PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 1
RSS

SP-DX Contest 2016: 2-3.04.2016
Opcje newsa
SP-DX ContestKoleżanki i Koledzy Krótkofalowcy
Już za trzy dni eter zapełni się stacjami pracującymi w jednych z najstarszych międzynarodowych zawodów krótkofalarskich. Jak co roku w pierwszy pełny weekend kwietnia PZK i SPDX Klub organizują najważniejsze dla stacji SP zawody. Odbywają się one już od 83 lat. Tym razem na szczęście zawody te nie wypadają w okresie Świąt Wielkiej Nocy. Liczę więc na bardzo szeroki udział naszych stacji. Koleżanki i Koledzy, apeluję o maksymalną aktywność na pasmach 2-3 kwietnia w SP DX Conteście 2016, aby stacje zagraniczne mogły zaliczyć wszystkie województwa, a może także powiaty i to na jak największej ilości pasm. Nie tylko najwięksi rContestmanir1; zauważyli już, że propagacja na wyższych pasmach z każdym dniem staje się coraz gorsza, co jest związane z malejącą ilością plam na słońcu. Mimo to wierzę w maksymalną aktywność tam gdzie w najbliższy weekend warunki pozwolą na nawiązanie jak największej ilości łączności. Dziękuję Komisji Zawodów za ciężką pracę przy rozliczaniu ubiegłorocznego oraz propagowaniu tegorocznego SP DX Contestu i zapraszam do lektury zamieszczonego poniżej "przedkontestowego" komunikatu Komisji naszych zawodów.

Do usłyszenia
Jerzy Jakubowski SP7CBG prezes PZK


SP DX Contest 2016.
Pierwszy pełny weekend kwietnia to dwa dni ściśle związane z historią Polskiego Związku Krótkofalowców i jednocześnie dni, kiedy polscy krótkofalowcy na 24 godziny mają szansę znaleźć się w centrum zainteresowania stacji z całego świata. Pierwszy pełny weekend kwietnia to termin zawodów SP DX Contest. Zawodów, w których stacje z Polski nawiązują łączności tylko z korespondentami z innych krajów. SP DX Contest trwa 24 godziny - rozpoczyna się o godzinie 15:00 UTC w sobotę i trwa do 15:00 UTC w niedzielę. W 2016 roku zawody odbędą się w dniach 2 - 3 kwietnia.

SP DX Contest to długa i piękna tradycja. Zawody po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1933 roku jako "Międzynarodowe Zawody P.Z.K." i właśnie od 1933 roku trwa tradycja naszych zawodów. Są to historycznie jedne z najstarszych, najdłużej organizowanych międzynarodowych zawodów krótkofalarskich. Wielu polskich krótkofalowców co roku bierze udział w SP DX Contest w większym stopniu właśnie w celu zachowania i kultywowania tej tradycji niż dla samego wyniku. Mamy nadzieję, że podobnie będzie także w tym roku.

Wśród międzynarodowych zawodów krótkofalarskich SP DX Contest wyróżnia fakt, że są to zawody typu "single country", a więc zawody, w których łączności nawiązywane są z jednym krajem. Warto napisać, że w tej grupie zawodów SP DX Contest skupia największą liczbę uczestników. Liczba stacji startujących w naszych zawodach to około 1800 - 2000, z czego zwykle około 700 - 900 to stacje z Polski. Każda polska stacja, biorąca udział w zawodach jest w centrum zainteresowania stacji zagranicznych, a dla początkujących polskich krótkofalowców SP DX Contest to fantastyczna szansa do nawiązania łączności z wieloma krajami (zwykle w naszych zawodach pojawiają się stacje z około 80 krajów wszystkich kontynentów).

Dane, dotyczące liczby uczestników pokazują także, że jako polska społeczność radioamatorów mamy jeszcze ogromne rezerwy. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę członków PZK czy liczbę polskich krótkofalowców w ogóle, widać, że może być nas - polskich krótkofalowców - w zawodach znacznie więcej. To jest pole do działania między innymi dla Oddziałów Terenowych PZK.
Jeśli już jesteśmy w temacie OT PZK. Od 2011 roku w SP DX Contest powrócono do prowadzenia współzawodnictwa Oddziałów Terenowych PZK. Tego typu zestawienie było prowadzone w latach osiemdziesiątych i zostało przywrócone po sugestiach wielu polskich krótkofalowców. Ideą tego współzawodnictwa jest zachęcenie członków poszczególnych OT PZK do udziału w zawodach, ponieważ wynik OT PZK zależy właśnie od aktywności członków danego Oddziału.

Stronie internetowa naszych zawodów http://spdxcontest.pzk.org.pl/ szczegółowo opisuje formułę współzawodnictwa OT PZK. Warto odwiedzić te stronę, ponieważ zawiera także wiele innych szczegółowych informacji, jak np. regulamin zawodów, baza danych wyników z poprzednich lat (z możliwością przeszukiwania) czy rekordy wszechczasów w poszczególnych kategoriach.
Zapraszamy do udziału w SP DX Contest 2016. Mamy nadzieję, że liczba uczestników z Polski będzie w tym roku rekordowa. Warto wystartować, warto pojawić się w zawodach: nie tylko dla wyniku, ale także dlatego, że SP DX Contest to coroczne święto polskiego krótkofalarstwa i piękna, długa tradycja. Warto podtrzymywać i kultywować tę tradycję.

Do usłyszenia w SP DX Contest 2016!
Komisja Zawodów
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,416,395 Unikalnych wizyt