PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3646 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

KS-52. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 23.12.2014
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZK
news: pzk_new.png
KOMUNIKAT NR 52/2014 z dnia 23.12.2014 r.

Koleżanki i Koledzy,

 Za kilka dni zakończy się 2014 rok. Rok, który przyniósł wiele znamiennych wydarzeń, o których informowaliśmy Was na bieżąco. Przyniósł również sprawy, których rozwiązania nie doczekaliśmy się, ale mam nadzieję, że stanie się to w najbliższym czasie. Przed Nami Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, podczas których składamy sobie wzajemne życzenia. Mam nadzieję, że wiele z nich zostanie spełnionych ku Waszym zadowoleniu. 

W imieniu Prezydium, Zarządu Głównego PZK, oraz Głównej Komisji Rewizyjnej i swoim własnym, składam wszystkim krótkofalowcom i ich rodzinom życzenia zdrowych i Wesołych Świąt oraz pomyślności wszelkiej w Nowym Roku 2015. Oby spełniły się Wasze marzenia i oczekiwania, oby nadchodzący rok był lepszy od obecnego. Starajmy się wzajemnie zrozumieć i porozumieć, w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu mogą spełnić się wszystkie Nasze zamierzenia, czego Wam i sobie życzę. 

 Jerzy Jakubowski SP7CBG

Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców


Witam serdecznie odbiorców naszych komunikatów. To już ostatni komunikat w tym roku. Następny dopiero 7. stycznia 2015 r.

Redakcja Komunikatów Sekretariatu Zarządu Głównego PZK dołącza się do życzeń Prezesa Polskiego Związku krótkofalowców, życząc Wam Drodzy Słuchacze i Czytelnicy naszych komunikatów Zdrowych, Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia marzeń w Nowym Roku 2015.

Redakcja KS ZG PZK


  A oto informacje:

1.    Skrócony spis treści Świata Radio 1/2015.

AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
ANTENY: Przydatne zestawy antenowe, Anteny ręczne VHF/UHF
TEST: Icom ID-5100
PREZENTACJA: CB Mini MK3, Cyfrowe PMR446 w standardzie DMR Tier I
ŁĄCZNOŚĆ: EME – duże wyzwanie radiowe (cz. 1), Handbook ARRL
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK
WYWIAD: Działalność PHU DEMO
HOBBY: Nadajnik ARDF i transceivery
RADIO RETRO: Początki polskiej radiofonii
DIGEST: Nowe rozwiązania radiowe
DYPLOMY: 85 lat PZK i 90 lat IARU
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady
RYNEK I GIEŁDA
SPIS TRESCI ROCZNIKA 2014
KALENDARZ ZAWODÓW KRÓTKOFALARSKICH 2015

2.    KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 1/2015.

Informacja Komisji Statutowej PZK
55.-lecie SP9KJM
Po posiedzeniu prezydium
Silent Key’s

3.    Dodatek dla prenumeratorów.
W związku z obchodami 85-lecia PZK i 90-lecia IARU, Polski Związek Krótkofalowców wspólnie z redakcją Świata Radio przygotowują płytę CD „Biblioteka Krótkofalowca 2015”, zawierającą ciekawe materiały techniczne i historyczne dotyczące krótkofalarstwa.
Płytę otrzymają wszyscy aktualni prenumeratorzy Świata Radio wraz z numerem lutowym.
Gratisową płytkę CD (wewnątrz ŚR 2/2015) otrzymają także nowi subskrybenci, którzy w styczniu wykupią prenumeratę miesięcznika na 2015 r.
Warto zaprenumerować Świat Radio, tym bardziej, że członkowie PZK za roczną prenumeratę płacą tylko 86 zł.   
Info: Andrzej SP5AHT

   4. Aktywność z ISS dla krótkofalowców.
W dniach 18 i 20 grudnia (Czwartek i Sobota) odbyła się pierwsza seria aktywności SSTV (Slow Scan Television) z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmiczna przeprowadzona pod znakiem RS0ISS. Seria ta składa się z dwunastu obrazów przygotowanych specjalnie z okazji 80lecia urodzin pierwszego kosmonauty planety Ziemia - Jurija A. Gagarina. Obrazy tej serii przedstawiają znaczki z J. A. Gagarinem z lat 1961-1991 wydane przez Pocztę ZSRR oraz z lat 2001-2011 wydane w Rosji.
Obrazy były nadawane na częstotliwości 145.800 FM z rosyjskiego modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w najmłodszym trybie SSTV: PD 180. Tryb ten rozwinięty został przez Don’a Rotier’a i Paul’a Turner’a i pozwala w czasie 187.1s przesłać obraz o rozdzielczości 640x496 pikseli. Jest to znacznie wyższa rozdzielczość obrazu niż dla innych wcześniej popularnych trybów SSTV. Obrazy były nadawane w odstępach 3 minut. W przyszłości mają się pojawić kolejne transmisje nowych serii obrazów ze stacji RS0ISS.
Oficjalnie odebrane obrazy z pokładu ISS można podziwiać i raportować na stronie: http://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/index.php, jednak raporty w języku polskim zawierające: Imię Nazwisko znak i lokator (wysokość) – opis swojej stacji wykorzystanej do nasłuchu, metodę nasłuchu oraz czasy rozpoczęcia lub zakończenia nadawania obrazu (najlepiej wraz z sekundami) i odebrane obrazy lub odebrane audio proszę raportować na adres koordynator.ariss@gmail.com podając w tytule: SSTV swój znak lokator i wysokość m n.p.m. Na raporty oczekujemy do końca tego roku.
Za nadesłane w tym roku raporty wraz ze zgodą na dalsze wykorzystanie (i możliwość ich drobnych modyfikacji) odebranych przez Państwa zdjęć przewidziane będą symboliczne nagrody – dyplomy, ufundowane przez Polski Związek Krótkofalowców. Odbiorcami dyplomów mogą być również osoby nie zrzeszone w PZK, w tym dzieci. Akcja ma na celu popularyzację Polskiego Związku Krótkofalowców i zachęca do przystępowania w szeregi naszego Stowarzyszania. Akcja jest wspierana przez forum internetowe klubu SP7PKI oraz na ariss.pzk.org.pl. Zachęcamy do odbioru sygnału SSTV z ISS, ponieważ ciągła transmisja obrazu to doskonała okazja aby sprawdzić skuteczność odbiorczą swojego systemu antenowego w paśmie 2m w azymucie i elewacji.
Jest to pierwsza akcja inaugurująca rok 2015 i przypominająca o tym, że już za kilka dni będzie 85 lat od założenia PZK, oraz minie 90 lat od założenia IARU! Serdeczne gratulacje!
Ponadto warto przypomnieć, że w Polsce od 30 lat istnieje Polski Klub Radiovideografii, który w dniach 28 grudnia do 28 stycznia rozpocznie specjalną aktywność cyfrową ze stacji okolicznościowych http://pkrvg.org/.
Akcja dyplomowa została zainaugurowana i jest przeprowadzona w Polsce przez członków-wolontariuszy Grupa ARISS Polska w ramach Stowarzyszenia R. i K. „Delta”.
Korzystając z okazji, sympatycy ARISS z Polski zapisani do „Delta” oraz mentor ARISS Europa Armand Budzianowski i Koordynator ARISS w Polsce z ramienia PZK Krystian Górski SQ2KL składają serdecznie życzenia na okres Świąt Bożego Narodzenia - abyście poza rozmowami radiowymi pamiętali też o swoich bliskich i spędzili ten czas w iście rodzinnej atmosferze, a na cały nadchodzący Nowy 2015 Rok życzymy sukcesów.
Armand SP3QFE, Piotr SP2JMR, Sławek SQ3OOK, Krystian SQ2KL

5. Karty QSL od stacji W1AW i W1AW/x.
Operatorzy stacji W1AW pracującej z okazji 100 lat ARRL niekoniecznie oczekują klasycznych kart QSL papierowych via biuro QSL. Operatorzy stacji, którzy chcą otrzymać klasyczną (papierową) kartę QSL W1AW powinni podać swój znak na stronie W1AW: http://www.arrl.org/AW-BureauQSL.
Dla przypomnienia podam, że znak W1AW był znakiem Hirama Percy Maxima założyciela ARRL oraz inicjatora jednego z założycieli IARU.
Piotr SP2JMR

* Wszystkie stacje W1AW/xx potwierdzają łączności w systemie LoTW.
SP5ELA

6. Dyplomy za Mistrzostwa IARU na Falach krótkich 2013.
Z najbliższym numerem "Świata Radio" zostaną do Oddziałów Terenowych PZK rozesłane dyplomy za udział w Mistrzostwach Świata IARU na HF (IARU HF Championship).
Niestety nie udało się zidentyfikować przynależności do OT następujących znaków stacji: 3Z6O, SP1FPG, SP3ASN, SP3S, SP9XU, SN0ZHG, SO7B.
Proszę o podanie OT poprzez który mogą być dostarczone dyplomy lub ewent. adresów do wysyłki. Adres: sp2jmr@pzk.org.pl
Piotr SP2JMR

7.  Po Walnym zebraniu Tarnowskiego OT PZK (OT28)

W dniu 14 grudnia 2014 r. w lokalu LOK przy ul. Krzyskiej 17 w Tarnowie, odbyło się  Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Tarnowskiego OT PZK nr 28. W związku z upłynięciem kadencji władz OT, zebranie wybrało nowe władze w skład których weszli: Prezes - SP9LAS – Janusz Banaś
Skarbnik – SQ9OL – Rafał Marynowski
Sekretarz – SP9JZT – Janusz Gacoń
Zastępcy Członka Zarządu: SP9GLJ, SQ9IAE, SP9OYO
Manager QSL – SQ9KDO – Tomasz Biliński
OKR w składzie:
Przewodniczący – SP9RHN – Krzysztof Batko
Z-ca, Sekretarz -  SQ9KDO – Tomasz Biliński
Członek - SQ9MUO – Krzysztof Kowalski
Zastępcy Członka: – SQ9OJV, SQ8TUR
Zebranie przyjęło także szereg uchwał i wniosków do realizacji przez nowy zarząd.
Gratulacje dla nowo wybranych władz Oddziału. Życzymy nowym władzom powodzenia w realizacji zadań statutowych, uchwał i wniosków wynikających z Zebrania. Życzymy także powodzenia w życiu osobistym, aby to pozwalało im na realizację zadań społecznych w OT.
Vy 73. Stanisław SQ9AOR

Adam Rolecki SP5ANJ S.K.
W dniu 22 grudnia 2014 roku po krótkiej chorobie zmarł w wieku 53 lat Adam Rolecki SP5ANJ. Członek PZK i Wirtualnego Oddziału Terenowego PZK, klubu SP5PBE i klubu SP5KVW. Znakomity operator telegrafista i wspaniały kompan. W przeszłości Adam był zawodowym muzykiem w Zespole Reprezentacyjnym WP, grał na skrzypcach. Miał wielkie poczucie sprawiedliwości społecznej i intensywnie działał w tym kierunku.
Cześć Jego pamięci!

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w dniu 29.12.2014 o godzinie 12:00 (poniedziałek) w kościele św. Feliksa, Warszawa - Marysin Wawerski, ul. Kościuszkowców 85, następnie nastąpi wyprowadzenie zwłok na pobliski cmentarz Warszawa - Marysin Wawerski, ul. Korkowa 152.
W imieniu Zarządu VOT PZK i Klubu SP5PBE
Zygmunt Szumski SP5ELA


Tyle informacji na dzisiaj.

Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje:
Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK, Krystianowi SQ2KL, Staszkowi SQ9AOR, Andrzejowi SP5AHT.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA.


news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2014


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,260,434 Unikalnych wizyt