PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3324 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 8
Użytkowników online: 0
RSS

KS-31. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 5.08.2015
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 31/2015 z dnia 05.08. 2015 r.
Szósty komunikat wakacyjny 2015 r.

Witamy wszystkich odbiorców naszych komunikatów.
Informujemy, że w okresie pomiędzy 1. lipca, a 31. sierpnia 2015 r. komunikaty mogą ukazywać się nieregularnie oraz niekiedy mogą docierać do adresatów wyłącznie drogą elektroniczną oraz poprzez publikację na portalu PZK.
Piotr SP2JMR
A oto informacje szóstego wakacyjnego komunikatu nadawanego również drogą radiową w paśmie 80 metrów:

1.    Certyfikat SSL wildcard dla domeny pzk.org.pl.
Dobre wiadomości - od dnia 03.08.2015 r. wszystkie serwery PZK; serwer obsługujący główną domenę pzk.org.pl oraz serwery używające subdomen domeny pzk.org.pl są objęte certyfikatem SSL. Prezydium ZG PZK przychyliło się do mojego wniosku i przyznało środki finansowe na zakup certyfikatu SSL dla serwera PZK. Wsparcia w ww. zakresie udzielił mi wiceprezes Piotr SP2JMR. Zakupiony certyfikat Commercial SSL jest tzw. certyfikatem "wildcard" i został zakupiony z okresem ważności na 3 lata. Certyfikat Commercial SSL jest kompromisem ceny i jakości i jest w zupełności wystarczający na potrzeby Polskiego Związku krótkofalowców.
Co to oznacza w praktyce? W uproszczeniu wszystkie OT PZK mające swoje portale na serwerach PZK mogą (i powinny) używać połączeń szyfrowanych.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany bliżej sprawami certyfikatów może sprawdzić jakość certyfikatu (a także ceny certyfikatów):
https://certyfikatyssl.pl/ssl-tools/check-ssl-certificate.html
https://certyfikatyssl.pl/certificates_comparison.html

Zygmunt Szumski SP5ELA
Administrator portalu PZK
admin@pzk.org.pl

2.    Logi za zawody IARU HF 2015. Przypominamy wszystkim, którzy brali udział w tych zawodach, a także dali punkty zespołowi SN0HQ, że termin wysyłki logów za te zawody to: 12.08.2015, godz. 11:59.
Regulamin zawodów IARU HF w wersji polskiej znajduje się na portalu SN0HQ: http://sn0hq.org.pl/ http://sn0hq.org.pl/index.php/regulamin-iaru-hf
Zespół SN0HQ

3.    Spotkanie krótkofalowców na Biskupiej Kopie.

Jak co roku na przełomie lipca i sierpnia na granicy polsko-czeskiej spotkali się krótkofalowcy z Polski i Czech chcący porozmawiać ze sobą na interesujące ich tematy oraz spędzić nieco czasu na łonie przyrody. Po za tym samo wejście na tą liczącą ok. 900 m górę pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną. Jak wiadomo w zdrowym ciele zdrowy duch.
Na Kopie Biskupiej krótkofalowcy pod wodzą Tadeusza SP6MRC zbudowali bazę krótkofalarską. Baza ta składa się z domku, w którym nocować w polowych warunkach może do 5. osób, posiada on zasilanie w en. elektryczną i znajdują się w nim wszelkie niezbędne do pracy krótkofalarskiej sprzęty. Przy domku wznosi się 27. metrowy maszt na szczycie którego obecnie jest zainstalowana niewielka 5.-elmentowa antena kierunkowa na 2 m i 70 cm na obrotowym maszcie. Obrót jest oczywiście sterowany z wnętrza domku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować na czas zawodów dłuższą antenę. Obiekt jest dostępny dla wszystkich krótkofalowców po zgłoszeniu do Tadeusza SP6MRC tel. 601-479-125.
W tym roku spotkanie było nieco mniej liczne. Obecnych było ponad 50 osób.
Za to jak nigdy dopisała frekwencja aktywnych i znanych w środowisku Kolegów. Kopę Biskupią odwiedzili: Henryk SP9FHZ przewodniczący GKR PZK, a także Koledzy z Niemiec: Andrzej DL4DCW ex: SP6ABW, Jerzy DL6RDP ex: SP6ALG, Zygfryd DL1GLO (SP6LUT). Była też liczna grupa z Czech: OK2WKF, OK2VPX, OK2UDE, OK2VCR, OK2NAJ, OK2NO, OK2BMU i OK2HNR. Oddział OT 01 PZK Wrocław reprezentowany był przez Waldemara 3Z6AEF Prezesa Oddziału, Tomka SP6T Prezesa SP DX Klubu i Kapitana zespołu SN0HQ oraz Adama SP6EBK. Zarząd Opolskiego Oddziału reprezentował Prezes Paweł SQ6DXP. Najliczniejsza grupa uczestników z opolskich klubów przybyła z klubu SP6PAZ: Robert SP6EK, Eugeniusz SP6DIL, Krzysztof SP6DVP, Krzysztof SP6TPF, Zygfryd SP6LUT (DL1GLO), Paweł SQ6DXP, Kamil SQ6IUB, Ludwik SQ6NDF i Gustaw SQ6NDG. W spotkaniu brali też udział przedstawiciele pozostałych klubów z OT11: z Nysy SP6PNZ: Edward SP6LUY, Wacek SQ6SEA oraz Jurek, z Olesna SP9KDA: Marek SP9UO wraz z YL Izą. Z Opolskiego klubu SP6PSP: Franek SP6LR oraz Ryszard, z Prudnika SP6KEO: Mieczysław SP6EZ, Leonard SQ6LZD, Andrzej SQ6CNW, Stefan SP6GHR, Grzegorz SP6TPW, Zbyszek SP6CVB, Andrzej SP6OUX i Krzysztof SQ6KMK. Nie zabrakło też krótkofalowców z okręgów SP5, SP7 i SP9. Ze strony prezydium ZG PZK nieoficjalnie uczestniczył w spotkaniu piszący te słowa Piotr SP2JMR. Dodam jeszcze, że nie wyobrażam sobie lepszej formy czynnej rekreacji niż wejście, zejście i pobyt na tej najwyższej na Opolszczyźnie górce, w czystym górskim powietrzu i pięknymi widokami zarówno na czeską jak i polską stronę.
Dopełnieniem tegorocznego spotkania krótkofalowców było pojawienie się ekipy telewizyjnej TV Opole, która nas sfilmowała i nagrała szereg wywiadów. Powstał z tego kilkuminutowy programik wyemitowany w sobotę 1. sierpnia godz. 18.30.
Link do tego programu załączam poniżej:
http://opole.tvp.pl/21052650/krotkofalowcy-spotkali-sie-na-kopie
Kończąc tą relację dla przypomnienia podam, że baza krótkofalarska na Kopie Biskupiej została zbudowana przy wydatnej współpracy Mirka Petrzika, Czecha, który do 31 lipca był Kasztelanem wieży widokowej na Kopie Biskupiej i nadal buduje po czeskiej stronie schronisko na samym szczycie tego wzniesienia. W czym wydatnie pomagają Jemu polscy krótkofalowcy z Markiem SP9UO i Tadziem SP6MRC na czele.
ink do TVP OPOLE. Ponadto na stronie Opolskiego OT PZK http://ot11pzk.wordpress.com/ znajduje się autorska relacja z tego wydarzenia pióra Krzysztofa SP6DVP.
Vy 73! Piotr SP2JMR

4.    RBI w Groniu.
W dniu 25 lipca 2015 r. odbyło się Pierwsze Spotkanie Krótkofalowców w Groniu. Wcześniej, cztery spotkania odbywały się na Gubałówce i szesnaście w Gliczarowie Górnym. Organizatorami spotkań byli i w dalszym ciągu są: Bożena SP9MAT i Ks. Szczepan SP9VRJ. Redakcja Radiowego Biuletynu Informacyjnego i Telewizji Internetowej Krótkofalowców przedstawia reportaż filmowy z tego ciekawego, 16 już spotkania krótkofalarskiego.
Jerzy Kucharski SP5BLD
https://www.youtube.com/watch?t=1309&v=cCOt7ApATiU

5.    ENIGMA po krótkofalarsku.

"Pragniemy przypomnieć, że 14 sierpnia rusza planowana od stycznia 2015 roku akcja dyplomowa ENIGMA. Z końcem lipca zakończyła nadawanie okolicznościowa stacja SN0MR, której celem było zwrócenie szczególnej uwagi korespondentów na postać Mariana Rejewskiego oraz zachęcenie do wzięcia udziału w przygotowywanej akcji dyplomowej. Operatorzy stacji okolicznościowej przez dwa miesiące nawiązali ponad 3500 QSO pracując na różnych pasmach i różnymi emisjami. Akcja dyplomowa ENIGMA została przygotowana w celu upamiętnienia Mariana Rejewskiego, bydgoszczanina, matematyka i kryptologa a związana jest ze 110-tą rocznicą urodzin i 35 rocznicą śmierci. Miasto Bydgoszcz ten rok w całości dedykowało właśnie jemu, ogłaszając go rokiem Mariana Rejewskiego. Akcja ma inspirować korespondentów i prowokować do pozyskania niewypaczonej wiedzy historycznej na temat Mariana Rejewskiego, który zmienił losy drugiej wojny światowej. Nagrodą dla najlepszych będzie pamiątkowa statuetka grawerowana w krysztale oraz książka o Marianie Rejewskim. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej akcji www.enigmaaward.eu. Organizatorzy akcji liczą na aktywny udział radioamatorów z SP dlatego zapraszamy koleżanki i kolegów do wzmożonej aktywności w eterze i udziału w zabawie edukacyjnej jakiej dotąd, w takiej formie jeszcze nie było."

Daniel SQ2KLU   

6.    XXVII Zjazd SPOTC – zapisy trwają.

Informujemy, że są jeszcze wolne miejsca na liście uczestników XXVII Zjazdu Klubu Seniorów Polskiego Związku Krótkofalowców. Jak co roku w sierpniu (21-23.08.2015) organizatorzy zapraszają członków i sympatyków SPOTC wraz z YL i XYL w wyjątkowe miejsca, tym razem do ośrodka wypoczynkowego i pałacyku w Giewartowie, nad malowniczym jeziorem Powidzkim. Położenie: Wielkopolska, powiat Słupca, gmina Ostrowite, dojazd autostradą A2, zjazd na Słupcę. W programie spotkania od piątku do niedzieli m.in.: kolacja integracyjna przy grillu, spotkanie XYL z degustacją domowych wypieków i nalewek, obrady SPOTC, praca radiostacji z obszaru SPFF-111, wspólne posiłki, prezentacje tematyczne, ognisko, wspólne śpiewanie, zabawa taneczna, rekreacja nad jez. Powidzkim. Atrakcją dodatkową będzie mobilna radiostacja R-140 Klubu SP3KWA z Turku, rozstawiona, czynna i dostępna dla wszystkich chętnych operatorów oraz inne niespodzianki techniczne. Zapraszamy Kolegów i Koleżanki, szczególnie tych z dłuższym stażem nadawcy. Informacje, zapisy i wpłaty załatwia Kol. Grzegorz SP3CSD, tel. 604245357, sp3csd@o2.pl. Strona internetowa: www.sp0otc.qrz.pl
A tak było rok temu, materiał Mietka SP3CMX.
https://www.youtube.com/watch?v=UxJNpZjeU-k
Info: z upoważnienia Grzegorza SP3CSD, Jerzy SP3SLU

7.    8. - INTERNATIONAL LIGHTHOUSE LIGHTSHIP WEEKEND.
W dniach 15-16 sierpnia 2015 odbędzie się 18 Międzynarodowy Weekend Latarniany.
Jak co roku grupa polskich krótkofalowców wybiera się na latarnie morskie: Rozewie, Jastarnia, Hel.
Zaczynamy 14 sierpnia, zabawa trwa do 17 sierpnia. Operatorzy: SP1KRF & SP1IVL Stanisław, SP1ZZ Adam, SP5EZJ Zdzisław, SP6TRX Irek, SP9DTE Łukasz, SP9RTZ Marian.
Praca na wszystkich pasmach HF CW - SSB.
Wszelkie informacje można uzyskać pod adresem: sp1zz@slp.vectranet.pl
Zapraszamy do miłej zabawy. Do usłyszenia na pasmach.
VY 73! Adam SP1ZZ oraz grupa operatorów


Antoni Biliński SP7XX S.K.
  Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że w wieku 86 lat opuścił nasze szeregi i odszedł do krainy wiecznych DX-ów Kolega Antoni Biliński SP7XX.
Pierwszą licencję otrzymał w latach 50-tych, był bardzo aktywny w eterze - głównie na telegrafii, prowadził szkolenia początkujących krótkofalowców w klubach LOK-u oraz PZK. Brał aktywny udział w zawodach oraz konstruował szereg urządzeń, głównie pomiarowych - przydatnych dla krótkofalowców, był także autorem wielu cennych publikacji w czasopismach krótkofalarskich.
Będzie nam Go bardzo brakowało, niech odpoczywa w pokoju.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w piątek 7 sierpnia o godz. 11.00 na Cmentarzu rzymskokatolickim Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi przy ul. Retkińskiej 127.

Koledzy z Oddziału Łódzkiego PZK

SP7MGG S.K.

Na zawsze opuścił szeregi krótkofalowców Czesław Szczęśniak, SP7MGG.
Pogrzeb odbył się 30 lipca br. w Przysusze. Informację przekazał Artur SQ5TA.
Marek SP7DQR

SP6TRU S.K
W dniu 3 sierpnia 2015 w wieku 50 lat zmarł w Głogówku  nasz Kolega  Bogdan  Rajczakowski  SP6TRU były członek PZK oraz OT11 PZK 
 Członek byłego studenckiego klubu - SP6KBR w Opolu oraz  SP6KEO z Prudnika.
 Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 7 sierpnia 2015 w piątek o godzinie 11.00 w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Bartłomieja Apostoła w Głogówku.
 Żonie, córce oraz synowi składamy wyrazy współczucia.
 Cześć Jego Pamięci

Koledzy krótkofalowcy z OT11 PZK OPOLE
Krzysztof Bieniewski, SP6DVP-3Z6V

SQ6JFI S.K.
Niestety mamy smutną wiadomość ..... W czwartek 23 lipca 2015 r. zmarł kolega Bernard Korczyński "Berni" SQ6JFI. Kolega Bernard był członkiem Wrocławskiego Klubu SP6PWT i przyjacielem wielu krótkofalowców ze swej rodzinnej Bogatyni. Pozostanie w naszej pamięci jako osoba niezwykle ciepła i uczynna.
Ostatnie Pożegnanie kolegi Bernarda  odbyło 25 lipca 2015 r. w Bogatyni.
Najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny i najbliższych..
Janusz SP6TRO

TNX TNX TNX!
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Markowi SP7DQR, Krzysztofowi SP6DVP, Januszowi SP6TRO, Adamowi SP1ZZ, Grzegorzowi SP3CSD, Danielowi SQ2KLU, Jurkowi SP5BLD, Zbyszkowi SP7MTU, Zygmuntowi SP5ELA.


Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2015


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

68,487,697 Unikalnych wizyt