PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 7
Użytkowników online: 0
RSS

KS-45. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 11.11.2015
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 45/2015 z dnia 11.11.2015 r.

Witam wszystkich słuchaczy oraz czytelników naszych komunikatów. A oto najnowsze informacje:

1.     Porozumienie BSK-PZK.

W dniu 5 listopada Zarząd Bałtyckiego Stowarzyszenia Krótkofalowców BSK zaakceptował treść porozumienia pomiędzy Polskim Związkiem Krótkofalowców, a Bałtyckim Stowarzyszeniem Krótkofalowców BSK.
BSK z siedzibą w Kołobrzegu jest jednym z najaktywniejszych stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju służby radiokomunikacyjnej amatorskiej. O tym co się dzieje w BSK informujemy już od jakiegoś czasu zarówno w komunikatach, jak i w "Krótkofalowcu Polskim".
W imieniu BSK Porozumienie podpisał Jacek Nowakowski SP1NKF Prezes BSK, a w imieniu PZK Jerzy Jakubowski SP7CBG Prezes PZK.
Poza SPDX Klubem, PK UKF, Klubem Radiolokacji Sportowej KRS, PZK na podstawie podobnych porozumień współpracuje ze Stowarzyszeniem Krótkofalowców i Radioamatorów "Delta" z Dębicy oraz ze Stowarzyszeniem Krótkofalowców Wzgórz Dalkowskich SP3KEY z Nowej Soli. Co daje w sumie 7 stowarzyszeń współdziałających na różnych płaszczyznach, których wspólnym mianownikiem jest krótkofalarstwo.
Piotr SP2JMR

2.    Krótkofalowcy z SP na Biskupiej Kopie.

Dzięki sprzyjającej pogodzie na Biskupiej Kopie prowadzone są prace budowlane. W minioną sobotę na prośbę wielkiego przyjaciela polskich krótkofalowców Mirka Petrzika na szczyt udała się ekipa w składzie SP6EZ, SP6MRC, SP6LHT, SP6MQO, SP9UO, SQ6PHZ, SQ6CNW wraz ze swoim pracownikiem i wielki entuzjasta, ale jeszcze bez znaku Waldek z Brzegu. Przez osiem godzin wydajnej pracy wylano betonową podstawę pod oczyszczalnię ścieków przyszłego schroniska, w którym jak twierdzi właściciel krótkofalowcy mają już zapewnioną siedzibę i miejsce na antenę. Zgrana grupa przyjaciół jeszcze raz pokazała, co można zrobić żyjąc zgodzie i przyjaźni na polsko-czeskiej granicy,  a ich praca może być sztandarowym przykładem dla innych, bo tu widać najwyraźniej że zgoda buduje.

Współpraca ta trwa już od przeszło 10 lat i dzięki niej powstała baza krótkofalowców na Biskupiej Kopie z domkiem i masztem do budowy, której używano sprzętu i materiałów dowożonych przez budującego schronisko. W zamian nasi krótkofalowcy pomagają przy większych pracach budowlanych i stawiają się na każde wezwanie naszego czeskiego kolegi. Nikt też nigdy tu nie liczył ile zużyto cementu czy ile godzin pracowano, po prostu taka jest potrzeba i tyle w temacie. Z naszej strony całością prac od zawsze dowodzi Tadeusz SP6MRC niezawodny uczestnik każdej akcji na górze, a dzielnie mu pomagają koledzy z SP6,SP9 a nawet SP7. Duży udział mają też krótkofalowcy z drugiej strony granicy. Klub OK2KOS z Ostrawy bardzo aktywnie przyczynił się do powstania masztu, na którym teraz jest las różnych anten z przemiennikami analogowym, cyfrowym i APRS włącznie. Bez przerwy udoskonalany jest też nasz domek, który już teraz może być przedmiotem dumy jego budowniczych, bo jest się gdzie przespać i nikt w nim nie zmarznie nawet zimą. Jedyne zmartwieniem jest to, że jest on słabo wykorzystany, bo chętnych do chodzenia z radiem po górach jakby coraz mniej, a szkoda bo jest przeznaczony dla wszystkich krótkofalowców z EU i nie tylko. Doskonale spisuje się też zainstalowana niedawno 5 el. antena na 2m i 70cm, która powinna przetrwać nawet zimowe warunki mimo że jest 21m nad ziemią.
Blisko naszego domku jest też miejsce na ognisko, do którego chętnie dołączają odwiedzający Kopę turyści, a drewno dostarcza nasz czeski przyjaciel. Warto też odwiedzić znajdujący się w pobliżu pomnik Rudolfa, budowniczego pierwszego schroniska oraz krzyż pojednania z inskrypcją papieża Jana Pawła II. Tylko 10 minut pieszej wędrówki dzieli nas od punktu widokowego, z którego podziwiamy panoramę Gór Opawskich oraz Karkonosze. Zielony lub niebieski szlak zaprowadzi nas po ok. 1. godzinnej wędrówce do pięknego miasteczka Zlate Hory, gdzie można uzupełnić zaopatrzenie i koniecznie zjeść doskonały obiad w restauracji „Modry Dzwonek” pamiętającej czasy cesarza Franciszka Józefa. Żółty wygodny lub czerwony krótki szlak to droga z Kopy na polską stronę do Jarnołtówka na zwiedzanie którego potrzeba całego dnia. Czy trzeba jeszcze coś więcej? Chyba tylko to, że wszystkich informacji udzieli Tadek SP6MRC, do którego telefon to 601 479 125.

Foto: Uczestnicy ostatniej w tym roku większej pracy na budowie.
          Po zakończeniu było oczywiście ognisko.

Marek SP9UO


3. SP500YFF.
Członkowie SRG SP9YFF planują aktywną pracę z kilkunastu obszarów SPFF/WWFF w terminie od 11.11 do 15. 11. 2015 r. włącznie. Stacja klubowa SP9YFF będzie pracowała pod znakiem okolicznościowym SP500YFF,wydanym w związku z aktywacją pięciuset unikalnych obszarów SPFF/WWFF przez team SP9YFF - lidera aktywatorów FF.
W kilkudniowej wyprawie udział bierze pięciu klubowiczów, podzielonych na dwa zespoły. Każdy zespół będzie dysponował samochodem oraz wyposażony będzie niezależnie w sprzęt radiowy oraz anteny ( GP, pełnowymiarowe dipole oraz W3DZZ) do zastosowania w zależności od warunków w terenie. Do dyspozycji będzie również agregat prądotwórczy plus zasilanie akumulatorowe.
Aktywacja poszczególnych obszarów uzależniona może być od warunków pogodowych i nieprzewidzianych zdarzeń z zakresu logistyki.
Dodatkowe informacje ukazywać będą się na:
http://www.qrz.com/db/SP500YFF  lub  www.sp9yff.pl
vy73/44 SRG SP9YFF Team

4. Log UR5EQF na warsztatach.
Na zlecenie WOT PZK OT-25 organizujemy "Warsztaty tematyczne", które odbędą się w dniu 21.11.2015 r. od godziny 10:00. Warsztaty poprowadzi Andrzej SP5MNJ.

Tematy: "Dziennik amatorskiej radiostacji UR5EQF_Log3".
1. Prezentacja programu.
2. Konieczne zmiany i wymagana konfiguracja.
3. Odpowiedzi na pytania (jak rozwiązać pojawiające się problemy).

"Komputerowe modelowanie anten" na przykładzie programu MMANA-GAL.
1. Opracowanie prostego modelu.
2. Wykorzystanie programu do analizy możliwości anteny i porównanie jej z inną.

W imieniu organizatora i swoim własnym zapraszamy wszystkich chętnych.
Ponieważ sala nie jest zbyt duża, już dziś zarezerwuj sobie miejscówkę.
Informacja na stronie WOT PZK:
ot25.pzk.org.pl  lub www.wotpzk.org.pl
Info. Jerzy SP5SSB prezes WOT

5. Echolink na SR1KG.

Na początku listopada 2015r. na przemienniku SR1KG został uruchomiony system Echolink. Prace nad wdrożeniem systemu wykonał Andrzej SQ1GU. Od tego momentu przy pomocy przemiennika SR1KG użytkownicy mogą prowadzić łączności o zasięgu globalnym. Numer NODE to: 466018
W trakcie eksploatacji systemu zostaną wniesione drobne poprawki ulepszające funkcjonowanie Echolinka.
Zapraszamy do prób i łączności.
Info: Kuba SP1APK

6. Spotkanie z Dominikiem 3Z9DX w DK "Zarzewie".

Zapraszam serdecznie na spotkanie z podróżnikiem (16 miejsce na liście MTP), dx-manem, kol. Dominikiem Grzyb 3Z9DX, który opowie nam o swojej wyprawie na Cocos Island TI9/3Z9DX i przygotowaniach jednoosobowej wyprawy do P5 - Korea Północna. Dominik planuje ją przeprowadzić na przełomie styczeń–- luty 2016 roku.
Prezentacja odbędzie się w Domu Kultury Zarzewie w Łodzi przy ul. Wandurskiego 4 w czwartek 12.11.2015 o godz. 18.00-ej.
Przemek SP7VC

SP6BAA S.K.

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że 4 listopada 2015 r. w wieku 82 lat zmarł Kolega Jerzy Stopa, SP6BAA. Pogrzeb odbył się 7 listopada na cmentarzu Świętej Rodziny na Sępolnie we Wrocławiu, ul. Smętna.
Jurek SP6BAA, znakomity radiotelegrafista, amator DX-ów, zawodów i dyplomów krótkofalarskich, był członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców od marca 1962 roku, odznaczonym Odznaką Honorową PZK (#147). Był również członkiem wielu klubów specjalistycznych m.in. SP DX Club (#111 od 1970 r.), PK-UKF (#186), DXCC (336 CFM), SP-CW-Club. Aktywnie działał na rzecz lokalnego środowiska we wrocławskich Klubach Krótkofalowców SP6PRT (od 1967 r.) i SP6PWW. Oprócz podstawowego znaku stacji SP6BAA, używał również w różnych okresach m.in. 3Z0BAA, 3Z6BAA, SQ6BAA. W latach 80-tych był również bardzo aktywny z Burundi, gdzie nadawał pod znakiem 9U5WR.
Cześć Jego pamięci!

*Jerzy SP6BAA na Walnym Zebraniu DOT PZK 2014 [foto: 3Z6AEF]
Info: SP6BCC


SP7SEP  S.K. Z wielkim bólem zawiadamiamy, że w dniu 10.11.2015 r. odeszła od nas po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 60 lat Aleksandra Wolny-Niedzielska SP7SEP członek PZK w Świętokrzyskim OT PZK w Kielcach, członek SPDXC nr członkowski 888, żona naszego kolegi Marka SP7DQR. Ola była dobrym człowiekiem, gościła nas nie tak dawno wraz z Markiem we własnym domu na posiedzeniu zarządu SP DX Clubu. Stworzyła Markowi SP7DQR, naszemu programiście wspaniałą atmosferę do pracy.
Pogrzeb odbędzie się w sobotę 14 listopada 2015 r. o godzinie 12.00  w kościele Św. Jana Chrzciciela w Kielcach, ul. Oboźna 5 (os. Pod Telegrafem), skąd prochy Oli zostaną wyprowadzone na Cmentarz Stary.

Marku, Jesteśmy z Tobą!

Tomek - SP6T, Zygi SP5ELA
PZK, SP DX Club, SN0HQ

SP7CNL S.K.
Z żalem i smutkiem zawiadamiamy, że po ciężkiej i długiej chorobie w wieku 78 lat zmarł nasz Kolega Henryk Raczek SP7CNL. Pabianiczanin, od kilku lat nieaktywny z powodu choroby, ale wcześniej zapalony UKF-owiec.

Uroczystość pogrzebowa odbyła się w piątek 6 listopada 2015 o godz. 14:00 na Cmentarzu Ewangelickim w Pabianicach.

Niech na zawsze pozostanie w naszej pamięci. 
 
Tomek SP7V

TNX TNX TNX!
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Markowi SP9UO, Jurkowi SP5SSB, Kubie SQ1APK, Przemkowi SP7VC, Staszkowi SP6BCC, Tomkowi SP6T, Tomkowi SP7V oraz teamowi SRG SP9YFF.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

                          
Piotr SP2JMR        Zygi SP5ELA             Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2015

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,710,896 Unikalnych wizyt