PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 11
Użytkowników online: 0
RSS

KS-23. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 8.06.2016
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZK
news: pzk_new.png
 
KOMUNIKAT NR 23/2016 z dnia 08.06.2016 r.

Witamy wszystkich słuchaczy oraz czytelników naszych komunikatów. Oto najnowsze informacje z minionego tygodnia.

1. Posiedzenie Prezydium ZG PZK
Posiedzenie Prezydium ZG PZK odbyło się 4 czerwca br. w Bydgoszczy. W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Prezydium w pełnym składzie oraz zaproszeni goście: Jerzy Najda HF1D (Przewodniczący GKR) i Jan Ćwikła SP2X (Członek GKR). Najważniejsze sprawy w trakcie posiedzenia:
1)    Omówiono sytuację finansową Związku i podjęto decyzje zabezpieczające bezpieczeństwo i płynność finansową w najbliższym czasie. Na kontach bankowych Związku jest ponad 170 tys. zł, ale do dyspozycji budżetu centralnego jest tylko nieco ponad 21 tys. zł (reszta środków na subkontach OT). Przyjęto propozycje doraźnych oszczędności, głównie poprzez obniżenie wynagrodzeń bądź likwidację niektórych umów zleceń (obsługa sekretariatu, OSEC, archiwum), co dało kwotę oszczędności rzędu 20 tys. zł w skali roku. Zapewni to tymczasowo płynność finansową, ale w dalszej perspektywie niezbędna jest restrukturyzacja wydatków i pozyskanie dodatkowych środków zewnętrznych (zadanie dla Skarbnika PZK i Komisji Finansowej).
2)    Omówiono zakresy czynności i przydział obowiązków każdego z członków Prezydium. Odpowiedni dokument zostanie przygotowany przez Wiceprezesa PZK, Jana Dąbrowskiego SP2JLR i przedstawiony do zatwierdzenia i przyjęcia w trybie pracy zdalnej.
3)    Ostatecznie podjęto decyzję o udziale w tegorocznym HamRadio we Friedrichshafen. Decyzja ta spowodowana jest głównie poniesieniem już pewnych kosztów rzędu 3,5 tys. zł (opłata za stoisko, rezerwacja noclegów, przygotowanie materiałów reklamowych). Ustalono, że ze względu na trudną sytuację finansową, nie będą zwracane koszty delegacji uczestników.
4)    Uzgodniono powołanie zespołów roboczych przy Prezesie PZK: Zespołu ds. Informatyzacji, Zespołu ds. Szkoleń i Młodzieży oraz Zespołu ds. Informacji i Promocji. Ustalono, że do końca czerwca br. Prezes PZK powoła szefów zespołów, określając kompetencje i propozycję ramowego zakresu zadań. Po skompletowaniu zespołów, zostaną one umocowane uchwałą Prezydium ZG.

Pełny protokół z posiedzenia będzie dostępny na Portalu PZK.

Info:

Waldemar Sznajder 3Z6AEF
         Prezes PZK

2.    Uwaga uczestnicy międzyoddziałowego spotkania w Bachorzu 10-11-13 czerwca 2016 r.! Ważny komunikat organizatorów! BĘDĄ POWAŻNE UTRUDNIENIA W DOJEŹDZIE NA SPOTKANIE!

Z przyczyn niezależnych od organizatorów dojazd do Bachorza w godzinach przedpołudniowych w SOBOTĘ i wyjazd w NIEDZIELĘ będzie mocno utrudniony. Równolegle do naszej jest organizowana impreza sportowa finansowana m.in. przez spółkę skarbu państwa Enea.  Prawdopodobnie dlatego URZĘDNICY, WBREW ZDROWEMU ROSĄDKOWI, ZGODZILI SIĘ NA ZAMKNIECIE NA 8(!) GODZIN JEDYNEJ DROGI DOJAZDOWEJ DO OŚRODKÓW I POSESJI PRYWATNYCH NA ODCINKU 40 KM! Chodzi o drogi od sygnalizacji świetlnej za Chojnicami na skrzyżowaniu do Charzyków i na Bytów. W wyniku porozumienia z organizatorami tej imprezy ustaliliśmy, że dojazd do Bachorza będzie możliwy w sobotę drogą z Chojnic na Charzykowy – licząc od wymienionych sygnalizatorów świetlnych – do godziny 7.50  oraz od godziny 10.00 do 10.55. W INNYCH GODZINACH DROGA BĘDZIE ZAMKNIETA, A KIERUJĄCY RUCHEM POLICJANCI NIE „PUSZCZĄ” SAMOCHODÓW!!!
Osoby jadące od Bytowa drogą 212 skręcają na Chocimski Młyn (na skrzyżowaniu w lewo, w prawo na Konarzyny), tam skręcają na Małe Swornegacie/Charzykowy i jadą do Bachorza. Dla nich dojazd będzie możliwy do  – licząc od skrzyżowania – do godziny 7.30  oraz od godziny 10.00 do 10.45.
Pytającym policjantom kierującym ruchem na stwierdzenie „Dokąd, zawracać!” trzeba odpowiedzieć magiczne „Na spotkanie krótkofalowców”.
Do normalności w sobotę sytuacja wróci od godziny 16.00, może w porywach szczęśliwości od 15.
Kolejne utrudnienie w niedzielę – drogi dojazdowe będą zamknięte od 10.30 do 14.30.
Bardzo prosimy, by nie winić za zaistniałą sytuację nas, organizatorów MSK. Dowiedzieliśmy się o tym 3 (słownie: trzy!) tygodnie przed naszą imprezą, gdy wszystko było załatwione, a uczestnicy wpłacali pieniądze za noclegi i wyżywienie. Była alternatywa – odwołać imprezę lub dogadać się z organizatorami tamtej imprezy. Dzięki dużemu zaangażowaniu Darka SP2HQY mogliśmy wybrać mniejsze zło – dogadać się.
Komunikat ten, jak również stosowne mapki, dostępny jest na stronie sp2lqp.pl.
W imieniu organizatorów Międzyoddziałowych Spotkań Krótkofalowców Bachorze 2016 – Piotr SP2LQP.

3.    Krótkofalowcy i ŁOŚ w Kulisach Powiatu i na portalu gminy Rudniki

W wydawanym co czwartek tygodniku powiatów Kluczbork i Olesno pod tytułem „Kulisy Powiatu” ukazał się piękny materiał informacyjno-propagandowy na temat nas i naszego hobby p.t. „Długie lata na falach krótkich”.
Autor podpisujący się inicjałami BK pisze zarówno o jubileuszowym ŁOŚ, jak i o wielu aspektach naszego hobby. Artykuł warto polecić znajomym i nieznajomym, którzy nie do końca wiedzą kim są krótkofalowcy.
Artkuł, o którym piszę można w całości znaleźć pod poniższym linkiem
http://www.kulisypowiatu.pl/index.php?id=563
Kolejny link do informacji, tym razem ze strony internetowej gminy Rudniki, jest pióra głównego organizatora Marka SP9UO
http://rudniki.pl/2325/ogolnopolskie-spotkanie-krotkofalowcow-los-2016.html
Zapraszam do lektury oraz propagowania tych cennych materiałów.
Piotr SP2JMR

4.    PZK na Kongresie Organizacji Proobronych

Polski Związek Krótkofalowców na Kongresie reprezentował Krzysztof SP7WME, którego krótką relację przedstawiamy poniżej.
„Był to pierwszy w historii Kongres Organizacji Proobronnych Państw Członkowskich NATO, a odbywał się w Ostródzie.
Kongres otworzył Antoni Macierewicz Minister Obrony Narodowej, który uczestniczył także w późniejszych kuluarowych rozmowach z decydentami.
Miałem swoje wystąpienie na obradach, wyjaśniając zebranym, że dowolna formacja proobronna bez sprawnej łączności nie istnieje, a co najwyżej może pełnić jakąś  podrzędną rolę. Wytłumaczyłem, na czym polega tzw. kompatybilność różnych systemów łączności, czym zainteresowani byli również czynni wojskowi, a tych było dużo, zwłaszcza takich, którzy mieli już za sobą pole walki.
Było bardzo duże zainteresowanie. Przedstawiciele organizacji proobronnych pytali o szczegóły, co w miarę możliwości opisałem z naszej strony. Pytali gdzie można się doszkolić, pytali między innymi o kluby. Wytłumaczyłem, jak kluby znaleźć (adresy, Internet), itp. itd.
Rozmawiałem również, objaśniając całą istotę zjawiska, z dyrektorem Biura ds. Proobronnych Waldemarem Zubkiem oraz z pełnomocnikiem MON ds. utworzenia Obrony Terytorialnej dr. Grzegorzem Kwaśniakiem. Obaj zostali poinformowani, że PZK chętnie może służyć w tej sprawie odpowiednią, doświadczoną kadrą instruktorską i sprzętem. Prosili o dalszy kontakt, celem kontynuowania współpracy.
Waldemar Zubek poinformował zebranych, że wdraża się program "Ekspedycja Orląt" - szkolenie młodzieży, która ze względu na wiek nie może jeszcze uczestniczyć w formacjach proobronnych. W ramach tworzących się oddziałów OTK mają odbywać się  szkolenia specjalistyczne, w tym szkolenie w zakresie łączności.”

SP7WME Krzysztof
EMCOM Manager OT-15 PZK
sp7wme@o2.pl
tel. 696 517 000


5.    Amateur Radio Kids Day - 18 czerwca 2016 r.


Kolejna edycja Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży już w sobotę 18 czerwca 2016 r. Tę piękną ideę propagujemy w Polsce od  2012 r. Amateur Radio Kids Day jest międzynarodowym, cyklicznym wydarzeniem  poświęconym popularyzacji amatorskiego radia wśród dzieci i młodzieży. Jest czasem na zabawę dzieciaków w krótkofalarstwo, w asyście doświadczonych (i cierpliwych) nadawców,  w klubach, w domach i na pasmach amatorskich przy naszych radiostacjach. Więcej informacji w j. angielskim http://www.arrl.org/kids-day.
Pomysł Amateur Radio Kids Day powstał w kręgach amerykańskiej ARRL, propaguje go IARU i krajowe organizacje krótkofalarskie, w tym PZK. Dzień aktywności dzieci nie ma charakteru konkursu ani zawodów radiowych. To zabawa, edukacja i kolejna próba propagowania magii radiowego hobby. Impreza powraca dwa razy w każdym r., latem oraz zimą. Aby włączyć się do akcji, operatorzy radiostacji proszeni są o poświęcenie nieco czasu na cierpliwą korespondencję radiową z dziećmi. Natomiast  radiokluby, stacje szkolne, harcerskie itp. proszone są o przyciągnięcie dzieci (można z rodzicami) do radiostacji i zorganizowanie opieki instruktorskiej podczas nawiązywania najprostszych łączności. Poza samą pracą na radiostacjach możemy przygotować dowolne inne atrakcje, pokazy sprzętu, dyplomy, upominki dla najmłodszych nawiązujące do tematyki radiowej.
Najbliższy  termin światowego  Amateur Radio Kids Day to 18 czerwca 2016r. Możemy pracować w dowolnych godzinach. Proponujemy całą sobotę, pasma 80m i 40m w zależności od pory dnia i propagacji. Na wyższych pasmach KF można spodziewać się korespondencji z młodzikami z wielu krajów, w różnych językach. Pamiętajmy, aby pracować z tą samą stacją ponownie, jeśli zmieni się dziecięcy operator. Kolejne dzieci zasiadają przy radiostacjach klubowych i każde powinno znaleźć korespondenta. Zwracajmy uwagę na "CQ Kids Day" - dla SP "Wywołanie w radiowym dniu dzieci".
Uwaga! Można zawczasu przygotować dyplomy - certyfikaty dla młodych operatorów.  Wystarczy je wydrukować. Na stronach Polskiego Związku Krótkofalowców i Klubu Krótkofalowców SP3POW Ostrów Wielkopolski dostępne są:
- certyfikat „On The Air” (COTA) - link,
- dyplom uczestnictwa w Amateur Radio Kids Day  - link.
Wystarczy wpisać bieżące dane i po  łączności wręczyć adeptowi, z gratulacjami, zachętą i uściskiem ręki doświadczonego krótkofalowca.
Do usłyszenia na pasmach w sobotę 18 czerwca 2016 r.
Info: Jerzy SP3SLU

6.    Zaproszenie na XI Piknik Eterowy SP-OK-OM Koniaków 02-03 lipca 2016

Szanowne Koleżanki i Koledzy krótkofalowcy, użytkownicy CB-radio, a także sympatycy naszego wspaniałego hobby.  Wszystkich  zainteresowanych, którzy chcą spędzić mile czas w gronie koleżanek, kolegów i przyjaciół będących pasjonatami radia i fal eteru serdecznie zapraszamy do Koniakowa na jedenaste już spotkanie krótkofalarskie. Świętować będziemy też X lat naszej bytności w Domu Wczasowym „Koronka”, w Koniakowie, w otoczeniu wspaniałego beskidzkiego krajobrazu, zawsze jako impreza towarzysząca kolejnym Dniom Gminy Istebna. Nasze spotkanie ma charakter pikniku, więc organizatorzy mają na uwadze, że „nie tylko samym radiem się żyje”. Dołożymy i tym razem starań, aby nie zabrakło nowych atrakcji dla jego uczestników. Oprócz prelekcji, giełdy i rywalizacji konkursowej z nagrodami, czynna będzie po raz drugi Wystawa starych odbiorników radiowych,  na którą serdecznie zapraszamy zwłaszcza młodych.
Piknik w Koniakowie to przede wszystkim jego wspaniali goście, stąd i tym razem mocno liczymy na Waszą niezawodną obecność.
Serdecznie zapraszamy w dniach 02 i 03 lipca 2016 (sobota, niedziela)
na: XI Piknik Eterowy SP, OK i OM - Koniaków 2016.
Miejsce: Gospoda i Pensjonat „Koronka” w Koniakowie, obok wzniesienia Koczy Zamek (wysokość 846 m n.p.m.) oraz punktu widokowego.  Lokator JN99LN. Adres: 43-474 Koniaków 799. Współrzędne do GPS: 49º33' N, 18º58' E.
Udział w imprezie jest bezpłatny, zarówno dla wystawców jak i odwiedzających. Istnieje możliwość zorganizowania własnego stoiska dającego możliwość zaprezentowania swojego klubu, firmy handlującej sprzętem radiowo-krótkofalarskim
jak i giełdowym. Oczekujemy również na dalsze ciekawe informacje i propozycje wykładów oraz prezentacji interesujących brać krótkofalarską. Rejestracja i przywitanie pierwszych gości: sobota od godz. 9.00. Każdy z uczestników otrzyma okolicznościowy identyfikator, będący niejako potwierdzeniem udziału w Pikniku Eterowym. Startujemy o godz. 10.00, jak zwykle hucznie, bo z udziałem artylerii krótkofalarsko-brackiej.
Ze względów organizacyjnych zachęcamy do rejestrowania się poprzez wysłanie e-mail potwierdzającego swoje uczestnictwo na adres organizatora: sp9fhz@gmail.com. Gospoda Koronka, jak co roku serwuje smaczne góralskie i śląskie potrawy.
Informacja o Pensjonacie Koronka na stronie www.dwkoronka.pl (nocleg 35,00 zł/os, nocleg ze śniadaniem 45,00 zł/os.). Obok parkingu udostępnione będą bezpłatne miejsca na przyczepy kempingowe oraz namioty. Bliższe informacje dotyczące szczegółowego programu dostępne będą na stronie www.sp9psb.prv.pl i na FB. Impreza odbywa się prawie w całości „pod dachem”, więc nie jesteśmy zależni od aktualnej pogody.
Do kolejnego zobaczenia w Koniakowie, gdzie zaprasza w imieniu współorganizatorów: Śląskiego Oddziału Terenowego PZK oraz Żywieckiego Klubu Krótkofalowców SP9PSB,
Info: Henryk SP9FHZ, e-mail sp9fhz@gmail.com, tel. 502-28-600.

7.    Zielona szkoła z krótkofalarskim ABC
Zespół Szkół nr 2 w Żurominie nadal aktywnie pracuje z uczniami w ramach zajęć krótkofalarskich. W  2012 r. w szkole tej przeprowadzono szkolny kontakt ARISS. Obecnie nauczyciele zabrali nowe pokolenie uczniów z klas gimnazjalnych na zieloną szkołę do ośrodka wypoczynkowego Ranczo w Boguszewcu, odległego o około 20 km od Żuromina. Tu 36 dziewcząt i chłopców przez trzy dni uczyło się: szkoły życia, łowienia ryb, gry w szachy, grali w siatkówkę, koszykówkę oraz pływali na basenie. Mieli zajęcia z robotyki, gotowania oraz z krótkofalarstwa. Przez cały czas pracowała na pasmach KF stacja krótkofalarska. W pierwszy dzień trzej krótkofalowcy Jacek SQ5RJG, Wiesław SQ5ABG oraz Armand SP3QFE opowiadali o komunikacji radiowej i o krótkofalarstwie. Zaprezentowano uczniom kilka łączności radioamatorskich oraz uczono literowania w języku polskim wg. propozycji SP5AFL, SP5XM, SP5KM z 1967 r. opublikowanej w Kossobudzki, Ładno i Konwiński "Poradnik radiooperatora krótkofalowca" oraz  propozycji SP5HS z 1978 r. opublikowanej w Słomczyński "ABC krótkofalowca", a także w oparciu o własne doświadczenia zdobyte przez radiooperatorów na pasmach radiowych. Pokazano, że dobre literowanie sprawdza się nie tylko w czasie łączności radiowej, ale również i w życiu codziennym.
Uświadomiono młodzież, że krótkofalarstwo może być alternatywną techniką komunikacji stron trzecich w przypadku, gdy zawiodą ich systemy łączności. Ta alternatywna technika komunikacji ma służyć do przesyłania niezmienionych komunikatów dla strony trzeciej (np. służby profesjonalnej) bez ingerowania w treść przesyłanej wiadomości, a krótkofalowcy mają za zadanie nie zmienioną treść dostarczyć do właściwego odbiorcy – SP EmCom PZK.
Dodatkowo przedstawiono uczestnikom zielonej szkoły podstawy pracy APRS, ale tylko w oparciu o drogę radiową (bez wykorzystania Internetu i urządzeń Igate), pokazując niesamowitą zaletę działania tego systemu radiowego bez urządzeń typu digi – coś, co nie jest możliwe w tradycyjnej telefonii komórkowej.
Wieczorem wykorzystując obecność mentora ARISS przeprowadzono zajęcia mające na celu przybliżenie uczniom życia na pokładzie ISS. Przeprowadzono również na częstotliwości 145.800 MHz FM z anteną kierunkową yagi nasłuch łączności astronauty Jeff Williams (KD5TVQ) OR4ISS z uczniami ze szkoły Venta School w Carp (Ontario) w Kanadzie. Ten nasłuch był możliwy w Polsce ponieważ szkoła realizowała łączność poprzez telemost obsługiwany przez stację naziemną IK1SLD, zlokalizowaną we Włoszech, dzięki czemu odpowiedzi astronauty były słyszane w Europie. Przy następnych przelotach przeprowadzono wizualne obserwacje Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, oraz nasłuchy i łączności radiowe APRS. Następnego dnia zajęcia były prowadzone w grupach 8-12 osobowych. Podczas zajęć krótkofalarskich uczestnicy zajęć byli dodatkowo podzieleni na mniejsze 2 zespoły, które pracowały głównie między sobą pod dwoma znakami klubowymi SP5PMD oraz SP5PAT. Każda grupa miała dwie godziny lekcyjne z krótkofalarstwa, w czasie których uczono jak w praktyce prowadzić łączności radioamatorskie, czyli poprawną wymianę identyfikatorów stacji – na początku i na końcu relacji z uwzględnieniem literowania, oraz przedstawienie się, podanie raportu, luźną rozmowę na dowolny temat i zakończone łączności. Ponadto przetrenowano w praktyce różne sytuacje, jak wywołanie ogólne, wywołanie kierunkowe, prośbę o powtórzenie wiadomości lub skorygowanie niepoprawnie odebranego znaku wywoławczego stacji (identyfikatora stacji). Każdy z uczniów musiał przeprowadzić, co najmniej jedną łączność z instruktorem w paśmie 70cm. Łączności te będą potwierdzone (już wypisanymi) kartami QSL - co będzie tematem kolejnych zajęć poświęconych krótkofalarstwu po powrocie do szkoły w Żurominie z zachęceniem do pracy ze stacji klubowej SP5PMD. W ostatnim dniu zielonej szkoły przeprowadzono uczestnikom wyjazdu praktyczny sprawdzian umiejętności poznanych podczas warsztatów krótkofalarskich z literowania i prowadzenia łączności.
Oprócz tego każdy z uczniów zostanie nagrodzony certyfikatem on the air, potwierdzającym przeprowadzenie łączności radiowej w amatorskiej służbie radiokomunikacyjnej w klubie radioamatorskim - wydanym przez Polski Związek Krótkofalowców, ARISS, Polski Klubu Radiowideografii PK RVG oraz Fundację Copernicus Project (z jego sztandarowym programem miniSAT). Dla przypomnienia certyfikat ten może przyznać każdy operator klubowy osobie, która pod Jego nadzorem przeprowadziła pierwszą łączność - niezależnie od wieku operatora. Plik z certyfikatem jest do pobrania na stronie PZK: https://pzk.org.pl/download.php?action=subcat&id=225
Zaleta tego certyfikatu, poza pamiątką dla osoby obdarowanej, jest taka, że uczeń po otrzymaniu go zabiera go do domu i tam na spokojnie, może sam oraz jego najbliżsi przeczytać, co to jest krótkofalarstwo i co można w ramach poszczególnych stowarzyszeń zrobić.
Zielona szkoła była możliwa dzięki przychylności i wsparciu finansowym Władz Gminy i Miasta Żuromin. Zajęcia prowadzili: Wiesław Paszta SQ5ABG - profilaktyka i krótkofalarstwo, uruchomienie stacji KF. Armand Budzianowski SP3QFE - zajęcie krótkofalarskie, łączności ze stacją kosmiczną ISS, APRS. Jarek Dąbrowski - zajęcia kulinarne. Mariusz Żywiecki - zajęcia psychologiczno – integracyjno - doradczo zawodowe. Paweł Przybysz - zajęcia sportowe. Jacek Gowin SQ5RJG - zajęcia robotyczne, zajęcia krótkofalarskie, uruchomienie stacji KF.
Info: Jacek SQ5RJG i Armand SP3QFE

8.    Radioreaktywacja w Pile - kontynuacja


 W dniu 01.06.2016 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Brzechwy w Pile odbyła się druga tura pokazów pod hasłem „Radioreaktywacja”. Tym razem były to pokazy pracy radiostacji amatorskiej na falach krótkich i ultrakrótkich. Okazją do pokazów terenowych był Dzień Dziecka organizowany przez szkołę. Nad boiskiem zawisł dipol na 40m i antena wielopasmowa typu GP. Radiostacja pod znakiem SP3PLV była zainstalowana w krużgankach hali sportowej.
Nie straszne nam były zmieniające się warunki pogodowe, a zaletą było miejsce gdzie przemieszczała się młodzież szkolna. Dzięki zaangażowaniu Marka SP3TUT, Oskara SP3OO i Wiesława SP3UY udało się przeprowadzić z młodzieżą kilka łączności na falach krótkich i UKF. Łatwo nie było, jak to o tej porze r. bywa, propagacja nie sprzyja łącznościom na KF.
Z ciekawostek technicznych "wzięcie" miał odbiornik lampowy „Nordmende” z 1962 r.
i kolekcja lamp radiowych Marka SP3TUT.
Troje uczniów Zespołu Szkół NR1 za przeprowadzone pierwsze w swoim życiu łączności zostało nagrodzone specjalnym certyfikatem i talonem na pizzę do pizzerni “Vesuvio” w Ujściu. Organizatorzy pokazów podziękowali pani Dyrektor za umożliwienie wejścia do szkoły. Podziękowania należą się również innym nauczycielom za pomoc w sprawach logistycznych z podłączeniem do sieci 230 V i udostępnieniem drabiny do wieszania anten.
Info: Marek SP3TUT

9.    Film z pierwszego Zjazdu Ogólnopolskiego Klubu Łączności Kryzysowej PZK
Redakcja Radiowego Biuletynu Informacyjnego i Telewizji Internetowej Krótkofalowców przedstawia relację filmową z I Zjazdu Ogólnopolskiego Klubu Łączności Kryzysowej PZK, który odbył się w miejscowości Przystajń koło Częstochowy w dniach 29.04-1.05.2016 r. Zapraszam do oglądania.
https://www.youtube.com/watch?v=9_Fjmfkjpbk
Info: Jerzy Kucharski SP5BLD - Redaktor Naczelny RBI

10.    Dni Morza 2016
W dniach 10-12 czerwca 2016 r. odbędą się w Szczecinie „Dni  Morza Sail  Szczecin 2016”. Przy Wałach Chrobrego zacumują  jachty i okręty MW, w rejonie Łasztowni „Nawigator XXI”, z którego ekipa ZOT PZK będzie w dniach 11-12.06.2016 r. pracowała pod znakiem HF1AMS. Zapraszamy do QSO, a będących w Szczecinie do spotkania na pokładzie „Nawigatora XXI” czyli statku szkolno-badawczego Akademii Morskiej w Szczecinie. Będzie to nasze trzecie spotkanie ze studentami  AM, których zaprosimy do zrobienia pierwszej QSO przez stacje amatorską, przy tej okazji prezentując nasze hobby i PZK.
Info: Janusz SP1TMN

11.    Życiorysy znanych krótkofalowców

Antoni Zębik SP7LA (1914 – 2009)
Antoni Zębik SP7LA urodził się 13 stycznia 1914 r. w Częstochowie w rodzinie robotniczej. Szkołę podstawową ukończył w roku 1928. Następnie naukę kontynuował w szkole Włókienniczej w specjalności elektryk. Zasadniczą służbę wojskową odbywał w plutonie łączności kompanii telegraficznej w Częstochowie. W 1937 r. uruchomił zakład radiotechniczny świadczący usługi. W 1938 r. wstąpił do Polskiego Związku Krótkofalowców w Warszawie. Tam uzyskał licencje nr 237 na radiostację nadawczo-odbiorczą o znaku SP1ZA. Szybko zbudował radiostację, która zaliczana była jak wspominał Antoni do największych w Polsce.
Tuż przed wojną, na zamówienie Szefostwa Łączności 7 DP w Częstochowie, zbudował kolejną radiostację krótkofalową, która posiadała znak SP2KL i służyła w wojsku.
W sierpniu 1939 r. został zmobilizowany z nominacją dowódcy  tejże radiostacji w stopniu kaprala. W czasie kampanii wrześniowej brał udział w walkach, w okolicach Janowa, Lelowa, Złotego Potoku i Żarek do 14 września 1939 r. Po rozbiciu jego jednostki wojskowej przez wojska hitlerowskie dostał się do niewoli. Jednak następnego dnia udało mu się zbiec z obozu jenieckiego.
Do końca pierwszego roku wojny ukrywał się w Nowej Wsi koło Częstochowy, bo jego mieszkanie często podlegało rewizji przez Gestapo szukające sprzętu radiowego.
W 1940 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej i przyjął pseudonim ”Biegły”. Po zaprzysiężeniu został skierowany do Krakowskiej Komórki Łączności, która składała się w zdecydowanej liczbie z przedwojennych krótkofalowców. Współdziałał między innymi z kolegami Ładysławem Jakubowskim SP1CU, Władysławem Borysławskim SP1QT, Emilem Jurkiewiczem SP1CC i Józefem Jezierskim SP1JJ. Początkowym zadaniem zespołu było nasłuchiwanie francuskiej stacji telegraficznej i przekazywanie radiogramów do prasy podziemnej. W czerwcu 1940 r. wraz z SP1CU zbudowali konspiracyjny nadajnik CW i nawiązywali łączność z szefostwem Wojska Polskiego na Zachodzie. Po zakończeni zadań w Krakowie powrócił do Częstochowy, gdzie szkolił telegrafistów dla potrzeb podziemia.
W 1942 r., już jako żołnierz Armii Krajowej,  otrzymał polecenie zbudowania konspiracyjnego urządzenia odbiorczego. Odbiornik ten zbudował w bańce na naftę. Zaczął też gromadzić podzespoły przydatne do budowy radiostacji fonicznej większej mocy. Na początku kolejnego roku był w posiadaniu kompletu części do budowy radiostacji fonicznej o mocy 250-300W w antenie. W 1943 r. powołano go do pełnienia funkcji oficera łączności ds. technicznych. W ostatnich dniach kwietnia 1943 r. otrzymał z Dowództwa Sił Zbrojnych Kraju  pismo podpisane przez płk. Tadeusza Pełczyńskiego - Szefa sztabu KG AK - pozwalające na budowę radiostacji.
Przystąpił do jej budowy z własnych części, która jak się później okazało odegrała bardzo wielką rolę w Powstaniu Warszawskim w dniach od 8.08 do 4.10 1944 r. jako „Błyskawica”. Radiostację przechowywał we własnym domu do końca tegoż roku. W noc sylwestrową 1943/44 sprzęt został zabrany z domu Antoniego przez oficera  komórki Łączności Inspektoratu „URA” Stefana Pabjańczyka pseudonim „Tadeusz”. Nasz bohater miał częste odwiedziny Gestapo. Został aresztowany i pod koniec 1944 r. przewieziony do obozu w Gross Rosen. W sumie przebywał w kilku obozach, a ostatnim był Bergen-Belsen, który wyzwolony został 15.04.1945 r. Przez 3 miesiące leżał w szpitalu polowym w miejscowości Celle. Przez czterdzieści dni walczył ze śmiercią. Zajął się nim włoski lekarz prof. Antonio Garbarrini, któremu był wdzięczny za uratowanie życia, choć skutki pobytu w obozach odczuwał do ostatniego dnia swego życia.
Do kraju wrócił 28 sierpnia 1945 r. Otworzył zakład rzemieślniczy na początku w Częstochowie. Produkował między innymi wzmacniacze akustyczne dla kościołów. W latach 1945-49 działał społecznie w Zarządzie Zrzeszenia Sportowego ”Włókniarz” i pełnił funkcję kapitana centralnej drużyny motocyklowej. W oddziale PZK w Częstochowie prowadził zajęcia z radiotechniki. Został skazany na 14 miesięcy więzienia (z czego odbył połowę) za zajmowanie się tematyką katyńską.
Po przeniesieniu się do Łodzi otworzył kolejny zakład rzemieślniczy przy ulicy Nowotki 35. Znalazł się w grupie założycieli Oddziału Wojewódzkiego PZK w Łodzi. W latach 1958-61 pełnił funkcję członka ZOW. Prowadził zajęcia z elektrotechniki i uczył telegrafii. Przy dużej pomocy Anatola SP5CM uzyskał w 1957 r. licencję, która pozwoliła mu na prace mocą 750 W. Niestety po ujawnieniu, że Antoni był konstruktorem powstańczej radiostacji „Błyskawica” utracił licencje. Odzyskał ją dopiero po programie TV na temat „Błyskawicy” w 1978 r.
Był przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej PZK. Od 1961-do 64 piastował funkcję prezesa Zarządu Oddziału oraz członka Zarządu Głównego PZK. Był członkiem Honorowym Częstochowskiego Klubu Krótkofalowców.
Ważnym zajęciem dla Antoniego była działalność konstruktorska. W 1959 r. zbudował radiostacje CW/AM, która wystawił na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Sprzęt cieszył się dużym zainteresowaniem i zakupiony został przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W r. 1965 zdobył I nagrodę za wykonanie odbiornika komunikacyjnego (Model SP7LA-64) w ramach konkursu zorganizowanego przez Izbę Rzemieślniczą w Łodzi.
Był w ścisłej czołówce krajowej, która uruchamiała się emisją SSB na sprzęcie własnoręcznie wybudowanym. Przeprowadził QSO z 240 podmiotami (DXCC).
W światowych zawodach z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego zorganizowanych przez PZK zdobył pierwsze miejsce wśród stacji SP w kat. M/A1. Pierwsze miejsce zajął także w VI Zawodach Przyjaźni. Najwyżej cenił sobie jednak działalność konstrukcyjną. Wykonał dziesiątki urządzeń krótkofalarskich. Miał propozycje współpracy z firmami z USA i Anglii. Chyba wszyscy znają opisy anteny „Delta SP7LA”.
W  ostatnim etapie pracy zawodowej w swojej firmie produkował  sprzęt audio dla zespołów muzycznych.
W 2004 r. przekazał replikę radiostacji powstańczej „Błyskawica” Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu z przeznaczeniem dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Pomysł  budowy repliki należy do kol. Zygmunta SP5AYY i Wiesława SQ5ABG. Wykonaniem urządzenia zajęli się SP7LA oraz SP9GDI i SP9QMT.
Z SP7LA pierwszy kontakt nawiązałem w czasie łączności radiowej w dniu 9 września 1990 r. W tym czasie wiedziałem o Antonim sporo, ale dzisiaj wiem, że był on wielkim patriotą, nieprzeciętnym krótkofalowcem, konstruktorem, działaczem społecznym - bohaterem XX wieku. Nigdy nie zapomnę rozmowy z Antonim w czasie uroczystości z okazji 65 lat PZK w Łodzi.
Za wyjątkową działalność na rzecz krótkofalarstwa wyróżniony został Odznaką Honorową PZK nr 117, Złotą Odznaką Honorową  PZK nr 08/Z. Uznany został Krótkofalowcem 70. lecia PZK. Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia  Polski oraz Krzyż Partyzancki.
Ostatnie lata życia spędził w Radomsku. Antoni Zębik SP7LA zmarł  1 lipca 2009 r., a pochowany został na cmentarzu przy ul. Palmowej w Częstochowie. Żegnały Go władze miasta, kombatanci, harcerze  oraz krótkofalowcy, w tym przedstawiciele ZG PZK i WOT PZK.
O Antonim SP7LA można znaleźć dziesiątki publikacji w przeróżnych źródłach. Jestem zdania, że zasługuje on na książkę napisaną przez krótkofalowca profesjonalistę.
Za pomoc w zebraniu informacji dziękuję kol. SP2IW, SP3CSD, SP5CCC, SP8TK.
Ryszard SP3CUG

12.    HF72AK – ponowna aktywacja
Po raz kolejny, będzie to już trzynasta moja wyprawa, wyjeżdżamy z żoną do miejscowości Osuch. W dniu 26 czerwca odbędą się tam państwowe uroczystości 72.  rocznicy Bitwy pod Osuchami. Od tego dnia będę aktywny na pasmach pod znakiem HF72AK. Pracę pod tym znakiem zakończę 31 lipca. Zapraszamy w tym okresie wszystkich zainteresowanych do łączności i odwiedzin na cmentarzu partyzanckim oraz sali pamięci AK-BCH w Osuchach.
73! Andrzej SP8MMW

13.    55 lat Inowrocławskiego Klubu Krótkofalowców SP2KCW
Z tej szczególnej okazji do restauracji „Dąbrówka” przybyli członkowie klubu, przyjaciele i zaproszeni goście.
Historia Klubu SP2KCW rozpoczyna się z dniem 6 maja 1961 r. Klub przyjmuje nazwę „Inowrocławski Radioklub LPŻ” (Liga Przyjaciół Żołnierza) z siedzibą w Inowrocławiu przy ulicy K. Jadwigi 7. Przez kolejne lata swojej działalności klub SP2KCW prowadził intensywną działalność szkoleniową. Działalność ta skoncentrowana była na nauce telegrafii, podstaw radiotechniki i procedur operatorskich. Stacja klubowa była także aktywna na pasmach amatorskich podczas zwodów krótkofalarskich. Efektem wieloletniej działalności było przygotowanie pod względem technicznym i operatorskim kolejnych pokoleń krótkofalowców. Klub SP2KCW w owym czasie był jednym z najaktywniejszych w regionie, a jego wychowankowie są dzisiaj znanymi radioamatorami zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski oraz pełnią społecznie funkcje w strukturach organizacyjnych Polskiego Związku Krótkofalowców.
W 1972 r. SP2KCW, już jako klub Łączności Ligi Obrony Kraju miał swoją siedzibę przy ul. Solankowej 53. W  1983 r. zmienił swoją lokalizację na ulicę Łokietka 9, w rok później na ul. Nowotki 15, a w 1985 r. prowadzić swoją działalność przy Osiedlowym Domu Kultury „Przydomek” przy ul. Marulewskiej 7 korzystając z przychylności kierownictwa ODM przez kolejne lata.
Kolejna zmiana lokalizacji to obecny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Mątwach. Tam niestety klub przerwał swoją działalność.
Potrzeba było kilkunastu lat, aby reaktywować działalność. Stało się to w 2013 r. podczas spotkania krótkofalowców w Kruszwicy. Wtedy to grupa zapaleńców postanowiła odnowić działalność klubu SP2KCW, przyjmując jednocześnie nazwę „Inowrocławski Klub Krótkofalowców SP2KCW”. Jednocześnie została podjęta decyzja, że SP2KCW będzie klubem terenowym Polskiego Związku Krótkofalowców w ewidencji Bydgoskiego Oddziału Terenowego PZK. Od tej chwili siedziba klubu mieści się w Klubie Kopernik Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu.
Od momentu reaktywacji do dziś dnia SP2KCW liczy kilkudziesięciu członków. Wyposażenie stacji klubowej umożliwia aktywność radiową na pasmach KF i UKF, co przekłada się na udział w zawodach krótkofalarskich i akcjach dyplomowych. Ważnym obszarem działalności jest promocja krótkofalarstwa wśród dzieci i młodzieży, zarówno w ramach zajęć klubowych, jak również podczas imprez masowych odbywających się na terenie Inowrocławia. Członkowie klubu szkolą także młodych kandydatów na krótkofalowców pomagając w przygotowaniu się do egzaminu na świadectwo w SRA.
SP2KCW jest stacją węzłową Kujawsko-Pomorskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej pokrywającą swoim zasięgiem centralną i południową część naszego województwa. Klub czynnie uczestniczy także w ogólnopolskich ćwiczeniach EmCom.
Info: Wojtek SQ2WSZ - prezes SP2KCW

14. Krótkofalowcy w poznańskich szkołach.. W poprzednim komunikacie informowaliśmy o planach przeprowadzenia serii interaktywnych zajęć z krótkofalarstwa w Poznańskich szkołach. Za sprawą Krzysztofa SP3WXI i członków Harcerskiego Klubu Łączności SP3ZAC Wilda (Bogdan SP3DOG, Adam SP3WXK) 4 czerwca 2016r. krótkofalowcy zawitali na festynie w Szkole Podstawowej nr 21 w Poznaniu, w dzielnicy Dębiec. Stanowisko z radiostacją było czynne od 9.00 do 12.00. W zajęciach wzięło udział około 30 uczniów z klas III-VI. Podziwu nie kryli rodzice i nauczyciele. Przeprowadzano łączności pokazowe w paśmie 40m i 2m. Przy radiostacji zasiadło i przemówiło do mikrofonu siedmioro dzieci. Krótkofalowcy odpowiadali na pytania i zachęcali do odwiedzania klubu SP3ZAC ulokowanego po sąsiedzku względem szkoły. W wyniku rozmów z dyrekcją szkoły postanowiono, że po wakacjach, we wrześniu odbędą się specjalne zajęcia stricte krótkofalarskie, oparte na założeniach programu Radioreaktywacja, co może zacieśnić współpracę Klubu SP3ZAC ze szkołą, przy obustronnej korzyści.
Następne zajęcia 11 czerwca 2016 - Szkoła Podstawowa nr 1 w Luboniu. Jeśli usłyszycie wywołanie ze stacji klubowej SP3ZAC, odpowiadajcie. Korespondenci zawsze potrzebni w takiej sytuacji.
Na podstawie rozmowy z Krzysztofem SP3WXI.
Info: Jerzy SP3SLU

SQ9BZJ s.k.
W dniu 01.06.2016 po długim pobycie w hospicjum zmarł nasz kolega Janusz Żygowski SQ9BZJ. Przez wiele lat prezes klubu SP9KAT, działacz lokalnego środowiska krótkofalarskiego jak również przedstawiciel krótkofalowców w sztabie zarządzania kryzysowego. Jako emerytowany łącznościowiec zawsze służył radą każdemu konstruktorowi dzieląc się swoja wiedzą i doświadczeniem, jak również chętnie pomagał w uruchamianiu i doskonaleniu urządzeń radiowych.
Cześć jego pamięci.

Roman SP9BFC - członek Zarządu Głównego PZK - OT50

W wieku 50 lat odszedł od nas kolega Mirosław Ćwiąkała SP3AGL. Członek PZK w Oddziale Poznańskim OT08. Zawsze pogodny i sympatyczny Kolega, znany w Poznaniu głos, nie tylko na pasmach amatorskich. Takiego Cię zapamiętamy. Spoczywaj w pokoju.
Pogrzeb odbył się we wtorek 07.06.2016 r. o godz. 14:30 na Cmentarzu na Junikowie w Poznaniu.

 Info: Krzysztof SO3KW

TNX. TNX. TNX.
Redakcja komunikatu dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Ryszardowi SP3CUG, Armandowi SP3QFE, Jackowi SQ5RJG, Romkowi SP9FBC, Januszowi SP1TMN, Krzysztofowi SP7WME, Markowi SP3TUT, Jurkowi SP5BLD, Henrykowi SP9FHZ, Piotrowi SP2LQP, Wojtkowi SQ2WSZ, Krzysztofowi SO3KW.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
Prosimy nie formatować tekstu, utrudnia to pracę Redakcji przy składaniu całości komunikatu. Redakcja zastrzega sobie prawo do adiustacji i dokonywania zmian formalnych w materiałach.
Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

Redakcja: Piotr SP2JMR, Zygmunt SP5ELA, Piotr SP8MRD, Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK.

news: Ikonka_PDF_50px.jpg  KS-23
              Komunikaty KS 2016

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,669,031 Unikalnych wizyt