PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 7
Użytkowników online: 0
RSS

KS-1. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 6-7.01.2016
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZK
news: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 1/2016 z dnia 6.01.2016 r.

Witam wszystkich słuchaczy oraz czytelników naszych komunikatów w pierwszym komunikacie 2016 roku. A oto najnowsze informacje:

Wszystkim odbiorcom i słuchaczom "Komunikatów" Najlepsze Życzenia zdrowia i wszelakiej pomyślności w Nowym Roku 2016 życzy redakcja Komunikatów Sekretariatu Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców.    
SP2JMR, SP3SLY i SP5ELA          

1.    W załączonym do Komunikatu Regulaminie  Dyplomu 90 lat Lwowskiego Klubu Krótkofalowców "Kolebki  Polskiego Krótkofalarstwa" zakradł się błąd, a mianowicie w wykazie Honorowych Członków LKK należy dodać nowy znak SP5HEN oraz skreślić znak SQ8JQX, który zmienił znak na SP9ATD i taki należy dopisać. Poprawiona wersja regulaminu: https://pzk.org.pl/download.php?action=subcat&id=252
2.   
Regulaminy są opublikowane w wersji polskiej, angielskiej, ukraińskiej i rosyjskiej.

Przepraszam za powstałą pomyłkę.
 
Pozdrawiam Zbyszek SP8AUP
Wiceprezes Zarządu LKK

2.    Polska ekspedycja na San Andres 5J0P – zapowiedź.
Według uzyskanych informacji od szefa ekspedycji Wojtka SP9PT polska ekspedycja będzie nadawała z San Andres w okresie 6.03. do 21.03.2015 r. Zespół w składzie sp2ebg, sp3gem, sp3cyy, sp6ixf, sp9fow. sp9rcl, sq2ofs oraz sp9pt. Zapraszamy na stronę ekspedycji.

Link do strony ekspedycji:
http://www.5j0p.com/pl/strona-glowna/  - język polski
http://www.5j0p.com/en/home/ - język angielski

Na stronie ekspedycji są bardzo ciekawe informacje, m. innymi – historia tego kraju/wyspy, historia wcześniejszych ekspedycji i nawet obrazki QTH – Villa „Red Crab”.
Miłej lektury!

Vy 73 de Wojciech sp9pt

3.    Reading the Rover's Tracks (odczyt śladów łazika Couriosity na Marsie).
Załączamy informację NASA/JPL zachęcającą do nauki kodu Morse'a. Być może jest ona warta rozpropagowania wśród polskich krótkofalowców? Skoro jest dedykowana do wszystkich mieszkańców wszechświata. Proste linie w zygzaku śladu kół pojazdu marsjańskiego łazika są kodem Morse’a liter skrótu “JPL”, który jest skrótem NASA Jet Propulsion Laboratory w  Pasadenie, Calif., gdzie łazik został skonstruowany i skąd misja marsjańska jest zarządzana. 
Zdjęcie zaczerpnięto ze strony: NASA/JPL-Caltech
CW na Marsie... Couriosity Rover na Marsie bardzo nietypowo pozostawia ślady kodem Morse'a przy pomocy odcisków bieżnika każdego z sześciu kół pojazdu. Każde koło zostawia ślad JPL jak na obrazku powyżej.
Na podstawie info NASA - SP5BUD i SP5ELA
4.    Statystyki ilości członków 2000-2015. Liczba członków PZK w latach 2000 - 2015. Dane wg. stanu na 31.12 danego roku. Dane w latach 2010 - 2015 pozyskano w oparciu o system elektronicznej ewidencji członków PZK OSEC.
Błąd statystyczny na poziomie 0,5% za lata 2000 - 2009, 0,05% w latach 2010 - 2015.

Dane za lata 2000 - 2009 uzyskano z sekretariatu ZG PZK.
 
Zygmunt Szumski SP5ELA
Administrator portalu PZK   

5.    WIRES-X w SP4 pracuje. Dnia 28.12.2015 r. udało nam się skonfigurować na nowym firmware wydanym przez Yaesu przemiennik DR1-X C4FM FUSION w Świętajnie SR4SW w trybie WIRES-X czyli podłączony do sieci Internet. Testy wypadły pomyślnie i można korzystać z najnowocześniejszej sieci przeznaczonej dla krótkofalowców, sieci YAESU FUSION. W pracach uczestniczyli SP4WK, SQ4FAE. Przemiennik SR4SW pracuje na QRG 439.325 MHz.
Zapraszamy do testów. 73!

Wojtek SP4WK
Dodatek.
 
Zdjęcie - Przemiennik Yaesu DR1. Dwupasmowy, dwumodowy przemiennik na pasma amatorskie 144MHz i 430MHz. Wbudowana opcja System Fusion/Wires-X.
System Fusion oraz Wires-X nie są kompatybilne (nie współpracują) z systemem D-STAR firmy ICOM. Niestety firmy nie uzgodniły wspólnego standardu.
Info: SP5ELA

6.    SPCM. SP Contest Maraton 2016 (SPCM). W bieżącym roku będzie kontynuowane współzawodnictwo w zawodach krajowych SP Contest Maraton.
SPCM prowadzony jest pod patronatem prezesa PZK ds. sportowych Zbigniewa SP2JNK, wg. regulaminu zamieszczonego na portalu PZK - w zakładce Współzawodnictwa. W stosunku do regulaminu z 2015 nastąpiły jedynie drobne zmiany w liście zawodów zaliczanych do współzawodnictwa.
Końcowe wyniki SPCM 2015 zostaną opublikowane w lutym 2015 r.
73 Kazik sp9gfi"

7. WOSP – HF24WOSP.
Klub Techniczno-Krótkofalarski SP9KGP z okazji 24 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uruchamia w Samorządowym Ośrodku Kultury w Alwerni stację okolicznościową pod znakiem HF24WOSP.
 
Stacja będzie pracowała głównie 10.01.2016 podczas finału WOŚP, ale znak będzie aktywny od 08 - 30 stycznia 2016. W dniach 08 i 09 stycznia prawdopodobnie będziemy przeprowadzać próbne QSO, ustawianie stacji, strojenie anten itp. Stacje będą pracować na pasmach KF i UKF w okolicy centrów aktywności SSB, bezpośrednio i na przemiennikach. Akcja okolicznościowa powstała dzięki Klubowi "Ryjek" SP9KGP, Wojtkowi SQ9PBS, Wiktorowi SQ9WTF, Szymonowi SQ9ZAQ i Pawłowi SP9VNU za co im serdecznie dziękuję.
W przypadku pytań wątpliwości i sugestii jesteśmy dostępni na przemiennikach SR9P, SR9B, SR9S i SR9K w godzinach wieczorno - nocnych a informacja jest również tu: http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=75798&temat=431245&nr_str=1
Kartę QSL graficznie opracował Wiktor SQ9WTF.

Info: Zygi SP5ELA na podstawie oryginalnego materiału Krzysztofa SP9KWI i wsparcia SQ9WTF.

8. Finał WOŚP w Zachodniopomorskim.
W dniu 10. stycznia 2016 z okazji 24 Finału WOŚP w godzinach od 10.00 -18.00 będzie pracowała stacja HF1AMS zainstalowana statku szkolnym Akademii Morskiej w Szczecinie. Stację obsługiwać będą członkowie klubu SP1PBT i SP1KNJ.
Natomiast z wyspy Wolin w godzinach od 14.00 -16.00 będzie pracowała stacja klubu SP1PKW wspierająca WOŚP na WOLINIE.

Zapraszam do łączności. Janusz SP1TMN

9. Dyplom „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”.
Dyplom ma na celu aktywizację środowiska krótkofalarskiego we wspieraniu idei WOŚP. Dyplom wydaje Sztab nr 387 Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przy współpracy Harcerskiego Klubu Łączności SP5ZRWF w Warszawie - Rembertowie. Dyplom wydawany jest od 10 stycznia 2016 bezterminowo. Dyplom wydaje się bezpłatnie w postaci pliku PDF i przesyła na adres mailowy aplikanta.
 
Dyplom mogą uzyskać nadawcy i nasłuchowcy za spełnienie jednego z warunków:
w kategorii „A” (aktywator) - uruchomienie stacji okolicznościowej ze znakiem nawiązującym do WOŚP (np. SN0WOSP, SN22BWOSP itp.) nadającej w okresie obejmującym Finał Orkiestry i przesłanie do wydawcy dyplomu karty QSL tej stacji okolicznościowej (może być skan);
w kategorii „H” (hunter – łowca) - przeprowadzenie łączności (nasłuchów) z pięcioma różnymi stacjami okolicznościowymi WOŚP w trakcie miesiąca stycznia jednego roku kalendarzowego, i przesłanie do wydawcy dyplomu aplikacji mailowej lub papierowej wraz ze skanami lub kopiami kart QSL; lub przeprowadzenie 15 łączności (nasłuchów) z różnymi stacjami okolicznościowymi WOŚP w dowolnym okresie czasu, w tym obowiązkowo 1 łączność (nasłuch) ze stacją WOŚP pracującą w roku składania aplikacji, i przesłanie do wydawcy dyplomu aplikacji mailowej lub papierowej wraz ze skanami lub kopiami kart QSL.
Zalicza się łączności lub nasłuchy przeprowadzone od 01 stycznia 1992 roku na wszystkich pasmach amatorskich i wszystkimi rodzajami emisji.
Obowiązuje przesłanie wyciągu z logu i kopii kart QSL na adres poczty elektronicznej:
webmaster@superszkola.pl
lub na adres:
Harcerski Klub Łączności SP5ZRW, ZSP nr 1 STO, Al. Sztandarów 2, 04-423 Warszawa
Info: Marek SP5UAR
 
Prosimy o rozpowszechnienie informacji. Prosimy też o zgłaszanie się do nas stacji z Łukowa, Dąbrowy Górniczej, Włocławka i innych.

10. Podsumowanie ćwiczeń KSŁK.

W dniu 28 listopada 2015 roku, odbyły się pierwsze ćwiczenia łączności kryzysowej, przeprowadzone przez Krakowską Amatorską Sieć Łączności Kryzysowej działającą w ramach OT-12 PZK w Krakowie. Ćwiczenia zostały podzielone na dwie części - popołudniową część UKF oraz wieczorną część KF. Stacja sztabowa pracowała z terenu Krakowa pod znakiem wywoławczym SP0MASR.
  Podczas części UKF sprawdzono łączność w paśmie 2 [m] pomiędzy stacją sztabową i stacjami referencyjnymi rozmieszczonymi na terenie miasta Krakowa i okolic oraz łączność z odległymi stacjami z terenu województwa Małopolskiego. Podczas części wieczornej KF, która miała miejsce w paśmie 80 [m] - stacje wołające stację sztabową miały przekazać w formie krótkich meldunków szczegółowe informacje pogodowe dot. warunków panujących w miejscach pracy ww. stacji. Jako ciekawostkę należy wskazać próby nawiązywania łączności w paśmie CB.
  Ćwiczenia można uznać za przeprowadzone pomyślnie, łącznie ze stacją sztabową uczestniczyły 42 stacje z terenu woj. małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego oraz z terenu Niemiec. Łącznie nawiązano 46 łączności. Nieocenioną pomoc organizacyjną i realizacyjną okazała Krakowska Grupa Ekspedycji Radiowych - terenowy klub OT-12 PZK. Następne ćwiczenia KASŁK planowane są na miesiąc luty 2016.

Pozdrawiam serdecznie
Michał SP9XWM
Koordynator ds. Zespołu Łączności Kryzysowej OT-12

Marek SQ4IXM Silent Key. W dniu 1 stycznia 2016 roku zmarł nagle w wieku 57 lat Marek Cieciuch SQ4IXM ze Szczuczyna.
Marek swoje pozwolenie radiowe otrzymał pod koniec 2004 roku i od 1 stycznia 2005 roku był członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców w OT-17 w Białymstoku.
Był bardzo aktywnym krótkofalowcem, solidnym w wysyłaniu kart QSL. Potrafił wspaniale godzić swoje hobby z obowiązkami rodzinnymi i pracą zawodową.

Pogrzeb Marka SQ4IXM odbył się w poniedziałek 4 stycznia 2016 roku w Szczuczynie
w kaplicy Domu Pogrzebowego ul. Łomżyńska 25.

Marku - będzie nam Ciebie brakować w naszym gronie.
Spoczywaj w spokoju.

Tadeusz SP4GFG
Prezes OT-17 Białystok

SP7GXX S.K. W dniu 3.01.2016 r. zmarł nasz kolega Jacek Jung SP7GXX.
Pogrzeb odbędzie się w piątek 8.01.2015 r. na cmentarzu Kurczaki dzielnica Chojny w Łodzi o godzinie 11.15.
Będzie nam Ciebie brakowało Jacku.
_________________
VY! 73 Zygmunt sp7jd ex sp7iuo


Jak informuje Piotr SP8MRD na forum PKI

Wczoraj, w święto Trzech Króli czyli Trzech Mędrców, po ciężkiej chorobie, której dwukrotnie nie poddał się, odszedł do wieczności Krzysztof Mirosław SP9MM - Mędrzec Miki.

Informacja dla Osób zainteresowanych:
17.01.2016 r., niedziela, o godz. 7.00, w kaplicy szpitala MSW w Katowicach, mszę św. w intencji śp. Krzysztofa, odprawi ks. Andrzej Piszczyk kapelan szpitala, który rozmawiał z Krzysztofem w poniedziałek rano i umówili się na koleje spotkanie, do którego już nie doszło.

Vy 73
Andrzej SP8LBK
 
TNX, TNX, TNX

Redakcja komunikatu dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje:
Krzysztofowi SP5BUD, Wojtkowi SP9PT, Zbyszkowi SP8AUP, Tadeuszowi SP4GFG,  Zygmuntowi SP7JD, Kazikowi SP9GFI, Januszowi SP1TMN, Markowi SP5UAR, Michałowi SP9XWM, Wiktorowi SQ9WTF, Krzysztofowi SP9KWI, Andrzejowi SP8LBK.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

                          
Piotr SP2JMR        Zygi SP5ELA             Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2016
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,710,182 Unikalnych wizyt