PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

KS-33. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 18.08.2015
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 33/2015 z dnia 19.08. 2015 r.
Ósmy komunikat wakacyjny 2015 r.

Witamy wszystkich odbiorców naszych komunikatów.
Informujemy, że w okresie pomiędzy 1. lipca, a 31. sierpnia 2015 r. komunikaty mogą ukazywać się nieregularnie oraz niekiedy mogą docierać do adresatów wyłącznie drogą elektroniczną oraz poprzez publikację na portalu PZK.
Piotr SP2JMR

A oto informacje ósmego wakacyjnego komunikatu nadawanego również drogą radiową w paśmie 80 metrów:


1. Zapraszamy na 4. Zjazd Techniczny Krótkofalowców SP!
Jak zwykle o tej porze, zapraszamy na Zjazd Techniczny Krótkofalowców SP, który odbędzie się w dniach od 11 do 13 września 2015 r. w Burzeninie (SP7). Jak zwykle oczekujemy przybycia amatorów radiotechniki, samodzielnej budowy anten, przyrządów pomiarowych etc...

Jak zwykle zapewniamy atrakcyjne wykłady i prelekcje, warsztaty techniczne dla dzieci i tych „nieco” starszych, konkursy, giełdę radiowo-elektroniczną. Oczywiście nie zabraknie stałych punktów spotkania: rozstrzygnięcia i wystawy projektów szóstej edycji konkursu PUK-2015 oraz pracy stacji 3Z0TECH, której łączności potwierdzane są atrakcyjnymi kartami QSL (co roku innymi).
W tym roku zapowiadane są również ważne spotkania nietechniczne: panele dyskusyjne grupy SP-EmCom oraz drugi, który zajmie się niełatwym tematem szkolenia dzieci, młodzieży i dorosłych, aby zasilali szeregi uczestników krótkofalarskiego hobby.

Koszt uczestnictwa jest odrobinę większy, niż w ubiegłym roku, ale spowodowane jest to wzrostem kosztów związanych z inwestycjami ośrodka (przebudowy funkcjonalne, modernizacja wyposażenia sal). Gorąco polecamy zgłoszenie uczestnictwa w nieprzekraczalnym terminie do 31 sierpnia b.r. za pomocą formularza na stronie internetowej Zjazdu pod adresem: http://zjazdtechniczny.krotkofalowcy.com.pl/, gdzie znajdziecie również dodatkowe informacje o spotkaniu i jego szczegółowy program.
Lista wykładów:

- OE1KDA - o tym jakie skutki niesie połączenie znaków TPAV i TPVA
- SP3NYR - o tym jak ujarzmić moduły Arduino
- SP3VSS - o tym, że telewizja amatorska nie jest gorsza niż publiczna. A na pewno ciekawsza i mniej rozpolitykowana
- SQ9JTI - Digital Mobile Radio
- SP7VC - Balkan Tour 2015 - ham radio w podróży
- SP9NJ - o kapeluszach i nóżkach - i o tym jak się nie otruć - grzyby - part 2.
- SQ7BFS - jak zrobić tranzystor? (następny wykład - jak zrobić procesor DSP za pomocą piekarnika i gwoździa)
- SP9WR - pionowy patyk - czyli antena vertical - projekt i wykonanie

Tylko zgłoszenie uczestnictwa (rejestracja) umożliwia organizatorom przygotowanie spersonalizowanych identyfikatorów, odpowiedniej ilości materiałów zjazdowych i drobnych upominków - dlatego bardzo prosimy o dokonanie zgłoszenia...
Najnowsze informacje: https://www.facebook.com/zjazdtechniczny
info: 3Z6AEF, SP9MRN

2. Zjazd Techniczny Krótkofalowców SP! Konkurs PUK.
To już szósta (tak!) edycja Konkursu na Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie (hmm... a są jakieś nieprzydatne urządzenia krótkofalarskie? ;-) W kolejnych edycjach mieliśmy: 4, 7, 15, 19, 11 projektów/prac konkursowych. Poziom i jakość (szczególnie dokumentacji) była różna, ale zawsze widać ogromną pasję i zaangażowanie konstruktorów/budowniczych wszystkich urządzeń: TRX-ów, anten, przyrządów pomiarowych, modułów funkcjonalnych...
I o to właśnie chodzi w Konkursach PUK! Mniej o nagrody, dyplomy czy publikacje w Świat Radio, a bardziej o pokazanie, że są wśród nas autentyczni pasjonaci radiotechniki, amatorskiej elektroniki, pomiarów - którzy potrafią samodzielnie wykonać ciekawe urządzenie techniczne i - co najcenniejsze! - podzielić się tą wiedzą/umiejętnością z innymi. To naprawdę nie jest takie trudne... :-)
 
Regulamin konkursu PUK-2015 był publikowany w numerach 6, 7 i 8/2015 Świat Radio i jest dostępny on-line na stronie Zjazdu Technicznego Krótkofalowców SP. Nadal są cztery kategorie projektów:
A - urządzenia odbiorcze (RX), nadawcze (TX) lub nadawczo-odbiorcze (TRX)
B - anteny i urządzenia antenowe (przełączniki, tunery)
C - inne (urządzenia pomiarowe, bloki funkcjonalne, oprogramowanie)
D - dowolne urządzenia odwzorowywane na podstawie istniejących, dostępnych powszechnie opisów
 
Każdy (indywidualnie lub zespołowo) może zgłosić dowolną ilość prac w każdej kategorii. Zgłoszenia dokonuje się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego on-line na stronie internetowej Zjazdu Technicznego Krótkofalowców SP lub wysyłając wypełniony formularz bezpośrednio do koordynatora konkursu, kol. Waldemara 3Z67AEF. Razem ze zgłoszeniem należy obowiązkowo dostarczyć streszczenie dokumentacji urządzenia (schemat, krótki opis, ew. fotografie). Termin składania zgłoszeń: do 31 sierpnia 2015 r.
 
Na dzień 11.08.2015 zgłoszono już 6 projektów w kategoriach B, C i D. Jak dotąd, brakuje zgłoszeń w głównej kategorii A... Dlatego serdecznie zachęcam wszystkich, którzy parają się samodzielnym projektowaniem i konstruowaniem nadajników, odbiorników i TRX-ów do zgłaszania swoich projektów - naprawdę WARTO!
Wśród nagród: radiotelefony, książki o tematyce elektronicznej, talony na zakup części elektronicznych, książki SP4BBU, powerbanki, moduły Arduino i wiele wiele innych.
Wśród sponsorów Helion, Piekarz, AVT i oczywiście PZK
Zapraszamy
Info: 3Z6AEF, SP9MRN


3.    Kopa Biskupia, a współpraca czesko-polska.
Mimo świątecznego weekendu, wakacji i ponad 30 stopniowego upału kolejny raz grupa naszych krótkofalowców zameldowała się na szczycie Biskupiej Kopy odpowiadając na apel naszego czeskiego przyjaciela Mirka Petrzika.
W czasie sierpniowego zjazdu Mirek poprosił o 5 ludzi do pomocy przy budowie schroniska które powstaje po czeskiej stronie granicy i w odpowiedzi przyjechało... 10 osób a byli to Rafał SQ9NKR, Wilhelm SP9LDP, Krzysztof SQ6KMK z synem Dawidem, Paweł SQ6SEE z braćmi Jarkiem i Piotrkiem, wielki sympatyk CB radia Waldek z Brzegu z synem Tomkiem i dowódca całej ekspedycji Tadeusz SP6MRC.
Praca nie najłatwiejsza bo polegająca na wylaniu betonowej ściany we wcześniej wykutym wyrobisku przy którym również pracowali nasi koledzy trwała 7 godzin i mimo temperatury i innych trudności zakończyła się piwnym toastem z uśmiechem na twarzach. Wszyscy pomagający Mirkowi doceniają jego pomoc przy naszej budowie i dla tego jego prośby nigdy nie pozostają bez odpowiedzi, a do pomocy zgłaszają się ciągle nowi ludzie. Efekty naszych prac oglądał ostatnio przewodniczący Komisji Rewizyjnej PZK, a my z dumą pokazywaliśmy kolejne etapy budowy bazy która powstała mimo trudnych górskich warunków i jest przeznaczona dla wszystkich krótkofalowców.
Do zobaczenia na szczycie nie tylko przy okazji ciężkich robót ale i rekreacyjnie, pooddychać górskim powietrzem i nawiązać ciekawe QSO's na UKF i KF.
 Tadeusz SP6MRC

P.S. Kopa Biskupia jest bezprecedensowym przykładem współpracy międzynarodowej, której początki sięgają lat 90. ub. wieku. Pomysłodawcą i duchem opiekuńczym naszej bazy był i jest Tadeusz Pardela SP6MRC. Jego pomysł padł na podatny grunt zapotrzebowania i oczekiwań. Dzięki zaangażowaniu naszych Kolegów z okolic Prudnika, Wielunia, Głuchołazów, Olesna powstała jedyna w swoim rodzaju baza krótkofalarska leżąca tuż przy granicy polsko-czeskiej. Plato na którym obecnie jest zlokalizowane miejsce na ognisko, namioty etc. powstało z urobku wydobywanego przez Mirka Petrzika podczas budowy schroniska, czyli z ziemi czeskiej na stronie polskiej. Oczywiście polscy krótkofalowcy odwdzięczają się naszemu czeskiemu przyjacielowi pomagając przy budowie schroniska, w którym będzie także miejsce dla krótkofalowców. Największe uznanie należy się wszystkim, którzy budowali naszą bazę na Kopie Biskupiej z Tadeuszem SP6MRC, Mietkiem SP6EZ, Markiem SP9UO i jeszcze wielu wielu innymi Kolegami.

4.    Coetivy AF-119.
Dobra wiadomość dla IOTA-chasers. Ogłoszony został plan ekspedycji na wyspę Coetivy AF-119 NEW, która zamierza pracować pod znakiem S79C w  dniach 15 do 23 listopada 2015 roku. Będzie to pierwsza aktywacja tej  wyspy.

W skład zespołu wchodzą Christian EA3NT, Dave EI9FBB, Col MM0NDX, Roland
PA3EWP, Craig VK5CE oraz nasz IOTA aktywator kolega Jacek SP5APW.

Coetivy to mała wysepka koralowa położona 300 km na południe od Mahe – Seszele. Znajduje się tam więzienie i centrum rehabilitacji dla
narkomanów. Dostęp na wyspę jest ściśle kontrolowany i możliwy tylko przez wyczarterowany samolot, który jest jedynym możliwym  wyspę.
Koszty pobytu na wyspie są bardzo wygórowane – a planowany jest pobyt na sześć dni.

W związku z tym organizatorzy wyprawy zwracają się z gorącym apelem i prośbą do IOTA-chasers, DX klubów, Fundacji i krótkofalarskiej społeczności o rozważenie udzielenia im pomocy.
Na stronie www.af119new.com zamieszczone są pełne informacje.

Proszę naszych kolegów IOTA-chasers z SP  o rozważenie powyższego apelu i udzielenie  organizatorom choćby tylko minimalnego wsparcia, oczywiście w ramach swoich możliwości. Liczy się każde pojedyncze Euro.
W razie chęci takiej pomocy, można ewentualnie zebraną sumkę wysłać wspólnie jednym przekazem. Nadmieniam, że koszt bankowego Euro przelewu wynosi 5 złotych.
Znaki darczyńców  zostaną wykazane na stronie ekspedycji S79C.
Członkom zespołu S79C sprawi radość Wasza pomoc i z góry serdecznie
dziękują.
73, Augustyn – SP6BOW

PS.
Powyższa informacja nie stanowi informacji o zbiórce publicznej, ani też nie jest akwizycją na rzecz innego podmiotu. Polski Związek Krótkofalowców przekazuje ją w związku z jej zbieżnością z celami statutowymi naszej działalności.

  18. - INTERNATIONAL LIGHTHOUSE Niechorze.

W niedzielę 16 sierpnia 2015r. radio-klub SP1ZES z Charzyna nawiązywał łączności z latarni morskiej w Niechorzu w składzie: Kuba SP1APK, Krzysiek SP1BEZ, Marcin SP1CDR przy dużym wsparciu kolegów z Łobeskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców w składzie:, Leszek SP1LOI, Rafał SQ1BHR, Łukasz SQ1LU. Odwiedzili nas również koledzy z Kołobrzegu: Andrzej SQ1GU, Krzysiek SQ1KW  pracowaliśmy tam z okazji weekendu latarnianego gdzie organizowany był na tę okoliczność przez Gminę Rewal festyn połączony z 3 edycją Biegu Latarnika.

Stanowisko operatorskie przygotowywane było od godz. 11.00 i na rozpoczęcie festynu -godz.12.00 było gotowe. Przeprowadzono wiele łączności na pasmach UKF oraz KF z operatorami w wielu krajach. Dzięki uprzejmości naszych sponsorów zostaną przygotowane okolicznościowe karty QSL, które zostaną odesłane jako potwierdzenie odbytych łączności.
Koledzy krótkofalowcy służyli również pomocą w organizacji 3 Biegu Latarnika, po raz pierwszy wykorzystano łączność UKF w trakcie podawania wyników zawodników biegnących na szczyt latarni. Wśród uczestników biegu był również nasz kolega Andrzej SQ1GU, który uzyskał dobry czas (50 sec) pomimo iż do Niechorza pokonał dystans (ok 41 km w jedną stronę) rowerem :). Wszystkie ciekawe chwile zostały uwiecznione ciekawymi zdjęciami oraz filmami, które umieszczone są na stronie www.bsk.kolobrzeg.pl

Dziękujemy Gminie Rewal za zaproszenie i wsparcie w postaci kart QSL / członkowie klubu SP1ZES
* Fotka. Krótkofalowcy podczas pracy z latarni.

Serdecznie pozdrawiam
Kuba SP1APK

5.    Skrócony spis treści Świata Radio 9/2015.
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Radiostacja Anan-100DE, Transceivery Flex-6000
ANTENY: Anteny radiokomunikacyjne Unicon, Anteny do CB-radia
PREZENTACJA: Hytera PD365, Wouxun KG-UV9D, Odbiorniki globalne Tecsun, Mikrofalowe zestawy edukacyjne
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK
HOBBY: Projekty mikrofalowe
DIGEST: Interesujące rozwiązania radiowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA
 
6.    KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 9/2015.
Druga cześć Konferencji R1 IARU
Pierwsza cześć sprawozdania z HamRadio 2015.
Ogłoszenie ARISS
Silent Key's

7.    XXXI Zawody o Replikę Lampy Ignacego Łukasiewicza 2015.
Już w niedzielę 23 sierpnia 2015 odbędzie się XXXI edycja Zawodów o Replikę Lampy Ignacego Łukasiewicza. Organizatorem zawodów jest Oddział Podkarpacki PZK
w Krośnie, oraz Lwowski Klub krótkofalowców LKK.
Zawody odbędą się w godz. Od 15.00 do 17.00 UTC

Celem Zawodów jest upamiętnienie odkrywcy ropy naftowej twórcy przemysłu naftowego - Ignacego Łukasiewicza. Oraz trening i doskonalenie umiejętności
Operatorskich. Popularyzacja sportów łączności radiowej.
UWAGA!
Zapoznaj się z regulaminem przed zawodami.
Regulamin zawodów dostępny na stronie OT05 PZK
http://otpzk05.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=179&Itemid=111. Na uczestników czekają trofea oraz nagrody.

ZAPRASZAMY
Wiesław SP8NFZ

8.    Informacja administratora portalu PZK – poczta i serwery pocztowe. W roku 2014 i od początku roku 2015 miałem lawinę wniosków w sprawie działania poczty. Występowało zjawisko nie dochodzenia maili do odbiorców, częstego nie otrzymywania poczty, także tzw. "zwrotki".
Krótkie wyjaśnienie. Otóż 90 % polskich krótkofalowców (tak samo, jak parę milionów rodaków) korzysta z serwerów bezpłatnej poczty.
Typowo są to serwery: Wirtualnej Polski (wp.pl), Interia, Onetu, Tlenu/O2. Tylko niewielka grupa członków ma wykupioną komercyjną usługę poczty u ww. operatorów. (w ramach usługi bezpłatnej musimy czytać reklamy i spam).
Użytkownikom bezpłatnej poczty nie przysługuje jakiekolwiek wsparcie techniczne. Poczta działa, jak działa, raz bardzo dobrze i szybko, czasem źle i wolno.
Niestety od czasu do czasu numery IP serwerów poczty ww. operatorów trafiają na tzw. BLACK LISTY spamerów. Powodowane jest to przez zgłoszenia automatyczne i manualne domen oraz numerów IP zarażonych komputerów klientów, zarówno osób indywidualnych, jak i firm. Przy wielu milionach kont e-mail jest to nieuniknione.
Nie zawsze reakcja administratorów jest możliwa w krótkim czasie (o ile w ogóle jest możliwa). Separacja zainfekowanych maszyn jest trudna, usuwanie z tzw. RBL-i kłopotliwe i czasochłonne.
Największe problemy w tym roku sprawiają konta na wp.pl.
Polska jest w tej chwili na pierwszym miejscu w rankingu światowym pod względem ilości przyjmowanego spamu. Strasznie nas "kochają". W rankingu ilości zainfekowanych komputerów (tzw. maszyny ZOMBIE) też mamy bardzo dobre miejsce! Tak - ścisła czołówka światowa.
Z wakacyjnymi pozdrowieniami!

Zygmunt Szumski SP5ELA
Administrator portalu PZK

 TNX TNX TNX!
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Andrzejowi SP5AHT, Augustynowi SP6BOW, Kubie SP1APK, Tadeuszowi SP6MRC, Wiesławowi SP8NFZ, Romanowi SP9MRN, Waldkowi 3Z6AEF, Zygmuntowi SP5ELA.


Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

Redakcja komunikatów (skład redakcji od 15.12.2009 r.)
                                  
 Piotr SP2JMR     Zygi SP5ELA       Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2015

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,415,654 Unikalnych wizyt