PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

KS-51. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 23.12.2015
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.jpg
 
KOMUNIKAT NR 51/2015 z dnia 23.12.2015 r.

Witam wszystkich słuchaczy oraz czytelników naszych komunikatów. A oto najnowsze informacje:

Koleżanki i Koledzy
Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2016 roku. Jutro już Wigilia, podczas której od wielu setek lat składamy sobie najlepsze życzenia. Również i w tym roku nie ominie nas ten piękny zwyczaj.
A zatem, w imieniu Zarządu Głównego, Prezydium i Głównej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Krótkofalowców oraz moim własnym, wszystkim krótkofalowcom, bez względu na ich przynależność organizacyjną jak również i ich rodzinom, składam życzenia Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwości wszelakiej w Nowym Roku 2016. Życzę wszystkim, aby przy Waszym udziale zrealizowały się Wasze pomysły i oczekiwania, a szczególnie te wszystkie, które związane są z naszym Stowarzyszeniem – Polskim Związkiem Krótkofalowców.. 

Jerzy Jakubowski SP7CBG
Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców
 

1.    P5/3Z9DX. Polak Dominik Grzyb 3Z9DX nadawał w dniach 20-21.12.2015 r. z Korei Północnej pod znakiem P5/3Z9DX.

Jest to wydarzenie krótkofalarskie na skalę światową. Nikomu od 13 lat nie udało się uzyskać licencji P5. Ostatnią czynną stacja była P5/4L4FN (Gruzin Edisher Giorgadze) w roku 2002-2003. Polak działa w ramach szerszego programu aktywizacji P5. To była operacja demonstracyjna dla oficjeli z Korei Płn.
Główna operacja jest planowana w późniejszym terminie, w roku 2016.
W niedzielę 20.12.2015 r. Dom przeprowadził kilkaset QSO w bardzo trudnych warunkach, antena stacji była zainstalowana 2m nad ziemią, wokół otaczające wysokie budynki rządowe, potężny QRM.
W logu są polskie stacje. Wojtek SP5MXZ zrobił z Dominikiem QSO! Gratulacje! Plik video MP4
Częstotliwości pracy P5/3Z9DX: 21.222 i 14.200KHz.
Następnego dnia była tez aktywacja pasma 28MHz, w logu kolejne stacje polskie. To była krótka 2-dniowa operacja  demonstracyjna. Przywieziona aparatura - antena (SP7GXP), transceiver K3 z pełnym wyposażeniem i osprzęt nie mogły być zabrane do SP, pozostają w Pyongyang w Korei Płn. Zgodnie zresztą z ustaleniami. Zostały skonfiskowane.
Dominik wraca z Korei Północnej na święta do domu, do Polski. Powiększyła mu się właśnie rodzina. Gratulujemy!
Na marginesie tego projektu, bo jest to szerzej zakrojony projekt aktywizacji P5. Świat krótkofalowców pomimo pomyślności ekspedycji (luty 2015) zaaranżowanej przez Doma 3Z9DX na Cocos Island (TI9/3Z9DX) w dalszym ciągu nie dowierzał w pomyślność aktywności P5. Kilka grup krótkofalowców próbowało negocjować z władzami Korei Północnej. Bez skutku. Polakowi się to udało. Dotacje światowe były minimalne, główne koszty tej aktywacji poniósł 3Z9DX. To są nie małe koszty. Miejmy nadzieję, że w tym zakresie sytuacja się zmieni.
Info: Team SP5PBE

2. "Zamieć 2015".
W dniu 19. grudnia br. w godzinach 15.00-17.00 czasu lokalnego odbyły się ogólnopolskie ćwiczenia łączności kryzysowej pod kryptonimem "Zamieć 2015"
Ćwiczenie było bardzo dobrze zaplanowane przez Rafała SQ6IYR EmCom Managera PZK, koordynowane przez Błażeja SQ3TGV, a zrealizowane przez wszystkie sieci EmCom aktywnie działające w SP. Składało się ono z trzech części i było poprzedzone łącznościami radiowymi oraz uzgodnieniami w ramach ogólnopolskiego EmCom-u. Ćwiczenia odbywały się w trzech regionach: północnym, centralnym i południowym. W każdym z nich była wyznaczona jedna stacja jako NetControl oraz dwie stacje rezerwowe. Stacje te na wyznaczonych przez siebie częstotliwościach zbierały informacje o stanie gotowości w ramach poszczególnych sieci. W końcowej części ćwiczenia stacje w nim uczestniczące były przekazywały fikcyjne meldunki o zagrożeniach i wypadkach.
Ćwiczenie potwierdziło właściwość wyboru pasma (3,7 MHz). O tej porze roku i w tych godzinach jest to optymalne pasmo do łączności na terenie RP. Potwierdziła się także skuteczność stacji uczestniczących w ćwiczeniu.
Więcej szczegółów będzie dostępnych w najbliższym czasie na portalu SPEmCom (zakładka na lewej stronie portalu PZK).

Piotr SP2JMR uczestnik ćwiczenia.

3. 15 lat szkolnych kontaktów ARISS. Piętnaście lat temu, 21 grudnia 2000 roku uczniowie ze szkoły w Burbank Illinois (USA), po licznych przygotowaniach przeprowadzili pierwszą zaplanowaną łączność w pasmach amatorskich z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Mentor ARISS i operator radiowy Charlie Sufana, AJ9N i jego zespół wolontariuszy należycie przygotowali uczniów, nauczycieli i społeczeństwo do udziału w tej historycznej łączności. Gdy zbliżał się moment AOS (pojawienia się satelity w zasięgu radiowym), Charlie zaczął wywoływać stację NA1SS. Wkrótce dowódca pierwszej Ekspedycji Bill "Shep" Shepherd, KD5CDL odpowiedział na zawołanie, a uczniowie zaczęli natychmiast zadawać Shepowi pytania. Reszta jest historią... Rita Wright, nauczycielka ze szkoły w Burbank, która później zdała egzamin i ma znak radioamatorski KC9CDL, kontynuowała aktywności ARISS jako wolontariusz. Więcej na temat przygotowań szkoły w Burbank i o tym co było później można przeczytać w artykule Rity "Remember, We're Pioneers!" przygotowanym na Sympozjum AMSAT w 2004 roku. Artukuł jest dostępny na stronie http://ariss.pzk.org.pl
Mając w pamięci ten historyczny moment Frank H. Bauer, KA3HDO Przewodniczący ARISS International dziękuje wolontariuszom ARISS z zespołu operacyjnego za ich wybitne i długoterminowe wsparcie ARISS:
„Ci ludzie - nasi mentorzy, operatorzy stacji telemostowych i przywódcy działań operacyjnych - są podstawą ARISS. Wykonali oni blisko 1000 udanych łączności ARISS od wydarzenia w Burbank, które miało miejsce 15 lat temu. Bez nich cele ARISS, takie jak: inspiracja młodych ludzi, badania naukowe, edukacja i eksperymentowanie nie byłyby możliwe do osiągnięcia. Ich wskazówki i unikalne porady, opieka bazująca na doświadczeniu oraz prezentacje, przed, w trakcie i po łączności ARISS były kluczowe w osiągnięciu tych celów. Dziękuję Wam wszystkim!!”
Obecnie zespół wolontariuszy ARISS wraz z wieloma szkołami  przygotowują się na rok 2016, w którym będą miały miejsce łączności radiowe tych szkół ze stacją ISS.
ARISS przygotowuje się także do innego historycznego wydarzenia – tysięcznego szkolnego kontaktu radioamatorskiego. Aby uczcić ten historyczny moment, prosimy o zgłaszanie w języku polskim lub najlepiej angielskim opowiadań pochodzących od uczniów, którzy w przeszłości brali udział w szkolnym kontakcie ARISS, a obecnie ukończyli już swoją edukację i mają kontakt z badaniami naukowymi, technologią, inżynierią lub matematyką (STEM). Opiszcie proszę swoje historie, jak Wasza przygoda z ARISS przyczyniła się do Waszego rozwoju badawczo-naukowego STEM. Pragniemy podzielić się Waszymi historiami z agencjami kosmicznymi i ich klientami oraz rozpropagować je wśród społeczności radioamatorskiej. Więcej informacji udzieli polski mentor szkolnych łączności ARISS dla Europy: Armand Budzianowski SP3QFE (e-mail bezpośredni dostępny na qrz.com lub tel.: +48 513 226 830).
Z okazji tego pięknego jubileuszu pragniemy też podsumować działalność ARISS w Polsce. W tym czasie dzięki zaangażowaniu radioamatorów i ich współpracy z nauczycielami, siedemnaście razy drogą radiową ugoszczono w placówkach edukacyjnych astronautę przebywającego w czasie rozmowy w przestrzeni kosmicznej. Siedem razy łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną była zrealizowana dzięki operatorom telemostowych stacji ARISS z innych kontynentów, natomiast pozostałych dziesięć łączności bezpośrednich było możliwych dzięki zaangażowaniu ludzi z polskich klubów radioamatorskich (kolejność alfabetyczna): SP2ZIE (dwukrotnie), SP3PGZ, SP3POW, SP5PMD, SP5ZBA, SP7POS, SP8YAY, SP9PKS, SP9ZHQ. Wszystkim zaangażowanym, w tym nauczycielom, serdecznie dziękujemy i gratulujemy!
Ponadto dzięki radioamatorom, a także osobom nie związanym z krótkofalarstwem z Polski jak i z innych krajów, którzy są zainteresowani odbiorem obrazków SSTV z kosmosu ustanowiono i wprowadzono w życie nagrody za raporty z ich odbioru. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu i poświęceniu czasu przez radioamatorów z całego Świata, szczególnie tych, co zechcieli podzielić się swoimi raportami.
Artykuł napisano na podstawie informacji z dnia 21 grudnia 2015 roku, od Przewodniczącego ARISS International Franka H. Bauer’a, KA3HDO. (opublikowane w Biuletynie ARISS z dnia 22 XII 2015).
Jednocześnie wszystkim życzymy przeżywania w domowej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia. Do Siego Roku!
Armand Budzianowski SP3QFE
Mentor ARISS Europa
Sławomir Szymanowski SQ3OOK
ARISS SSTV Award Manager

4. 35 lat na RTTY. „… W dniu 19 grudnia 1980 roku ok. godziny 16, przed samym końcem pracy odebrałem w delegaturze PIR nową licencje dla stacji SP1PBW. Pozwolenie jak pozwolenie, standardowy druk, ale na końcu przy dozwolonych emisjach było TO czyli maszynowy dopisek „oraz F1 (RTTY) na KF”. Tego samego dnia w klubie spotkało się sporo osób. Ostatnie próby sprzętu, ustalenia z Y23NE na 144 MHz i zaczynamy.
Przy klawiaturze dalekopisu główny konstruktor, Mirek SP1HKC, a po drugiej stronie czekał pierwszy korespondent czyli Jurgen Y23NE, kolejna osoba, która swoim wsparciem wniosła duży wkład w to, że RTTY w Szczecinie wystartowało.
19 grudnia 1980 roku o godzinie 19.58 czasu lokalnego pierwsza łączność RTTY stacji polskiej stała się faktem. To była jedyna łączność tego dnia. …”

*Karta QSL wysłana do Y23NE za pierwszą łączność RTTY stacji polskiej (udostępnione przez Jurgena DM2CNE)
Dla upamiętnienia tej rocznicy od 19 grudnia 2015 roku pracować będą ze Szczecina trzy stacje specjalne (oczywiście na RTTY):
•    HF35PBW,
•    HF35RTTY,
•    3Z35RTTY.
Praca stacji poświęcona jest początkom RTTY w SP. Za łączność ze wszystkimi w/w stacjami planowane jest wydanie dyplomu.
Jerzy Najda
HF1D (ex SP1JPQ)

5. Ćwiczenia Beskidzkiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej SP0BASR.
W dniu 17 grudnia 2015 roku zostały przeprowadzone ćwiczenia współdziałania krótkofalowców Beskidzkiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej z jednostkami samorządowymi. W bieżących ćwiczeniach udział wziął Zespół Zarządzania Kryzysowego Powiatu Żywieckiego oraz grupa 18 krótkofalowców z klubów SP9PSB, SP9KAT, SP9KOZ, SP9KMQ, SP9KLF, członkowie BASR.  Ćwiczenia rozpoczęto od uruchomienia Powiatowej stacji sztabowej SP9PSB w Wydziale Zarządzania Kryzysowego Powiatu Żywieckiego. Druga stacja sztabowa SP0BASR została uruchomiona w  terenie. W trakcie ćwiczeń przejęła ona koordynację pracy uczestników sieci. W ramach ćwiczeń prowadzono wymianę standaryzowanych informacji na podstawie wewnętrznych procedur BASR. Ze względu na ukształtowanie terenu Powiatu żywieckiego łączność radiowa odbywała się przez przemienniki SR9B oraz SR9S, rezerwę łączności stanowiły przemienniki SR9BSR i SR9EE. Przemienniki SR9S (FM 2m) i SR9BSR (FM/DMR 70cm) zostały uruchomione w bieżącym roku przez członków Beskidzkiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej w ramach zajęć warsztatowych.  Przemienniki SR9B i SR9EE są wykorzystane do łączności kryzysowej przy współpracy BASR z Klubem Konstruktorów Przemienników Radiowych i Telewizyjnych – SP9YKD należącym do Stowarzyszenia Krótkofalowców Zagłębia Dąbrowskiego. Przemienniki SR9S i SR9BSR dostosowano do potrzeb łączności kryzysowej w Beskidach w ramach projektu “Beskidzka Sieć Ratunkowa” współfinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich MPiPS. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Centrum Integracji i Rozwoju Regionalnego przy którym działa klub SP9KMQ i stacja sztabowa SP0BASR. Na rok 2016 zaplanowane są kolejne ćwiczenia współdziałania BASR z samorządami Powiatów: pszczyńskiego, cieszyńskiego, bielskiego oraz całego subregionu “Beskidy”. W przyszłym roku realizowane będą comiesięczne bieżące ćwiczenia sieci, w tym dwa zgrupowania członków BASR na wyjazdach terenowych.
Piotr SP9LVZ

6. E51EAQ. Wyprawa Jacka SP5EAQ na South Cooks.
Wybór celu był nieco przypadkowy. Byłem umówiony na aktywność z Cocos-Keeling (VK9C) z Mirkiem VK6DXI, który miał śmiertelny zawał w kilka dni po ustaleniu szczegółów. Ponieważ miałem już wzięty urlop, a VK9C solo ze względów logistycznych nie wchodziła w rachubę, zdecydowałem się (jak zwykle) na południowy Pacyfik. Odrzuciwszy lokalizacje już odwiedzone podczas poprzednich wypraw oraz te, na które nie ma pewnego transportu lotniczego (oraz kilka koszmarnie kosztownych) nie miałem dużego wyboru. Sytuację komplikował fakt, że zdecydowałem się na linie lotnicze Emirates, które wprawdzie oferują 30kg bagażu rejestrowanego, ale są niesłychanie restrykcyjne w odniesieniu do limitu bagażu podręcznego i horrendalnie drogie jeśli chodzi o nadbagaż. Decyzję ułatwiła łączność z E51AND, który zaoferował pożyczenie (i instalację) 15-metrowego verticala na plaży przylegającej do wybieranego przez wszystkie ekspedycje motelu na północno-wschodnim krańcu Rarotonga (OC-013). W tej sytuacji zabrałem jedynie 12-metrowy maszt Spiderbeama z bloczkiem do wciągania pionowych drutowych dipoli z wymiennym układem dopasowującym w miejscu podłączania feedera. Tym razem nie wziąłem ulubionej pionowej anteny GP-5 konstrukcji Waldka SP7GXP - była zbyt ciężka (i tak z trudem zmieściłem się w limicie wagi).
Podróż bez przygód, tradycyjny stop-over w Auckland na wypadek spóźnienia
bagażu. Na lotnisku na Rarotonga czekał mnie Andy E51AND, powiewając kopertą
z oryginałem licencji. Krótkie przywitanie i przed północą dotarłem do motelu, 10 metrów od brzegu oceanu. Rano postawiliśmy anteny i rozpocząłem pracę. Warunki były złe i w zasadzie jedynie 40 i 20 metrowe pasma były czynne całą noc. Około 10 rano czasu lokalnego pasma się zamykały i zazwyczaj były nieczynne do popołudnia. Starałem się robić około tysiąca QSO codziennie (a w zasadzie conocnie). Każdy świt i zachód słońca spędzałem (z miernym skutkiem, QRNy były S7 do S9) na 80 metrach. Sporym wysiłkiem była praca w zawodach CQWW SSB na 20 metrach. Zrobiłem 2100 QSO z 39 strefami CQ (na 40) dysponując dzięki gościnności Andy’ego nieco lepszym sprzętem od przywiezionego. Krótkie otwarcia na 10m były atrakcją dostępną przede wszystkim dla stacji W. Przedostatniej nocy miałem awarię PA będącą odłożonym w czasie skutkiem demolki mechanicznej urządzenia podczas transportu lotniczego. Udało mi się jednak naprawić urządzenie. Nie ominęły mnie też kłopoty software’owe. Stabilny zazwyczaj Logger32 odmówił jednej z nocy dostępu do bazy łączności.

Wprawdzie miałem backup sprzed godziny, ale 300 łączności było zagrożone. Na szczęście udało się je odzyskać. Wybór pionowych dipoli jako anten na wyższe pasma sprawdził się, gdyż w miejscu montażu masztu nie było zbyt dużo miejsca na przeciwwagi zaś 15 metrowy GP stający podczas wysokiego pływu w wodzie (4 pary przeciwwag na 80 i 40m), wyposażony w przywieziony przeze mnie tuner zrobiony przy współpracy SP5BLN i SP5RDN, sprawował się dobrze (zwłaszcza na 40 metrach).
W tej sytuacji wynik 9700 QSO (aktywność wyłącznie SSB na pasmach od  80 do
10m) uznałem za satysfakcjonujący.
Południowe wyspy Cooka nie są bardzo atrakcyjne dxowo. Dwie bardzo aktywne stacje E51AND i E51JD, (używające obecnie okolicznościowych znaków E50A i E50J) są często słyszalne z Polski w paśmie 20m. Natomiast na niskich pasmach 160 i 80m oraz na 10 metrach E5 z perspektywy Europy stanowi prawdziwy rarytas. W trakcie mojej pracy była też aktywność z Manihiki (North Cooks), która niewątpliwie wzbudzała większe zainteresowanie. Na zwiedzanie nie miałem specjalnie czasu ani energii. Wulkaniczna wyspa o
kształcie spodka o dziesięciokilometrowej średnicy, górzysta, pokryta tropikalnym lasem ale z błękitną laguną i wieloma piaszczystymi plażami jest niewątpliwie atrakcją turystyczną. Stolica kraju sprawiała wrażenie Łeby w szczycie sezonu - ilość turystów, którzy poza stolicą byli niezauważalni mieszkając w luksusowych, zamkniętych resortach, była porażająca. Moje wrażenia turystyczne były więc zasadniczo inne niż te z bardziej egzotycznych zakątków Pacyfiku (które odwiedzałem uprzednio). Wrażenie to rekompensowały miłe spotkania z miejscowymi krótkofalowcami oraz wyśmienita kawa pita przeze mnie (prawie rytualnie) co rano podczas wizyty w stolicy celem uploadu logów. Transport na wyspie zapewniały dwa autobusy z napisami „clockwise” czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara oraz „anti-clockwise” jeżdżące w kółko po jedynej drodze wzdłuż wybrzeża. Niemiłą niespodzianką było odwołanie lotu powrotnego do Nowej Zelandii, co zmusiło mnie do skrócenia pobytu o dzień. Dzięki wsparciu kilku sponsorów i przyjaciół krótkofalowców ku mojemu zdziwieniu udało mi się zmieścić w planowanym budżecie, który był poważnie zagrożony w związku z niespodziewanym wyjazdem ZL1SLO do Europy, u którego miałem nadzieję się zatrzymać w czasie pobytów w Auckland. Łączności są już na LoTW, karty projektuje Tomek SP5UAF a OQRS administrowany przez Marka SP7DQR działa wyśmienicie. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy pomogli w organizacji wyprawy.
Jacek, SP5EAQ
 
7. 3Z6DOBRZEN  - Pięć lat działalności krótkofalowców z  klubu  SP6PAZ  pod  skrzydłami  GOK  w  Dobrzeniu  Wielkim.
Okazją do pracy pod okolicznościowym   znakiem  jest piąta rocznica działalności krótkofalowców pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Radiostacja okolicznościowa 3Z6DOBRZEN jest obsługiwana przez krótkofalowców z Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ-SN6O  działającego w filii GOK w Czarnowąsach w gminie Dobrzeń Wielki.
Radiostacja czynna będzie od 1 do 31 stycznia 2016 roku  na pasmach KF i UKF na    telegrafii , fonii  oraz emisjami  cyfrowymi. Karty QSL via  SP6PAZ  (biuro QSL OT-11 w Opole). Dodatkowe informacje zamieszczone zostaną na stronie www.sp6paz.pl  oraz na qrz.com.  
Opole 21 grudnia 2015
Vy  73  Krzysztof  SP6DVP-3Z6V

8. Nowości w sprawie Dyrektyw RED i EMCD. Dyrektywa ws. urządzeń radiowych (ang. Radio Equipment Directive / RED) zastąpi Dyrektywę R&TTE w czerwcu 2016. RED określa wymagania dla sprzętu radiowego wprowadzanego na rynek UE. Sprzęt radiowy obejmuje produkty elektryczne i elektroniczne, które celowo emitują i/lub odbierają fale radiowe w celu komunikacji radiowej.

Ogólnie sprzęt radiowy używany przez krótkofalowców, w tym zestawy radiowe do samodzielnego montażu i użytkowania przez radioamatorów, sprzęt radiowy modyfikowany i użytkowany przez krótkofalowców oraz sprzęt radiowy konstruowany przez radioamatorów indywidualnych do celów badawczych i naukowych w ramach krótkofalarstwa - nie wchodzi w zakres Dyrektywy.

Obecnie przygotowywane są wytyczne do Dyrektywy RED oraz do Dyrektywy ws. kompatybilności elektromagnetycznej (ang. Electro Magnetic Compatibility Directive / EMCD). Kol. Seamus McCague EI8BP, z racji pełnienia funkcji Wiceprzewodniczącego Komitetu ds. Relacji Politycznych (ang. Political Relations Committee / PRC), uczestniczył w posiedzeniach Grup Roboczych ds. opracowania wytycznych oraz w posiedzeniach ich grup macierzystych (EMC WP i TCAM), aby wnieść wkład do tych wytycznych w sprawach istotnych dla krótkofalarstwa. Prace są w toku, a wkład ze strony IARU ma zapewnić, że będziemy mogli nadal korzystać ze służb amatorskich w maksymalnym zakresie.

Adres informacji źródłowej: http://www.iaru-r1.org/index.php/eurocom/1508-news-on-red-and-emcd
Autor Informacji: Thilo Kootz, DL9KCE - Przewodniczący PRC, członek Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU

Tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU – PZK


SP3FUK/DJ0MAQ s.k.
W Berlinie zmarł śp. Czesław Grycz  ex SP3FUK/DJ0MAQ.
Cześć jego pamięci!

Przyjaciele z SP3ZAH

Wspomnienie o  śp. Czesławie DJ0MAQ
 Jego krótkofalarstwo zaczęło się we Włoszakowicach w powiecie leszczyńskim. Był bratem bliźniakiem sp. Jurka SP3CRS. Mieszkaliśmy 100 m od siebie. Czesław uczestniczył w obozach harcerskich, na których prze lata  był głównym operatorem SP3ZAH. Szybko stał się samodzielny. Liceum plastyczne kończył we Wrocławiu. Tam się pojawił na pasmach jako SP6FUK. Wraz z narzeczoną przekroczył granicę niemiecką i osiedlił  się w Berlinie. Zawsze był patriotą i „buntownikiem”  i marzył o ślubie polskim w konsulacie w Berlinie. Władze PRL- zaproponowały mu ślub w najbliższym USC w Szczecinie ale wiedział, że podróż poślubna byłaby możliwa tylko w kierunku wschodnim bez drogi powrotnej.
Życiowe zawieszenie trwało aż do stanu wojennego. Przy okazji corocznej wizyty w niemieckim urzędzie, w którym przedłużał pobyt tymczasowy dowiedział się, że uzyskał prawo do stałego pobytu. Uzyskał licencję DJ0MAQ. Ze znaku a właściwie z numeru okręgu „0” nie był zadowolony i uważał to za dyskryminacje. Był jednak zadowolony ze spełnienie jednego z kilku planów życiowych, a mianowicie: mógł pojawić się na pasmach. Miał jednak problem z postawieniem anteny z prawdziwego zdarzenia. Widziałem w Berlinie jego zamaskowane druty  zawieszone na kasztanowcu. Jego praca DX-owa miała miejsce  w czasie zagranicznych urlopów i  pobytów we Włoszakowicach, gdzie postawił anteny u Jurka SP3CRS.
Marzył też o emeryturze i wybudowaniu własnego domu w rodzinnych stronach. Był artystą autorem projektów dziesiątek kart QSL. Był współautorem gazetek „ABC-50 MHz”- dostarczał schematy z pism niemieckich, robił do nich opisy oraz wykonywał grafikę. Przekazywał egzemplarze „CQ DL” kolegom nie tylko w SP. Pomagał mi i dziesiątkom innych kolegów w zakresie budowy anten. Pomagał  w zakupach sprzętu i podzespołów dla wielu krótkofalowców. Był sponsorem wielu kart QSL. Jak nie fizycznie to duchem był obecny na ważnych imprezach krótkofalarskich w SP.
Kilka lat temu strasznie przeżywał utratę  polskiej licencji. Nie dokonał przedłużenia na kolejne 10 lat a później dowiedział się, że ma zdawać ponownie egzamin. Jak każdego roku  i w tym wysłałem Czesiowi kartkę świąteczna na adres siostry we Włoszakowicach gdzie zawsze spędzał wigilię.
Niestety tym razem jej nie odczyta.
Czesiu o nie zapomnimy o Tobie.

Ryszard SP3CUG

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje:
Ryszardowi SP3CUG. Piotrowi SP9LVZ, Krzysztofowi SP6DVP, Jurkowi HF1D, Jackowi SP5EAQ, Armandowi SP3QFE, Sławomirowi SQ3OOK, klubowi SP5PBE.


Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.
                          
Piotr SP2JMR        Zygi SP5ELA             Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2015Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,416,425 Unikalnych wizyt