PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 10
Użytkowników online: 0
RSS

KS-2. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 13.01.2016
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZK
news: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 2/2016 z dnia 13.01.2016 r.

Witam wszystkich słuchaczy oraz czytelników naszych komunikatów w pierwszym komunikacie 2016 roku. A oto najnowsze informacje:

1. Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Podkarpackiego PZK (OT05).

 W dniu 14 lutego 2016 r. (niedziela) w auli konferencyjnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 / Elektryk/ ul. Rzeszowska 10 w Krośnie odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Oddziału Podkarpackiego Polskiego Związku Krótkofalowców w Krośnie.
• I termin: godz. 10:00, • II termin: godz. 10:30.
Zgodnie ze Statutem PZK raz na cztery lata wybieramy nowy Zarząd oraz Członków Komisji Rewizyjnej, jak również Delegata na Krajowy Zjazd PZK. W tym roku tj. w lutym mija okres kadencji Zarządu, który działał od 25 lutego 2012 roku w następującym składzie:
 Prezes Oddziału – Wiesław SP8NFZ,
 Sekretarz – Jerzy SQ8GBG,
 Skarbnik – Marek SP8NFX,
 Członkowie Zarządu – Krzysztof - SQ8NGV, Łukasz - SP8EFJ,
 Komisja Rewizyjna: Przewodniczący – Wojciech - SP8MI,
 Członkowie Komisji - Adam - SP8TJK, Józef - SP8HDP,
 Delegaci Oddziału na Krajowy Zjazd Krótkofalowców: Wiesław SP8NFZ, Witold SP9MRO,
 QSL Manager Oddziału – Aleksander - SP8ASP.

 Info: Wiesław SP8NFZ prezes OT05

2. Walne Zebranie OT14 PZK. Walne  Zebranie  Sprawozdawczo-Wyborcze Zachodniopomorskiego Oddziału  Terenowego  PZK w Szczecinie odbędzie  się 30 stycznia 2016 r. o godzinie 10.00 w  budynku  dawnej  Akademii  Rolniczej w Szczecinie przy ulicy  Słowackiego 17 / wejście od  strony  parku  Kasprowicza / W przypadku  braku  kworum  w pierwszym  terminie zebranie odbędzie się w drugim  terminie 30 stycznia 2016 r. godzina 10.30.

Janusz  SP1TMN prezes ZOT PZK

3. Opłatek krótkofalarski w Jarosławskim OT PZK (OT35).

Najlepiej klimat i charakter jarosławskich spotkań opłatkowych oddał w artykule napisanym do lokalnych i nie tylko lokalnych mediów Pan Henryk Grymuza redaktor piszący dla wielu publikatorów i pracownik powiatowego Urzędu Pracy w Jarosławiu, a przede wszystkim wielki przyjaciel krótkofalowców aktywnie działający na rzecz promocji naszego pięknego hobby.
Poniżej wspomniany artykuł.


 
Od lewej uczestnicy spotkania opłatkowego jarosławskich krótkofalowców: Grigorii US5WFO, Jacek Wojtas Podkarpacki Kurator Oświaty, Piotr SP2JMR, ks. Grzegorz Bechta SQ8AY, Zbigniew SP8AUP, Wiesław Pirożek Wiceburmistrz Jarosławia.

    „Nie ma to jak entuzjaści amatorskiego eteru. Krótkofalowcy tworzą jedyną w swoim rodzaju wspólnotę. Najlepszym tego przykładem jest środowisko jarosławskie. To za sprawą Zbigniewa Guzowskiego (SP8AUP) przed 45 laty ruch krótkofalarski w Jarosławiu stał się znaczącym faktem. To oni, nadawcy i nasłuchowcy, spopularyzowali Jarosław na falach krótkich i UKF, także w nowoczesnej zdigitalizowanej formie.
     5. stycznia br. w Restauracji „Relax” Tadeusza Słowika krótkofalowcy z Jarosławia oraz innych regionów Podkarpacia i Polski, a także z Ukrainy skąd przybył Prezes Lwowskiego Klubu Krótkofalowców „ Kolebki Polskiego krótkofalarstwa” Iwan Doskocz  UR5WD oraz wiceprezes Zarządu LKK Grigorij Belyk US5WFO (SP8BGA) spotkali się przy wspólnym stole. Były serdeczne życzenia i reminiscencje oraz modlitwa, której moderatorem był ks. Grzegorz Bechta (SQ8AY) członek OT i „kapelan duchowy” jarosławskich krótkofalowców i wspólne kolędowanie.
    Koncert kolęd wykonały urocze wokalistki, które znane są i lubiane w Jarosławiu od wielu lat – Aldona Mikoś i Natalia Gral, z którymi pracuje instruktor Miejskiego Ośrodka Kultury Wiktor Marut.
   Bardzo wielu zacnych gości przybyło na spotkanie, a wśród nich w imieniu opiekuna klubu Wiesław Pirożek wiceburmistrz Jarosławia, Jacek Wojtas Podkarpacki Kurator Oświaty, Tadeusz Słowik wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia honorowy członek Międzyzakładowego Klubu Polskiego Związku Krótkofalowców przy Burmistrzu Jarosławia SP5PEF, Antoni Gwóźdź SQ8GUI przewodniczący Rady Gminy Jarosław, honorowy członek Klubu, Piotr Skrzypczak SP2JMR wiceprezes PZK, Tomasz  Wywrót dyrektor Centrum Kultury i Promocji Jarosławia,  Bogusław Buliński szef  Firmy „Arkady” honorowy Członek Klubu PZK przy Burmistrzu Miasta Jarosławia, Jan Pajda prezes zarządu Fabryki Pieczywa Cukierniczego „San Pajda Jarosław”.
    W związku z kończącymi się jubileuszowymi obchodami 45.- lecia Klubu jego przyjaciołom i sponsorom wręczono okolicznościowe grawertony. Życzenia świąteczne i słowa uznania dla wielkiej rodziny krótkofalarskiej przekazali: wiceburmistrz Wiesław Pirożek, podkarpacki kurator oświaty Jacek Wojtas oraz wiceprezes PZK Piotr Skrzypczak SP2JMR. W gronie tych, którzy okazali wiele sympatii i słowo serdeczne skierowali do zebranych był  także  Prezes Lwowskiego Klubu krótkofalowców „Kolebki Polskiego Krótkofalarstwa” Iwan Doskocz  (UR5WD) z Ukrainy.
     Zbigniew Guzowski SP8AUP uczynił z krótkofalarstwa ciepłą i serdeczną formę interakcji zarówno w samym Jarosławiu, jak i poprzez fale eteru na całym świecie. To osobowość, która potrafi godzić umiejętnie obowiązki zawodowe, rodzinne, pracę społeczną z jedyną w swoim rodzaju pasją jaką jest krótkofalarstwo.

Henryk Grymuza”

4. XIII PODOLAŃSKIE SPOTKANIE OPŁATKOWO-NOWOROCZNE krótkofalowców i sympatyków radia.
  Podolany to dzielnica miasta Poznania, obszar działania SP3POZ Poznańskiego Klubu Radionadawców PZK. Już po raz trzynasty krótkofalowcy skupieni wokół tego klubu zorganizowali otwarte spotkanie opłatkowo – noworoczne w sali parafialnej Kościoła p.w. Matki Bożej Pocieszenia na Podolanach w Poznaniu. Na uroczystość przybyło kilkudziesięciu krótkofalowców i sympatyków radia. Rozpoczęto Mszą Świętą odprawioną przez ks. Proboszcza Rafała Pierzchałę, zadeklarowanego entuzjastę radia. Opłatkiem łamały się co najmniej 3 albo 4 pokolenia krótkofalowców. Seniorów reprezentowali m.in. SP3PL, SP3DG, SP3SL, SP3DJS, a najmłodszy narybek SO3AKU Gustaw, gimnazjalista i SO3ALG Niko, uczeń technikum. W krótkiej przemowie ks. Rafał Pierzchała wspomniał krótkofalowców, którzy odeszli do domu Ojca, m.in. Zenka SQ3GNA, podkreślił urok przyjaźni i pomocy krótkofalarskiej oraz – co okazało się rewelacją – zapowiedział, że w nowej, budowanej sali parafialnej będzie miejsce na klub krótkofalowców, a na dzwonnicy staną amatorskie anteny. Zamieszczamy link do strony klubu SP3POZ z galerią zdjęć autorstwa Grzegorza SP3LAU  http://sp3poz.republika.pl/
Info: Jerzy SP3SLU, uczestnik spotkania.

5. Skrócony spis treści Świat Radio 2/2016.
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
ANTENY: Antena Hexbeam SP7IDX
TEST: Tuning transceivera HF bez modyfikacji sprzętowych
PREZENTACJA: Instalacje antenowe DAB+
ŁĄCZNOŚĆ: Zdobywamy pozwolenia radiowe, Wprowadzenie do DMR, Popularne transceivery HF, To już 90 lat!, Sprawdzian z radiotechniki
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK
WYWIAD: Wyprawy i anteny SP7IDX
HOBBY: Transceivery z cyfrową obróbką sygnałów
DIGEST: Przydatne rozwiązania radiowe
DYPLOMY: Trzy aktualne dyplomy
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

5. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 2/2016.
Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna ITU
40. lecie SP9PKS w Mikołowie
Akademia Oddziału Terenowego PZK Południowej Wielkopolski
Spotkania świąteczno-noworoczne
Spotkanie w Biurze do Spraw Proobronnych
Silent Key's


6.  Prenumerata DUBUSA 2016.
Warunki prenumeraty DUBUSA od kilku lat nie uległy zmianie.

Zainteresowanych prenumeratą na rok 2016 zapraszam na: http://www.sp5btn.republika.pl
Wpłaty przyjmuję do połowy lutego. Wszystkie informacje są zamieszczone na w/w stronce.
Info: Andrzej SP5BTN

6. Zawody dla młodzieży.

Pozdrawiamy wszystkich młodych polskich radioamatorów i zapraszamy do udziału w międzynarodowych zawodach krótkofalarskich CQ UT Contest-2016 które odbędą się
16 stycznia z 06.00 UTC do 12.00 UTC. Regulamin zawodów w załączeniu. 73! i do usłyszenia na pasmach.

Jerzy UT5NC

* Regulamin w załączniku do komunikatu.

SP9MM S.K.

6.01.2016r.  w święto Trzech Króli czyli Trzech Mędrców, po ciężkiej chorobie, której dwukrotnie nie poddał się, odszedł do wieczności Krzysztof Mirosław SP9MM - Mędrzec Miki.
Informacja dla Osób zainteresowanych:
17.01.2016 r., niedziela, o godz. 7.00, w kaplicy szpitala MSW w Katowicach, mszę św. w intencji śp. Krzysztofa, odprawi ks. Andrzej Piszczyk kapelan szpitala, który rozmawiał z Krzysztofem w poniedziałek rano i umówili się na koleje spotkanie, do którego już nie doszło.

Piotr SP8MRD, Andrzej SP8LBK

SP5TAR S.K.

3. stycznia 2016r. zmarł nie odzyskawszy przytomności po wypadku komunikacyjnym Maksymilian (Maciek) Bok SP5TAR. Członek Warszawskiego Oddziału Terenowego PZK (OT25). Znakomity żeglarz i zapalony krótkofalowiec z Otwocka. Był świetnym przyjacielem dla wielu ludzi.
Cześć Jego pamięci!

Jacek SP5EAQ

***Również i ja miałem przyjemność poznać ś.p. Maćka osobiście zarówno, jako krótkofalowca, ale także jako żeglarza w czasach, kiedy jeszcze sporo żeglowałem na Bałtyku i poza nim. Spotykaliśmy się m.in. w porcie jachtowym w Gdyni oraz w duńskim Skagen.
Był wspaniałym aktywnym człowiekiem mogącym służyć wielu z nas za wzór. Do najciekawszych wspomnień krótkofalarskich z Jego udziałem zaliczam łączności na 20 i 15 m z lat 90. ub. stulecia pomiędzy Maćkiem płynącym na jachcie po środku Atlantyku, a później z Wysp Kanaryjskich i moją stacją.
Drogi Maćku, niech Cię gwiazda mórz prowadzi przez ocean wieczności.
Cześć Twojej Pamięci.
Piotr SP2JMR


TNX, TNX, TNX
Redakcja komunikatu dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Henrykowi Grymuzie, Wiesławowi SP8NFZ, Zbyszkowi SP8AUP, Jerzemu UT5NC, Januszowi SP1TMN, Andrzejowi SP5AHT, Jackowi SP5EAQ, Piotrowi SP8MRD, Andrzejowi SP8LBK, Andrzejowi SP5BTN.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

                          
Piotr SP2JMR        Zygi SP5ELA             Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK


Załącznik.

PROGRAM SPRZYJANIA ROZWOJOWI MŁODZIEŻOWEGO SPORTU RADIOAMATORSKIEGO. MIĘDZYNARODOWE ZAWODY MŁODZIEŻOWE
Termin: 16 stycznia 2016 roku, 06.00 UTC – 12.00 UTC. Zawody odbywają się corocznie w trzecią sobotę pełnego weekendu stycznia.
Uczestnicy: Do udziału w zawodach zaprasza się młodych radioamatorów nadawców, którzy nie ukończyli 18 roku życia oraz wszystkich radioamatorów kobiet (support group).
Pasma: 3,5 – 28 MHz (bez WARC).
Emisję: SSB i CW.
Wywołanie: SSB – «CQ UT Contest»; CW – «Test UT».
Celem zawodów jest sprzyjanie rozwojowi młodzieżowego sportu radioamatorskiego, umacnianie przyjacielskich
kontaktów pomiędzy młodzieżą różnych krajów.
Hasło zawodów: «Udział jest ważniejszy niż zwycięstwo, przyjaźń jest droższa niż nagrody».
Klasyfikacja: SOSB; SOMB; MOMB STX; RT (support group). Uczestnicy grup SOSB i SOMB mogą występować
jednocześnie w tych dwóch grupach, składając dzienniki osobno za każdą z nich.
Raporty: RS (RST) + wiek operatora (np.: 5915), uczestnicy RT nadają RS (RST) + RT (np.: 59RT).
Punktacja:
• QSO z własnym krajem daje 10 pkt, z innymi krajami lub terytoriami z własnego kontynentu – 30 pkt, z innym kontynentem – 60 pkt.
• DXCC – nowy kraj włącznie z własnym lub nowa terytoria na każdym paśmie i w każdej turze daje 80 pkt na 3,5
MHz, 40 pkt na 7 MHz, 20 pkt na 14 MHz, 15 pkt na 21 MHz, 10 pkt na 28 MHz.
• AGE – odebrany w raporcie wiek korespondenta daje tyle punktów, ile lat liczy operator (za QSO z RT wpisuje się swój własny wiek).
Wynik końcowy: suma punktów zdobytych za QSO, DXCC i AGE.
Szczegóły: czas zawodów jest podzielony na sześć turów, po jednej godzinie każdy: 06:00 – 06:59, 07:00 – 07:59,
08:00 – 08:59, 09:00 – 09:59, 10:00 – 10:59, 11:00 – 11:59. Powtórne SSB lub CW QSO dozwolone na różnych pasmach i w różnych turach, powtórne QSO innym rodzajem emisji dozwolone na jednym paśmie po upływie 10 minut. Ekipy stacji klubowych powinny składać się z trzech operatorów. Dozwolona praca sztafetowa, oddzielnie w każdej turze, dwóm lub więcej ekipom. Różnica czasu w logach nie może przekraczać 2 minut. Komisja zawodów wyłoni zwycięzców w poszczególnych grupach klasyfikacyjnych oraz zwycięzców w poszczególnych krajach.
Dzienniki: w terminie 30 dni należy przesłać listem poleconym na adres: UT Contest, s/p 5000, Winnica, 21018, Ukraina lub w formacie Cabrillo na adres utcontest@ukr.net Do dziennika należy dołączyć zdjęcie operatora lub załogi, stacje klubowe muszą podać swoją przynależność.
Pamiętajcie: wasz osobisty sukces – to sukces całego młodzieżowego sportu radioamatorskiego!
WZÓR DZIENNIKA
Time
UTC
Band
MHz
Call of
station
Number Points for Total
points Notes
sent received QSO DXCC AGE

Jerzy Strelkow-Serga UT5NC
Informservice «Radio-TLUM»

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2016

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,710,510 Unikalnych wizyt