PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3410 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

KS-1. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 7.01.2015
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.png
 
KOMUNIKAT NR 1/2015 z dnia 07.01.2015 r.

Witamy wszystkich odbiorców naszych komunikatów już w Nowym Roku 2015.
A oto informacje:

1. Opublikowane Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej.
W Dzienniku Ustaw z dnia 5 stycznia 2015 r. poz.10 zostało opublikowane długo oczekiwane Rozporządzenie dotyczące naszej służby. Z tekstem zapoznać się można pod poniższym linkiem: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/10
SP2JMR

2. Akcja dyplomowa Jubileusz 85. lecia powstania PZK i 90. lecia powstania IARU.
Jak zapewne już wiecie z fal eteru od 1 stycznia ruszyła akcja akcja radiowa i dyplomowa 85 lat PZK i 90 lat IARU.
W akcji trwającej 4 miesiące (od 1 stycznia 2015 - 30 kwietnia 2015) biorą udział stacje organizatora oraz wszystkie inne stacje polskie.

Wykaz stacji organizatora:
3Z85PZK
SP4JCP - Romuald (Romek) Rossochacki

HF85PZK
SP7PGK - Osiedlowy Klub PZK przy SM "Zarzew"

SN85PZK
SP3POW - Ostrowski Klub Krótkofalowców

SP85PZK*
SP0PZK - Stacja Polskiego Związku Krótkofalowców
Główni operatorzy: SP2JMR i SP5ELA

SQ85PZK
SP3KWA - Klub Krótkofalowców S.M. "TĘCZA"

SO85PZK
SP9HQJ - Tadeusz "Ted" Pamięta    3Z90IARU
SP6JIU - Krzysztof (Kris) Adamczyk

HF90IARU
SP1MGM - Krzysztof Mruk

SN90IARU
SP1PMY - Myśliborski Klub Łączności PZK

SP90IARU
SP7AH - Paweł Piotrowski

SQ90IARU
SP7PTM - Szkolny Klub Krótkofalowców przy I L.O. w Tomaszowie Mazowieckim

SO90IARU
SP6PYP - Szkolny Klub Krótkofalowców w Bystrzycy

*Stacja SP85PZK nadaje z dwóch lokalizacji: Warszawy (siedziba statutowa PZK)      i Bydgoszczy (siedziba sekretariatu ZG PZK).

Do informacyjnego oraz informatycznego wsparcia akcji opracowany został portal znajdujący się pod adresem: http://85.pzk.org.pl
Portal jest oczywiście podłączony do portalu PZK - po lewej stronie na górze MENU.
Portal 85.pzk.org.pl został przygotowany przez Romana SQ2RH. Na portalu znajdują się logi stacji organizatora. Są uaktualniane raz dziennie.
Zapraszamy wszystkich krótkofalowców do udziału w akcji.
Info: Zygmunt Szumski SP5ELA

3. Piąta edycja Konkursu Generalskiego. W imieniu Szkolnego Klubu Krótkofalowców SP3PGR pragnę zaprosić do wzięcia udziału w okresie od 7 do 17 stycznia 2015 roku w organizowanym już po raz piąty Konkursie Generalskim, krótkofalarskiej imprezie której głównym celem jest promocja w kraju i poza jego granicami postaci i dokonań gen. broni Kazimierza Raszewskiego, patrona Gimnazjum nr 1 w Poznaniu. Formuła Konkursu ujętego w Kalendarzu Zawodów PZK na rok 2015, w odróżnieniu od tradycyjnych zawodów umożliwia wszystkim zainteresowanym krótkofalowcom wzięcie w nim udziału nawet każdego dnia rywalizacji i dopasowanie własnej aktywności w dowolnym przedziale godzinowym w ramach posiadanego czasu wolnego. Imprezie patronuje wiele instytucji i stowarzyszeń ściśle związanych w przeszłości z postacią jej Patrona, między innymi Konkurs posiada patronat honorowy ministra Stanisława Kozieja, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który jest również fundatorem pięknego kryształowego pucharu dla zwycięzcy jednej z sześciu grup klasyfikacyjnych. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody Dnia Patrona Gimnazjum nr 1, które będą miały miejsce na terenie szkoły 12 lutego 2015 roku. W tym dniu, podczas uroczystej gali nastąpi również podsumowanie jedenastodniowej konkursowej rywalizacji na pasmach, a obecnym na sali laureatom zostaną wręczone nagrody.
 W załączeniu przesyłam również regulamin tej imprezy oraz wzór kartki QSL klubowej stacji Klubu Organizatora SN0GKR oraz skan dokumentu potwierdzającego fakt objęcia imprezy patronatem honorowym przez ministra Stanisława Kozieja.
 
Pozdrawiam
i Do Siego Roku 2015
Jacek SQ3OPM

4. Program młodzieżowy 1. Regionu IARU wyróżniony przez Fund. Yasme.
Zarząd Fundacji Yasme (www.yasme.org) ogłosił laureatów Nagrody Doskonałości (Yasme Excellence Awards) za rok 2014, a także za inne działania.

1. Region IARU jest zaszczycony wiadomością, że Lisa Leenders PA2LS - Przewodnicząca Grupy Roboczej ds. Młodzieży 1. Regionu oraz Florin-Cristian Predescu YO9CNU zostali uhonorowani Nagrodą Yasme Excellence za ich działalność w organizowaniu i promowaniu inicjatywy Młodzież w Eterze (Youngsters on the Air / YOTA) oraz krótkofalarskich przedsięwzięć skierowanych do młodzieży.

Nagroda Yasme Excellence jest przyznawana osobom, które - poprzez ich zaangażowanie, kreatywność, wysiłek i poświęcenie - wniosły do krótkofalarstwa znaczący wkład. Może on mieć postać zasługujących na uznanie osiągnięć technicznych, operatorskich lub organizacyjnych, jako że wszystkie te trzy aspekty są niezbędne dla rozwoju i dobrej kondycji krótkofalarstwa.

Ponadto, Fundacja Yasme przyznała 1. Regionowi IARU dotację w wysokości 5.000 dolarów w celu wspierania krótkofalarskich działań skierowanych do młodzieży.

W ramach osobnego wyróżnienia, Fundacja Yasme przyznała Egipskiemu Stowarzyszeniu Krótkofalowców na rzecz Rozwoju (Egyptian Radio Amateurs Society for Development / ERASD) - stowarzyszeniu członkowskiemu 1. Regionu IARU dotację w wysokości 2000 dolarów, w ramach wsparcia prowadzonych działań.

Wyrażając swoje podziękowanie za nagrodę przyznaną 1. Regionowi IARU za jego program dla młodzieży, Przewodniczący 1. Regionu - Don Beattie G3BJ, powiedział: \"Stanowi to dla nas ogromną przyjemność, że Yasme wyraziła swoje uznanie i udzieliła swojego wsparcia dla działań, które tu podejmujemy w ramach 1. Regionu IARU. Przyszłość krótkofalarstwa leży w naszej umiejętności pozyskiwania i utrzymywania w naszych kręgach osób wiele sobą reprezentujących. Podczas gdy \"marsz\" technologii komunikacyjnych może, dla niektórych, wydawać się stawiać znak zapytania nad \"tradycyjnym\" krótkofalarstwem, nasz pogląd jest taki, że istnieje wiele, aby przyciągnąć dzisiejszą młodzież w nasze szeregi. Dzięki finansowemu wsparciu Yasme, będziemy w stanie pracować jeszcze bardziej energicznie, aby pomóc naszym stowarzyszeniom członkowskim w ukierunkowaniu działań na \"przyciągnięcie świeżej krwi\", której krótkofalarstwo tak bardzo potrzebuje.\"

Adres informacji źródłowej: http://www.iaru-r1.org/index.php/174-news/latest-news/1378-yasme-foundation-honours-iaru-region-1-youth-programme

Autor informacji: Don Beattie, G3BJ - Przewodniczący Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU

Tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK

5. Zawody Radioreaktywacja 2014. Z uwagi na chorobę Pawła SQ5STS, ogłoszenie wyników zawodów zapowiadane na 15 stycznia ulegnie przesunięciu.
Za co w imieniu Pawła wszystkich zainteresowanych przepraszamy. Wyniki tego współzawodnictwa zostaną ogłoszone tak szybko jak to tylko będzie możliwe.
Andrzej SP9ENO

6. MK QTC. W styczniowym wydaniu eMK QTC między innymi: - SDU eQTC Award, - Wyniki współzawodnictwa SP-AH-C, - Rozejm Bożonarodzeniowy z WW1USA, - O prezent świętego Mikołaja, - Regulaminy międzynarodowych zawodów HF, - Kalendarz zawodów HF i VHF+, - 20 rad dla przeciętnego krótkofalowca, - 1A0C na HF i przez Księżyc, - Special prefiks E50, - Karaibska wyprawa w styczniu 2015, - XR0YJ z Hare Kapone, - Z dalekiej Sri Lanki, - ZD8 w lutym i marcu, - EP6T Kish Island na 160m i 30m, - Polska na 334. miejscu, - Aktywny w DX tydzień grudniowy, - QRV z Wyspy Robinsona Crusoe - CE0Z, - Wyprawa R44AST do podziemnego obserwatorium, - 230 lat Symferopola Award, - Drugi w USA Gird Master, - Radio Activity Award January 2015, - Castle Hunter Award 2015, - Antarctica Activity Award February 2015, - My World Award, - Dziewczyny Gibsona, - Dawniej o QSL, - Krótka historia dyplomu WAZ, - Start do WRTC-2018 już w lutym 2015, - Fotografia miesiąc, - Tnx, tnx, - QRV w ramach IDPD, - CQ DX Marathon dla stacji indywidualnych i klubowych, - 164 stacje w NKP2014, - Hi Signals Leniwego Papcia, - Aforyzmy krótkofalarskie, - Silent Key, - Jubileuszowa akcja dyplomowa PZK,  - Wyniki 289 stacji w RKG PGA-TEST 2014, - Wyniki 95 stacji w RKG PGA-DIGI 2014, - Aforyzmy krótkofalarskie z lat trzydziestych, - Konkurs Generalski 2015. Przypominam, że roczna prenumerata eMK QTC kosztuje tylko 27 zł. (sp2fap)

7. Komentarz do pkt. 6 Komunikatu ZG PZK z dnia 16-12-2014 (list Prezesa OT25 Jerzego SP5SSB). W związku z zamieszczeniem w dni 16-12-2014 w Komunikacje ZG PZK (pkt. 6) listu Prezesa WOT PZK Jerzego SP5SSB, w którego treści zawartych zostało wiele informacji nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistych faktach i wymaga odniesienia się do nich (ich sprostowania).
W opublikowanym liście Jerzy SP5SSB wymienia szereg nie popartych żadnymi faktami argumentów na temat dotychczasowej współpracy, problemów merytorycznych, formalno-prawnych, a także zgłaszanych problemów w funkcjonowaniu urządzeń.
W trakcie dotychczasowej współpracy, prośby bądź zapytania dotyczące działań związanych z rozwojem, konserwacją i utrzymaniem przemienników działających na kominie EC Kawęczyn wielokrotnie pozostawały bez odpowiedzi przez Jerzego SP5SSB Prezesa OT 25. Podobnie było w przypadku prośby wyrażonej w mailu w dniu  z dn. 2014-12-04 o informacje i szczegóły dotyczące decyzji Zarządu OT25 o wyłączeniu przemiennika SR5WW.
Prezes OT25 Jerzy SP5SSB został również poproszony drogą mailową w dn. 2014-12-19 o uszczegółowienie i doprecyzowanie ogólników, jakimi posłużył się w przedstawionym komunikacie i publiczne wyjaśnienie tych kwestii.
Do dnia dzisiejszego brak jakiejkolwiek odpowiedzi z jego strony.
Jerzy SP5SSB ignoruje przesyłane do niego informacje i nie poczuwa się do udzielenia odpowiedzi w sprawach dotyczących działań bądź zakresu jego odpowiedzialności, jednocześnie zarzucając nieprawidłowości po mojej stronie, które są bezpodstawne i nie mające potwierdzenia w rzeczywistości.

W całej tej sprawie pragnę również podkreślić, iż wszystkie dotychczas podejmowane przeze mnie działania nie były skierowane w jakimkolwiek stopniu przeciwko Polskiemu Związkowi Krótkofalowców, a wręcz przeciwnie w ramach kilkuletniej współpracy z Polskim Związkiem Krótkofalowców (OT25 WOT PZK) tworzyłem i wdrażałem lub wspierałem inicjatywy prowadzone przez innych krótkofalowców mające na celu rozwój krajowego systemu przemienników VHF/UHF, jak również nowoczesnych technologicznie systemów łączności radioamatorskiej (analogowych i cyfrowych).
Pozdrawiam, Artur SP5QWK

PS
Prezes WOT (OT 25) Jerzy Szawarski SP5SSB w rozmowie telefonicznej oświadczył, że udzieli zainteresowanym wszelkich wyjaśnień w sprawie podczas najbliższego Walnego Zebrania Sprawozdawczego Warszawskiego Oddziału PZK (OT25).
Piotr SP2JMR

8. SP3CFM zdobył dyplom za wszystkie strefy na 160m. Nasz kolega Zbyszek SP3CFM jako kolejny z SP zdobył dyplom WAZ-160M z kompletem 40 stref. nr 451
Info. sp3epk
Serdecznie gratulujemy.

9. Contest Maraton. W bieżącym roku będzie kontynuowane współzawodnictwo w zawodach krajowych SP Contest Maraton. SPCM prowadzony jest pod patronatem prezesa PZK ds. sportowych Zbigniewa SP2JNK. Regulamin zamieszczony jest na portalu PZK - w zakładce "Współzawodnictwa" oraz stanowi on załącznik nr 2 do niniejszego komunikatu.
W stosunku do regulaminu z 2014 r. nastąpiły jedynie drobne zmiany w liście zawodów zaliczanych do współzawodnictwa.
Informuję, że końcowe wyniki SPCM 2014 zostaną opublikowane w lutym 2015 r.
73 Kazik sp9gfi

10. 90 lat SARL i ZS90SARL.  Z okazji 90-tej rocznicy powstania SARL-(South African Radio League) rozpoczęła pracę  okolicznościowa stacja ZS90SARL.
Fundatorem SARL był Raymond Coombs, który powołał tą organizację w maju 1925 roku. SARL jest rówieśnikiem IARU i powstała 5 lat wcześniej niż PZK.
Stacja ZS90SARL jest dobrze słyszana w Polsce i stosunkowo łatwo zrobić z nią QSO. Obecnie pracuje z Port Elizabeth ale na stronie SARL http://www.sarl.org.za/ jest podany grafik do 19 kwietnia 2015 roku.
Po 12 stycznia stacja pracować będzie  z górniczego miasta Kempton Park niedaleko Johannesburga (jest tam dużo kopalń złota).
W uzupełnieniu dodam, że nie jest przypadkiem, że stacja ZS90SARU rozpoczyna nadawanie z Port Elizabeth. Miasto to szczyci się ciekawymi eksperymentami związanymi z początkiem radia. Otóż niejaki Edward Alfred Jonnings technik telefoniczny (a był to rok 1896) bawił się poprawieniem ustnika telefonu. Wtedy to zauważył, że tramwaj elektryczny przejeżdżający obok jego domu wytworzył trzaski w jego telefonie. Jeszcze w tym samym roku, 1896, przeprowadził on ambitny eksperyment polegający na wysłaniu sygnałów na odległość prawie jednego kilometra pomiędzy jego domem przy ulicy (nomen omen) Sherlocka Street do prymitywnej stacji odbiorczej w Kloof Copper's.  Ustalono, że podniesiona będzie flaga, jeśli jego sygnały będą odbierane i rzeczywiście były. Zdarzenie było wtedy opisywane w ówczesnym kraju Przylądkowym (bo tak nazywała się ta część Afryki). Było to długo przed powstaniem Związku Południowej Afryki. Kraj Przylądkowy był wtedy w większości zaludniony ludnością Brytyjską.
Vy 73's Witek SP9MRO

11. Międzynarodowe zawody młodzieżowe. Organizowane przez Jerzego UT5NC Międzynarodowe Zawody Młodzieżowe odbędą się 17 stycznia br. Impreza ta stanowi ważny element aktywacji młodych krótkofalowców. Regulamin stanowi załącznik nr 3. do niniejszego komunikatu.
Info. przekazał Jerzy UT5NC

12. Maraton Lubelski. Jedyna w swoim rodzaju akcja mająca za cel aktywację pasma 2 m. Ważne także dla początkujących, których często jedynym radiem jest urządzenie FM. Informację przekazujemy także w komunikacie krajowym ponieważ od organizatora wiemy, że uczestniczą w nim stacje z poza OT 20 oraz z po za SP8.
Organizator tj. Zarząd Lubelskeigo OT PZK zaprasza do udziału. Regulamin stanowi załącznik nr 4 do niniejszego komunikatu.
Na podstawie informacji Jerzego SP8HPW prezesa OT20 PZK

13. Po Kids Day. W imieniu swoim i wszystkich osób zainteresowanych rozwojem krótkofalarstwa dziękuję opiekunom i operatorom stacji klubowych, które wzięły udział w niedzielnej akcji Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży. Każdy młody człowiek który tego dnia sięgnął po raz pierwszy po mikrofon, lub starał się pogłębiać już nabyte wcześniej umiejętności, to nadzieja na nowe pokolenie, które będzie kontynuować nasze hobby.
W ciągu dnia dało się zaobserwować aktywność stacji polskich, natomiast wieczorem i w godzinach nocnych z wywołaniem CQ Kids Day pracowała cała mnogość stacji zachodnich.
Niespodzianką był udział sporej ilości, często bardzo młodych ludzi zza wschodniej granicy. A cieszy też to, że zdarzały się zapytania e-mailowe czy mogą korzystać i wydrukować dla siebie nasze dyplomy Amateur Radio Kids Day (do pobrania w formacie PDF ze strony PZK lub klubu SP3POW).
Następną okazją do pracy z młodymi operatorami będzie edycja letnia Kids Day - 21 czerwca 2015 r.
73! Do usłyszenia Jarek SP3AYA

14. Uwaga UKF-owcy. Prenumerata DUBUSA 2015. Zainteresowanych prenumeratą Dubusa 2015 zapraszam na http://www.sp5btn.republika.pl
Wpłaty przyjmuję do połowy lutego. Wszystkie informacje są zamieszczone na w/w stronce.
SP5BTN Andrzej Walczyk

Edward Breit SP2AJO s.k.
Z żalem informujemy, że w wieku 77 lat w dniu 28. listopada 2014 r. odszedł od nas na zawsze Edward Breit SP2AJO. Niegdyś bardzo aktywny krótkofalowiec DX-man, głównie telegrafista.
Ś.P. Edward licencję krótkofalarską otrzymał w 1961 r., od początku swej aktywności pasjonował się łącznościami Dx-owymi. W 1963 r. został członkiem rzeczywistym SP DX Clubu z nr 53 r., a 7. lipca 1969 po raz pierwszy otrzymał dyplom członkowski DXCC. W 1979 r. uzyskał dyplom "5 Band DXCC nr 758", a wcześniej dyplom "5BDXCC" jako pierwszy w SP emisją CW. Miał potwierdzone wszystkie podmioty DXCC. Był członkiem PZK do chwili reaktywowania tj. 1958 r. Jego działalność organizacyjna początkowo koncentrowała się w LPŻ w klubie SP2KAE, a następnie w klubie przy Wojskowym Domu Kultury. Był wieloletnim Przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Eterowej PZK, członkiem komisji egzaminacyjnej PIR. Przez trzy kolejne kadencje był Prezesem SP DX Clubu. Odznaczony Odznaką Honorową PZK I Złotą Odznaką Honorową PZK i Złotym Krzyżem Zasługi nadanym w 1985 r. Był bardzo życzliwym Kolegą, zawsze skorym do rady i pomocy mniej doświadczonym DX-manom.
Ś.P. Edward był inicjatorem ważnego spotkania w 2001 roku, pierwszego na którym opracowaliśmy wstępną strategię kontaktów z Ministerstwem Środowiska. W spotkaniu tym uczestniczyli tak znani krótkofalowcy jak Małgosia SP5MBS, Hubert SP6RT, Tomasz SP6AYP (obecnie SP6T) i jeszcze kliku innych. Między innymi dzięki Jego zaangażowaniu w 2003 roku na "Sympozjum EMC 2003" współorganizowanym przez Akademię Techniczno-Rolniczą w Bydgoszczy Polski Związek Krótkofalowców przedstawił prezentację dotyczącą skutków ewentualnego wprowadzenia PLC dla radiokomunikacji.

Informację o śmierci Edwarda SP2AJO przekazano nam dopiero w dniu 27 grudnia 2014r. Wiemy, że został On pochowany na cmentarzu przy ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy na tzw. "Ruskim Cmentarzu" tj. pierwsze wejście od ul. Gdańskiej. Grób znajduje się po lewej stronie przed pomnikiem ok. 25-30 m od niego.

Informacja: Ryszard SP2IW & Piotr Skrzypczak SP2JMR

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje:
Jerzemu UT5NC, Andrzejowi SP9ENO, Andrzejowi SP5BTN, Witoldowi SP9MRO, Jarkowi SP3AYA, Jurkowi SP8HPW, Krzysztofowi SP3EPK, Arturowi SP5QWK, Kazikowi SP9GFI, Sylwestrowi SP2FAP, Jackowi SQ3OPM, Zygmuntowi SP5ELA, Pawłowi SP7TEV.Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA.


news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2015

Załączniki do Komunikatu                        

1.
 
1. Organizator: Szkolny Klub Krótkofalowców SP3PGR przy Gimnazjum nr 1 im. gen. Kazimierza Raszewskiego w Poznaniu, wchodzącym w skład Zespołu Szkół Odzieżowych im. Władysława Reymonta, zwanym dalej Szkołą. Piąta edycja Konkursu objęta jest patronatem honorowym między innymi ministra prof. Stanisława Kozieja, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Managerem imprezy jest Jacek Behrendt SQ3OPM sq3opm@wp.pl.
2. Cele: 1. Uczczenie pamięci Kazimierza Raszewskiego - wielkiego patrioty, powstańca wielkopolskiego i śląskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, generała Wojska Polskiego II RP, dowódcy Okręgu Korpusu Nr VII z siedzibą w Poznaniu, działacza i społecznika, w nawiązaniu do 90. rocznicy przejścia Patrona Konkursu w stan spoczynku, po 40 latach służby wojskowej (31.05.1925).
2. Aktywizacja krótkofalowców - kadrę zawodową i pracowników wojska, w tym również weteranów, emerytów i rencistów.
3. Podniesienie umiejętności operatorskich, głównie wśród młodzieży zainteresowanej krótkofalarstwem.
4. Zapoznanie z działalnością klubu SP3PGR, jedynego klubu krótkofalarskiego Polskiego Związku Krótko-falowców prowadzącego zajęcia dla młodzieży na terenie placówki oświatowej miasta Poznania.
3. Uczestnicy: licencjonowane stacje krajowe, zagraniczne indywidualne i klubowe oraz nasłuchowcy, z użyciem jednego nadajnika, przy ograniczeniu mocy doprowadzonej do anteny 100 W. Wszyscy uczestnicy muszą swoje łączności (nasłuchy) przeprowadzić w sposób określony niniejszym Regulaminem oraz terminowo przesłać Organizatorowi swój log do klasyfikacji. Niespełnienie tych warunków będzie powodem dyskwalifikacji.
4. Pasma i emisja: 3,5 MHz, 7 MHz, 14 MHz, 21 MHz i 28 MHz emisją SSB, zgodnie z obowiązującym IARU R1 Band Plan HF. Nie zalicza się łączności cross-band.
5. Termin: od 7.01.2015  0:00 UTC do 17.01.2015  23:59 UTC. Uczestnicy podają „wywołanie w Konkursie Generalskim”.
6. Klasyfikacja:    A – stacje indywidualne,  B – stacje klubowe,  C – stacje „wojskowe”, podające po raporcie RS literę „Z”,
  D – stacje zagraniczne lub SP nadające spoza granic kraju,  E – stacje Organizatora, F – SWLs.
7. Punktacja:    - QSO ze stacją klubową Organizatora SNØGKR                            – 20 pkt.,
                      - QSO z pozostałymi klubowymi lub indywidualnymi stacjami Organizatora                – 10 pkt.,
                    - QSO ze stacją, której operatorem jest żołnierz zawodowy /weteran, emeryt,
           rencista wojskowy/ bądź pracownik Sił Zbrojnych RP /państwa NATO/            –   5 pkt.,
             - QSO z pozostałymi stacjami                                    –   2 pkt.
Uwaga: Można powtarzać QSO z daną stacją w kolejnych dniach Konkursu lub w danym dniu na innym, regulaminowym paśmie.
Mnożniki o wartości 1 będą przyznawane jednokrotnie na każdym paśmie przez Organizatora za:
- QSO przeprowadzone z Uczestnikiem pracującym z miejscowości bądź powiatu na terenie kraju, związanych
z osobą Generała Kazimierza Raszewskiego, za każdy kolejny powiat zgodnie z poniższym wykazem:
- woj. wielkopolskie (m. Poznań – PX, powiat poznański – PO, powiat kościański – ON),
- woj. śląskie (powiat raciborski – RC),
- woj. opolskie (powiaty: głubczycki – GY, nyski – NF, prudnicki – PJ),
- woj. dolnośląskie (powiaty: bolesławiecki – BE, lwówecki – LF, oławski – OA).
  Stacje pracujące z ww. powiatów są pozostałymi stacjami Organizatora (QSO za 10 pkt.).
- QSO ze stacją zagraniczną, za każdy kolejny kraj.
Uwagi: W przypadku Uczestnika pracującego z terenu jednego z ww. powiatów jego raport RS powinien być uzupełniony
o grupę kontrolną stanowiącą litery właściwego powiatu. W przypadku QSO za 5 pkt. lub za 15 pkt. jako suma 10 + 5 pkt. Uczestnik zobowiązany jest podać w dzienniku po raporcie RS również dodatkowo grupę kontrolną „Z”.
Za bezbłędne QSO uważa się łączność, w której obie stacje wymienią poprawnie swoje znaki wywoławcze, raporty i grupy kontrolne oraz pasmo, logując te dane przy rozbieżności czasu UTC nie większej niż 3 minuty (dotyczy to również dziennika nasłuchowca). Uczestnicy, którzy przeprowadzą mniej niż 10 QSO nie zostaną sklasyfikowani, a ich logi zostaną użyte tylko do kontroli (CHECKLOG). Uczestnik może być sklasyfikowany tylko w jednej grupie. Decyzje Komisji pod przewodnictwem Jacka Behrendta SQ3OPM są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.
8. Wynik końcowy: suma punktów za QSO x suma uzyskanych mnożników.
Uwaga: Przy nasłuchach, punkty i mnożniki przyznawane będą za obie wykazane w logu stacje.
9. Nagrody: za miejsca od 1 do 3 – puchar i dyplom, za miejsca od 4 do 6 – dyplom. Pozostali Uczestnicy, niezależnie od zajętego miejsca zostaną uhonorowani przez Organizatora dyplomem w wersji elektronicznej występującym w jednym
z trzech stopni, za uzyskanie odpowiednio 300, 500 i 1000 pkt. - dla stacji polskich bądź 150, 250 i 500 pkt. - dla stacji spoza SP i przeprowadzą wymagane przynajmniej jedno QSO ze stacją Organizatora SNØGKR.
10. Dzienniki w formie papierowej proszę wysłać na adres: Zespół Szkół Odzieżowych, Szkolny Klub Krótkofalowców SP3PGR, ul. Kazimierza Wielkiego 17, 61-863 Poznań lub w preferowanej formie elektronicznej w formacie cabrillo na adres: sp3pgr@wp.pl. Stacja podająca jako grupę kontrolną literę „Z” powinna w dzienniku określić swój aktualny bądź przeszły związek z wojskiem. Termin nadsyłania logów upływa 26.01.2015 /decyduje data stempla pocztowego/.
11. Ogłoszenie wyników i ceremonia wręczenia nagród nastąpi podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły 12 lutego 2015 roku. Wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie Szkoły:
http://e-zsopoznan.pl oraz portalach i prasie krótkofalarskiej.


2.
Regulamin Współzawodnictwa SP Contest Maraton 2015


1. Termin współzawodnictwa: jeden rok kalendarzowy.

2. Honorowy Patronat: wiceprezes PZK ds. sportowych Zbigniew SP2JNK.

3. Cele:
•    wyłonienie najlepszych operatorów, reprezentujących wysoki poziom sportowy
•    zwiększenie aktywności klubów i nadawców indywidualnych
•    podnoszenie umiejętności operatorskich i poziomu organizacji zawodów.

4. Zakres współzawodnictwa:
•    współzawodnictwo obejmuje wyniki polskich stacji indywidualnych i klubowych oraz stacji zagranicznych – członków PZK (członkowstwo dotyczy stacji zagranicznych), w zawodach krajowych, wybranych* z Kalendarza Zawodów PZK na 2015.
•    wyniki zawodów cyklicznych uwzględnione będą po ostatniej turze jako wynik końcowy tych zawodów.

5. (*) Lista zawodów zaliczanych do współzawodnictwa (*)
Do współzawodnictwa zaliczone zostaną wyniki tych zawodów, których oficjalne komunikaty klasyfikacyjne zostaną opublikowane przez organizatorów w terminie do 2 (dwóch) miesięcy od zakończenia zawodów.
Wyniki zawodów można przesłać  na adres: spcontestmaraton@wp.pl  

6. Kategorie współzawodnictwa:
Stacje nadawcze:
•    SO-CW – stacje pracujące emisją CW
•    SO-SSB - stacje pracujące emisją SSB
•    SO-MIX - stacje pracujące emisją SSB i CW
•    SO/MO QRP-MIX - stacje pracujące emisją SSB, CW, lub SSB i CW
•    MO-CW - stacje pracujące emisją CW
•    MO-SSB - stacje pracujące emisją SSB
•    MO-MIX - stacje pracujące emisją SSB i CW
Uwagi:
•    SO – single operator (stacja z jednym operatorem)
•    MO – multi operator (stacja z wieloma operatorami)
•    stacja może być sklasyfikowana w kilku kategoriach
•    stacje klasyfikowane w zawodach w nietypowych kategoriach będą klasyfikowane w kategoriach jak w pkt. 6 wg interpretacji komisji współzawodnictwa
•    wyniki zawodów SP-CW-Contest oraz SP QRP-Contest  zaliczane są również do rywalizacji w pozostałych grupach klasyfikacyjnych SPCM. Dla SP-CW-Contest  stacjom pracującym CW zalicza się również uzyskany wynik do klasyfikacji SO-MIX i MO-MIX SPCM a dla SP QRP- Contest stacjom pracującym ssb-qrp, cw-qrp, mix-qrp zalicza się również uzyskany wynik do klasyfikacji SO-SSB, SO-CW, SO-MIX, MO-SSB, MO-CW, MO-MIX"
Oddziały Terenowe PZK
•    uczestnictwo w SP Contest Maraton nie wymaga zgłoszenia
7. Punktacja:
•    Ilość punktów za wynik w zawodach zostanie przeliczony w stosunku do najlepszego wyniku w danej kategorii wg wzoru:

                                         PKT ={[Wynik stacji : Wynik zwycięzcy] x 100}+1
8. Wyniki:
Stacje SO i MO:
•    końcowy wynik stacji w danej kategorii to suma punktów 15 najlepszych wyników obliczonych wg pkt 4, 5 i 7.
•    do końcowej klasyfikacji w danej kategorii zaliczone będą stacje które zostaną sklasyfikowane w co najmniej pięciu zawodach (w kategorii QRP – czterech)
•    stacje będą klasyfikowane wg znaków zamieszczonych w oficjalnych rezultatach zawodów lub pod tzw. znakiem podstawowym, jeżeli będzie możliwa identyfikacja znaku okolicznościowego, contestowego
OT PZK:
•    suma punktów uzyskanych w końcowej klasyfikacji przez stacje SO i MO z danego OT pomniejszona o PKT, w wypadku równoczesnego sklasyfikowania w dwóch KAT. w SP-CW-Contest i SP QRP Contest. (Punkt 6 – Uwagi)
•    przynależność stacji do danego OT PZK będzie określana na podstawie danych zawartych w OSEC, po zakończeniu klasyfikacji SO/MO

Cząstkowe oraz końcowe wyniki współzawodnictwa będą publikowane na: http://www.pzk.org.pl
oraz innych portalach zapewniających szybki i swobodny dostęp do wyników
Ogłoszenie końcowych wyników i wręczenie nagród odbędzie się do końca marca 2016

8. Nagrody: Fundatorem nagród jest ZG PZK
•    za pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach – puchary (deski)
•    za miejsca od 1 do 3 – dyplomy
•    w razie pozyskania sponsorów dodatkowe nagrody

9. Obliczanie rezultatów SP Contest Maraton przeprowadzi Komisja:
Krzysztof SP1MGM –  OT14, sp3mgm@smsnet.pl
Grzegorz SQ9E – OT6, sq9e@wp.pl
Kazimierz SP9GFI – OT31, sp9gfi@wp.pl

Komisja prosi o przestrzeganie zapisów regulaminowych min. nie przekraczanie mocy oraz pracę w wyznaczonym przedziale czasowym. Nie odpowiada również za błędne wyniki publikowane przez organizatorów danych zawodów.
Uczestnicy zawodów którzy nie chcą być klasyfikowani we współzawodnictwie SPCM proszeni są o przesłanie rezygnacji na adres:
spcontestmaraton@wp.pl
Decyzje Komisji są ostateczne.

*Ad 5. Lista zawodów zaliczanych do współzawodnictwa SP Contest Maraton 2015.

Lp.    Nazwa zawodów    Termin    Czas zawodów
1    Mistrzostwa Polski ARKI    1 cykl    2 godz.
2    PGA TEST    1 cykl    1 godz.
3    Podkarpackie    01 luty    1 godz.
4    O Statuetkę „Syrenki Warszawskiej”    18 marzec    1,5 godz.
5    WARD Contest    18 kwiecień    1 godz.
6    Konstytucji 3-go Maja    03 maj    2 godz.
7    Olsztyńskie    05 maj    2 godz.
8    Europe-Day-Contest    09 maj    1 godz.
9    Klemensa Kortali SP2BE    10 maj    1 godz.
10    Quo Vadis    16 maj    1 godz.
11    Dzień Dziecka    01 czerwiec    2 godz.
12    Tarnowskie    21 czerwiec    1 godz.
13    Dni Morza    28 czerwiec    2 godz.
14    Powstanie Warszawskie    01 sierpień    2 godz.
15    50 Lat SP3KEY    17 wrzesień    2 godz.
16    SP QRP Contest    26 wrzesień    1 godz.
17    SP-CW-Contest    18 październik    1 godz.
18    Narodowe Święto Niepodległości    11 listopad    2 godz.
19    Barbórka    04 grudzień    2 godz.
20    Narodziny Krótkofalarstwa Polskiego    06 grudzień    1 godz.

73 de sp1mgm, sq9e, sp9gfi

3.
PROGRAM SPRZYJANIA ROZWOJOWI
MŁODZIEŻOWEGO SPORTU RADIOAMATORSKIEGOSINCE 1993
MIĘDZYNARODOWE ZAWODY MŁODZIEŻOWE

Termin: 17 stycznia 2015 roku, 06.00 UTC – 12.00 UTC. Zawody odbywają się corocznie w trzecią sobotę pełnego weekendu stycznia.
Uczestnicy: Do udziału w zawodach zaprasza się młodych radioamatorów nadawców, którzy nie ukończyli 18 roku życia, dorosłych radioamatorów zagranicznych urodzonych na Ukrainie oraz wszystkie radioamatorki kobiety (support group).
Pasma: 3,5 – 28 MHz (bez WARC).
Emisję: SSB i CW.
Wywołanie: SSB – «CQ UT Contest»; CW – «Test UT».
Celem zawodów jest sprzyjanie rozwojowi młodzieżowego sportu radioamatorskiego, umacnianie przyjacielskich kontaktów pomiędzy młodzieżą różnych krajów.
Hasło zawodów: «Udział jest ważniejszy niż zwycięstwo, przyjaźń jest droższa niż nagrody».
Klasyfikacja: SOSB; SOMB; MOMB STX; RT (support group). Uczestnicy grup SOSB i SOMB mogą występować jednocześnie w tych dwóch grupach, składając dzienniki osobno za każdą z nich.
Raporty: RS (RST) + wiek operatora (np.: 5915), uczestnicy RT nadają RS (RST) + RT (np.: 59RT).
Punktacja: QSO z własnym krajem daje 10 pkt, z innymi krajami lub terytoriami z własnego kontynentu – 30 pkt, z innym kontynentem – 60 pkt. Nowy kraj (wg DXCC) włącznie z własnym na każdym paśmie i w każdej turze daje 20 pkt. Odebrany w raporcie wiek korespondenta daje tyle punktów, ile lat liczy operator (za QSO z RT wpisuje się swój własny wiek).
Wynik końcowy: suma punktów zdobytych za QSO, kraje i wiek.
Szczegóły: Czas zawodów jest podzielony na trzy tury, po dwie godziny każda. Powtórne SSB lub CW QSO dozwolone jest na różnych pasmach i w różnych turach, powtórne QSO innym rodzajem emisji dozwolone na jednym paśmie po upływie 30 minut. Ekipy stacji klubowych powinny składać się z trzech operatorów. Dozwolona praca sztafetowa, oddzielnie w każdej turze, dwóm lub więcej ekipom. Różnica czasu w logach nie może przekraczać 2 minut. Komisja zawodów wyłoni zwycięzców w poszczególnych grupach klasyfikacyjnych oraz zwycięzców w poszczególnych krajach.
Dzienniki: w formacie Cabrillo z dołączonym zdjęciem operatora lub załogi w terminie 30 dni należy przesłać na adres: utcontest@mail.ru  Stacje klubowe podają swoją przynależność organizacyjną.
Pamiętajcie: Wasz osobisty sukces – to sukces całego młodzieżowego sportu radioamatorskiego!
 
Jerzy Strełkow-Serga UT5NC
Informservice «Radio-TLUM»


4.
Regulamin zawodów Lubelski Maraton UKF 2015

Zatwierdzony uchwałą Nr 1/01/2015 Zarządu OT PZK w Lublinie w dniu 02.01.2015 roku
1. Cel zawodów:
Zwiększenie aktywności indywidualnych i klubowych stacji amatorskich w paśmie 2 m, podnoszenie umiejętności operatorskich, technicznych i popularyzacja zawodów krótkofalarskich.
Organizatorem zawodów jest:
 Lubelski Oddział Terenowy PZK
W zawodach mogą uczestniczyć wszyscy posiadacze pozwoleń radiowych z Polski i innych krajów (stacje indywidualne i klubowe) oraz nasłuchowcy.
2. Komisja Zawodów
Za rozliczenie zawodów odpowiedzialna jest komisja w składzie:
Kol. Andrzej SQ8MFE
Kol. Tomek SP8UFT
Kol. Michalina SO8BMI

3. Terminy zawodów
Ustala się następujące terminy poszczególnych tur zawodów w roku 2015 (druga sobota miesiąca):
Tura zawodów     Dzień i miesiąc    Godziny wg LT
I     10 stycznia    18:00 - 19:00
II     14 lutego    18:00 - 19:00
III     14 marca    18:00 - 19:00
IV     11 kwietnia    18:00 - 19:00
V     9 maja    18:00 - 19:00
VI     13 czerwca    18:00 - 19:00
VII    11 lipca    18:00 - 19:00
VIII     8 sierpnia    18:00 - 19:00
IX     12 września    18:00 - 19:00
X     10 października    18:00 - 19:00
XI     14 listopada    18:00 - 19:00
XII     12 grudnia    18:00 - 19:00
4. Znaki wywoławcze
4.1. Stacje pracują pod znakiem zgodnym z aktualnie posiadanym ważnym pozwoleniem radiowym. W zawodach dopuszcza się łamanie znaków wywoławczych operatora przez „p”, „m” lub cyfrę okręgu, ale nie jest to obowiązkiem. Jeśli stacja używa znaku łamanego w czasie trwania tury to taki sam znak musi być użyty w logu zawodów. Stacje QRP obowiązuje zakaz łamania swoich znaków wywoławczych przez kod „QRP”.
4.2. Uczestnicy zawodów mogą pracować w zawodach pod znakami okolicznościowymi lub kontestowymi zgodnie z posiadanym pozwoleniem radiowym, jednak pozwolenia radiowe na używanie różnych znaków (okolicznościowych, kontestowych) oraz znaki „łamane” muszą dotyczyć tej samej osoby/operatora lub klubu.
4.3. W zawodach LM-UKF 2015 punktacja obliczana jest dla znaków wywoławczych używanych w danej turze zawodów. W przypadku, gdy uczestnik pracujący w danej turze zawodów pod znakiem okolicznościowym lub kontestowym chce być klasyfikowany pod swoim stałym znakiem wówczas w polu „SOAPBOX” logu winien zamieścić informację: „cesja punktów na znak SP0xxx” gdzie SP0xxx oznacza znak pod którym chce być klasyfikowany lub do logu dołączyć oświadczenie o następującej treści:
„Ja, [imię i nazwisko] pracowałem w dniu [data] w zawodach Lubelski Maraton UKF pod znakiem okolicznościowym/kontestowym [znak]. Proszę o doliczenie zdobytych punktów do wyników mojego stałego znaku [znak stały].
5. Pasmo i emisje
2m / FM (145200 - 145575 kHz) kanały simpleksowe. Łączności przez przemienniki nie są zaliczane. Wywołanie: "Wywołanie w zawodach Lubelski Maraton UKF"
6. Łączności
6.1. Każda stacja może w zawodach emitować tylko jeden sygnał.
6.2. Z każdą stacją można przeprowadzić tylko jedno punktowane QSO.
6.3. Łączności muszą być logowane w czasie wg standardu LT (czas lokalny w Polsce). Dopuszczalna różnica czasu QSO wynosi 5 minut.
6.4. Używanie telefonów, radiotelefonów, Internetu itp. do aranżowania łączności podczas trwania zawodów jest niedozwolone.
6.5. W czasie jednej tury uczestnik może pracować tylko pod jednym znakiem wywoławczym i z jednej lokalizacji (lokatora). Nie dopuszcza się zmiany lokalizacji (lokatora) stacji w trakcie jednej tury zawodów.

7. Kategorie uczestnictwa w zawodach
A – nadawcy – członkowie Lubelskiego Oddziału Terenowego PZK (OT 20)
B – nadawcy – pozostałe stacje indywidualne i klubowe, ze stałego i terenowego QTH
N – stacje nasłuchowe
L - log do kontroli
W danej turze miesięcznej uczestnik może być klasyfikowany tylko w jednej kategorii.
8. Wymiana raportów i grup kontrolnych
8.1. Kategoria „A”
Nadawcy należący do OT 20 PZK podają raport RS i grupę kontrolną, na którą składa się: litera „L” i lokator z którego stacja pracuje w zawodach. Przykład raportu i grupy kontrolnej: 59 LKO11GF (stacja z OT 20).
8.2. Kategoria „B”
Nadawcy nie będący członkami OT 20, podają raport RS i grupę kontrolną, na którą składa się: kolejny numer łączności rozpoczynając od 01 i lokator z którego stacja pracuje w zawodach.
Przykład raportu i grupy kontrolnej: 59 02KO11FA
8.3. Nasłuchowcy – Kategoria „N”
Nasłuchowców, obowiązuje odbiór znaku stacji nadającej korespondencję, znaku korespondenta do którego nadawana jest korespondencja raportu RS i pełnej nadanej grupy kontrolnej. Odebrany znak można wykazać w dzienniku SWL tylko jeden raz.
9. Punktacja w LM-UKF
9.1. Punkty za łączności obliczane są według zasady 1 km = 1 punkt.
Łączność ze stacją z tego samego lokatora daje 3 punkty
Łączność ze stacją z OT 20 daje podwójną ilość punktów (ilość km x 2)
Kategoria N: 1 nasłuch = 1 punkt
9.2. Brak logu od stacji wykazanej w logu uczestnika zawodów oznacza iż obie stacje nie dostają punktów za QSO.
9.3. Niezgodności w logach, takie jak błędnie zapisane znaki lub niezgodne grupy kontrolne lub różnica czasu QSO przekraczająca 5 minut powodują niezaliczenie łączności obu uczestnikom zawodów.
10. Miejsce uzyskane w danej turze zawodów LM-UKF
10.1. Wynik zawodnika w każdej turze LM-UKF  określa  suma uzyskanych punktów, zgodnie z zasadą określoną w punkcie 9.1.
10.2. Stacja, której suma punktów ze wszystkich ważnych łączności w danej turze LM-UKF jest najwyższa zajmuje miejsce pierwsze, stacja z wynikiem drugim, miejsce drugie i.t.d.
10.3. W przypadku, gdy dwie lub więcej stacji w danej turze uzyskają taką samą ilość punktów wówczas stacje te klasyfikowane są na tym samym miejscu.
11. Miejsce uzyskane w zawodach za cały rok 2015
Wynik końcowy zawodów za rok, obliczany jest jako suma punktów uzyskanych z 9 (dziewięciu) najlepszych tur, w których uczestnik brał udział. Miejsca zawodników w klasyfikacji rocznej są obliczane po każdej turze zawodów.
12. Dzienniki zawodów
12.1. Przesłanie dziennika zawodów do organizatora zawodów jest równoznaczne z oświadczeniem uczestnika, iż uczestnik zapoznał się z regulaminem zawodów oraz pracował w zawodach zgodnie z postanowieniami regulaminu i warunkami posiadanego pozwolenia radiowego.
12.2. Logi za LM-UKF należy nadesłać w ciągu 7 dni od zakończenia zawodów (do 19:00 w następną sobotę po danej turze) na adres: lmukf2015@gmail.com
12.3. Logi nadesłane po upływie 7 dób od ukończenia zawodów, zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej, nie będą brane do klasyfikacji w danej turze i będą wykazane jako „Brak logów”.
13. Wypełnianie dzienników
13.1 Dzienniki elektroniczne przyjmowane są wyłącznie w formacie Cabrillo. W pozycji „CATEGORY” nagłówka pliku Cabrillo należy używać wyłącznie podanych wyżej oznaczeń swojej grupy klasyfikacyjnej, czyli np.: A, B, N lub L. Linia „CONTEST” nagłówka pliku Cabrillo powinna być jako druga od góry i zawierać nazwę LM-UKF. W polu „SOAPBOX” można wpisywać cesję punktów na znak, pod którym uczestnik chce być klasyfikowany.
Uwaga: Grupa kontrolna nadana i odebrana w logu powinna być pisana w sposób ciągły np. LKO11im lub 01KK12AA a nie 59 L  KO11im czy też 59  01  KK12AA. Plik Cabrillo powinien mieć nazwę  znak.cbr lub znak.log np. sp8bbb.cbr lub sp8bbb.log. Wielkość liter nie ma znaczenia.
13.2. Do logowania w zawodach polecamy program DQR_Log, który można pobrać z: strony Marka SP7DQR: http://sp7dqr.waw.pl.
13.3. Dopuszcza się, aby seniorzy i osoby nie posiadające dostępu do Internetu a biorący udział w zawodach przesłali dziennik zawodów w formie papierowej na adres:
Andrzej Bojan
Tarło 14A
21-104 Niedźwiada
O terminie wysyłki logu decyduje data stempla pocztowego. Logi wysłane po terminie 7 dni nie będą brane do klasyfikacji, będą traktowane jako „brak logów”.

14. Wyniki zawodów
Wyniki zawodów, w tym szczegółowe rozliczenie każdego uczestnika, będą opublikowane na portalu: http://pzk.lublin.pl lub http://ot20.pzk.org.pl w terminie 3 tygodni od dnia zakończenia danej tury.
15. Dyplomy i wyróżnienia.
15.1. Zwycięzcy w kategoriach A, B i N w Rocznej Klasyfikacji Generalnej otrzymują tytuł „Mistrza Lubelskiego Maratonu UKF za rok 2015 w kategorii …” oraz dyplomy i puchary lub grawertony.
15.2. Za miejsca 2 i 3 w poszczególnych kategoriach Rocznej Klasyfikacji Generalnej przyznane będą tytuły „Wicemistrza Lubelskiego Maratonu UKF za rok 2015 w kategorii …” oraz dyplomy.
15.3. Każdy uczestnik, który weźmie udział w minimum sześciu turach, otrzyma dyplom uczestnictwa.
15.4. Wyróżnienia w postaci grawertonów będą przyznawane uczestnikom zawodów za następując osiągnięcia w zawodach LM-UKF 2015:
    za najdalszą przeprowadzoną łączność w zawodach w km (otrzymują obaj korespondenci),
    za największą ilość pierwszych miejsc zajętych przez uczestnika w roku 2015,
    za największą ilość lokatorów, z jakich uczestnik pracował w zawodach w roku 2015.
15.5. Nagrody w postaci pucharu lub grawertonu są przyznawane stacjom tylko w przypadku kiedy w danej kategorii wezmą udział co najmniej 2 stacje. Jeżeli w danej kategorii sklasyfikowana jest tylko jedna stacja za 1 miejsce otrzymuje ona tylko dyplom.
16. Dyskwalifikacja
Za nieprzestrzeganie postanowień niniejszego regulaminu uczestnik zostaje zdyskwalifikowany.
17. Uwagi końcowe
17.1. Wyniki rozliczania każdej tury zawodów są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.
17.2. W sprawach spornych uzasadnione i udokumentowane reklamacje należy przesłać w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników za dana turę do Zarządu OT 20 PZK.
17.3. Zaleca się, aby przed wysyłaniem logu sprawdzić jego format przy pomocy dowolnego edytora (np. Notatnika).
17.4. Zaleca się aby przed zawodami ustawić dokładnie czas zegara stacyjnego (np. z Internetu), tak by uniknąć przekroczenia różnicy czasu QSO ponad 5 minut.


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

70,662,771 Unikalnych wizyt