PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3380 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 6
Użytkowników online: 0
RSS

KS-42. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 21.10.2015
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 42/2015 z dnia 21.10.2015 r.

Witam wszystkich słuchaczy oraz czytelników naszych komunikatów. A oto najnowsze informacje:

1. V. Ogólnopolska Konferencja ARISS.

W dniu 17 października br. odbyła się jubileuszowa, 5. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce.
ARISS to międzynarodowa grupa robocza non-profit, która koordynuje i realizuje zadania pozwalające umieścić w przestrzeni kosmicznej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, radioamatorskie stacje nadawczo-odbiorcze m.in. do łączności głosowych, cyfrowych i telewizyjnych. Jedną z unikalnych możliwości jaką daje ARISS i radioamatorzy to możliwość zestawienia radioamatorskiego linku pomiędzy szkołą, a Międzynarodową Stacją Kosmiczną co daje możliwość rozmowy uczniów z astronautą przebywającym w kosmosie. Jest to szkolny kontakt ARISS, do którego szkoły i radioamatorzy z Europy mogą już od lutego do kwietnia 2016 roku składać wnioski na początek roku 2017.
Miejscem spotkania był Ostrów Wielkopolski. Konferencja ARISS została oficjalnie wpisana w obchody tegorocznego Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej - World Space Week 2015 i była jednym z ponad tysiąca oficjalnych wydarzeń WSW2015 zorganizowanych na świecie oraz jednym z trzech oficjalnych wydarzeń WSW2015 w Polsce.
Oprócz prawie siedemdziesięciu uczestników na konferencję przybyli również: dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu - Pan Aleksander Ziobro, Starosta Ostrowski - Pan Paweł Rajski, Z-ca Prezesa PZK - Jerzy Gomoliszewski SP3SLU oraz Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim - Pan Eugeniusz Namysł. Bardzo cieszy fakt, że wśród uczestników tegorocznej konferencji było wielu uczniów i nauczycieli nie związanych jeszcze z radioamatorstwem.
Konferencja odbywała się w czterech blokach tematycznych.
Pierwsza część nawiązywała do obchodów World Space Week, które w tym roku odbywały się pod hasłem "Discovery". Uczestnicy dowiedzieli się, czym zajmują się astronauci i kosmonauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a szczególnie o prowadzonych tam badaniach naukowych. Wykład uświadomił słuchaczom cel, dla którego zbudowano Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Film "Polska Rzeczpospolita Kosmiczna" Marcina Mazura, ukazał historię i stan obecny przemysłu kosmicznego w Polsce.
Pozostałe sesje nawiązywały do ARISS i projektów edukacyjnych możliwych do zrealizowanie przy okazji szkolnego kontaktu ARISS.
Jedną z prezentacji zaprezentowana była przez Gastona Bertelsa ON4WF ustępującego przewodniczącego ARISS Europa. Nagranie jest dostępne na stronie ariss.pzk.org.pl. Fragmenty nagrań z konferencji, pojawiły się na antenie Radia Eska.
Szczegółowa relacja przekazana zostanie na stronie ariss.pzk.org.pl oraz w prasie radioamatorskiej.
Informacje na temat ARISS w Polsce można znaleźć na stronie internetowej http://ariss.pzk.org.pl, natomiast wszelkie dokumenty niezbędne do przystąpienia do programu są dostępne poprzez link do strony ARISS Europa w zakładce School Contacts (http://www.ariss-eu.org/schoolcontacts.htm).
 
Sławek SQ3OOK, Armand SP3QFE, Waldemar 3Z6AEF

P.S. Dziękuję Kolegom za piękny syntetyczny materiał.
Jakby ktoś nie wiedział gdzie rodzi się nowy obraz krótkofalarstwa to niech uważnie czyta wszystkie informacje o ARISS, do czego namawiam wszystkich, którym zależy na przyszłości naszego pięknego hobby.

Piotr SP2JMR

2. ARISS HAM TV.

Ostatnie radioamatorskie prace rozwojowe na pokładzie ISS to cyfrowy nadajnik telewizyjny nazywany HAM TV. Aktualnie ten nadajnik jest w trybie testowym, a w niedalekiej przyszłości mamy nadzieję, że szkoła realizująca łączność ARISS, nie tylko będzie rozmawiała z astronautą, ale również widziała go w czasie kontaktu ARISS. Aby odebrać sygnał telewizyjny HAM wideo, stacja naziemna potrzebuje anteny czaszowej i bardzo dokładnego systemu do śledzenia satelity. Nawet jeśli warunki będą idealne to pojedyncza stacja naziemna zgodna z wytycznymi podanymi na stronie ARISS Europa, może odebrać pięć lub sześć minut transmisji. Z tego powodu ARISS przygotował dwa łańcuchy stacji naziemnych w różnych krajach Europy. Wówczas podczas przelotu ISS jedna stacja naziemna będzie odbierała około pięciu minut transmisji, następnie kolejna stacja - kolejne pięć minut transmisji itd. aż do momentu, gdy przelot na Europą zakończy się.
Obecnie poszukiwany jest radioamator z Polski, który chciałby być odpowiedzialny za stacje HAM TV w Polsce. Poza chęcią opieki nad stacją istotne znaczenie ma lokalizacja geograficzna stacji na terenie Polski oraz lokalne ukształtowanie terenu i poziom zakłóceń od WiFi. Wymagany jest również dostęp do Internetu, ponieważ naziemne stacje HAM TV mają wysyłać zdekodowany obraz HAM wideo na specjalny serwer wideo do którego będą łączyły się stacje telewizyjne ze szkół, aby odbierać obraz z kosmosu. Świetnie by było aby radioamatora wspierał lokalny klub radioamatorski, jednak to nie jest warunkiem koniecznym.
Osoby chętne do współpracy z ARISS HTT  proszone są o kontakt e-mail. Więcej informacji udzieli Armand Budzianowski SP3QFE – członek zespołu ARISS HTT. Dane kontaktowe są dostępne w CallBooku, np QRZ.

Armand Budzianowski, SP3QFE

3. Prezes SP9KDA szkoli "antykryzysowców". Jak przeczytaliśmy w prasie lokalnej w dniach 15 i 16 października odbyło się szkolenie organizowane cyklicznie przez Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ratownictwa i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Oleśnie. Uczestnicy to szefowie wszystkich instytucji oraz wójtowie gmin z terenu powiatu. Kolejny raz sprawy łączności kryzysowej referował Marek Czarnecki SP9UO prezes Oleskiego Klubu Krótkofalowców a całość podzielona była na trzy części. W pierwszej uczestnicy dowiedzieli się o powstaniu klubu EmCom i wszystkich założeniach z tym związanych a następnie poznali działanie i obsługę w praktyce radiotelefonu ręcznego. W ostatniej części wystąpienia prowadzący pokazał ile trwa rozwinięcie sprzętu wcześniej przyniesionego w walizce i zasilanego z akumulatora, aż do nawiązania pierwszej łączności. Uczestnicy szkolenia mierzyli stoperami czas i okazało się że krótkofalowiec potrzebował na to 3 minuty 11 sekund, a całość nagrodzona została brawami. Jak widać tego typu działaniami można dotrzeć do władz lokalnych oraz nawiązać współpracę, a Olesno i SP9KDA mogą być tu sztandarowym przykładem.

Piotr SP2JMR

4. Walne zebranie LKK.
Na zdjęciach:1. Iwan UR5WD prezes LKK prowadzi zebranie.
2. Od lewej SP2JMR, SP8AUP, UR5WD podczas przyjacielskiej rozmowy.

Zgodnie z zapowiedzią w dniu 18 października 2015 w budynku Wyższej Szkoły Prawniczej we Lwowie, w której znajduje się siedziba Lwowskiego Klubu Krótkofalowców odbyło się Walne Zebranie LKK, powszechnie uważanego za kolebkę polskiego krótkofalarstwa. Tradycje te są pielęgnowane przez naszych ukraińskich kolegów co pozwala na ciągłość funkcjonowania tego klubu. W przyszłym roku LKK będzie obchodził 90. rocznicę swego powstania. Walne Zebranie w 2015 roku było ostatnim przed obchodami jubileuszu, stąd i moja tam obecność i to w podwójnej roli: jako wiceprezesa PZK oraz jako członka honorowego LKK.
W kwestii obchodów doszliśmy do wstępnych ustaleń, a mianowicie, że część oficjalna i uroczysta zarazem powinna odbyć się w pobliżu Lwowa we wrześniu 2016 r. Pozostałe przedsięwzięcia, takie jak praca stacji okolicznościowych, akcje dyplomowe etc. ustali Komitet Organizacyjny Obchodów wyłoniony przez Zarząd LKK. Oczywiście PZK oczekuje na propozycje ze strony Komitetu i włączy się w organizację obchodów tego ważnego również dla nas jubileuszu.
Zebranie było bardzo sprawnie prowadzone przez prezesa LKK Iwana Doskocz UR5WD. Zgodnie z porządkiem obrad zostało przedstawione streszczenie sprawozdań z działalności klubu za ostatni rok. W kolejności poruszono kwestię wymiany kart QSL - obecnie wymiana QSL pomiędzy PZK, a okręgiem Lwowskim (lit. W na początku sufiksu) odbywa się poprzez Zbyszka SP8AUP prezesa Jarosławskiego OT PZK. Pozostałe karty są wysyłane paczkami do CB QSL UARL (LRU) w Kijowie. W dalszej części zebrania dyskutowano o wysokości składek na rzecz klubu, o składkach do IARU i sprawie przemiennika lwowskiego.
Dużą część czasu zebrania zajęły sprawy sportowe, dyplomy, puchary i podziękowania za działalność sportową. Z szeregów LKK wywodzą się mistrzowie i wicemistrzowie Ukrainy na SSB KF, oraz 145 i 430 CW.
Była i chwila dla gości. Oprócz 5. osobowego przedstawicielstwa SP w tym Zbyszka SP8AUP pierwszego w dziejach powojennego LKK wiceprezesa Zarządu LKK z SP, który pełni także rolę bezpośredniego kontaktu pomiędzy LKK i PZK obecny był jeden Amerykanin James KK4KNA, co stanowiło pewną atrakcję dla zgromadzonych.
W swoim wystąpieniu podkreśliłem rolę jako w historii PZK spełnia LKK oraz zadeklarowałem pomoc organizacyjną w organizacji jubileuszu.
W zebraniu na 120. członków LKK uczestniczyło 59. W kuluarach przed i po zabraniu toczyły się ożywione rozmowy na wszelkie tematy związane z krótkofalarstwem oraz wzajemnymi kontaktami.

Piotr SP2JMR

5. S79SP. Koniec polskiej wyprawy na Seszele.
Koleżanki i Koledzy. Nasza kolejna wyprawa krótkofalarska przechodzi do historii. Od rana zwijaliśmy anteny "nocne" 1.8, 3,5 i 7 MHz. Został tylko Spiderbeam, 2 x VDA i GP7. Do końca pracowały trzy, dwie, a na końcu tylko jedna stacja, aby maksymalnie wykorzystać czas trwania wyprawy. Teraz u nas od prawie 3 godzin jest już ciemno. Po zapadnięciu zmroku składaliśmy ostatnie anteny w padającym tropikalnym deszczu (na szczęście jest ciepły).
Życzono nam przekroczenia 50 000 QSO, niestety nie udało się tego osiągną takiego wyniku, ze względu na zapaść propagacyjną i szczupłą obsadę operatorską.
Głęboko wierzę, że gdyby Janek SP3CYY był z nami, to magiczne 50 000 zostało by mimo wszystko przekroczone.
Nasza wytężona praca do ostatnich chwil pozwoliła nam zalogować ponad 45 300 QSO w tym 5241 QSO ze stacjami SP.  Obiecywaliśmy wzmożoną aktywność na 1,8 i 3,5 MHz w czasie weekendu, ale niestety ze względu na liczne zawody na podstawowych pasmach nie udało nam się nigdzie wpasować z nadawaniem. Nawet z częstotliwości 14.000 zostaliśmy przegonieni przez Amerykanów.
 Niestety jest to kolejny regres w ilości przeprowadzonych QSO po 5T0 (85 000 QSO), J88 (78 000 QSO)*, VK9X (55 000 QSO). 
Może się starzejemy i czas przejść na krótkofalarską emeryturę a może warunki propagacyjne na więcej nie pozwoliły (liczba plam na słońcu SSN=21 A index momentami do 40!). Przez ostatnie 2 dni słońce nieco ożyło co pozwoliło na przeprowadzenie wielu QSO w paśmie 10m. Szczególną radość sprawiały nam QSO ze stacjami SP na fonii przy dobrej słyszalności, gdzie oprócz krótkiego 59 można było zamienić kilka grzecznościowych słów.
Bogdan SP2EBG z Galą SP2GKS są już w powietrzu a my pakujemy ostatnie walizki i jutro o rano 5.00 MEZ wyruszamy na lotnisko w stolicy Seszeli Victorii.
Po drodze zatrzymujemy się na 20 godz. w Dubaju celem zwiedzenia miasta i lądujemy w Pradze dopiero we wtorek ok. południa.  Natomiast Galę z Bogdanem można było powitać na Okęciu już w poniedziałek o 11.30.
Mieliśmy w Villi Koket bardzo dobre warunki antenowe i super lokalizację i zakwaterowanie a nasz gospodarz Brian spełniał wszystkie nasze życzenia.
Atmosfera w zespole była znakomita i nie dochodziło do najmniejszych zatargów. Niestety mieliśmy pewne kłopoty ze wzmacniaczami, ale ku mojemu zaskoczeniu pracując na 100W na górnych pasmach raportowano naszą słyszalność na 59+20 dB, a według nasłuchów Janusza SP6IXF najlepiej słyszalny był Rysiek SP6FXY, który cały czas pracował na IC7000 z mocą 100W. Przyczyniały się do tego nasze doskonałe anteny i lokalizacja tuż nad brzegiem Oceanu. Trochę zaskoczony byłem sygnałami naszych Big Gun, ich sygnały nie należały do najsilniejszych, może nie włożyli całego serca a może idzie nowe?
Ze względu na okresowe wyłączenia prądu mieliśmy trochę czasu na zwiedzenie wyspy, która jest wielkości Wrocławia lecz zamieszkuje ją tylko 70 000 mieszkańców.
Mam nadzieję, że wszyscy uzupełnili swoje braki na pasmach i emisjach z Seszelami. Może za rok spotkamy się znów na pasmach z jakiejś egzotycznej lokalizacji.
 Dziękujemy za słowa dopingu (TNX SP5ELA, SP5WA) i liczne datki wspierające nasze przedsięwzięcie.
Wszyscy Darczyńcy znajdujący się na naszej stronie internetowej w pierwszej kolejności otrzymają directem kart QSL po ich wydrukowaniu.
Proszę nie wysyłać dodatkowo OQRS albowiem wtedy otrzymacie podwójną ilość QSL.
 * – poprawka ilości QSO SP9PT
 
Do zobaczenia w kraju!
73! Włodek SP6EQZ
 
6. Skrócony spis treści Świata Radio 11/2015.
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
ANTENY: Anteny przewoźne Sigma AMPRO
TEST: Kenwood TS-590SG
PREZENTACJA: Akcesoria antenowe TV
ŁĄCZNOŚĆ: Nowości MSPO 2015, cz. 2
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK
WYWIAD: Litewskie Towarzystwo Radioamatorów
RETRO: Przedwojenne układy radiowe
HOBBY: Projekty PUK 2015
DIGEST: Wzmacniacze mocy w.cz.
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

7. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 11/2015.

Informacje po posiedzeniu prezydium 26.09.15
Zjazd SPOTC
Krótkofalarska Jesień na Pogórzu
Zjazd SPDX Klubu
Silent Key's

8. Aktywności SPFF klubu SP7PCZ 2015.
Położone w centrum Polski Nadleśnictwo Skierniewice obfituje w cały szereg prawnie chronionych obiektów przyrodniczych, zarejestrowanych w programie World Flora Fauna (WFF). Przewodzi im Bolimowski Park Krajobrazowy (SPFF-0028), wraz z czterema Rezerwatami Przyrody: Kopanicha (SPFF-0507), Polana Siwica (SPFF-0508), Rawka (SPFF-0509) oraz Ruda Chlebacz (SPFF-0511). Pięć kolejnych Rezerwatów Przyrody znajduje się poza obrębem Parku: Babsk – SPFF-0304, Trębaczew – SPFF-0688, Uroczysko Bażantarnia – SPFF-1023, Źródła Borówki – SPFF-1025, Bukowiec – SPFF-1101. Innymi tego typu obiektami są dwa Obszary Chronionego Krajobrazu – Górnej Rawki (SPFF-0945) oraz Bolimowsko-Radziejowicki (SPFF-0946), a także dwa Zespoły Przyrodniczo-Krajobrazowe – Zwierzyniec Królewski (SPFF-1025) oraz Nieborów (SPFF-1100).
W okresie od kwietnia do września 2015 roku, członkowie klubu SP7PCZ zorganizowali szesnaście ekspedycji do wszystkich czternastu wyżej wymienionych obiektów, dokonując ich aktywacji głównie w pasmach 40 i 20m. Czasokres prowadzonych łączności każdorazowo wynosił około 2 godzin. Nadawcy dysponowali transceiverem FT-857D, zasilanym z akumulatora samochodowego oraz antenami FD-3 i FD-4. W rezultacie tych wypraw przeprowadzili łącznie 2247 łączności z 1107 różnymi stacjami, zlokalizowanymi na pięciu kontynentach oraz reprezentującymi 53 kraje. Dwie stacje (S58AL oraz SP9KDA) nawiązały łączność ze stacją SP7PCZ podczas jej pracy z 12 obiektów. Łączność z 11 obiektami zaliczyły stacje: UT5PI, 9A4FM, SP2GUC, SP7BCA, SQ9CWO, SP5FHF, zaś z 10 obiektami – OM7OM, UR7ET, F2YT, SP5BLI, SP5ZIP.
W szeregu przypadkach dokonywane aktywacje uświetniały lokalnie organizowane przez Zarząd Okręgu Ligii Ochrony Przyrody w Skierniewicach przedsięwzięcia związane z ochroną przyrody (XV Rajd „DNIA ZIEMI” Ścieżkami Puszczy Bolimowskiej, XI Turniej Wiedzy Przyrodniczej itp.). Równolegle z dokonywaną aktywacją obiektów, członkowie klubu wyjaśniali młodzieży aspekty naszego hobby oraz programu WFF. Podczas jednej z wypraw do SPFF-1025, zorganizowany został piknik, który swoją obecnością zaszczycił Nadleśniczy – pan mgr inż. Lesław Mateja.
Przeprowadzone podczas aktywacji łączności będą potwierdzane specjalnie wydrukowaną na tą okoliczność czterostronicową kartką QSL, przedstawiającą siedzibę Nadleśnictwa wraz z podstawowymi o nim informacjami oraz znajdującymi się na jego obszarze obiektami prawnie chronionymi, a także fotografiami członków klubu SP7PCZ, uczestniczącymi w aktywacjach (Zdjęcie na wstępie informacji). Operatorzy wszystkich, wyżej wymienionych zagranicznych oraz polskich stacji, którzy zaliczyli łączność z 10 i więcej obiektami, uhonorowani zostaną oddzielnym podziękowaniem za udział w programie oraz upominkiem nawiązującym tematycznie do ochrony przyrody oraz związanym tematycznie z Nadleśnictwem Skierniewice.
Praca stacji SP7PCZ z obiektów przyrodniczych Nadleśnictwa Skierniewice realizowana była przy aktywnym współudziale oraz pomocy ze strony kierownictwa oraz pozostałych pracowników tej instytucji. Członkowie klubu dziękują za wsparcie w postaci kart QSL oraz upominków dla najbardziej aktywnych stacji. Obydwie strony usatysfakcjonowane są przyczynieniem się w ten sposób do popularyzacji idei ochrony przyrody, przybliżenia wielu zagranicznym i polskim osobom uroczych obiektów przyrodniczych regionu skierniewickiego, a także pokazaniu pracy i dorobku Nadleśnictwa Skierniewice w przedmiocie ochrony polskiej przyrody.

Cezary SP7MJX

 TNX TNX TNX!
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Andrzejowi SP5AHT, Sławkowi SQ3OOK, Armandowi SP3QFE, Cezaremu SP7MJX, Włodkowi SP6EQZ.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

                          
Piotr SP2JMR   Zygi SP5ELA    Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2015

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,608,814 Unikalnych wizyt