PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3324 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

KS-23. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 10.06.2015
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 23/2015 z dnia 10.06.2015 r.

Witamy wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1.    Relacja z panelu dyskusyjnego SP EmCom (ŁOŚ 2015).
Dzięki uprzejmości organizatorów Ogólnopolskiego Spotkania Krótkofalowców ŁOŚ 2015, w dniu 30 maja 2015 r. w ramach tej imprezy odbył się panel dyskusyjny SP EmCom, poświęcony tematyce łączności kryzysowej. W dyskusji wzięło udział ponad czterdziestu krótkofalowców: SP1MPW, SP2JMR, SP3AYA, SP5PY, SP5RE, SP6DIL, SP7SMF, SP7VS, SP7WME, SP7XIE, SP9ACQ, SP9HSQ, SP9MLI, SQ3PMK, SQ3POS, SQ3RPG, SQ3TGV, SQ3TKA, SQ5NWE, SQ5OMO, SQ5PET, SQ5STS, SQ6BBG, SQ6DXZ, SQ6IYR, SQ6KOJ, SQ6MIK, SQ6OYO, SQ7LRX, SQ7NHR, SQ7OIX, SQ9ITA, SQ9IWS, SQ9KFZ, SQ9LBE, SQ9MUR, SQ9NIN, SQ9NIS, SQ9OJV, SQ9RHX, SQ9ZAY.

W czasie spotkania zostało poruszonych bardzo wiele wątków. Głos zabierali wszyscy, sygnalizując bardzo ważne kwestie dotyczące funkcjonowania łączności kryzysowej. Najwięcej dyskutowano nad formą funkcjonowania grupy SP EmCom. Pod dyskusję zostało poddane to, czy w ramach działalności pro-obronnej Polski Związek Krótkofalowców powinien przyłączyć się do federacji organizacji pozarządowych kierowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Omawiano też propozycję przekształcenia SP EmCom w odrębne stowarzyszenie oraz możliwość przekształcenia SP EmCom w działający przy PZK Ogólnopolski Klub Łączności Kryzysowej „SP EmCom”.

Jeżeli chodzi o przystąpienie PZK do federacji kierowanej przez MON, głosy były podzielone, jednak obiektywnie uznano, że wstąpienie do tego rodzaju struktury znacząco wzmocniłoby pozycję PZK jak i SP EmCom oraz działających sieci ratunkowych w kontaktach z administracją publiczną. Dodatkowo otworzyłoby możliwości rozwoju infrastruktury krótkofalarskiej warunkującej skuteczne realizowanie zadań związanych z łącznością kryzysową. Dotyczy to przede wszystkim możliwości nieodpłatnego instalowania przemienników radiowych na obiektach MON, których jak wiemy na obszarze kraju jest bardzo dużo. Obawy wzbudzała niewielka wiedza na temat tego, czego konkretnie MON będzie od PZK (SP EmCom) oczekiwał – ten element jest w trakcje opracowywania przez Ministerstwo. Dopiero po jednoznacznym określeniu przez MON warunków i zakresu współpracy będzie możliwe kompleksowe odniesienie się do tego pomysłu.

W zakresie formy funkcjonowania grupy „SP EmCom” zamysł przekształcenia jej w stowarzyszenie nie spotkał się ze zdecydowaną aprobatą. Wskazane zostały co prawda pozytywne strony funkcjonowania jako stowarzyszenie, jednak w chwili obecnej, mając na uwadze uwarunkowania organizacyjne oraz fazę rozwoju łączności kryzysowej w kraju uznano, że optymalnym rozwiązaniem będzie założenie Ogólnopolskiego Klubu Łączności Kryzysowej PZK „SP EmCom”. Formalne utworzenie klubu zaplanowano na wrzesień 2015 r. przy okazji spotkania krótkofalowców w Burzeninie.

Pozostałymi wnioskami ze strony uczestników spotkania były:
¬- usystematyzowanie współpracy pomiędzy sieciami regionalnymi,
¬- podjęcie bardziej wzmożonych działań w zakresie uświadamiania administracji publicznej o działaniach i roli krótkofalowców w zakresie łączności w sytuacjach kryzysowych,
¬- rozważenie usystematyzowania nazewnictwa sieci w skali kraju,
¬- aktywacja SP EmCom w czasie ćwiczeń międzynarodowych (jako sieć krajowa),
¬- organizacja ćwiczeń przy współpracy z krajami sąsiednimi,
¬- wdrożenie regularnych prób łączności KF/UKF na terenie SP,
¬- sporządzenie informatora „dla każdego”, jak się zachować, gdy usłyszymy akcję ratunkową na pasmach krótkofalarskich,
¬- sporządzenie jasnych, przejrzystych i jednolitych procedur operatorskich, które będą obowiązywały na obszarze całego kraju,
¬- utworzenie w ramach SP EmCom „grupy reagowania” do działań w ramach międzynarodowej sieci IARU uruchamianej w czasie wielkoskalowych katastrof naturalnych (np. trzęsienie ziemi w Nepalu).

Na koniec spotkania wymieniono również kilka uwag dotyczących marcowych ćwiczeń „SNIEŻYCA 2015”. Zgodnie stwierdzono, że program ćwiczeń pozwolił na weryfikację możliwości w zakresie przekazywania informacji oraz sprawdzenie samoorganizacji poszczególnych sieci ratunkowych (procedury, przygotowanie logistyczne). Co do zasady proces przekazywania komunikatów wypadł bardzo dobrze, ponieważ tylko w pojedynczych przypadkach informacja nie dotarła z uwagi na nieodszukanie odbiorcy na paśmie. W ramach uwag do przebiegu ćwiczeń wskazano między innymi, że przyczyną tego rodzaju sytuacji była konieczność przekazywania komunikatów przez stacje sztabowe do innych stacji sztabowych zlokalizowanych na innych częstotliwościach, co wg niektórych powodowało zamieszanie spowodowane koniecznością zwolnienia zajmowanej „stałej” częstotliwości. Jest to prawda, jednak przyczyną tego zamieszania była niewłaściwa interpretacja przez operatorów niektórych stacji sztabowych poleceń, jakie przekazywała centralna stacja koordynująca. Polecenie „proszę przekazać informację do…” nie oznaczało wprost, że należy to uczynić samemu. Każda lokalna sieć miała do dyspozycji co najmniej od kilkunastu do kilkudziesięciu stacji indywidualnych, z których pomocy należało w takim przypadku skorzystać, nie zmieniając tym samym zajmowanej przez siebie częstotliwości. Niemniej przy organizacji kolejnych ćwiczeń organizator dołoży wszelkich starań, aby w regulaminie ćwiczeń elementy, które sprawiły najwięcej trudności, zostały wyczerpująco i precyzyjnie opisane.

Spotkanie było bardzo budujące. Duże zainteresowanie uczestników, a przede wszystkim ich widoczne zaangażowanie w problemy dotyczące rozwoju łączności kryzysowej w Polsce napawa dużym optymizmem i zachęcają do dalszych wspólnych działań. Dziękujemy.

Zespół SP EmCom

2.    XVI Młodzieżowe Mistrzostwa R1 IARU w Amatorskiej Radiolokacji Sportowej-Zamość 2015.
XVI EYAC R1IARU przeszły do historii. Odbyły się one w dniach 4-8 czerwca br. w okolicach Zamościa, w dość trudnym górzystym terenie obfitującym w liczne jary i strome zbocza co dało możliwość sprawdzenia się startującym zawodnikom. Pogoda dopisała, a logistyka mistrzostw działała bez zarzutu.
W Mistrzostwach wzięło udział 95 zawodników z 12 krajów. Uroczystość otwarcia odbyła się na rynku Zamościa, a zamknięcia w specjalnej sali hotelu "ARTIS", w którym zakwaterowana była cześć uczestników. Obydwie uroczystości miałem zaszczyt prowadzić osobiście w towarzystwie Pawła SP7TEV jako wytrawnego tłumacza.
Najlepsze wyniki osiągnęli zawodnicy z Rosji, Czech i Ukrainy w których to krajach władze przykładają należytą wagę do sportów masowych innych niż dyscypliny olimpijskie, co wiąże się z odpowiednimi środkami oraz zapleczem również dla radioorientacji sportowej.
Reprezentanci Polski osiągnęli jak na nasze możliwości znakomite wyniki, niestety poza strefą medalową.
Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie mistrzostw:
www.EYAC2015.ardf.ofr.pl

Gośćmi mistrzostw byli: Oliver Tabakovski Z32TO Członek Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU, Ole Garpestadt LA2RR - zasłużony członek kierownictwa IARU-aktualnie Wiceprzewodniczący Rady Administracyjnej IARU, który pełnił funkcję sędziego głównego mistrzostw oraz Jerzy Jakubowski SP7CBG prezes PZK.
Szczególne podziękowania za organizację mistrzostw należą się:
Joasi Karwowskiej SQ2LIC, Zbyszkowi Mądrzyńskiemu SP2JNK prezesowi PZRS i z-cy prezesa PZK - głównym organizatorom tej imprezy oraz:
Włodzimierzowi Karczewskiemu SQ5WWK reprezentującemu ZG LOK,
Zdzisławowi Dominiakowi z UKS Dębołęka,
Bogdanowi Bala z "Pogoni" Siedlce,
Pawłowi Zakrzewskiemu - Oficerowi Łącznikowemu IARU-PZK,
Krzysztofowi Jaroszewiczowi SQ5ICY reprezentantowi PZK w grupie roboczej R1 IARU ds. Amatorskiej Radiolokacji Sportowej.
Obsługę zawodów w znacznej części zapewnili członkowie UKS "Azymut" Siedliska.

Piotr SP2JMR

3. Zaproszenie na X Piknik Eterowy SP-OK-OM Koniaków 04-05 lipca 2015.

Szanowne Koleżanki i Koledzy krótkofalowcy, użytkownicy CB-radio , a także sympatycy naszego wspaniałego hobby.
Wszystkich  zainteresowanych, którzy chcą spędzić mile czas w gronie kolegów i przyjaciół, pasjonatów radia i fal eteru serdecznie zapraszamy po raz kolejny do Koniakowa na dziesiąte (jubileuszowe) spotkanie krótkofalarskie. W tym roku świętujemy również 85-lecie Polskiego Związku Krótkofalowców.
Jak sama nazwa wskazuje, nasze spotkanie ma charakter pikniku, więc miejmy na uwadze, że nie tylko samym radiem się żyje. Dołożymy i tym razem starań, aby nie zabrakło atrakcji dla jego uczestników. Piknik w Koniakowie to przede wszystkim jego wspaniali goście, stąd i tym razem mocno liczymy na Waszą niezawodną obecność. Jest on organizowany od 2006 roku, zawsze w 1-szej połowie lipca właśnie w Gospodzie i Pensjonacie „Koronka” w otoczeniu wspaniałego beskidzkiego krajobrazu -jako impreza towarzysząca kolejnym Dniom Gminy Istebna.
Serdecznie więc zapraszamy w dniach 04 i 05 lipca 2015 (sobota, niedziela)
na: X Piknik Eterowy SP, OK i OM - Koniaków 2015. Miejsce: Gospoda i Pensjonat „Koronka” w Koniakowie, obok wzniesienia Koczy Zamek (wysokość 846 m n.p.m.) oraz punktu widokowego. Lokator JN99LN. Adres: 43-474 Koniaków 799.
Współrzędne do GPS: 49º33' N, 18º58' E. Udział w imprezie jest bezpłatny, zarówno dla wystawców jak i odwiedzających. Istnieje możliwość zorganizowania własnego stoiska dającego możliwość zaprezentowania swojego klubu, firmy handlującej sprzętem radiowo-krótkofalarskim jak i giełdowym. Oczekujemy również na dalsze ciekawe informacje i propozycje wykładów oraz prezentacji interesujących brać krótkofalarską.
Rejestracja i przywitanie pierwszych gości: sobota od godz. 9-tej.
Startujemy o godz. 10-tej jak zwykle hucznie, bo z udziałem artylerii krótkofalarsko-brackiej.
Obok parkingu udostępnione będzie jak zwykle bezpłatne miejsce na przyczepy kempingowe oraz namioty. Ze względów organizacyjnych zachęcamy, (choć niekoniecznie) do rejestrowania się poprzez wysłanie maila potwierdzającego swoje uczestnictwo na adres organizatora: sp9fhz@gmail.com
Gospoda Koronka, jak co roku przygotuje smaczne góralskie i śląskie potrawy.
Jest również możliwość korzystania ze stacjonarnego grilla. Zaś w sobotni wieczór do tańca przygrywać będzie kapela góralska sympatyzująca z żywieckimi krótkofalowcami z Klubu SP9PSB.
Bliższe informacje dotyczące szczegółowego programu dostępne będą na stronie www.sp9psb.prv.pl. Informacja o Pensjonacie Koronka na stronie www.dwkoronka.pl.
Impreza odbywa się w całości „pod dachem”, więc jesteśmy niezależni od aktualnej pogody. Do kolejnego zobaczenia w Koniakowie, gdzie zaprasza w imieniu współorganizatorów:
Śląskiego Oddziału Terenowego PZK, Żywieckiego Klubu Krótkofalowców SP9PSB,
Henryk SP9FHZ, e-mail sp9fhz@gmail.com, tel. 502-286-600.

4.    Rok 2015 rokiem Mariana Rejewskiego.

W niedzielę odbył się piknik z udziałem telewizji na wyspie młyńskiej. Koledzy działający w ramach programu promocji Roku Mariana Rejewskiego mieli swoje stanowisko, byli nagrywani i  poszło to na żywo do telewizji regionalnej. Materiały można znaleźć tutaj:
Zbliżenia (od 13:51)
http://bydgoszcz.tvp.pl/20349873/5062015-g-1830
Bydgoszcz to logiczne (od 18:00)
http://bydgoszcz.tvp.pl/20373823/bydgoszcz-to-logiczne-cz-ii
Daniel SQ2KLU

5.    Informacja – lista SPFF.
Od 10 czerwca 2015 roku obowiązuje nowa lista zawierająca 1182 obszarów chronionych programu Polska Flora Fauna.
Do poprzedniej listy SPFF zostało dodane kolejne 90 obszarów chronionych.
Zainteresowani mogą zapoznać się z wykazem 1182 obszarów SPFF (po zalogowaniu):
http://spff.eham.pl/downloads.php?cat_id=4 oraz online http://spcff.pl/lista_spff.php.

Dziękuję wszystkim osobom biorącym udział w aktualizacji listy SPFF. 
Pozdrawiam

Sławek SP4EOO

6.    Aktywacja parku narodowego SPFF-0770. 
W dniu 13.06.2015 r. będę pracował z parku SPFF-0770 - Wielki Bytyń na paśmie 40 metrów od godziny 09.00 LT do 17.00 LT oraz w dniu 14.06.2015r. również z tej samej lokalizacji od godziny 10.00 LT do 22.00 LT w paśmie 80m i 40m.
Forma pracy wekendowa.

Adam SP3EA/p

7.    ŻAGLOWCE  W  SZCZECINIE. W dniach 12-15 czerwca 2015 Szczecin będzie miastem finału Baltic Tall Ships Regata. Przewiduje się, że przypłynie blisko 50 żaglowców, w tym "Sedov", "Dar Młodzieży'', "Fryderyk Chopin", a także okręty Marynarki Wojennej i oldtimery.
Z pokładu statku szkolnego Akademii Morskiej w Szczecinie pod znakiem okolicznościowym SO1AMS będzie pracowała ekipa klubu SP1KNJ w dniach 12-15.06. 2015 /7Mhz-14Mhz-50Mhz/. Zapraszam do QSO.

Janusz SP1TMN

8.    Spotkanie w Kruszwicy.

W dniach od 04 do 05 lipca 2015 r. odbędzie się kolejne już " Kruszwickie spotkanie krótkofalarskie" organizowane przez Inowrocławski Klub Krótkofalowców SP2KCW. Wszystkich zainteresowanych, którzy chcą spędzić mile czas w gronie kolegów i przyjaciół, pasjonatów radia serdecznie zapraszamy.
Spotkanie odbędzie się w miejscowości Kruszwica na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Kruszwica (Mysia Wieża).
Lokalizacja przy ośrodku żeglarskim "POPIEL" ul. Żeglarska 1.
Szczegółowe informacje są zamieszczone na stronie internetowej pod adresem:
http://www.sp2kcw.pl/
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam
Roman SP2GTJ

9.    Akcja dyplomowa „Tytus, Romek i A’Tomek”.
Już 7 czerwca rusza nowa akcja dyplomowa "Tytus, Romek i A'Tomek", której podstawowym celem jest uczczenie urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego, polskiego grafika, rysownika oraz publicysty, znanego jako Papcio Chmiel, twórcy serii komiksu pt. "Tytus, Romek i A'Tomek", ur. 7 czerwca 1923 roku.
Pomysłodawcą akcji i jej uczestnikiem jest Sławek Kuchowicz SQ1KSM, a operatorzy biorący udział w akcji dyplomowej, to miłośnicy bohaterów komiksów H.J. Chmielewskiego, którzy nawiązując do wspomnień związanych z ich lekturą pragną rozpropagować je wśród szerokiego grona czytelników.
W akcji dyplomowej udział biorą:
SQ1KSL, SQ1KSM, SQ1NXN, SP1JJY, SQ1SNU, SQ1GPR, SP3GVX, SP3WVL, SQ3ODX, SO5MAX, SP3PJW, SP3SBY.
Rangę akcji podnosi kolega SP1-14025 wykonawca projektów niemal wszystkich kart QSL oraz dyplomu na potrzeby naszej akcji.
Zapraszamy do łączności ze stacjami biorącymi udział w akcji dyplomowej "TRA".
 Więcej informacji na stronach:
http://slawera.ovh.org/tria.php
http://www.sp1pmy.qrz.pl/
http://www.druc.pl/

Info: Józef SP3SBY

10.     Zmiana danych teleadresowych Delegatury UKE w Warszawie.

Od 19 czerwca zmienia sie adres delegatury UKE w Warszawie z ul. Górnośląskiej 6 na ul. Kasprzaka 2/8. Oto aktualne dane:
Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie
Dyrektor: Zygmunt Słomiński
•    Adres: 01-211 Warszawa, ul. Kasprzaka 2/8
•    Tel. 22 330 44 01
•    Fax 22 330 44 02
•    e-mail: warszawa@uke.gov.pl
W okresie do 19 czerwca br. pod dotychczasowym adresem – 00-444 Warszawa, ul. Górnośląska 6 – pełniony będzie dyżur pracowników przyjmujących klientów urzędu obsługiwanych dotychczas przez pracowników Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie.
Info ze strony www.uke.gov.pl
 
11.    Akcja dyplomowa ''ENIGMA'' w 70. rocznicę zakończenia wojny. Szkolny Klub Krótkofalowców SP3PGR z Poznania jest organizatorem w okresie od 1 do 19 czerwca 2015 roku akcji dyplomowej "ENIGMA", w nawiązaniu do tegorocznych obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, ku pamięci polskich kryptologów Jerzego Różyckiego, Mariana Rejewskiego i Henryka Zygalskiego i ich współpracowników, którzy łamiąc szyfry Enigmy zdaniem wielu historyków przyczynili się do sukcesów aliantów na wielu frontach i szybszego zakończenia wojny. Pomysłodawcą akcji są poznańscy twórcy internetowej gry kryptologicznej ŁAMACZE SZYFRÓW, dostępnej pod adresem http://lamaczeszyfrow.pl, a w wersji anglojęzycznej pod adresem http://codebreakers.eu.

Stacjami przyznającymi punkty do dyplomu są: SN0ENIGMA (15 pkt.), SP3ZAT, SP3POZ, SP9KJU (po 10 pkt.), SP3DDP, SP3OL, SP3HUO, SP3WXI, SQ3OPM, SP9MDY (po 5 pkt.). Warunkiem otrzymania dyplomu jest nawiązanie co najmniej jednego QSO/HRD ze stacją okolicznościową SN0ENIGMA oraz uzyskanie poniższych progów punktowych:
- dla stacji polskich co najmniej 70 pkt.,
- dla stacji spoza Polski co najmniej 50 pkt.,
- dla stacji DX co najmniej 30 pkt.
Łączności ze stacjami przyznającymi punkty można powtarzać w kolejnych dniach akcji lub w danym dniu na innym paśmie lub innym rodzajem emisji. Dostępne są pasma KF i emisje CW, SSB i DIGI.
Zgłoszenia na dyplom wydawany w postaci elektronicznej wraz z wykazem wymaganych łączności należy wysłać na adres e-mailowy klubu: sp3pgr@wp.pl w terminie do końca czerwca 2015. W akcji, oprócz nadawców będzie mile widziany także udział nasłuchowców, na zasadach opisanych powyżej.
Niniejszy regulamin akcji dostępny jest na stronie http://qrz.com/db/sp3pgr. Na tej stronie prezentowany będzie także wzór karty QSL stacji okolicznościowej oraz samego dyplomu.
Serdecznie zapraszam do spotkań w eterze życząc spełnienia warunków otrzymania dyplomu.

Jacek SQ3OPM

Pożegnanie Wiesława SP2BSD. W dniu 24.5.2015 r. odszedł do krainy wiecznych DX – ów kolega Wiesław Kasperowicz SP2BSD z Pruszcza Gdańskiego. Zmarły był znanym i cenionym krótkofalowcem nie tylko na Wybrzeżu. Był niezwykle życzliwy dla kolegów nadawców. Pomagał bezinteresownie innym ludziom, nie tylko krótkofalowcom. Pamiętamy go jako człowieka pogodnego i uśmiechniętego. Jego charakterystyczny głos był słyszany na wielu przemiennikach Wybrzeża i północno – wschodniej Polski oraz na falach krótkich. Jego niezapomniane wspomnienia są w książce pt. "Wywołanie Ogólne" (str. 245). Polskie krótkofalarstwo straciło człowieka, który przestrzegał sumiennie reguł "ham spiritu", czyli ducha uczciwości w krótkofalarstwie. Cześć Jego pamięci.
Ryszard SP4BBU


SP2JDG s.k.
W dniu 5. czerwca odszedł od nas w wieku 77. lat Grzegorz Nowicki SP2JDG, wieloletni członek Bydgoskiego OT PZK. Był aktywnym członkiem klubów SP2PBY i SP2PAQ.
Na uroczystości pogrzebowej w dniu 9 czerwca br. oprócz rodziny Grzegorza żegnało liczne grono członków Bydgoskiego Oddziału Terenowego PZK.
Cześć Jego Pamięci.

Zbyszek SQ2ETN


TNX TNX TNX!

Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Ryszardowi SP4BBU, Januszowi SP1TMN, Józefowi SP3SBY, Adamowi SP3EA, Jackowi SQ3OPM, Romanowi SP2GTJ, Sławkowi SP4EOO, Danielowi SQ2KLU, Henrykowi SP9FHZ, Zbyszkowi SQ2ETN, redakcji portalu SP EmCom.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

news: ikona_pdf.gifKomunikaty KS 2015Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

68,482,714 Unikalnych wizyt