PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3324 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 6
Użytkowników online: 0
RSS

KS-30. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 29.07.2015
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 30/2015 z dnia 29.07.2015 r.
Piąty komunikat wakacyjny 2015 r.

Witamy wszystkich odbiorców naszych komunikatów.
Informujemy, że w okresie pomiędzy 1. lipca, a 31. sierpnia 2015 r. komunikaty mogą ukazywać się nieregularnie oraz niekiedy mogą docierać do adresatów wyłącznie drogą elektroniczną oraz poprzez publikację na portalu PZK.
Piotr SP2JMR
A oto informacje piątego wakacyjnego komunikatu nadawanego również drogą radiową w paśmie 80 metrów:

1.    Uzupełnienie do punktu 2. Komunikatu nr 29/2015:


X Piknik Eterowy SP-OK-OM  Koniaków 2015.

Autor opracowania Kol. Henryk SP9FHZ, przez skromność, nie przekazał ważnej informacji o wręczeniu Mu przez przedstawiciela Prezydium ZG PZK Tadeusza SP9HQJ okolicznościowego grawertonu jako formy podziękowania ze strony ZG PZK za dziesięcioletni trud i wytrwałość w zakresie organizowania spotkań w Koniakowie. Henryku! Wielkie dzięki i tak trzymać !

Vy 73 - Tadeusz SP9HQJ


2.    LY Hamfest 2015
W dniach 24-26 lipca 2015r. w pięknie położonym ośrodku wypoczynkowym Dalyvis w okręgu Alytaus odbył się kolejny litewski Hamfest. Forma spotkania jest podobna do wielu kilkudniowych imprez integracyjno-okolicznościowo-handlowych organizowanych w wielu krajach, w tym w SP. Od naszego ŁOŚ-a różniła się przede wszystkim brakiem ogólnodostępnych prelekcji. Oczywiście nie brakowało kół wzajemnie się dokształcających krótkofalowców.
Po za tym była dość bogata giełda, ale nie było na niej przedstawicieli firm produkujących sprzęt krótkofalarski lub nim handlujących.
Kulminacyjnym akcentem LY HamFestu 2015 było uroczyste wysłuchanie hymnu Litwy oraz wciągnięcie na maszt flagi naszych sąsiadów. Następnie głos zabrał Rolandas LY4Q Prezes LRMD, który przywitał wszystkich w tym reprezentantów oficjalnych dwóch stowarzyszeń Łotewskiego w osobie Juriego  ES5JR prezesa ERAU oraz PZK w osobie piszącego te słowa Piotra SP2JMR. W takiej też kolejności zabraliśmy głos.
W imieniu ZG PZK powitałem wszystkich obecnych podziękowałem za zaproszenie oraz podkreśliłem to, że polscy krótkofalowcy w tym uczestniczący w HamFeście Stefan SP1JJY prezes radioklubu SP1PMY z Myśliborza, co roku upamiętniają bohaterski przelot samolotu Lituanica nad Atlantykiem z 1933 roku organizując pracę stacji okolicznościowej. Także dla uczczenia tego wydarzenia w okolicach Pszczelnika lub w Myśliborzu odbywają się zloty krótkofalarskie, na które przyjeżdżają także krótkofalowcy z Litwy. Prezes LRMD otrzymał ode mnie okolicznościowy proporczyk z okazji 85. lecia powstania PZK i 90. Lecia IARU oraz materiały promujące krótkofalarstwo w SP. Od radioklubu SP1PMY Rolandas LY4Q otrzymał kubek okolicznościowy z jego imieniem.
Moje wystąpienie na język litewski tłumaczył Bronius LY5O członek Zarządu LRMD.
Jak zwykle przy takich spotkaniach nie obyło się bez wyróżnień, nagród oraz dyplomów, a ok. godz. 16.00 w sobotę odbyła się licytacja najróżniejszych sprzętów i gadżetów przekazanych przez członków LRMD na ten cel.
Pewną atrakcją tej imprezy były zawody FM rozgrywane na miejscu, oczywiście głównie pomiędzy uczestnikami spotkania. Oprócz tych zawodów ważnym akcentem sportowym był także konkurs w HST czyli Rufzie i Morserunnerze, który prowadził Albinas LY2MM współorganizator Ham Festu i uczestnik zagraniczny większości polskich zawodów krótkofalarskich w tym PGA.
W HamFeście uczestniczyli poza krótkofalowcami z Litwy przedstawiciele: Białorusi, Łotwy, Estonii, Finlandii, Niemiec, Izraela, Grecji, Australii i oczywiście Polski. Z SP poza już wymienionymi obecni byli Wiesław SP4Z oraz 5. Osobowa grupa z Kętrzyńskiego Klubu Krótkofalowców. W sumie w spotkaniu wzięło udział ok. 250 krótkofalowców i ich rodzin.
Atmosfera jak zwykle na takich spotkaniach była wspaniała, a różnice językowe i nieznajomość języka litewskiego w niczym nie przeszkadzały.
Pogoda była optymalna dla tego typu imprezy, a kąpiel w czyściutkim jeziorze stanowiła nie lada atrakcję.
Oczywiście nie sposób w tej relacji przekazać wszystkiego. Więcej postaram się napisać w którymś z najbliższych numerów Krótkofalowca Polskiego zamieszczając tam także zdjęcia. Zdjęcia autorstwa Stefana SP1JJY są dostępne w albumie pod adresem: https://picasaweb.google.com/sojpol
 
Piotr SP2JMR

3.    Obóz Szkoleniowy w Sportach Obronnych PZK dofinansowany przez MON.

W Poroninie (woj. małopolskie) od 20 lipca br. odbywa się kolejny Obóz PZK w sportach obronnych, dotowany przez MON. W tym roku bierze w nim  udział grupa 45 dziewcząt i chłopców. Kadrę stanowią Zbyszek Mądrzyński SP2JNK – wiceprezes PZK ds. sportowych, Asia Karwowska SQ2LIC – kierownik  zgrupowania, Władek Pietrzykowski SP9GNM i Urszula Byrdy oraz Wiesław Szczęsny SP2NAS. Opiekę pedagogiczną sprawują ponadto panie Marzena Janusiewicz i Bożena Krajewska, a pomaga im p. Paulina Marks.  Kilku uczestników posiada również własne pozwolenia radiowe, jak np. Gustaw Fita SO3AKU, Kacper Kowal SO6AFS i Ania Wójcik SO6AGA zdobyte głownie na poprzednich obozach. Wszyscy uczestnicy doskonalą swoje umiejętności w trzech grupach zajęciowych. Poznają m.in. procedury służby radiokomunikacyjnej amatorskiej,  zasady operatorskie prowadzenia łączności na KF i UKF (w tym poprzez przemienniki), BHP w pracy na urządzeniach radiokomunikacyjnych, wiadomości potrzebne do zdania egzaminu na świadectwo radiooperatora. Grupa radioamatorów liczy 17 osób, w tym 10 dziewcząt i 7 chłopców. Praca radiowa odbywa się na radiostacji KENWOOD TS50S (100W) wraz z dedykowaną skrzynką  antenową AT-50. Do dyspozycji mamy anteny: dipole na niższe pasma i qubical quad na 21/28 MHz.  W ciągu niepełnego pierwszego tygodnia udało się nam zrealizować ok. 400 łączności. Jesteśmy słyszalni również na przemienniku zakopiańskim SR9X z radiotelefonu UV5R. Grupy radioorientacji i orientacji w terenie szkoliły się w zakresie poznawania mapy i biegu z mapą, budowy i wykorzystania kompasu, biegu na azymut od punktu do punktu oraz szukania nadajników na bliskich odległościach (w paśmie 144 MHz) pracujących pojedynczo jak i w cyklu. Dopełnieniem całości są zajęcia kulturalno-oświatowe i wycieczki, m.in. odbyły się już wyjazdy na basen, na Gubałówkę i do Zakopanego. Pogoda jako tako dopisuje. Pozwala to mieć nadzieję na skuteczną realizację kolejnych zadań. Obecny jest z nami kol. Jurek SP5BLD ze swoją kamerą, utrwalający historię kolejnego obozu PZK dla RBI i ITK.
INFO:  Wiesław SP2NAS
 
4.    RBI.
Redakcja Radiowego Biuletynu Informacyjnego i Telewizji Internetowej Krótkofalowców zaprasza do obejrzenia reportażu filmowego pt. "Obóz Szkoleniowy w Sportach Obronnych-Poronin 2015".
https://www.youtube.com/watch?v=DrgxTzR7LdQ&feature=share

Jurek SP5BLD Redaktor Naczelny RBI
 
5.    SP7VC i Bałkany.
 Podobnie jak w roku ubiegłym wybieramy sie z Kasią SQ7OYL na Bałkany.
W terminie 01.08-15.08 planujemy przejechać  samochodem kilka tysięcy km poprzez YO, LZ, SV. Jest to okres max roju Perseidów więc będę aktywny głównie via meteory emisjami FSK441, JT6M w paśmie 4 i 6m.
Sympatyków tych pasm i zbieraczy lokatorów zapraszam do łączności.
Mapka podróży i daty pracy z poszczególnych lokatorów na stronie ekspedycji poniżej:
http://expedition.sp7vc.pl/
Do usłyszenia
Przemek sp7vc
www.sp7vc.pl
 
6.    Aktywność Henryka SP6OPZ i jego przyjaciół.
Zapraszam do obejrzenia kolejnego filmiku z mojej aktywności.
https://www.youtube.com/watch?v=FnYo8lK_LzQVy 73!
Henryk SP6OPZ

7.    Zakończenie międzynarodowego obozu YOTA.

W dniu 26 lipca 2015 r. reprezentacja Polski w składzie Piotrek SQ6PPI, Kasia SQ3TKA, Niko SO3ALG, Jerzy SP3SLU (opiekun) powróciła cało i zdrowo do domów z Italii z obozu YOTA 2015 (Youngsters on the Air). Organizację obozu przez kolegów z ARI oceniamy bardzo wysoko, mając na uwadze poziom zajęć dydaktycznych (praktycznych i teoretycznych), wyposażenie ogólnodostępnej, kilkustanowiskowej radiostacji II5YOTA, zapraszanych gości, warunki bytowe i przyjacielską atmosferę panującą podczas całej imprezy. O ile wiem, młodzież najbardziej ceni sobie nawiązanie międzynarodowych przyjaźni z ludźmi swego pokolenia. Ja jednak, jak już podkreślałem wcześniej, jestem dla nich pełen podziwu za to, że regularnie i aktywnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach edukacyjnych oraz tak dobrze komunikowali się w języku angielskim. Czekamy na opracowanie materiałów poobozowych (artykuł, prezentacja, fotoreportaż) przez naszą ekipę, aby móc podzielić się w szerszym zakresie przeżyciami i doświadczeniami z YOTA 2015.
Info: opiekun grupy Jerzy SP3SLU

SP1BVV s.k.

Ze smutkiem informuję, że z grona szczecińskich krótkofalowców odszedł 
do krainy wiecznych DX–ów kolega STEFAN SP1BVV. Cześć Jego Pamięci.
Janusz SP1TMN

TNX TNX TNX!
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje:
Henrykowi SP6OPZ, Przemkowi SP7VC, Januszowi SP1TMN, Jurkowi SP5BLD, Wiesławowi SP2NAS,

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2015


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

68,465,331 Unikalnych wizyt