PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 7
Użytkowników online: 1
RSS

Analizy porównawcze SP DX Contest 2014 - 2015
Opcje newsa
Prognozy propagacjiAnalizy porównawcze SP DX Contest 2014 - 2015

Coroczne nasze zawody SP DX Contest już za nami. Teraz należy tylko wysłać najpóźniej do końca kwietnia br nasze logi Cabrillo do Komisji i oczekiwać klasyfikacji. Niezależnie od wyników zabawa jak co roku dostarczyła wielu krótkofalowcom sporo emocji. Jeszcze na gorąco krótkie podsumowanie i porównanie propagacji z rokiem ubiegłym.

Tym razem na stronie klubowej SP9KAJ pod adresem: http://www.sp9kaj.com/news.php?readmore=181 pokazujemy porównawcze graficzne analizy słyszalności stacji polskich w różnych rejonach świata podczas SP DX Contest 2014 i 2015 w postaci kolorowych wykresów kołowych (pierścieniowych).

Analizy powstały na podstawie danych dostępnych na RBN jako wynik pracy automatycznych zapisów skimmerów zainstalowanych w różnych częściach naszego globu. Wyniki są o tyle godne uwagi, gdyż dotyczą oceny stosunku sygnału/ szum dokonywanym w odbiornikach SDR a nie na podstawie oceny operatora, która i tak podczas zawodów skutkuje fikcyjnym raportem 5NN. Wykresy przedstawiają dobowy (w 24h skali - początek zawodów to 15:00 sobota) przebieg słyszalności stacji SP na różnych kontynentach (oczywiście tam gdzie istnieją czynne na danym zakresie częstotliwości SDR-y podłączone do serwerów RBN).

Na pierwszy rzut oka widać, że wykres EU pokrywa się prawie w całości z ALL (czyli cały świat) - czyli głównie własny kontynent nas najlepiej słyszy niemal na wszystkich pasmach. No i smutna prawda, czyli kiepska propagacja na 10m (kolor czerwony) - gorsza niż rok temu co widać naocznie na wykresach..

Zapraszamy do lektury na stronie http://www.sp9kaj.com/news.php

Ciekawi jesteśmy jakie są odczucia i wnioski uczestników zawodów oraz własne porównania wyników uzyskanych w tym roku do ubiegłego?

Vy 73 de SP9GR
 

Poprzedni news dotyczący analiz: https://pzk.org.pl/news.php?readmore=3374

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,433,239 Unikalnych wizyt