PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

KS-10. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 11.03.2015
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZK
news: pzk_new.jpg
 
KOMUNIKAT NR 10/2015 z dnia 11.03.2015 r.

Witamy wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1.    Wymiana świadectw.

Po wejściu w życie nowych rozporządzeń w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych dot. także służby radiokomunikacyjnej amatorskiej oraz rozporządzenia w sprawie pozwoleń w SRA, na różnych forach i w eterze rozgorzały dyskusje na temat nowych regulacji prawnych, które są niekorzystne dla środowisk krótkofalarskich.
 Chodzi głównie o informacje, mówiące o tym, że świadectwa radioamatorskie wydane przed 3 września 2005 r. nie upoważniają do ubiegania się o pozwolenie radioamatorskie.
W naszym przekonaniu zarówno świadectwa radiooperatora wydawane w latach 1992-2000, jak i świadectwa operatora urządzeń radiowych wydawane od 2001 r. spełniają wymagania Rekomendacji CEPT T/R 61-02 (dot. świadectw) i stosownie do zapisów Rekomendacji CEPT T/R 61-01 dotyczącej licencji radioamatorskich upoważniają do ubiegania się o licencję CEPT-owską, której odpowiednikiem w SP jest pozwolenie kategorii 1.
Przekonani jesteśmy, że interpretując zapisy nowych rozporządzeń, należy również brać pod uwagę wcześniejsze regulacje prawne dotyczące świadectw, mimo tego, że nie są już w obiegu prawnym (zostały uchylone na mocy nowych rozporządzeń), pozostały po nich ważne świadectwa stanowiące „święte” prawo nabyte przez krótkofalowców, chronione na mocy Konstytucji RP.
Informujemy, że w powyższej sprawie prowadzimy rozmowy z UKE i mamy nadzieję, że nasze działania skończą się powodzeniem.

Piotr SP2JMR

2.    EmCom. Po ćwiczeniach łączności "kryzysowej".
W dniach 4-8.03.2015 (środa-niedziela) odbyły się ogólnopolskie ćwiczenia łączności kryzysowej „ŚNIEŻYCA 2015”. W najbliższych dniach zostanie opublikowany szczegółowy raport z ich przebiegu. Ze wstępnych informacji wynika, że w ramach ćwiczeń zostało przeprowadzonych łącznie około 550 łączności, natomiast dokładna ilość uczestników będzie znana po otrzymaniu szczegółowych wykazów łączności od wszystkich stacji sztabowych.

W ćwiczeniach udział wzięły następujące amatorskie sieci ratunkowe:

Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa (WASR).
Obszar działania sieci: województwo wielkopolskie
Znak stacji sztabowej i jej lokalizacja: SQ3TGV, Ostrów Wielkopolski (Kotłów k/Mikstatu)

Tarnowska Amatorska Sieć Ratunkowa (TASR)
Obszar działania sieci: miasto Tarnów, powiat tarnowski
Znak stacji sztabowej i jej lokalizacja: SP9PTA, Tarnów

Kujawsko-Pomorska Amatorska Sieć Ratunkowa (KPASR)
Obszar działania sieci: województwo kujawsko-pomorskie
Znak stacji sztabowej i jej lokalizacja: SP2PBY, Inowrocław

Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa (MASR)
Obszar działania sieci: województwo mazowieckie
Znak stacji sztabowej i jej lokalizacja: SP5MASR, Warszawa

Dolnośląska Amatorska Sieć Ratunkowa (DASR)
Obszar działania sieci: województwo dolnośląskie
Znak stacji sztabowej i jej lokalizacja: SP6PSR, Wrocław

Amatorska Sieć Ratunkowa Zachodniopomorskiego OT PZK (ASR ZOT PZK)
Obszar działania sieci: województwo zachodniopomorskie (strefa przygraniczna)
Znak stacji sztabowej i jej lokalizacja: SP1KZE, Chojna

Stowarzyszenie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej w Świdnicy (CRA Świdnica)
Obszar działania sieci: miasto Świdnica, powiat świdnicki
Znak stacji sztabowej i jej lokalizacja: SP6PZG, Świdnica

Łódzka Amatorska Sieć Ratunkowa (ASR OT-15 PZK)
Obszar działania sieci: miasto Łódź
Znak stacji sztabowej i jej lokalizacja: SP7WME, Łódź

Amatorska Sieć Ratunkowa Oleskiego Klubu Krótkofalowców (SP9KDA)
Obszar działania sieci: powiat oleski
Znak stacji sztabowej i jej lokalizacja: SP9KDA, Olesno

Dziękujemy wszystkim za udział w ćwiczeniach "Śnieżyca 2015".

Rafał SQ6IYR & zespół EmCom Managera PZK

3.    Inauguracja SP1KMK.
W dniu 5 marca 2015 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Nowogardzie odbyło się uroczyste otwarcie Szkolnego Klubu Radioastronomii PZK SP1KMK im. Mikołaja Kopernika.
W uroczystości otwarcia uczestniczyli zaproszeni goście w osobach: burmistrza Nowogardu Pana Roberta Czapli, kierownika Miejskiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pana Stanisława Pietrzyckiego, dyrektorów szkół nowogardzkich, prezesa ZOT Janusza Tylkowskiego SP1TMN,
oraz sekretarza ZOT PZK Stefana Jaworskiego SP1JJY. Klub SP1KMK swoją działalność rozpoczął w dniu 20 czerwca 2014 r. z chwilą uzyskania pozwolenia radiowego, dzięki owocnej współpracy dyrekcji szkoły w osobie Pana dyrektora Leszka Becela i zarządu ZOT PZK w Szczecinie.
Klub uczestniczy w projekcie ARISS, liczy aktualnie 13 członków w tym 3 nadawców. Są to: Stanisław SP1MVV i Wojtek SQ1FYW, którzy aktywnie uczestniczyli w organizacji klubu oraz Szymon Grygowski SQ1SGR prezes  klubu, nauczyciel fizyki i informatyki wraz z uczniami, którzy już posiadają licencje nasłuchowe.
Janusz SP1TMN

4.    MP ARKI. Kolejna tura już jutro.

Wydział Szkolenie i Sportów Łączności przy BZG LOK w Warszawie zaprasza do udziału w ”9. Otwartych Mistrzostwach Polski Amatorskich Radiostacji Klubowych i Indywidualnych".
Kolejna IV Tura tych mistrzostw przeprowadzona zostanie w czwartek 12 marca br. w godzinach od 17:00 do 19:00 czasu lokalnego.
Logi w formacie (*.cbr) lub (*.log) prosimy przesyłać w ciągu 5 dni od zakończenia kolejnej tury zawodów.
Link do regulaminu: http://www.sp5kcr.eu/images/stories/zawody/regulaminy/regulaminy_2012/mparki_2011_2012.pdf

Vy 73! Włodek SQ5WWK

5.    MP ARKI i wspomnienie Tomka SP4GHL.
Ostatnia tura zawodów MP ARKI UKF na Górze Dylewskiej. 5.03.2015 r. od 19:00
do 21:00. Gdy przyjechaliśmy była mgła jak śmietana. Na 5-10m nic nie było widać. Gdy odjeżdżaliśmy, księżyc świecił jak 1000 W. żarówka a pod butami skrzypiał śnieg. Ok. 22:00 było chyba -8 do -10st C. W samochodzie dogrzewaliśmy się kwarcowym grzejnikiem elektrycznym 800W. Ubrani byliśmy na "cebulkę".
73 Tomek SP4GHL

PS
O to do czego prowadzi duch sportowy (red.).

6.    Brednie internetowe na temat PZK.
Na jednej ze stron internetowych ukazał się artykuł o dokonaniach pewnej grupy osób z czego większość dotyczyła jednak nie ich, lecz PZK.
Znalazło się tam także nieprawdziwe zdanie, cytat w oryginalnej pisowni:
"Nie potrzebowaliśmy i nie potrzebujemy zatrudniać do tego byłych pracowników UKE tak jak to robi PZK, które jako stowarzyszenie nie ma członków którzy mogli by się zaangażować mając wiedzę i umiejętności w działanie władz własnej organizacji".
Niniejszym oświadczamy, że w ostatnich 15 latach nie zatrudnialiśmy i tym samym nie płaciliśmy żadnemu z byłych czy obecnych pracowników UKE za jakąś wykonana pracę. Prawdą jest, że czasem korzystaliśmy z ich pomocy jako Kolegów krótkofalowców i zawsze była to pomoc bezinteresowna, a więc bezpłatna.
Sekretariat ZG PZK.
 
7.    Wiosna z Bemem.
Radiokluby SP5KVW z Ostrołęki oraz SP9PTA z Tarnowa zapraszają do wspólnej akcji dyplomowej pod nazwą: „Wiosna z Bem-em” w dniach 14 marca – 17 maja 2015 roku. Jednocześnie zapraszamy już dziś do udziału w zawodach pod nazwą „Dni Ostrołęki” w ostatnim dniu akcji dyplomowej, tj. 17 maja. Regulamin akcji stanowi załącznik do komunikatu.

VY 73 de Wojtek SP5MXZ, prezes SP5KVW


SP5INV S.K. W dniu 4 Marca 2015 r. w wieku 61 lat odszedł na wieczną wartę DX Nasz Przyjaciel, Mąż i Ojciec Kolega Leszek Kluczyński SP5INV. Elektronik - konstruktor, czynny na KF.
Wyrazy współczucia przekazujemy Rodzinie Leszka.
Zabrakło Nam Dobrego Przyjaciela.
Krzysztof - SP5MXH, Krzysztof - SP5OXF, Henryk - SP5DED

SP1BNS S.K.
W dniu 9. marca br, po długiej walce z chorobą, którą przegrał, odszedł od nas do krainy wiecznych DX -ów nasz kolega Zygmunt SP1BNS, członek klubu SP1PBW i SP1KAA oraz SPDXC.
Cześć Jego pamięci.
 Janusz SP1TMN

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Wojtkowi SP5MXZ, Tomkowi SP4GHL, Januszowi SP1TMN, Krzysztofowi SP5MXH, Rafałowi SQ6IYR

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

Załącznik.

Akcja dyplomowa „Wiosna z BEM-em”
Z okazji zbliżającej się 221 rocznicy urodzin gen. Józefa Bema oraz obchodów „Dni Ostrołęki” zapraszamy do uczestnictwa w akcji dyplomowej organizowanej przez kluby SP5KVW i SP9PTA, która rozpocznie się 14.03.2015 r. i będzie trwała do 17.05.2015 r. Stacja klubowa SP5KVW będzie pracowała pod znakiem okolicznościowym SN0BEM, stacja klubowa SP9PTA będzie pracowała pod znakiem okolicznościowym HF0BEM. Za przeprowadzone łączności zostaną wysłane okolicznościowe karty QSL.

W celu uzyskania dyplomu „WIOSNA z BEM-em” należy w okresie d 14.03.2015 r. do 17.05.2015 r. uzyskać łącznie 56 punktów za łączności ze stacjami okolicznościowymi oraz ze stacjami indywidualnymi zawartymi w wykazie. Należy przeprowadzić obowiązkowo po 1 łączności ze stacją okolicznościową SN0BEM i ze stacją HF0BEM, dowolną emisją oraz zdobyć min. 16 punktów za łączności z wymienionymi stacjami indywidualnymi, każdy znak liczony jest tylko 1 raz. Łączności mogą być prowadzone na dowolnych pasmach KF i UKF, a łączności przez przemienniki nie są zaliczane.

Stacje EU mogą uzyskać dyplom na zasadach jak dla stacji SP – 56 punktów.
Stacje DX (z innego kontynentu) mogą uzyskać dyplom po zgromadzeniu min. 28 punktów w tym 1 łączność ze stacją okolicznościową i min. 4 operatorów.

Punktacja:
1)    Stacja okolicznościowa SN0BEM ( SP5KVW )        – 20 pkt za QSO
2)    Stacja okolicznościowa HF0BEM ( SP9PTA )        – 20 pkt za QSO
3)    Wykaz pozostałych stacji przyznających punkty (członkowie klubu SP5KVW):
    SP5GJH    - Jerzy
    SP5IGW     - Tadeusz
    SP5MXZ /3Z0X/ - Wojtek
    SP5NZH    - Krzysztof
    SP5OXY    - Marek
    SP5RMT     - Tadeusz
    SP5MXT     - Tadeusz
    SP5VJE    - Paweł
    SP5XAQ     - Paweł
    SP5XET     - Małgorzata
    SP5XHJ     - Czesław
    SP5XSD    - Andrzej
    SP9BFC     - Roman
    SQ5BB    - Barbara
    SQ5IRH     - Daniel
    SQ5NAF     - Grzegorz
    SQ5QF     - Jarosław
    SQ5SSY    - Tomasz
    SQ5KVN     - Jarosław
    SO5MAX     - Maciej
    SO5MAT    - Tomasz
    SO5MAB     - Bartosz   

    - 1 pkt za 1 operatora emisją SSB, FM, AM, cyfrowe
    - 2 pkt za 1 operatora emisją CW,


4)    Wykaz pozostałych stacji przyznających punkty ( operatorzy z Tarnowa):   
    SP9AED     - Tadeusz
    SQ9AOR     - Stanisław
    SP9LAS     - Janusz
    SP9IEK     - Zbigniew
    SP9JZT     - Janusz
    SP9HVV     - Jan
    SQ9OL     - Rafał
    SP9W        - Wojtek
    SQ9OZF     - Staszek
       
    - 1 pkt za 1 operatora emisją SSB, FM, AM, cyfrowe
    - 2 pkt za 1 operatora emisją CW,

Nasłuchowcy mogą uzyskać dyplom na zasadach jak dla nadawców z tą różnicą, że w logu oprócz stacji przydzielającej punkty musi być zamieszczony znak jej korespondenta oraz raport. W sytuacji, gdy korespondent stacji odebranej jest również stacją przyznającą punkty do niniejszego dyplomu, punkty za nasłuch są z tego tytułu przyznawane tylko jednokrotnie (stacja taka jest traktowana jako typowy korespondent stacji dającej punkty).
Punktacja dla nasłuchowców:
- stacja okolicznościowa SN0BEM (SP5KVW) oraz stacja okolicznościowa HF0BEM (SP9PTA) = 5 pkt w przypadku emisji SSB, FM, AM, cyfrowych oraz emisji CW.
- pozostałe stacje z wykazu = 1pkt w przypadku emisji SSB, FM, AM, cyfrowych, oraz 2 pkt w przypadku emisji CW.

Nasłuch stacji z wykazu punkt 3) i4) liczony jest tylko 1 raz w ciągu całej akcji, natomiast nasłuchy stacji okolicznościowych mogą być powtarzane na innym paśmie tego samego dnia lub w innym dniu na tym samym paśmie przez cały okres trwania niniejszej akcji dyplomowej.

Szczegóły regulaminu na stronie http://sp5kvw.com oraz http://sp9pta.hamradio.pl/

Jak uzyskać dyplom
1.    Spełnić warunki regulaminu dyplomu w okresie od 14.03.2015 r. do 17.05.2015 r.
2.    Poczekać na ogłoszenie listy pozytywnie zweryfikowanych znaków spełniających warunki dyplomu (na podstawie weryfikacji logów stacji okolicznościowej oraz logów nadesłanych przez członków klubu). Lista zostanie ogłoszona do 15.06.2015 r. na stronie www.sp5kvw.com oraz http://sp9pta.hamradio.pl/
3.    Wysłać aplikację w formie elektronicznej ( dowolnej – pdf, doc, adif, cabrillo ) ostateczny termin składania aplikacji do 30.06.2015 r. na adres: so5max@o2.pl.
4.    Czekać na ogłoszenie końcowej weryfikacji i przesyłki z dyplomem w wersji elektronicznej, w przypadku braku dostępu operatora do Internetu dyplom zostanie wysłany w wersji papierowej. Sytuację taką prosimy zgłosić podczas nawiązywania łączności ze stacją okolicznościową.

Organizatorzy przewidują nagrodę niespodziankę dla stacji nadawczej która zgromadzi największą ilość znaków umieszczonych w regulaminie akcji „Wiosna z BEM-em”.

    Osoby odpowiedzialne za postanowienia regulaminu oraz rozstrzygnięcie spraw spornych:
 – SP9JZT – Janusz – sekretarz OT 28 oraz – SO5MAX – Maciej – v-ce prezes SP5KVW.

Prezes SP5KVW
Wojciech Załuska
SP5MXZ

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2015


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,434,723 Unikalnych wizyt