkaniu na temat metod aktywności krótkofalarskiej w ramach organizacji skautowych (JOTA - Jamboree on the Air). Spotkanie prowadziła Lisa Leenders PA2LS - przewodnicząca Grupy Roboczej ds. Młodzieży 1. Regionu IARU. W trakcie spotkania omówiono ciekawe doświadczenia strony włoskiej (w ramach funkcjonowania „krajowej grupy JOTA”) oraz niemieckiej (rozbudowany system szkoleń oparty na przekazywaniu wiedzy on-line oraz drogą korespondencyjną, a także systematyczne działania edukacyjne prowadzone w środowiskach klubowych i lokanych - w zarysie ogólnym i na przykładzie Berlina jako dużego ośrodka miejskiego, silnie zurbanizowanego). Na spotkaniu dot. działań w ramach JOTA (prelegenci: Remko Welling PE1MEW oraz Stefan Mallepell HB9EUD) omówiono m. in. udane i wielokrotnie wypróbowane konstrukcje antenowe stosowane w czasie skautowych spotkań w plenerze, budowane w oparciu o zasady tzw. pionierki obozowej. Materiały i szczegółowe sprawozdania z tych spotkań zostaną przekazane do Zespołu roboczego przy Prezesie PZK ds Szkoleń i Młodzieży, dla dalszego opracowania i wykorzystania.

[informację przygotował: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK]


Komentarz Prezesa PZK

Obecność narodowej organizacji krótkofalarskiej na targach Ham Radio ma wymiar głównie prestiżowy i reprezentacyjny. Polskę od lat reprezentuje PZK, chociaż każda organizacja zajmująca się radiokomunikacją amatorską jest mile widziana - stąd obecność np. wielu grup włoskich (obok ARI), organizacji skautowych, niemieckiej AFCD czy choćby EURAO.

W tym roku polskie stoisko prezentowało się całkiem nieźle - głównie dzięki pracy grafików od Piotra SQ9D, którzy ciekawie skomponowali fotografie obrazujące przeróżne działania polskich entuzjastów radiokomunikacji amatorskiej. Mniej istotna była treść/szczegóły fotografii czy pewne mankamenty kompozycji stoiska, a ważniejsza konstatacja, że polskie krótkofalarstwo - na tle innych krajów w Europie - ma się nieźle! Doceniło to kilkaset osób, które w ciągu 22 godzin odwiedziły polskie stoisko. Plansze/plakaty przedstawiające niektóre obszary zainteresowań polskich krótkofalowców okazały się także dobrym tłem dla wywiadów telewizyjnych udzielonych przez Dominika 3Z9DX i Przemka SP7VC oraz rozmów z „oficjelami” narodowych związków krótkofalowców z Europy i nie tylko!

Czy nasza obecność na HamRadio jest potrzebna? Konieczna może nie jest, ale użyteczna - na pewno tak! Pomijając kwestie reprezentacyjne - udział w spotkaniach merytorycznych grup roboczych (R1 IARU, EmCom, JOTA) czy z przedstawicielami organizacji (RSGB, MRASZ, DARC), jeśli ich wyniki będą umiejętnie wykorzystane, mogą przełożyć się na efekty międzynarodowej współpracy w określonych dziedzinach (łączność kryzysowa, wymiana szkoleniowa młodzieży, promocja konkursów i zawodów).

Może warto, aby na kolejnych targach Ham Radio we Friedrichshafen, Polska była reprezentowana nie tylko przez PZK?

[info: Waldemar Sznajder, 3Z6AEF]Komentarz Skarbnika PZK

Wyjazd ekipy PZK na targi Ham Radio 2016 stał pod znakiem zapytania z powodu braku bieżących środków na wyposażenie stoiska i delegacje. Ostatecznie Prezydium ZG zadecydowało jednak o udziale w targach, biorąc pod uwagę wcześniejsze wydatki za wynajęcie powierzchni targowej 1937,- zł) i pod warunkiem znalezienia środków poza budżetem centralnym oraz wyjazd na koszt własny wolontariuszy.

Stoisko PZK zostało wyposażone dzięki środkom i ofiarności: Oddziałów Terenowych OT-01 i OT-50, firmy CoolQSL (SP5ADX), Redakcji Świat Radio oraz anonimowych członków PZK. Wszystko prace przy opracowaniu, wykonaniu, wyjeździe, prowadzeniu i obsłudze stoiska zostały wykonane społecznie, za co bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to Koleżankom i Kolegom! W budżecie centralnym PZK z tego tytułu nie wydano ponad 6000,- zł. Trzeba jednak rozważyć przy konstrukcji budżetu na przyszły rok, czy stać nas na samodzielne finansowanie wyjazdu i udział w Ham Radio?

[info: Marek Suwalski, SP5LS]

news: PZK-HamRadio-2016_1.jpg

Ekipa PZK: Piotr SQ9D, Waldemar 3Z6AEF, Paweł SP7TEV, Alex SQ9UM, Tomasz SP5CCC, Leszek SP6CIK


news: PZK-HamRadio-2016_4.jpg

Wywiad telewizyjny z Dominikiem 3Z9DX


news: PZK-HamRadio-2016_5.jpg


news: PZK-HamRadio-2016_6.jpg


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,213,832 Unikalnych wizyt